24.01.2026.
9:39
Od Niša do Srbije, od Srbije do dijaspore i Amerike: Svetosavlje nema granice VIDEO
U Hramu Svetog Vasilija Ostroškog u Nišu, učenici Osnovne škole "Bubanjski heroji" izveli su svečanu besedu povodom Savindana, posvećenu liku i delu Svetog Save i neprolaznim vrednostima vere, znanja i rodoljublja.
Besedu pod naslovom "Sveti Sava i rodoljublje" napisao je Đorđe Bojanić, profesor istorije, a izgovorena je u formi zajedničkog, nadahnutog kazivanja učenika, čime je simbolično pokazano da Savino delo živi kroz mlade naraštaje.
Kroz snažne i jasne poruke, učenici su podsetili da Sveti Sava nije samo istorijska ličnost, već temelj srpskog duhovnog, prosvetnog i kulturnog identiteta… učitelj da se otadžbina voli, ali da se drugi ne mrze; da se bude ponosan, ali pravedan; hrabar, ali čovečan.
Sa učenicima su radili: Đorđe Bojanić, profesor istorije, đakon Dejan Jovanović, veroučitelj, koji je bio zadužen i za montažu video-spota.
Posebnu zahvalnost upućujemo protojereju Predragu Radosavljeviću, starešini Hrama Svetog Vasilija Ostroškog u Nišu, na blagoslovu i podršci.
Ovaj događaj predstavlja primer kako škola, Crkva i nastavnici zajedno mogu da vaspitavaju decu u duhu Svetosavlja, čuvajući veru, jezik, pismo, istoriju i kulturu srpskog naroda.
Posebna vrednost ovog pozdravnog spota jeste u tome što je upućen svoj deci srpskog roda… u Srbiji, rasejanju i dijaspori, kao i srpskoj deci u Americi, sa željom da ih Sveti Sava sabira oko istih vrednosti: vere, znanja, jezika i ljubavi prema otadžbini, ma gde da žive.
Ma gde bila srpska deca, dok čuvaju veru, jezik i pamćenje… Srbija živi u njima.
Srećan Savindan!
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar