Srbija

Petak, 24.02.2012.

09:57

Srbi se s pravom plaše net kupovine

Naši građani nemaju dovoljno poverenja u kupovinu preko interneta a sudeći po nepravilnostima koje je utvrdila inspekcija, ta uzdržanost je delimično opravdana.

Izvor: Danas

Default images

Problemi prilikom kupovine putem interneta, naime, odnose se najčešće na isticanje cena na internet stranicama, ponudu robe koju prodavac nema na raspolaganju, kao i na to da trgovci ne vode propisanu evidenciju.

Pri tom, inspekcijski nadzor u Srbiji otežan je zbog činjenice da se teško može doći do „zemaljske“ adrese trgovca, jer se često oglašavaju oni čiji su domeni registrovani u stranim zemljama. Ipak, u prethodnom periodu tržišna inspekcija je samo u kontroli 11 firmi, donela šest rešenja za otklanjanje nepravilnosti i podnela šest prijava prekršajnom sudu protiv internet prodavnica bele tehnike i mobilnih telefona i opreme.

U Ministarstvu poljoprivrede i trgovine navode da je tržišna inspekcija vršila kontrole kojima je utvrđeno i da su potrošači naručivali robu po ceni koja je bila na internet prezentaciji, a prilikom preuzimanja robe prodavac je zahtevao doplatu.

Dešavalo se, kažu, i da trgovac ne može da isporuči naručeni artikal, „jer ga nema na stanju, ili nema proizvod istog kvaliteta, dezena, boje“, pa u tom slučaju navodi kupca na kupovinu drugog proizvoda ili odlaže isporuku do nabavke naručene robe.

"Odredbama Zakona o oglašavanju propisano je da se trgovac ne može reklamirati zakonom zabranjene proizvode, usluge ili druge preporuke. Međutim, pojedini on lajn trgovci ogrešili su se i o tu odredbu, što je inspekcija utvrdila prilikom kontrola", objašnjavaju u tržišnoj inspekciji.

U Sektoru za zaštitu potrošača ovog ministarstva napominju da je najčešća prepreka u domaćoj elektronskoj trgovini nepoverenje kupaca u sigurnost internet prodaje, u smislu njihove bezbednosti, nepostojanja zaštite privatnosti, mogućnosti plaćanja na internetu, procesa naručivanja i načina isporuke.

Prema zakonu, trgovac ne može zahtevati od potrošača da plaća unapred, ali je to relativno čest model poslovanja u kome se, povremeno, javlja problem neisporučene robe.

"S obzirom na to da kod ovakve trgovine potrošač nema priliku da isproba robu, ne zna šta bi mu moglo stići u paketu, ne može biti siguran da li je trgovac osoba od poverenja, zakon mu omogućava da bez obrazloženja raskine ugovor u roku od 14 dana od prijema robe. Potrošač vraća robu, a trgovac novac, ali kupac snosi troškove transporta", naglašavaju u Sektoru za zaštitu potrošača.
S druge strane, prema njihovim rečima, dominantna prepreka u internet trgovanju sa inostranstvom, vezana je za probleme sa carinom, gde je nestimulativno ne samo to što se zbog dažbina uvećava cena, nego je i komplikovana procedura uvoza iako je reč o proizvodima male vrednosti.

"Ove procedure mogu u pogledu troškova i vremenskog trajanja značajno da utiču na obim obavljenih aktivnosti", ističu u ovom sektoru Ministarstva trgovine.

Podsetimo, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, oko 380.000 ljudi tokom prošle godine je kupovalo ili naručivalo robu i usluge putem interneta, što je za preko 100.000 više u odnosu na 2010.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

37 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kina besna: "Tražite rat – dobićete ga"

Ministarstvo trgovine Kine objavilo je danas da se oštro protivi povećanju carina na kinesku robu u Sjedinjenim Američkim Državama i najavilo da će preduzeti odlučne mere da odbrani svoja prava i interese.

17:18

14.5.2024.

22 h

Svet

Rusija se okrenula Kini, ali uzalud

Ruski Gasprom mogao bi da se suoči s dugim periodom lošeg poslovanja, dok pokušava domaćim tržištem i izvozom u Kinu da popuni prazninu nastalu evropskim bojkotom.

20:22

13.5.2024.

1 d

Podeli: