Nauka 7

09.11.2025.

14:32

Rusi upozorili na snažan bljesak usmeren direktno ka Zemlji: "Događa se snažna eksplozija"

Na Suncu je zabeležen snažan bljesak usmeren direktno prema Zemlji, saopštila je laboratorija za solarnu astronomiju Instituta za istraživanje svemira (IKI) Ruske akademije nauka.

Izvor: Tanjug

Rusi upozorili na snažan bljesak usmeren direktno ka Zemlji: "Događa se snažna eksplozija"
Shutterstock/Robsonphoto

Podeli:

"Snažna eksplozija događa se na Suncu. Njen maksimum još uvek nije poznat", objavila je laboratorija na svom Telegram kanalu.

 
 
Na grafikonu objavljenom na sajtu laboratorije, označeno je da je snaga eksplozije već premašila klasu X i nastavlja da raste, prenela je agencija Ria Novosti.
 
Kasnije je iz laboratorije Ruske akademije nauka navedeno da je eksplozija dostigla najviši nivo na skali od pet stepeni, i da je označena klasom X1.79
 
Kako se navodi najnovija eksplozija na Suncu premašila je prethodnu od 25. avgusta, klase M4.6, koja je dostigla četvrti nivo na skali.
 
Tada su naučnici upozorili na moguć povećani efekat solarnih aktivnosti u narednom periodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli:

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zelenski: Gotov je

Osnovni paket nacrta dokumenata u okviru mirovnog plana za kraj rata u Ukrajini je gotov, izjavio je danas predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, navodeći da je pripremljeno ukupno 20 tačaka mirovnog plana.

19:27

22.12.2025.

1 d

Podeli: