I Srbija i Mađarska u drugu rundu takmičenje u Beogradskoj areni prošle su kao prve iz grupa A i C, a večerašnji susret titana, starih znanaca odlučiće o jednom učensika polufinala EP, a onaj ko izađe kao pobednik već može da počne da se sprema za borbu za medalje.
Mađarska je na putu do duela sa Srbijom zabeležila četiri pobede, redom su padale Francuska, Crna Gora i Malta i na početku druge grupe posle dosta borbe trijumf je zabeležen i protiv Holandije.
U sličnom maniru je i olimpijski šampion završio svoju prvu fazu, kada je posle peteraca pala Holandija, sjanim izdanjem Srbije rušena je Španija i onda na kraju Izrael, a potom i Francuska.
Sve to bila je samo uvertira za ono najvažnije što sledi, a golman Mađarske Soma Vogel u razgovoru za B92.sport prvo je analizirao do sada urađen posao svog tima.
"Možda rezultati pokazuju da su to lagane pobede, jer smo dobili utakmice sa velikom razlikom, protiv Francuske i Crne Gore, koje su opasne ekipe i mogu da iznenade ako ih potceniš, počeli smo koncentrisano, uzožili smo veliki napor, zato i rezultat na kraju bio takav. Sada pritisak raste. Uvek je malo teže, ali i mnogo lepše za igranje. Radujemo se tome, ali ne gledamo previše unapred", rekao je Soma Vogel za B92.sport.
Sebastien BERDA / AFP / Profimedia
Mađari su led u drugoj fazi probili potiv Holanđana, najprijaznijeg iznenađenja EP, koji su mnogo muke zadali i timu Uroša Stevanovća na samom startu takmičenja.
"Prvi rival je bila Holandija. Sastali smo se sa njima tokom priprema u Roterdamu. Uspeli su da nas iznenade na početku utakmice. Bila je to teška utakmica, ali smo u drugom poluvremenu kontrolisali igru. Sad smo naučili lekciju. Videli smo da su na pripremama pobedili Hrvatsku u Roterdamu, odigrali su veoma dobru utakmicu protiv Srbije. Pobedom smo započeli drugu fazu protiv jedne jake ekipe", rekao je Vogel.
Biće ovo sedmi međusobni susret dve vaterpolo sile u poslednje četiri godina, ekipa Žolta Varge vodi sa 4-2 i nema sumnje da su Mađari stari dužnici delfinima.
Još od Splita 2022. godine, kada su im na EP zadali su težak poraz (16:7), Mađari su Srbiji uzimali skalp na svakom velikom takmičenju: pobedili su u četvrtfinalu EP u Zagrebu 2024, pa u grupnoj fazi na Olimpisjkim igrama u Parizu, a poslednji put minule godine u Singapuru u polufinalu SP.
Tada su Mađari otišli u finale planetarnog šampionata, nakon iscrpljujuće borbe i meča na kom je palo 37 golova (19:18).
"Teško je reći da li će biti drugačiji meč, ne može se baš predvideti. Ova nova pravila ponekad donose više golova i više šuteva, naravno, i sve zavisi od toga kako sudije vode utakmicu. Do sada smo videli da u utakmicama koje je Srbija igrala dobijaju mnogo isključenja jer imaju dobre centre. Ako suđenje bude takvo i bude mnogo igrača više, postoji velika mogućnost da utakmica bude šuterska, sa mnogo golova", kaže Vogel i objašnjava šta će biti presudno u ovom vaterpolo klasiku u kome su sve karte poznate.
"Najvažnije je da, u kom god smeru utakmica bude išla, moramo ostati mirni, strpljivi i da ne razmišljamo ni o čemu drugom osim o našoj igri, kao i da zadržimo disciplinu tokom cele utakmice".
EPA/ANDREJ CUKIC
Iako je golman mađarskog Ferencvaroša među stativama bio samo na dva meča u dosadašnjem delu takmičenja, spreman je za najvažnji deo turnira.
"Imao sam malu povredu oka. Veoma sam srećan što sam na Evropskom prvenstvu. Tako da sam veoma motivisan i osećam se dobro. Odigrao sam dve utakmice, EP je veoma dugo, bilo bi stvarno loše da sada kažem da sam umoran, jer sada počinje najvažniji deo takmičenja".
A spreman će biti i Dušan Mandić, kome će duel sa Mađarskom biće prvi nakon suspenzije zbog brutalitija.
Propustio je dva meča i ono što je sigurno motiva mu neće nedostajati, a i Mađari će biti posebno inspirisani da zaustave levorukog bombardera, koji je dobro poznat njegovom saigraču Vogelu, ali i ostatku mađarskog tima.
"Poznajem Mandića veoma dobro. Znamo njegovu ličnost, znamo njegove motive. Sigurno će biti odmoran, naravno, i ljut, i želeće neku vrstu revanša. On je svakako glavni igrač srpske reprezentacije. Nismo mnogo pričali, ali sam siguran da ćemo pokušati da pronađemo način da ga izbacimo iz igre", kaže golman mađarskog Ferencvaroša.
Na ovom EP nekoliko reprezentacija puca na zlato, a među njima su i aktuelni vicešampioni sveta.
"Naravno, došli smo ovde da osvojimo Evropsko prvenstvo. Ne volim baš da dajem prognoze. Mislim da je najvažnije da se kaže da želimo da osvojimo zlatnu medalju i da ćemo učiniti sve da to ostvarimo", jasna je poruka Vogela.
Zna Vogel kako je igrati u atmosferi koju prave pune tribine protivničih navijača, dobro pamti finale EP u Splitu 2022. kada su izgubili zlato od domaćina, zbog toga će mu krcata Beogradska arena biti motiv više, a ne pritisak.
"Uvek volim kada je bazen pun i kada ima mnogo gledalaca. Imao sam slično iskustvo kada je Evropsko prvenstvo bilo u Splitu i kada smo igrali finale protiv Hrvatske. Bilo je 10.000 hrvatskih navijača koji su navijali protiv nas, vređali nas, govorili nam ružne stvari ... Ali ja sam u tome uživao. Uopšte me ne zanima ako je cela arena protiv nas. To mene, a mislim i ceo tim, dodatno motiviše. Uvek je veliko iskustvo igrati takve utakmice, čak i kada je cela arena protiv tebe", poručio je Soma Vogel za B92.sport.
Janik Siner nastavlja dominaciju na ATP turu i sada je i zvanično ušao u istoriju – oborio je rekord Novaka Đokovića po broju uzastopno osvojenih setova na Masters 1.000 turnirima.
Košarkaški klub Partizan upisao je protiv Asvela (79:78) 13. pobedu u Evroligi ove sezone, ali nivo prikazane igre nije bio odgovarajući o čemu svedoče i skrome ocene čitalaca B92.sporta.
Već je prošlo nekoliko dana nakon što je reprezentacija Srbije osvojila titulu šampiona Evrope, a utisci se i dalje sumiraju naročito na mađarskoj strani gde se teško mire sa neuspehom.
Košarkaški klub Partizan upisao je protiv Asvela (79:78) 13. pobedu u Evroligi ove sezone, ali nivo prikazane igre nije bio odgovarajući o čemu svedoče i skrome ocene čitalaca B92.sporta.
Crvena zvezda je u "večitom" derbiju ABA lige savladala Partizan rezultatom 100:96, u utakmici koja je donela mnogo napadačke produkcije, ali i određenu dozu takmičarskog opreza.
Još jedan sajam automobila je za nama, a najveći utisak ostavio je prodor kineskih brendova na naše tržište. Znalo se i pre sajma da su "Kinezi" uveliko tu, dobar deo njih smo i testirali, ali je drugačije kad ih sve vidite na jednom mestu.
Nemačka vojska radi na ubrzanju donošenja odluka u ratno vreme putem AI alata sposobnih da analiziraju podatke sa bojišta brže od ljudi, rekao je komandant nemačke vojske Kristijan Frojding.
Xiaomi je zvanično ugasio MIUI, koji je vremenom postao jedna od najpopularnijih Android skinova na svetu, sa više od 500 miliona mesečno aktivnih korisnika na svom vrhuncu.
Kompanija Alibaba je predstavila novi čip dizajniran za agentske mogućnosti, čime nastoji da pospeši proizvodnju čipova kako bi napravila prodor u oblasti veštačke inteligencije (AI).
Komentari 11
Pogledaj komentare Pošalji komentar