Prevencija 1

16.05.2025.

8:14

Rani simptomi raka debelog creva koje ne smete ignorisati

Specijalista za bolesti organa za varenje upozorio je na manje poznati simptom koji može ukazivati na rak debelog creva.

Izvor: Index.hr

Rani simptomi raka debelog creva koje ne smete ignorisati
Kmpzzz/Shutterstock

Podeli:

Iako je bol u stomaku poznat kao jedan od simptoma bolesti, gastroenterolog dr Džozef Salhab istakao je jedan detalj na koji bi ljudi posebno trebalo da obrate pažnju.

Dr Salhab savetuje da se ne ignoriše bol u stomaku koji je uvek na istom mestu, posebno ako je praćen novim napadima zatvora ili dijareje. Ako je bol toliko jak da vas budi tokom noći, svakako treba da posetite lekara, dodaje on.

Možda vas zanima

"Ako se budite zbog bola jer je toliko jak, to nije nešto što bi trebalo da zanemarite", upozorio je dr Salhab u video-snimku na Instagramu. Odgovarajući na video-zapis 28-godišnje žene kojoj je rak pogrešno dijagnostikovan kao sindrom iritabilnog creva, američki stručnjak je naveo i druge simptome na koje treba obratiti pažnju.

"Promena izgleda stolice, naročito ako je veoma tanka, zatim krvarenje iz rektuma i neobjašnjiv gubitak težine, takođe su znaci koje ne smete zanemariti", rekao je.

Broj slučajeva raka debelog creva kod mlađih od 50 godina porastao za čak 80%

Dodao je i da je bol koji ne prolazi uprkos promeni ishrane ili nakon pražnjenja creva potencijalni znak upozorenja.

Možda vas zanima

Krvarenje iz anusa ili krv u stolici može nastati kada rak izazove krvarenje u digestivnom traktu. Ostali simptomi raka debelog creva uključuju kvržicu u stomaku, nadutost i osećaj umora ili nedostatak daha. Međutim, rak debelog creva u početku može da ne pokazuje nikakve simptome sve dok se ne proširi na druge delove tela, kada ga je znatno teže lečiti.

Zabrinjavajuće je što broj dijagnostikovanih slučajeva raka debelog creva kod osoba mlađih od 50 godina beleži porast od čak 80% u poslednjih 30 godina, pokazuju istraživanja. Suprotno tome, kod starijih starosnih grupa, koje su inače u većem riziku, broj slučajeva je ostao stabilan ili se čak smanjio u istom periodu.

Možda vas zanima

Stručnjaci veruju da su za ovaj trend odgovorni brojni faktori: zagađenje životne sredine, gojaznost, pa čak i mikroplastika u vodi za piće.

Genetika takođe može igrati ulogu, ali najveći rizik predstavljaju ishrana bogata industrijski prerađenom hranom, solju i alkoholom, a siromašna vitaminima i mineralima.

Podeli:

loader

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: