13.05.2025.
19:00
Nemačka okončala vekovni spor o blagu carske porodice
Kulturno blago bivše nemačke carske porodice Hoencolern (Hohenzollern) biće trajno u muzejima u Berlinu i Brandenburgu, najavio je novi ministar kulture Volfram Vajmer (Wolfram Weimer).

Reč je o hiljadama predmeta.
Nakon gotovo 100 godina spora, potomci poslednjeg nemačkog cara postigli su važan dogovor sa vladom i sa pokrajinama Berlin i Brandenburg, rekao je Vajmer u ponedeljak.
"Ovaj dogovor je ogroman uspeh za Nemačku kao kulturnu destinaciju i za javnost koja voli umetnost", dodao je ministar.
"Tokom stotinu godina, postojala je stalna neizvesnost oko predmeta koji su centralni za istoriju umetnosti i kolekcija Pruske, a time i za nemačku istoriju u celini."
Blago obuhvata portret izbornog kneza Joahima I od Brandenburga (Joachim), koji je naslikao umetnik Lukas Kranah Stariji (Kranach), i trpezu za gradsku palatu u Vroclavu koju je car Fridrih II (Friedrich) nabavio 1750.
Dogovor se odnosi na ukupno 27.000 predmeta, prema novinama Tagesšpigl (Tagesspiegel). Prava vlasništva i potraživanja su bila sporna od 1926.
Proklamacijom Vajmarske republike i abdikacijom cara Vilhelma II (Wilhelm), monarhija u Nemačkoj je ukinuta 1918. Imovina dinastije Hoencolern je konfiskovana.
Godine 1926. potpisan je ugovor između tadašnje Pruske i Hoencolerna da se razjasni šta je čije. Ipak, nejasnoće oko vlasništva i potraživanja na restituciju su se nastavile decenijama.
Kuća Hoencolern – koju trenutno predvodi Georg Fridrih, princ od Pruske, pra-praunuk poslednjeg nemačkog cara, Vilhelma II – je potraživala hiljade predmeta koji su sada u muzejima.
Princ je pregovarao sa saveznim i pokrajinskim vlastima od 2014, tražeći blago i finansijsku nadoknadu za eksproprisane palate i imovinu.
Sudski postupci su usporili pregovore nekoliko godina, ali su 2023. tužbe rešene, otvarajući put za nove pregovore prošle jeseni.
Predmeti će ostati na sadašnjim lokacijama, uključujući Fondaciju pruskih palata i vrtova Berlin-Brandenburg (SPSG), Fondaciju pruskog kulturnog nasleđa (SPK) i Nemački istorijski muzej (DHM) u Berlinu.
Javnost će i dalje moći da gleda umetnine.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar