Nova vest
b92
Tenis 0

20.8.2025.

9:00

US open ponizio tenisere – gurnuli u stranu specijaliste zbog zabave od milion $

U atmosferi nalik žurki na stadionu Artur Eš, Britanka Ema Radukanu i Španac Karlos Alkaras ostali su bez šanse da osvoje nagradu od milion dolara, nakon poraza od sunarodnika Džeka Drejpera i Amerikanke Džesike Pegule, koji su stigli do polufinala.

Izvor: BBC

US open ponizio tenisere – gurnuli u stranu specijaliste zbog zabave od milion $
Selcuk Acar / AFP / Profimedia

Ceo teniski svet je sa oduševljenjem pre nekoliko nedelja reagovao na vest da će Britanka i Španac činiti par na poslednjem Grend slemu sezone.

Međutim, deluje da ovaj njujorški eksperiment nije uspeo.

Uprkos prisustvu domaće igračice Pegule, publika na stadionu u "Flašing Medouzu" uglavnom je bodrila poraženi par.

Pegula i Drejper su pobedili sa 4:2, 4:2 u novom, skraćenom formatu koji je deo "reimaginacije" miks-dubla na US Openu.

Pored velikih finansijskih podsticaja, događaj je pomeren na nedelju pre početka glavnog žreba u singlu kako bi privukao najveće zvezde.

Radukanu i Alkaras, koji su se udružili za ovaj glamurozan događaj – koji je kontroverzno odstupio od tradicionalnog formata i podelio mišljenja – bili su glavna tema pre početka turnira.

Postojala je bojazan da se uopšte neće pojaviti, s obzirom na to da je Alkaras igrao finale Mastersa u Sinsinatiju u ponedeljak.

Euforija, vriska i ovacije

US open ponizio tenisere – gurnuli u stranu specijaliste zbog zabave od milion $
AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ali par je zajedno izašao na glavni teren US Opena nešto više od 24 sata kasnije, uz euforičan doček, vrisku i ovacije publike.

Uzbuđenje je nastavilo da raste kako su navijači – koji su platili ulaznice između 25 i 145 dolara – đuskali uz muziku di-džeja na terenu i šalili se dok su se pojavljivali na velikom ekranu.

Alkaras i Radukanu su se sve vreme smeškali i zabavljali, pokazujući da ovaj događaj koriste kao lagani uvod u ono što im je zaista prioritet – pojedinačni mečevi.

Za neke, to je dodatno potvrdilo stav da su specijalisti za dublove gurnuti u stranu i da je Grend slem izgubio na vrednosti.

Pegula, koja je bila broj 1 na svetu u ženskom dublu, i Drejper takođe su bili novoformirani par, ali su pokazali više kvaliteta u odnosu na protivnike koji nemaju mnogo iskustva u dublu na ATP/WTA nivou.

Za Drejpera, ovo je bila treća sreća – prethodne partnerke, Ćinven Dženg i Paula Badosa, morale su da odustanu zbog povreda.

Pegula i Drejper pokazali su veću želju za pobedom od mnogih drugih parova, a to su potvrdili i trijumfom nad Mirom Andrejevom i Danilom Medvedevim u četvrtfinalu.

Ruski par je prethodno izbacio 24-ostrukog grend slem šampiona Novaka Đokovića i njegovu sunarodnicu Olgu Danilović u prvom kolu.

Još jedno veliko ime povuklo se pre početka mečeva u utorak – svetski broj 1 u muškoj konkurenciji, Janik Siner, zbog bolesti.

"Igramo i za sve dubl igrače koji nisu ovde"

Kada su u februaru objavljeni planovi US Opena, aktuelni šampioni u miks-dublu Sara Erani i Andrea Vavasori nazvali su ovu odluku "duboko nepravednom".

Njihovo mišljenje su kasnije podržali i mnogi drugi specijalisti za dubl, koji su izrazili nezadovoljstvo što su izgubili važnu priliku za zaradu, zamenjeni velikim zvezdama.

Erani i Vavasori su na kraju dobili "vajld kartu" za učešće u turniru sa 16 parova, ali su bili jedini specijalizovani dubl par u žrebu.

Italijanski par otvorio je dnevni program na stadionu Luj Armstrong – drugom po veličini terenu na "Flašing Medouzu" – i igrali su kao da imaju nešto da dokažu.

Strastveni povici su odzvanjali tokom njihove pobede od 4:2, 4:2 nad poznatim parom Elena Ribakina – Tejlor Fric.

Još više emocija prikazali su kada su se plasirali u polufinale pobedom 4:1, 5:4 (7-4) nad Karolinom Muhovom i Andrejem Rubljovim.

"Igramo i za sve dubl igrače koji nisu ovde, pa se trudimo da damo sve od sebe", rekao je Vavasori.

Erani i Vavasori u polufinalu igraju protiv američkog para Danijel Kolins i Kristijan Harison – koji su se prijavili u utorak ujutru da zamene Sinera i Katerinu Sinjakovu, još jednu "gubitnicu" ovog eksperimenta.

Šestostruka grend slem šampionka Iga Švjontek i finalista tri grend slema Kasper Rud igraju protiv Pegule i Drejpera.

Cup Tree provided by Sofascore

Podeli:

Komentari 0

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Latest Novo Sport Sport b92 Video Video Menu Menu