01.05.2025.
9:36
Začin koji svi koristimo može ugroziti efikasnost lekova: Evo šta morate da znate
Novo istraživanje pokazalo je da jedan začin može ometati način na koji vaše telo obrađuje lekove. Reč je o začinu kojeg mnogi imaju u kuhinji – cimet.

Naučnici sa Univerziteta Mississippi otkrili su da cinamaldehid, glavna komponenta cimeta, može aktivirati receptore koji ubrzavaju razgradnju određenih lekova, što potencijalno može smanjiti njihovu efikasnost. Iako mala količina cimeta u jutarnjoj kafi verovatno neće izazvati probleme, studija upozorava da visoke doze mogu predstavljati rizik, piše Njujork post.
"Zdravstveni problemi mogu se pojaviti ako se konzumiraju prekomerne količine dodataka bez znanja zdravstvenog radnika ili lekara koji je propisao lekove. Prekomerna konzumacija dodataka može dovesti do bržeg izlučivanja lekova iz tela, što može rezultirati smanjenom efikasnošću leka", rekla je Šabana Kan, glavna naučnica uključena u studiju.
Možda vas zanima
Lekove nikako ne bi trebalo da pijemo uz kafu: Evo koliko valja sačekati VIDEO
Uzimanje određenih lekova uz kafu može dovesti do nuspojava i komplikacija, tvrde farmaceuti.
19:56
14.4.2025.
69 d
Stručnjaci otkrili da paracetamol može da izazove bizarne promene ličnosti
Američki naučnici su otkrili da paracetamol, lek koji se najčešće koristi protiv bolova u celom svetu, ima neočekivane nuspojave, kao što su bizarne promene ličnosti, odnosno smanjenje straha i sklonost ka rizičnim aktivnostima.
15:30
5.4.2025.
78 d
Naučnici navode da cimetovo ulje gotovo ne predstavlja rizik, ali kora cimeta može izazvati probleme. Posebno su istakli jeftiniju verziju iz južne Kine, Cimet Kasija, koja sadrži sredstvo za razređivanje krvi, kumarin.
"Pravi cimet sa Šri Lanke nosi manji rizik zbog nižeg sadržaja kumarina. Naš najbolji savet je da se pre korišćenja bilo kakvih dodataka uz lekove na recept posavetujete sa zdravstvenim radnikom. Dodaci ishrani, po definiciji, nisu namenjeni lečenju, izlečenju ili ublažavanju bolesti", rekao je suautor studije Amar Čitibojina, zamenik direktora Nacionalnog centra za istraživanje prirodnih proizvoda.
Mleveni cimet koji se prodaje u većini supermarketa obično je napravljen od kore cimeta Kasija, piše Njujork post, ističući važnost konsultacije s lekarima pri upotrebi visoke konzumacije ovog začina.
Možda vas zanima
Srbi redovno piju ove lekove, a posledice mogu da budu katastrofalne
Ne piju samo Srbi lekove na svoju ruku, već je, prema zvaničnim podacima, to trend i u Evropi.
15:48
3.4.2025.
80 d
Dodajte kašičicu ovog začina u piće, preporodićete se
Cimet je bogat antioksidansima i drugim korisnim jedinjenjima.
7:07
13.3.2025.
101 d
Inače, cimet se već dugo vrednuje zbog svojih potencijalnih zdravstvenih koristi kao što su regulacija šećera u krvi i protuupalna svojstva, koja mogu pomoći u prevenciji dijabetesa. Međutim, novo istraživanje naglašava važnost umerene konzumacije.
"Osobe koje boluju od hroničnih bolesti poput hipertenzije, dijabetesa, raka, artritisa, astme, gojaznosti, HIV-a, AIDS-a ili depresije trebaju biti oprezne pri korišćenju cimeta ili bilo kojih drugih dodataka", poručila je Kan.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar