Život

Petak, 11.09.2020.

15:14

Žrtve porodičnog nasilja često su diskriminisane, stručnjaci ne vide rešenje VIDEO

Nasilje nad muškarcima i dalje je zanemarena, tabu-tema u društvu.

Izvor: B92

Žrtve porodičnog nasilja često su diskriminisane, stručnjaci ne vide rešenje VIDEO
Foto: Printskrin/Prva TV

Statistika pokazuje da je skoro svaki treći muškarac žrtva nekog oblika nasilja. Po prijavljenom slučaju nadležnim organima, počinje procedura koja je spora i često nezadovoljavajuća po žrtvu.

Ovo potvrđuje Dejan Pavlović iz Udruženja "Očeva" koji kaže da su svi koji su doživeli neki oblik nasilja bili diskriminisani u tim postupcima, ne samo od centara za socijalni rad nego i od tužilaštva i sudstva, najmanje od policije.

"Postoje 4 oblika porodičnog nasilja, prvo je fizičko, drugo je psihičko, treće seksualno i četvrto je ekonomsko nasilje. Fizičko nasilje je više usmereno ka ženama, ali je psihičko nasilje više usmereno ka muškarcima. Instrument kroz koji je nasilje usmereno su najčešće deca", kaže za "150 minuta" Pavlović.

Kako tvrdi porodični sudski veštak Dragan Nikolić, naš sistem socijalne i pravne zaštite nije dostigao zadovoljavajući nivo zaštite dece i odraslih.

"Već je formirano opšte gledište da su muškarci zlostavljači, a žene uvek žrtve", dodaje Nikolić.

Zato Pavlović posebno ističe da "nasilje nema ni pol, ni uzrast, ni boku kože, ni nacionalnu pripadnost i da se ono dešava svuda oko nas".

Postoji primarna žrtva nasilja, ali postoje i sekundarne.

"Leš je primarna žrtva, a svi oko njega su sekundarne. U ovom trenutku za taj problem nema rešenja, to jest nije se smanjilo nasilje, nije je smanjen broj ubistava, ne postoji pozitivan efekat zakona od pre nekoliko godina. Bavimo se posledicama umesto da se bavimo uzrocima problema", zaključuje predstavnik Udruženja "Očeva" koji je i sam bio žrtva fizičkog nasilja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: