Bolesti 0

14.05.2025.

10:21

Uočena nova nuspojava pilula za kontracepciju: Posebno su opasne za žene koje pate od jedne bolesti

U novoj studiji, koju su sproveli naučnici na "Imperijal" koledžu u Londonu, tim dr Kloe Blum ispitivao je efekat kontracepcije na napade astme kod žena.

Izvor: Mondo.rs/T.V.

Uočena nova nuspojava pilula za kontracepciju: Posebno su opasne za žene koje pate od jedne bolesti
Shutterstock/Kmpzzz

Podeli:

Studija je obuhvatila 260.000 učesnica starosti od 18 do 50 godina.

"Žene sa astmom mogu da imaju češće napade astme ako koriste tzv. jednokomponentnu kontracepciju, tj. kontracepciju zasnovanu samo na progesteronu", objavio je časopis "ERJ Open Research".

Učesnice studije imale su više napada astme

Studija je namenjena proceni toga da li vrsta kontracepcije koja se koristi utiče na učestalost napada astme. Ovi napadi su definisani kao oni koji su zahtevali oralne steroide, posetu hitnoj pomoći ili su rezultirali smrću. Rezultati su pokazali da upotreba kontraceptivnih pilula koje sadrže i estrogen i progesteron ne nosi povećan rizik od napada astme.

Možda vas zanima

Nasuprot tome, žene koje koriste jednokomponentnu kontracepciju, koja sadrži samo progesteron, češće su doživljavale napade astme. Ovo je posebno važilo za osobe mlađe od 35 godina, pacijente koji uzimaju manje antiastmatičnih lekova i žene sa eozinofilnom astmom. U ovim grupama, rizik od napada astme povećao se za 39 procenata.

Uloga polnih hormona kod astme

Dr Kloe Blum je rekla da bi rezultati studije mogli da pomognu u razumevanju toga zašto žene češće umiru od astme nego muškarci. Jedna teorija sugeriše da su polni hormoni ključni. Proučavanje njihovih efekata je teško zbog velikih fluktuacija nivoa hormona, pa su se naučnici fokusirali na pacijentkinje koje uzimaju kontraceptivne pilule. Doktorka Blum je rekla da bi ovi nalazi mogli da pomognu ženama i lekarima da donose informisane odluke o izboru kontracepcije, posebno za pacijente sa astmom.

"Ovo je još jedan deo slagalice koji pokušava da odgovori na pitanje zašto žene češće pate od teške astme nego muškarci", dodala je ona.

Možda vas zanima

Budući planovi

Istraživački tim planira da nastavi istraživanje uticaja polnih hormona na astmu. U budućnosti planiraju da analiziraju, između ostalog: uticaj hormonske terapije i trudnoće na tok bolesti. Rezultati ove studije mogu da pruže nove informacije o lečenju astme kod žena.

Podeli:

loader

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Totalno digli ruke od Rusije

Ruski izvoz u Nemačku pao je za 94,6 odsto na 1,8 milijardi evra prošle godine u poređenju sa 2021. Sankcije zbog sukoba sa Ukrajinom uglavnom su ograničile trgovinu, saopštio je Savezni zavod za statistiku.

9:46

16.6.2025.

1 d

Podeli: