Ko god se očešao o sport zna za Los Anđeles Lejkerse i da su jedna od najuspešnijih NBA franšiza, pošto imaju čak 17 osvojenih šampionskih titula.
Prvi put su osvojili titulu 1949. godine, a onda dalje idu redom 1950, 1952, 1953, 1954, 1972, 1980, 1982, 1985, 1987, 1988, 2000, 2001, 2002, 2009, 2010 i na kraju 2020.
Pod kontrolom porodice Bas, Lejkersi su osvojili čak 11 šampionskih titula, a odlukom Džini Bas da se franšiza proda zaključuje se jedna era.
Zlatna era koja je promenila košarku iz korena.
Profimedia
Kada je Dr Džeri Bas kupio Lejkerse?
Za početak ove priče se vraćamo u 1974. godinu, kada je doktor fizičke hemije Džeri Bas odlučio da uđe u sportski biznis i kupi teniski tim Los Anđeles Strings, dok je širi posao bio fokusiran na nekretnine.
Imao je udela u istraživanju rudnih bogatstava, kasnije bio hemičar i analitičar materijala za aeronautiku, da bi potom radio na univerzitetu USC na odeljenju fizičke hemije, dok je konstantno ulagao u stambene komplekse.
Do 1979. godine je sa svojim saradnicima posedovao preko 700 objekata u državama Arizona, Kalifornija i Nevada, a bio je vlasnik i Plejboj kluba u Finiksu.
Bas je zaradio mnogo novca, a njegovi Stringsi su igrali u Inglvud Forumu (gde i Lejkersi), da bi pet godina kasnije na red došao veliki posao – kupovina Los Anđeles Lejkersa.
Profimedia
Dakle, 1979. godine je Džeri Bas postao vlasnik Los Anđeles Lejkersa za 67 miliona dolara, a prevedeno u današnji novac, to bi bilo negde oko 300 miliona dolara.
Uz NBA tim je išao Inglvud Forum, NHL tim Los Anđeles Kingsi, kao i ranč veličine oko 13.000 hektara u državi Nevada.
Kingse je prodao 1988. godine, a 1996. godine preuzeo Los Anđeles Sparkse, WNBA tim, na nagovor ćerke i buduće vlasnice Džini Bas, koja je videla ideju da hala leti ne bude prazna.
Showtime Lakers
U vreme kada je NBA liga bila problematična, kada su se igrači konstantno drogirali, bili hapšeni i procesuirani, bilo je potrebno sve promeniti i podići ligu iz pepela.
Doba renesanse je doba ljudskog društva koje je rodilo najlepšu umetnost, a sve nakon dugog niza godina patnje, bola i smrti, što je simbolična (i ublažena) verzija ovog događaja.
Los Anđeles Lejkersi i Boston Seltiksi su svojeručno odgovorni za spas NBA lige i povratak popularnosti, povratak na velike ekrane širom sveta i popularizaciju košarke do globalnog fenomena kakvog danas poznajemo.
Sve je počelo baš te 1979. godine dolaskom Džerija Basa. Lejkersi su vremešnog Gejla Gudriča poslali u Jutu Džez koja je želela da preokrene stvari u svojoj franšizi i za uzvrat poslala pika prve runde koji je postao prvi pik na NBA draftu.
Bivši košarkaš i trener, a tada generalni menadžer, Džeri Vest, spremio se za NBA draft želeći da pokupi Sidnija Monkrifa, ali je Džeri Bas insistirao da to bude momak širokog osmeha – Irvin Medžik Džonson.
Lejkersi su tada imali fenomenalan tim koji je sezonu završio sa 47 pobeda i eliminisan je u drugoj rundi, a činili su ga Karim Abdul Džabar, Majkl Kuper, Norm Nikson, Adrijan Dentli, Džamal Vilks...
Imalo je smisla dati loptu u ruke Normu Niksonu kao prvom plejmejkeru, a Sidnija Monkrifa dovesti da bude udarna bekovska igla uz Majka Kupera, ali je Bas video veći potencijal superzvezde Medžika Džonsona.
Ubedio je Vesta da draftuje Medžika, ali nije uspeo da ga ubedi da postane trener i morao je da traži novog. Izbor je pao na Džerija Tarkanijana.
Popularni "Tark the Shark" (imao bizarnu naviku da grize peškire), o kome sam takođe pisao opširnije, tada je vodio NCAA ekipu UNLV Running Rebels i bio povezan sa mafijom iz Nevade, pa je i sam želeo da promeni sredinu.
Tarkanijan je odbio Basa i Lejkerse te 1979. godine nakon što je pod misterioznim okolnostima ubijen njegov agent Viktor Vajs, pa je izbor pao na strogog Džeka Mekinija, nakon što je niz trenera poput Džeka Remzija odbio da bude trener ekipe.
Profimedia
Džek Mekini je doživeo saobraćajnu nesreću, pa je njegov zamenik Pol Vesthed postao novi trener Lejkersa i vodio ekipu do šampionske titule.
Uz sebe je imao bivšeg košarkaša i košarkaškog komentatora Peta Rajlija, kao prvog asistenta i zajedničkim snagama su vodili ekipu do istorijskog uspeha i za to bili debelo nagrađeni od strane Džerija Basa.
Problemi su nastali kada se Mekini oporavio, ali je svlačionica već odabrala da podršku da Vesthedu i Rajliju, iako Bas isprva to nije želeo tako.
Nakon Mekinijevog odlaska je Džeri Vest bio imenovan za glavnog trenera i generalnog menadžera ekipe i oformljena je konferencija za medije na kojoj bi to trebalo da bude saopšteno.
Ipak, nakon što je Dr Bas najavio Vesta na govornici, on se kratko obratio novinarima i mikrofon predao novom treneru – Petu Rajliju.
Rajli je ovo otkrio u svojoj autobiografiji (Winner Within) i prisetio se koliko je bio šokiran objavom Džerija Vesta, kao i ostali prisutni, ali niko nije želeo da pravi scenu.
Na sastanku posle dramatičnog događaja je usvojena odluka Džerija Vesta da ostane generalni menadžer i Pet Rajli ostane trener i to se ispostavilo kao vrhunska odluka.
Ofanzivna šema prepuna kontra napada, brze igre, mnogo dodavanja uz dominantnu 1-3-1 zonsku odbranu koju je implementirao od žive legende iz Španije – gospodina Aita Renesesa.
Profimedia
Pet Rajli je ukupno četiri puta bio NBA šampion sa "Showtime" Lejkersima, a malo je poznato da su nadimak dobili zbog Pistol Pita Maravića i njegovih "Showtime poteza".
Najprepoznatljivija košarkaška dominacija je bila predvođena trenerom koji liči na sicilijanskog mafijaša u crnim odelima, svilenim košuljama, "kilogramima gela" i holivudskim šarmom.
Ekipa je imala jedan od najatraktivnijih napada, ali se Rajli ponosio odbranom. "Nema skokova, nema titula" (No rebounds, no rings), još jedna je stvar koju ponosno ističe.
Njegova supruga je vrhunski psihijatar i psihoterapeut i usmeravala ga je ka najvišim ciljevima uz kvalitetne savete oko upravljanja i nekad manipulisanja svlačionicom.
Dozvoljavao je tuče na treninzima kako bi se zla krv što brže isčistila, a to se jasno videlo 1987. godine, kada je nakon treće šampionske titule obećao da će odbraniti titulu i 1988. godine Lejkersi to uradili.
Džeri Bas nije mogao biti ponosniji na sve što su njegovi ljudi uspeli da ostvare, a onda... Bolan kraj. Detroit Pistonsi su ih 1989. godine pobedili na čudan način.
Tuča, odbrana, izbušene lopte i targetiranje vremešnog Karima Abdula Džabara, koji posle dominantne karijere odlujuče da se penzioniše.
Sudbina je 1991. godine i definitivno "svirala kraj" ekipi Lejkersa kada se Medžik Džonson penzionisao nakon objave da ima HIV.
Džeri Bas je bio kritikovan što Medžika tretira "kao roba". On je 1980. godine potpisao ugovor dug 25 godina i vredan 25 miliona dolara, tada najveći u svetu sporta.
Zašto je kritikovan? Zato što je promenom visine salary cap-a iz godine u godinu Medžikov ugovor bio izuzetno nizak, toliko da je Vlade Divac kao ruki 1989. godine (došao iz Partizana) imao veću platu nego Medžik Džonson.
Profimedia
Džini Bas i dolazak iz senke
Džeri Bas i njegova deca su bila uključena u rad Los Anđeles Lejkersa, ali je najviše talenta pokazala najmlađa, Džini Bas.
Interesantno prikazana u seriji "Winning time", ali ne baš precizno i tačno, jer se radi o osobi koja je nasledila ubilački instikt od svog oca.
Bila je optuživana za ljubavnu vezu sa Medžikom Džonsonom i kasnije Filom Džeksonom, ali je zaslužna za mnoge stvari, poput WNBA tima LA Sparks – kada je uvidela da nema smisla da hala leti bude prazna već je bolje da se tu igra ženska košarka.
Džeri ju je prvo postavio za predsednicu teniskog tima, da bi je polako sve više uvodio u Lejkerse, pa u Sparkse, a čirlidersice i provokativne devojke je upravo Džinina ideja.
Njena prijateljica sa plesa, kontroverzna ličnost Pola Abdul, donela je novi imidž seksipila i Holivuda koji je javnost tražila i niko sem Džini to nije video.
Sve te uloge i kontakti koje je tada stekla pokazali su se ključnim kada je 2013. preuzela upravljanje Lejkersima nakon smrti svog oca, što je uzdrmalo porodičnu hijerarhiju, ali i zatvoren muški svet NBA vrha.
Sve što se događalo unutar familije je bilo izneto na sud pošto braća nisu želela da dozvole Džini da preuzme ekipu, ali se na kraju sve predalo u njene ruke.
Zamerali su joj što se družila sa Polom Abdul i sličnim devojkama, što je pozirala za Plejboj, što se udala za Fila Džeksona, ali su nekako uvek zaboravljali biznis ideje koje su podizale franšizu u očima javnosti.
EPA-EFE/ALLISON DINNER
Drugi mandat Medžika Džonsona, mučenje Lejkersa, odlazak Divca i dolazak Kobija
Džeri Vest je ostao na poziciji generalnog menadžera, gradio je ekipu za nešto što će tek doći.
Vlade Divac je bio startni centar. Učio je šta treba da radi od Karima Abdula Džabara, bio odličan u finalu 1991. godine koje su izgubili od Čikago Bulsa i spremao se za nešto novo.
U ovom periodu je Medžik Džonson prvo bio trener, pa onda i igrač, kada se 1996. godine vratio na parket i – umalo uništio Los Anđeles Lejkerse.
Džeri Bas je mnogo voleo Medžika Džonsona i nikada nije umeo da mu kaže "Ne" što je moglo skupo da košta Lejkerse.
Džeri Vest je imao veliku želju da od Nika van Eksela dobije startnog plejmejkera za budućnost i sve je išlo savršeno dok se Medžik nije vratio, a Del Heris to podržao jer ko će odbiti jednog od najvećih ikada.
Nakon što im se to nije isplatilo, rešili su da prodrmaju stvari i draftuju čoveka koji će postati legenda – Kobija Brajanta.
EPA PHOTO/DIGITAL/ARMANDO ARORIZO
Magija Džerija Vesta. Nakon što je oformio Showtime Lejkerse, spremao se za možda i najveći poduhvat u svojoj karijeri i kontaktirao Šarlot Hornetse koji su 1996. godine imali 13. pika na NBA draftu.
Poslao je Divca u Šarlot u zamenu za pika koji je postao Kobi Brajant.
Divac je tada želeo da završi karijeru. Nije mu se išlo iz Lejkersa, ali ga je Džeri Vest ubedio da nastavi da igra u Šarlotu jer će tamo biti glavni igrač i zaradiće gomilu novca.
