Aktuelno 0

29.01.2026.

21:30

Sprečiće korišćenje Starlinka na ruskim dronovima

Ukrajina i Maskov SpaceX dogovorili kako da reše problem Starlinka na ruskim bespilotnim letelicama.

Izvor: Tanjug

Sprečiće korišćenje Starlinka na ruskim dronovima
Jose HERNANDEZ Camera 51 / Shutterstock.com

Podeli:

Ministarstvo odbrane Ukrajine, u saradnji sa kompanijom "SpaceX", već preduzima mere kako bi rešilo problem korišćenja satelitskog sistema "Starlink" na ruskim bespilotnim letelicama, saopštio je ukrajinski ministar digitalne transformacije Mihail Fedorov.

Kako je naveo Fedorov u objavi na Telegramu, tim Ministarstva odbrane je nekoliko sati nakon pojave ruskih dronova sa "Starlink" komunikacijom iznad ukrajinskih gradova stupio u kontakt sa "SpaceX"-om i predložio konkretna rešenja za sprečavanje takve zloupotrebe, preneo je Ukrinform.

"Zahvalan sam predsednici 'SpaceX'-a Gvin Šotvel i lično (izvršnom direktoru te kompanije) Ilonu Masku na brzom reagovanju i početku rada na rešavanju ove situacije", poručio je Fedorov.

On je podsetio da je Maskova odluka da hitno aktivira "Starlink" i pošalje prve terminale Ukrajini na početku rata u Ukrajini bila od ključnog značaja za stabilnost države.

Prema njegovim rečima, zapadne tehnologije bi trebalo da nastave da podržavaju demokratski svet i zaštitu civila, a ne da se koriste "za teror i uništavanje mirnih gradova".

Ranije je Ukrinform preneo da ruske snage sve češće koriste američki sistem "Starlink" na jurišnim bespilotnim letelicama kako bi zaobišle ukrajinska sredstva za elektronsko ratovanje i povećale preciznost i efikasnost napada.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: