08.05.2025.
21:09
"Ključevi do slobode": Kratki film Vima Vendersa o kapitulaciji Nemačke VIDEO
Kratkim filmom od svega četiri minuta Vim Venders (Wim Wenders) priča skoro nepoznatu priču o nemačkoj kapitulaciji pre 80 godina u francuskom gradu Remsu, u Šampanji.

Film "Ključevi do slobode" ("Die Schlüssel zur Freiheit") Vendersa i agencije Scholz & Friends Berlin objavilo je ove nedelje nemačko ministarstvo spoljnih poslova povodom 80. godišnjice završetka rata u Evropi.
"Postoje mesta gde je bila ispisana istorija - pa ipak za njih niko ne zna", kaže reditelj na početku filma.
Venders je otputovao tamo gde je pre osam decenija verovatno bilo "najtajnije mesto Evrope" - u učionicu sa geografskim kartama u gimnaziji u Remsu. Tamo je bio saveznički štab.
Reditelj vešto preplić́e atmosferu ove sobe i originalne snimke kapitulacije sa razmišljanima danas.
"Rođen sam samo nekoliko meseci nakon završetka Drugog svetskog rata i živim skoro 80 godina u zemlji koja je uspela da povrati mir i slobodu, koji su se potpuno ostvarili 1990. ponovnim ujedinjenjem (Nemačke)", rekao je Venders o filmu.
"Uz pomoć mnogih kreativnih ljudi iz Nemačke i Francuske kojima verujem, i uz srdačnu podršku saradnika u Remsu, uspeo sam da napravim kratki film koji pokazuje, ne samo u istorijskoj retrospektivi, da se sloboda nikada ne može uzimati zdravo za gotovo."
Dok je u školi bila nastava američki general Dvajt D. Ajzenhauer (Dwight D. Eisenhower) je sredinom četrdesetih iz Remsa organizovao borbu protiv Vermahta.
U školu je, nedelju dana posle smrti Adolfa Hitlera, predveče 7. maja 1945. došao nemački general Alfred Jodl s namerom da pregovara o kapitulaciji samo na Zapadnom frontu. No, bio je primoran da potpiše bezuslovnu kapitulaciju.
Dva meseca kasnije jedan američki general je gradonačelniku Remsa predao ključeve kartografske sobe. "Ovo su ključevi koji vode slobodi sveta", rekao mu je.
Drugi svetski rat počeo je 1. septembra 1939. nemačkim napadom na Poljsku. Nemačka je potpisala kapitulaciju 7. maja 1945, u Remsu, a stupila je na snagu sledećeg dana u 23.01 po srednjoevropskom vremenu.
Sovjeti su tražili potpis 9. maja u Berlinu i zato Rusija taj dan slavi kao Dan pobede.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar