Bolesti 1

14.03.2025.

16:37

Legionarska bolest hara Parizom: Stanovima isključuju toplu vodu zbog rizika

Stanari tri zgrade u 19. arondismanu u Parizu poslednjih mesec dana ne smeju da koriste toplu vodu, nakon što je u njihovom sistemu za toplu vodu otkriven povišen nivo bakterije legionele, koja izaziva legionarsku bolest, prenela je danas televizija BFM.

Izvor: Tanjug/ijzcg.me

Legionarska bolest hara Parizom: Stanovima isključuju toplu vodu zbog rizika
Shutterstock/Gyorgy Barna

Podeli:

Upozorenje se odnosi na 488 stanova, koji od tada nisu smeli da koriste toplu vodu za tuširanje, ili održavanje higijene u domaćinstvima.

Legionarska bolest je ozbiljna infekcija pluća, koja se prenosi na ljude preko respiratornog trakta, udisanjem mikrokapljica i aerosola iz kontaminirane tople vode.

Osobe koje već imaju neku hroničnu bolest, pušači, oso­be oslabljenog imuniteta i osobe starije dobi izloženi su većem riziku od infekcije ovim bakterijama. Smrtnost pacijenata iznosi 5 – 10 %.

Izloženost legionela­ma ne dovodi uvijek do obolijevanja. Svake godine više od 1 000 putnika oboli od legionarske bolesti, ali se rizik od pojave legionarske bolesti u sm­ještajnim objektima može smanjiti.

Kako se prenosi?

Legionarska bolest se prenosi udisanjem mikroskopskih kapljica vode (aerosola) koje sadrže bakterije iz roda Legionella koje žive u vodi i razmnožavaju se u odgovarajućim uslovima - u stajaćoj vodi pri temperaturi od 20 °C do 50 °C. Aerosoli u kojima su prisutne legionele mogu nastati, na primer, pri puštanju vode iz slavine ili tuša, pri stvaranju mehurića u vodi u hidromasažnim bazenima ili putem nekih klimatizacionih sistema.

Uslovi za rast i razvoj legionella koji povećavaju rizik od infekcije ljudi i rizična mesta u objektu

Povoljne uslove za razvoj legionelle omogućava voda temperature između 20°C i 50°C.

Rizična mesta su: cis­terne ili rezervoari tople ili hladne vode, cevi s malim protokom vode ili bez protoka, sluz (biofilm), kamenac, korozija i prljavština na unutrašnjim površinama cevi, rezervoara, tuševa i slavina.

Klinička slika

Simptomi bolesti obično počinju dva do deset dana na­kon izloženosti, a u retkim slučajevima potrebno je do tri nedelje da bi se oni razvili.

Najčešći simptomi bolesti su: povišena temperatura, groznica, glavobolja i bolovi u mišićima.

Nakon toga dola­zi do pojave suvog kašlja i problema s disanjem koji se mogu razviti u teško zapaljenje pluća, često se javlja i pro­liv ili povraćanje, a kod polovine obolelih zbunjenost ili delirijum. Većini bolesnika potrebno je bolničko lečenje odgovarajućim antibioticima.

Podeli:

loader

1 Komentari

Možda vas zanima

Otkazana putovanja

Zatvorena poznata turistička agencija

Sedište turističke agencije Balkan Holiday u Velikoj Britaniji saopštilo je da prestaje sa radom, i da su sve rezervacije ukinute.

10:29

25.4.2025.

1 d

Podeli: