25.02.2026.
13:56
Smena na čelu Luvra: Oglasio se Emanuel Makron FOTO
Dosadašnja direktora Loran de Kar podnela je juče ostavku francuskom predsedniku Emanuelu Makronu, a on je već danas za njenog naslednika imenovao dosadašnjeg direktora Versajskog dvora.
Direktorka Luvra Loran de Kar juče je podnela ostavku, a Emanuel Makron je danas imenovao novog prvog čoveka najpoznatijeg muzeja na svetu - Kristofera Leriboa (62), dosadašnjeg direktora Versajskog dvora.
List Parizjen je preneo da je Leribo ljubazan i srdačan čovek, koji pozdravlja sve, često se smeši i zabavlja, a upućeni tvrde da on tokom razgovora obraća pažnju na sagovornika, bez obzira na njegov status.
"Nemate neprijatelje, osim onih koji previše vole pse", šaljivo mu je rekao Pjer Rozenberg, njegov mentor i direktor Luvra od 1994. do 2001. godine, aludirajući na to što Leribo voli životinje, posebno mačke.
Razlozi za odlazak De Karove nisu detaljno objašnjeni, a francuski mediji navode da je odluka došla u kontekstu internih tenzija i izazova u upravljanju jednim od najvećih muzeja na svetu, posebno nakon pljačke u oktobru prošle godine.
- Nova drama u Luvru: Evo šta se desilo sa Mona Lizom FOTO/VIDEO
- U Luvru osvanule fotografije hapšenja bivšeg princa Endrjua FOTO
Njenu ostavku Makron je nazvao "činom odgovornosti u vreme kada najvećem svetskom muzeju treba smirenost i snažan novi podsticaj za uspešno sprovođenje velikih projekata koji se odnose na bezbednost i modernizaciju".
De Karova je oštro kritikovana nakon što su četiri provalnika 19. oktobra prošle godine opljačkala muzej i pobegla sa nakitom vrednim oko 88 miliona evra.
Pljačkaši su razbili staklene vitrine i odneli dragoceni plen za manje od pet minuta. Nakit koji su odneli nalazio se u galeriji Apolo, a šokantni snimci sa nadzornih kamera obišli su planetu.
Tokom krađe, lopovi su ispustili ili im je ispala kruna koja je nekada pripadala carici Evgeniji, supruzi Napoleona Trećeg. Taj komad nakita je ukrašen sa 212 bisera i skoro 2.000 dijamanata
U roku od nedelju dana, uhapšena su dva muškarac iz Sen Sen Denija - jedan dok je pokušavao da se na aerodromu Šarl de Gol 25. oktobra ukrca u avion za Alžir.
Obojica su već bili poznati policiji iz ranijih slučajeva provala.
U međuvremenu je uhapšeno još pet osoba, ali je samo četvoro od sedam osunjičenih zadržano i optuženo.
Istraga je i dalje u toku, a lokacija nakita ostaje misterija.
U međuvremenu, Luvr se suočio sa brojnim štrajkovima zaposlenih u muzeju, što je dovodilo do čestih zatvaranja.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar