Aktuelno 1

12.02.2026.

19:30

Makron najavio ozbiljnu istragu

Predsednik Francuske Emanuel Makron najavio je da će poveriti stručnjacima da ispitaju uticaj video-igara na mlade pre nego što preduzme mere koje bi mogle da uključe zabranu određenih igara.

Izvor: Tanjug

Makron najavio ozbiljnu istragu
Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber

Podeli:

Kako je istakao Makron, želi da odluka bude zasnovana na naučnim podacima i da roditeljima pruži jasne smernice o tome kako da zaštite decu, prenosi televizija BFM. 

Makronova najava je usledila nakon što je učiteljica iz Sanari-sur-Mer javno izrazila zabrinutost zbog dece koja već sa sedam ili osam godina igraju nasilne igre kao što je Fortnite.

Predsednik Francuske je ukazao na povezanost nasilja u video-igrama i na društvenim mrežama sa agresivnim ponašanjem kod mladih. 

Takođe je istakao da nisu sve igre štetne i da mnoge imaju obrazovni ili socijalni karakter. Studija, koju će sprovoditi stručnjaci i Nacionalni savet za digitalnu veštačku inteligenciju, trebalo bi da traje oko dva meseca. 

Makron je dodao da se nada da će rezultati omogućiti jasan naučni konsenzus i da će roditeljima pružiti smernice o tome kako da nadgledaju vreme provedeno u igranju. Javna debata o rezultatima studije planirana je za maj ili jun.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Turska postaje "novi Iran"?

Izraelski javni servis Kan News objavio je tvrdnje da se na teritoriji Turske obučavaju operativci Hamasa za upotrebu vatrenog oružja, što je još jedan pokazatelj da Izrael Ankaru vidi kao ozbiljnog rivala.

22:40

8.5.2026.

19 h

Podeli: