27.07.2026.
20:00
Stigao je Claude Opus 5: Novi AI šampion u kodiranju i nauci dostupan i u Srbiji
Anthropic tvrdi da je Opus 5 trenutno najbolji model na tržištu kada je reč o programiranju i poslovnim zadacima.
Američka kompanija za razvoj veštačke inteligencije Anthropic predstavila je novu generaciju svog najnaprednijeg modela veštačke inteligencije Claude Opus 5, navodeći da on donosi značajan napredak u programiranju, poslovnim zadacima i naučnom istraživanju, uz istu cenu kao prethodna verzija.
Opus 5 je, kako tvrde iz Anthropica, trenutno najbolji model na tržištu kada je reč o programiranju i poslovnim zadacima.
Anthropic takođe navodi da Opus 5, koji je dostupan i u Srbiji, bolje obavlja zadatke poput automatizacije procesa, analize podataka i korišćenja računara, a u pojedinim testovima ostvaruje rezultate bolje od konkurentskih modela uz niže troškove.
Kompanija ističe i poboljšanja u naučnim oblastima, posebno u biologiji, organskoj hemiji i bioinformatici.
Model je pokazao bolje rezultate u zadacima poput analize molekularnih struktura i predviđanja uticaja promena u proteinskim sekvencama.
Možda vas zanima
Istorijska kazna za AI: Anthropic plaća 1,5 milijardi dolara piscima
Federalni sud odobrio je istorijsku nagodbu od 1,5 milijardi dolara u tužbi pisaca protiv kompanije Anthropic, koja je koristila piratske knjige za treniranje AI modela Claude. Autori dobijaju oko 3.000$ po delu.
9:45
24.7.2026.
3 d
Skandal potresao AI svet: Claude uhvaćen u tajnom špijuniranju korisnika
Tvrdnje kompanije Anthropic o zaštiti privatnosti sada je "mnogo teže progutati".
12:00
8.7.2026.
19 d
Jedna od glavnih novina je sposobnost modela da samostalno proverava svoj rad i ispravlja greške.
Anthropic navodi primere u kojima je Opus 5 sam napravio alat za analizu tehničkih crteža, pronašao složene greške u softverskom kodu ili razvio sistem za testiranje finansijskih podataka kada nije imao direktan pristup originalnom izvoru.
Kada je reč o osetljivim oblastima poput sajber-bezbednosti, kompanija naglašava da Opus 5 namerno nije treniran za napredne zadatke iz ove oblasti.
Opus 5 je, zahvaljujući opštem napretku, postao skoro podjednako dobar kao model Mithos 5 u pronalaženju bezbednosnih ranjivosti u softveru, ali zaostaje za njim u iskorišćavanju tih ranjivosti za stvarne napade, navodi Anthropic na svojoj veb stranici.
Claude Opus 5 dostupan je po istoj ceni kao prethodni model, pet dolara za milion ulaznih tokena i 25 dolara za milion izlaznih tokena.
Anthropic ga pozicionira kao model za svakodnevnu profesionalnu upotrebu, sa ciljem da kompanije dobiju snažnije AI alate bez proporcionalnog rasta troškova.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar