06.02.2025.
12:11
Šta kineski AI DeepSeek zna o vama?
DeepSeek je kineski AI četbot koji radi slično što i ChatGPT, a postao je pravi svetski fenomen u poslednjih nedelju dana. A kakav je kad je u pitanju vaša privatnost?

Kao i većina aplikacija, DeepSeek traži sa prihvatite njegove politike privatnosti kako biste mogli da ga koristite. Kao i većina ljudi, i vi verovatno samo kliknete "agree" i ne čitate dalje.
"DeepSeek politika privatnosti na engleskom jasno kaže da se korisnički podaci, uključujući konverzacije i generisane odgovore, čuvaju na serverima u Kini. Ovo je zabrinjavajuće zbog toga što se podaci skladište negde gde važe drugačiji standardi privatnosti", rekao je u izjavi stručnjak iz NordVPN-a, Adrijanus Varmenhoven.
Ukratko, informacije koje DeepSeek skuplja mogu se podeliti u tri grupe:
- Informacije koje vi dajete - datum rođenja, korisničko ime, mejl adresa, upiti, fajlovi koje mu šaljete, istorija ćaskanja i slično.
- Informacije koje se skupljaju automatski - mrežne aktivnosti i podaci poput IP adrese, identifikatora uređaja, kolačića, zatim tehničke informacije o uređaju, "šabloni kucanja", funkcije koje koristite, načini plaćanja itd.
- Informacije iz drugih izvora - log-in, sign-up informacije, zatim povezani servisi i nalozi, merenja rezultata oglašavanja i druge infomacije koje partneri dele sa aplikacijom DeepSeek itd.
Možda je zanimljivo da se osvrnemo na deo o "šablonima kucanja". Ovo nije toliko neuobičajeno kao što se čini, jer, na primer, i TikTok skuplja iste informacije. Ne zna se šta tačno DeepSeek radi sa ovim podacima, ali je TikTok ranije saopštio da "beleži kada se kuca, ne i šta se kuca" kako bi se skupila biometrija i razlikovali se korisnici jedni od drugih.
Ako se pitate šta Deepseek radi o vašim podacima - niko ne zna do kraja. Uglavnom se oni koriste kako bi vam aplikacija slala relevantne reklame i obaveštavala vas o izmenama u načinu rada. Međutim, stoji i izjava da će se "povinovati zakonskim obavezama ako je to potrebno da se izvršavaju zadaci u interesu javnosti, ili da se zaštite vitalni interesi korisnika i drugih", prenosi sajt Mashable.
Sve u svemu, teško da je ovo nešto mnogo različito od ostalih velikih tehnoloških kompanija - jedino ako vas zabrinjava to što se podaci skladište na serverima u Kini. Koji god AI četbot program da koristite (ChatGPT, Gemini), trebalo bi da dobro pročitatepravila privatnosti i vidite da li ste sa njima saglasni.
Komentari 10
Pogledaj komentare Pošalji komentar