Nauka 18

05.03.2025.

7:49

Voda postojala u svemiru milijardama godina ranije nego što se mislilo

Voda, molekul neophodan za život kakav poznajemo, postojala je u ranim fazama svemira, prema novom istraživanju objavljenom u časopisu Nature Astronomy.

Izvor: Index.hr

Voda postojala u svemiru milijardama godina ranije nego što se mislilo
Shutterstock/IgorZh

Podeli:

Prvi put, tim naučnika je modelirao formiranje vode u prvobitnom kosmosu i otkrio da su uslovi za formiranje naseljivih planeta možda postojali milijardama godina ranije nego što se mislilo.

Voda se pojavila nakon eksplozija prvih zvezda

Prema simulacijama tima, prvi molekuli vode pojavili su se nakon što su prve zvezde eksplodirale, odnosno kroz supernove, događaje koji proizvode teže elemente poput kiseonika, neophodne za formiranje vode.

"Pre prvih zvezdanih eksplozija, u univerzumu nije bilo vode jer nije bilo kiseonika", rekao je Danijel Vejlen, kosmolog sa Univerziteta u Portsmutu i ​​glavni autor studije.

"Nakon Velikog praska, preživeli su samo najjednostavniji elementi – vodonik, helijum, litijum, te tragovi barijuma i bora."

Možda vas zanima

"Kiseonik, stvoren u srcima ovih supernova, u kombinaciji sa vodonikom formira vodu, omogućavajući formiranje ključnih elemenata potrebnih za život", dodao je Vejlen.

Proučavali su dve vrste supernova

Istraživanje se fokusiralo na dve vrste supernova – "core-collapse" supernove i "population III" (pop III) supernove. Dok prve proizvode umerene količine teških elemenata Pop III supernove izbacuju više od deset solarnih masa u obliku metala. Obe vrste supernove stvaraju oblake gasa bogatog vodom koji putuju kroz svemir.

"Glavna mesta formiranja vode u ovim ostacima su gusta jezgra molekularnih oblaka, koji su u nekim slučajevima sadržavali skoro uporedive količine vode sa onom prisutnom u Sunčevom sistemu danas", rekli su istraživači u preliminarnoj verziji rada objavljenog na arXiv-u.

Možda vas zanima

"Voda je bila važan deo prvih galaksija"

Dodali su da su ova gusta jezgra verovatno kandidati za formiranje protoplanetarnih diskova ili ranih faza formiranja planetarnih sistema.

"Pored toga što pokazuju da je ključni sastojak za život postojao u univerzumu već 100 do 200 miliona godina nakon Velikog praska, naše simulacije pokazuju da je voda bila važan deo prvih galaksija", zaključuje tim.

Drugim rečima, osnovni preduslovi za nastanak života pojavili su se mnogo ranije nego što se pre mislilo, što sugeriše da je rani kosmos možda bio iznenađujuće živo mesto.

Rad pomaže da se razume kako je život mogao nastati

Teleskopi koji mogu da otkriju izuzetno slabu, udaljenu svetlost, kao što je svemirski teleskop "Džejms Veb", ključni su za dalja istraživanja ovog perioda. Svako novo zapažanje pomaže astronomima da zavire dublje u istoriju kosmosa, od stvaranja prvih galaksija do analize njihovog hemijskog sastava.

Iako još nismo pronašli život izvan Zemlje, ovakav rad dovodi naučnike bliže razumevanju toga kako je život mogao nastati.

Istraživanje pod nazivom "Abundant water from primordial supernovae at cosmic dawn" objavljeno je u časopisu "Nature Astronomy". 

Podeli:

loader

18 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: