Srbija

Nedelja, 23.05.2010.

23:37

Tadić: Još ne dajem upozorenja

Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je da vlada treba da sagleda mogućnost zakonskog regulisanja rada of šor kompanija.

Izvor: B92

Default images

"Sa svoje strane kao predsednik dajem podsticaj i preporuku ove vrste. Dobro je da ne dajem upozorenja, još“, kaže Tadić.

Apel koji je u petak poslao sa Kipra, Boris Tadić ponovio je i na domaćem terenu i još jednom pozvao srpske privrednike da pokažu ekonomski patriotizam u vremenima teške krize.

"Svaka zemlja čini sve da privuče vlastite privrednike da rade u svojoj zemlji, plaćaju porez i doprinose državi", rekao je Tadić.

On je rekao da je apsolutno neprihvatljivo da neka velika preduzeća budu prodata kao of-šor kompanije i umesto u stabilizaciju kursa dinara, doprinosa izgradnji bedema ili pomoći poplavljenim područijima u Srbiji, kroz poreze pomažu ekonomije drugih država.

"Postoji probelm i moralni i ekonomski pa i svaki drugi, kada kompanije koje privređuju u Srbiji ostvaruju profit u Srbiji, imajući u vidu naše tržište i naše građane bivaju prodane u zemljama gde su registrovane ofšor kompanije, i onda se porez plaća u tim zemljama i profit ide u banke tih zemalja. To se dešavalo u prošlosti u vreme prethodnih vlada, vlade Vojislava Koštunice kada je šteta za državu učinjena“, kaže predsednik Srbije.

Tadić nije precizirao na koga konkretno misli, ali je verovatno loš primer iz prošlosti na koji se poziva, prodaja "Delta Banke", koja je bila u vlasništvu Miroslava Miškovića.

Banka koja je prodata u februaru 2005. godine bila je u vlasništvu kompanije "Delta", koja je u vlasništvu kiparske of-šor kompanije "Hemslade“ i novac od poreza je završio u toj zemlji.
Podsetimo, na ovaj probem ukazano je u "Insajderu" u prvoj emsiji serijala "Službena (zlo)upotreba“ koja je emitovana prošle godine.

Dve kompanije u Srbiji koje najviše grade su "Delta" i "MPC". One, međutim, nemaju matičnu firmu u ovoj zemlji. Ovde su samo registrovane, a vlasnici njihovih kompanija su u stvari of-šor kompanije na Kipru i u Holandiji.

Na taj način sve što su kupili u Srbiji danas je formalno u vlasništvu stranih kompanija, odnosno njihovih of-šor firmi. Ovakvim poslovanjem, iako je dozvoljeno prema zakonu, državni budžet potencijalno gubi milione evra.

Pošto je sva imovina praktično u vlasništvu njihovih stranih of-šor kompanija, ukoliko jednog dana odluče da prodaju sve što poseduju u Srbiji, a čija vrednost se meri u milijardama, na to neće, opet po zakonu dozvoljenom poslovanju, platiti ni porez na kapitalnu dobit.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

29 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kina besna: "Tražite rat – dobićete ga"

Ministarstvo trgovine Kine objavilo je danas da se oštro protivi povećanju carina na kinesku robu u Sjedinjenim Američkim Državama i najavilo da će preduzeti odlučne mere da odbrani svoja prava i interese.

17:18

14.5.2024.

1 d

Svet

Iznenađenje: Oni su "tajni" ruski saveznici

Britanski proizvođač rovokopača JCB nastavio je da proizvodi i isporučuje te radne mašine za rusko tržište mesecima nakon što je objavio da je zaustavio izvoz zbog rata Rusije u Ukrajini, prenosi Gardijan.

22:49

15.5.2024.

11 h

Podeli: