Aktuelno 62

04.11.2024.

19:30

Kraj: Rusija se povlači

Višedecenijska saradnja Rusije i CERN-a bliži se kraju.

Izvor: B92/dpa

Kraj: Rusija se povlači
Nicola Marfisi/AGF / Sipa Press / Profimedia

Podeli:

Kraj saradnje Rusije i Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) u Ženevi se približava svom kraju, jer će se Moskva isključiti iz ove organizacije krajem meseca, prenosi agencija dpa.

Povlačenje Rusije iz saradnje sa CERN-om će dovesti do brojnih negativnih posledica, kako navodi Bete Hajnman – direktorka Odeljenja za fiziku čestica u nemačkom istraživačkom centru Electron Synchrotron (DESY) u Hamburgu.

"To ne znači da neka istraživanja zbog prekida saradnje neće biti moguća, ali biće značajno teža i sporija, doći će do kašnjenja", kaže Hajnman.

CERN, koji je osnovan na vrhuncu Hladnog rata 1954. godine, jedan je od najvažnijih svetskih istraživačkih centara za fiziku čestica i dom je najmoćnijeg akceleratora čestica na svetu. 

Hiljade naučnika iz desetina zemalja radi na eksperimentima u CERN-u. Među njim aje i oko 1.000 naučnika iz Rusije.

CERN je u junu 2022. godine odlučio da prekine sporazume o saradnji s Rusijom i Belorusijom, kao odgovor na rusku vojnu operaciju u Ukrajini.

Podeli:

Tagovi

62 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zelenski: Gotov je

Osnovni paket nacrta dokumenata u okviru mirovnog plana za kraj rata u Ukrajini je gotov, izjavio je danas predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, navodeći da je pripremljeno ukupno 20 tačaka mirovnog plana.

19:27

22.12.2025.

1 d

Ruska imovina pravi razdor

Potres u EU; Makron izdao Merca – "Za to će morati da plati"

Pokušaj nemačkog kancelara Fridriha Merca da ubedi čelnike EU da iskoriste 210 milijardi evra zamrznute ruske imovine za pomoć Ukrajini doživeo je neuspeh kada je shvatio da mu ključni saveznik, francuski predsednik Emanuel Makron, okreće leđa.

20:31

21.12.2025.

2 d

Podeli: