19.05.2025.
10:50
Ubijena još jedna mlada influenserka: Policija na nogama, šta se dešava? FOTO
Ubistvo 22-godišnje manekenke i influenserke u Kolumbiji izazvalo je šok u zemlji i povuklo paralelu sa ubistvom meksičke influenserke prošle nedelje, ističući visoke stope femicida u Latinskoj Americi.

Maria Hose Estupinan, studentkinja univerziteta iz severoistočnog kolumbijskog grada Kukuta, blizu granice sa Venecuelom, ubijena je 15. maja, prema rečima Magde Viktorije Akoste, predsednice Nacionalne komisije za rodna pitanja kolumbijskog pravosuđa, piše CNN.
Na konferenciji za medije, Akosta je rekla da je osumnjičeni, prerušeni dostavljač, pucao na Estupinan kada je otvorila vrata svog doma.
"Bila je mlada, preduzimljiva žena sa čitavim životom pred sobom, ali su ti snovi prekinuti, kao i snovi mnogih žena u ovoj zemlji", izjavila je Akosta.
Dodala je da je Estupinan bila žrtva porodičnog nasilja i da je bila pred dobijanjem odštete zbog toga. Komisija je, kako je navela, "najoštrije osudila zločin" i obećala da će se boriti za pravdu.
Vlasti istražuju slučaj, a CNN je kontaktirao kolumbijsku nacionalnu policiju i tužilaštvo za dodatne informacije.
Još jedna influenserka nedavno ubijena u Meksiku
Mediji i društvene mreže su slučaj Estupinanove povezali sa ubistvom 23-godišnje influenserke iz Meksika, Valerije Markes, koja je 13. maja ubijena usred TikTok prenosa uživo u kozmetičkom salonu u gradu Zapopan, gde je radila.
Zvaničnici meksičke države Halisko istražuju njenu smrt kao sumnju na femicid – ubistvo žene ili devojčice iz rodno zasnovanih razloga.
Prema podacima Amnesty International, u 2020. godini četvrtina ubistava žena u Meksiku bila je istraživana kao femicid, sa zabeleženim slučajevima u svih 32 meksičke savezne države.
Akosta nije rekla da li se smrt Estupinanove vodi kao femicid, ali je njeno ubistvo osvetlilo razmere nasilja nad ženama u Kolumbiji.
Nasilje nad ženama u Kolumbiji
Prema organizaciji Human Rights Watch, rodno zasnovano nasilje u Kolumbiji je široko rasprostranjeno, uključujući i od strane oružanih grupa. Žrtve se suočavaju sa brojnim preprekama u traženju pomoći ili pravde, a počinioci retko odgovaraju za svoja dela.
Nacionalna komisija za rodna pitanja u Kolumbiji zabeležila je na hiljade slučajeva porodičnog i rodnog nasilja, uključujući visoke stope seksualnog nasilja, zanemarivanja, napuštanja i psihološkog zlostavljanja, navodi Akosta.
Između januara i avgusta prošle godine, 41 žena je prijavljena kao nestala u Kolumbiji, od čega 34 u Kkuti, gde je Estupinan živela. Mnoge od njih bile su maloletnice.
Komentari 5
Pogledaj komentare Pošalji komentar