Akcije za četiri miliona građana

Oko četiri miliona građana Srbije, u drugoj polovini 2008. godine trebalo bi da dobije 15 odsto akcija Telekoma.

Srbija

Izvor: B92

Ponedeljak, 05.11.2007.

14:49

Default images

U naredne tri godine građani bi trebalo i da dobiju akcije NIS-a, JAT-a, EPS-a, Aerodroma „Nikola Tesla“ i Galenike, kao i novac od akcija već privatizovanih preduzeća, rekao je ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić .

Dinkić je najavio da će do kraja nedelje Vlada Srbije usvojiti Strategiju privatizacije javnih preduzeća, kao i da će do kraja novembra vlada usvojiti Zakon o besplatnoj podeli akcija. Strategijom privatizacije koju je predstavio resorni ministar Mlađan Dinkić, predviđeno je da se akcije EPS-a, Telekoma, Aerodroma i Galenike ponude na berzi.

Deo akcija velikih javnih preduzeća dobiće svi punoletni građani Srbije koji do sada nisu učestvovali u privatizaciji, počev od ljudi zaposlenih u državnoj upravi, obrazovanju, prosveti, do penzionera, novinara i radnika u javnim preduzećima.

"Profesor, novinar, lekar, državni činovnik i radnik NIS dobiće isto besplatnih akcija kako bi se zadovoljila pravednost procesa, ali će radnici javnih preduzeća, sadašnji i bivši, dobiti povlašćen status pri kupovini dodatnih akcija", objasnio je Dinkić. Međutim, usvajanjem zakona o podeli besplatnih akcija građani stiču samo pravo na akcije, ali ne i na to da njima raspolažu. Dinkić kaže da to znači da neće moći da njima trguju pre nego što se odredi tržišna vrednost.

Svim građanima biće podeljen novac od prodaje akcija privatizovanih preduzeća koja su u privatizacionom registru. Ministar je objasnio da je tehnički neizvodljivo da se akcije ovih preduzeća dele na veliki broj akcionara, pa će se akcije prodati na berzi ili postojećem vlasniku po ceni koja neće biti niža od one koja je dostignuta pri prodaji.

Takvih ima 68 preduzeća, poput Duvanske industrije Vranje i Niš, Beopetrola, Merime, Valjaonice bakra Sevojno, Zdravlja iz Leskovca, Jelen Dola, šećerana, cementara i drugih. Od berze i vrednosti preduzeća, zavisi i to koliko će novca građani i dobiti.

Dinkić kaže da će strane direktne investicije, ukoliko vlada usvoji koncept privatizacije javnih preduzeća, u narednoj godini iznositi minimalno šest milijardi dolara.

"Garantujemo više od šest milijardi dolara direktnih stranih investicija. U periodu od 2008. do 2010. godine svake godine garantujemo od šest do osam milijardi dolara direktnih stranih investicija. Garantujemo stopu privrednog rasta za te tri godine u proseku od sedam do devet odsto godišnje", rekao je Dinkić.

Dinkić je rekao da bi država od novca koja bi dobila prodajom svog dela vlasništva u javnim preduzećima iskoristila za realizaciju svih krupnih infrastrukturnih projekta.

Prodaja većinskog paketa NIS-a

Dinkić je rekao da će u prvom kvartalu naredne godine biti objavljen međunarodni javni poziv za tendersku privatizaciju NIS. Predlog ministarstva je da se proda 51 odsto kapitala NIS, da se 15 odsto akcija podeli građanima, dok bi država zadržala 34 odsto akcija i stekla, na osnovu ugovora sa pobednikom na tenderu, pravo da štiti sve nacionalne interese vezane za NIS.

"Ukoliko se ide na manjinsku prodaju od 25 odsto svejedno se strancu, koji će imati novca da kupi NIS, odmah daje pravo upravljanja, a država dobija manje novca. Mislimo da je daleko bolje da, kada se već daje pravo upravljanja, država dobije više novca", rekao je Dinkić.

On je rekao da će biti ponuđena visoka početna cena za NIS, a završnica će biti na javnoj aukciji, kao i kod prodaje Mobtela. "Očekujemo prihod od nekoliko milijardi evra od te privatizacije", rekao je Dinkić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

25 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: