On priznaje samo jedno – konačnu, "pravu" pobedu, osmu titulu na Vimbldonu, čime bi se izjednačio sa Rodžerom Federerom.
"Bilo je dosta sumnje. Dolazak u London osam dana pred turnir, nisam znao da li ću biti deo njega. Držao sam sve opcije otvorene, praktično do dana žreba. Igrao sam egzibicione mečeve koji su mi pokazali da sam dovoljno spreman da ne samo igram, nego stignem daleko. Rekao sam da ne bih igrao da ne mislim da mogu da stignem do kraja", rekao je Novak.
Kako je turnir odmicao, tako je Novak podizao formu, bruseći je baš kako treba – da na vrhuncu bude kada je to najpotrebnije.
Ne računajući lak ispit u vidu Vita Koprive, protiv Džejkoba Firnlija i Alekseja Popirina, gubitkom seta, malo je zabrinuo.
Ta briga bila je lekovita, taman toliko da pozove na oprez, da nema opuštanja pred jače izazove u drugoj sedmici takmičenja.
Dominacija protiv Holgera Runea, potom predaja Aleksa de Minora, a onda i jedan tako zrelo odigran meč protiv Lorenca Muzetija, stavio je do znanja da je Novak onaj pravi.
Sada mu predstoji 10. jubilarno finale i susret sa glavnim izazivačem, prošlosezonskim šampionom Karlosom Alkarasom.
Novakov skor u finalima u Londonu je 7-2, a uz Španca, jedini poraz naneo mu je Endi Mari 2013. godine. Alkaras u Grend slem finalima ima savršen učinak (3-0).
Đoković je sa 24 Grend slem titule apsolutni rekorder, neke je osvajao iako "nije trebalo", baš kao što je Karlos to učinio prošle sezone.
Delovalo je da titula jednostavno "pripada" srpskom teniseru, ali mu je Alkaras na "novakovski" način preoteo i preokretom posle pet setova slavio.
Dvanaest meseci kasnije postavlja se pitanje može li Alkaras da uradi nešto slično – da opet probije tu auru nepobedivosti Đokovića.
Od tog susreta igrali su još dva puta i oba su pripala Đokoviću. Onaj prvi, u finalu Sinsinatija bio je naročito spektakularan.
Novak Djokovic is a #Wimbledon finalist once again 🇷🇸
Čini se još bolji i od onog na Vimbldonu, ako je to ikako moguće. Bio je to pravi sudar titana na poslednjem mastersu uoči US opena.
Nekoliko meseci kasnije sastali su se i u polufinalu Završnog turnira u Torinu, kada je Đoković slavio nikad lakše u duelima sa 21-godišnjakom iz Mursije.
Ko bi rekao da će to biti pretposlednja Novakova pobeda nad nekim Top 10 igračem. Poslednja je ostvarena dan kasnije u finalu Torina nad Janikom Sinerom.
Mora se reći da od tada nije mnogo ni igrao sa najboljim teniserima sveta. Upravo ga je Janik dobio u Melburnu, odnosno Kasper Rud u Monte Karlu.
Ko bi rekao da će od tog Torina čekati na neko finale i borbu za 99. trofej u svojoj prebogatoj karijeri.
Ovaj meč za trofej će zasigurno odlučiti sitnice, što je i očekivano u sudaru dva teniska asa, kojima su se svi nadali da će biti upravo na ovom mestu.
Međusobni skor (3-2) i iskustvo, generalno, ali i igranja na travi na strani su Đokovića, dok je "fizika" ipak nešto što ide u prilog Alkarasu.
Pored odlične fizičke spreme, može da se pohvali i impresivnim učinkom (12-1) kada su u pitanju odlučujući, peti setovi na Grend slemu.
Ako se ove stvari uzmu u obzir, verujemo da bi Karlos odmah prihvatio meč koji će biti odlučen posle pet setova.
Ovde se, ipak, treba ograditi jer je i Novak poznat kao odličan "maratonac". Uz to, Đoković je četiri sata manje proveo na terenu tokom ovog Vimbldona.
HENRY NICHOLLS / AFP / Profimedia
Iako je trava značajno sporija nego pre nekoliko godina, pa i decenija, servis i dalje igra jako bitnu ulogu na ovoj podlozi.
Đoković je više pokazao kada je taj udarac u pitanju. Ima bolji procenat ubačenog prvog servisa (67%-64%), dobijenih poena na prvi (82-74), ali i na drugi servis (60-57).
Vimbldon očigledno iz Novaka izvlači ono najbolje, kao što i sam kaže. Nakon prošle, do skoro jedine, operacije upravo je u Londonu te 2018. stigao do titule, potom i na US openu.
Sve je to bila najava u ovu drugu plodonosnu Grend slem fazu Novakove karijere, tokom koje je osvojio tačno polovinu trofeja na najvećim turnirima.
Ukoliko savlada Alkarasa u nedelju (15.00), zvanično će imati više osvojenih Grend slemova u četvrtoj deceniji (13), nego što je to imao tokom svojih dvadesetih (12).
Fudbaleri Srbije poraženi su od Španije (3:0) u prijateljskom meču koji je rivalu poslužio kao zagrevanje za Mundijal. "Orlova" tamo neće biti, ali je ovo bila idealana prilika za ozbiljan test kvaliteta našeg tima.
Iako je teniski svet ušao u novu eru u kojoj Janik Siner i Karlos Alkaras dominiraju Grend slem scenom, jedno ime i dalje odbija da se povuče iz borbe – Novak Đoković.
Završnica Evrokupa ove sezone nosi snažan pečat turske košarke, ali u centru pažnje biće i duel dvojice srpskih trenera Marka Baraća i Dušana Alimpijevića.
Pobeda Partizana protiv Valensije nakon dva produžetka (110:104) nije bila samo još jedan trijumf u nizu, već snažna potvrda karaktera tima koji je tokom cele sezone prolazio kroz turbulencije, promene i sumnje.
Partizan dočekuje Valensiju u 34. kolu Evrolige. Pogledajte gde gledati utakmicu, analizu forme timova, izjave igrača i aktuelne kvote. Crno-beli su u naletu i po formi spadaju među najbolje u ligi, ali tabela kaže drugačije.
Subaru se u rekordnom roku transformisao od brenda bez ijednog električnog vozila u svojoj ponudi do proizvođača sa ozbiljnom gamom EV modela - uskoro stiže još jedan član ove porodice.
Dreame Technology je organizovao svoj prvi regionalni balkanski događaj na Bledu, koji je poslužio kao platforma za predstavljanje sve šireg portfolija njihovih proizvoda.
Suosnivač kompanije Apple, Stiv Voznijak, poznat po tome što nema dlake na jeziku, ponovo je uzburkao tehnološku javnost svojim stavovima o veštačkoj inteligenciji.
Apple je saveznim agentima dostavio stvarne identitete najmanje dva korisnika koji su koristili jednu od funkcija privatnosti kompanije, dizajniranu da maskira njihove imejl adrese od aplikacija i sajtova.
Komentari 38
Pogledaj komentare Pošalji komentar