To nije bila glavna stvar. Šekil O'Nil je rešio da napusti Orlando Medžik i postane slobodan agent, a kao glavnu metu je njegov agent imao Los Anđeles Lejkerse i konstantno bio u kontaktu sa Džerijem Vestom.
Profimedia
Potpisao je sedmogodišnji ugovor sa Lejkersima vredan 121 milion dolara i insistirao da to nema veze sa novcem već sa željom da bude glavni igrač i osvaja titule.
Govorio je da ne želi da igra uz Penija Hardaveja i Grenta Hila i da živi u njihovoj senci i odlučio da u Los Anđelesu nastavi da gradi svoju karijeru.
"Svi pričaju da je u pitanju novac. Novac, novac, novac, novac. Samo hoću da pijem Pepsi, nosim Ribok i igram za Los Anđeles Lejkerse. Ozbiljno, zbog Džerija Vesta sam odabrao Lejkerse", tada je rekao Šekil O'Nil.
Lejkersi su na NBA draftu iskoristili svoj 24. pik da izaberu Derika Fišera, a tokom sezone Sedrika Sebaljosa poslali u Finiks Sanse i uzeli Roberta Orija koji je tamo bio ekstremno nezadovoljan i trener Deni Ejndž ga je gađao loptom nekoliko puta.
Iako je propustio 31 utakmicu zbog povrede kolena, Šekil O'Nil je predvodio Lejkerse do učinka od 56 pobeda i 26 poraza, što je bio njihov najbolji rezultat još od sezone 1990/91.
U 51 odigranom meču, O'Nil je beležio prosečno 26,2 poena i 12,5 skokova po utakmici, a bio je treći u ligi po broju blokada, u proseku 2,88 po utakmici.
U prvom kolu plej-ofa, Lejkersi su savladali Portland Trejlblejzerse, a O'Nil je u prvoj utakmici postigao čak 46 poena, što je tada bila najbolja individualna poenterska partija nekog igrača Lejkersa u plej-ofu još od Džerija Vesta, koji je 1969. ubacio 53 poena protiv Bostona.
Međutim, u drugoj rundi plej-ofa Lejkersi su eliminisani i izgubili su seriju u pet utakmica od Jute Džez.
Poslednja dinastija
Los Anđeles Lejkersi su poslednji NBA tim koji je osvojio tri uzastopne šampionske titule i poslednja dinastija koju su uspeli da oforme.
Tehnički, Golden Stejt Voriorsi su poslednja NBA dinastija, ali oni svoj potencijal nikada nisu ispunili jer nisu osvojili tri titule zaredom (Threepeat).
Dominacija Lejkersa počinje dolaskom Fila Džeksona 1999. godine. Čovekom koji je sa Majklom Džordanom u Čikago Bulsima osvojio šest šampionskih titula (i dve kao igrač Njujork Niksa).
Malo je nedostajalo da Kurt Rembis postane novi trener Lejkersa, bio je velika želja Džerija Vesta, ali su navijači zahtevali veće ime i Džeksonu je ponuđeno šest miliona dolara za šest godina u Los Anđelesu i on je to prihvatio.
Napad u sistemu trougla, tandem Brajant - O'Nil, pa impresivan učinak od 67 pobeda u regularnom delu sezone uz "tuču" protiv Portlanda (neko će reći sudijska pomoć) krunisan je titulom nakon trijumfa nad Indijana Pejsersima.
Uz superzvezde Šeka i Kobija, Lejkersi su imali i snažnu podršku sa klupe u vidu Glena Rajsa, Derika Fišera, Rika Foksa, Devina Džordža, Ej Si Grina, Roberta Orija i Brajana Šoa, kao i bivših članova šampionskih Bulsa: Horasa Grenta, Rona Harpera i Džona Salija.
Ekipa se u tom periodu preselila iz Inglvuda u Stejpls centar i tamo osvajaju prvu šampionsku titulu.
Nakon sezone, legendarni Džeri Vest se povukao iz klupskog rukovodstva zbog sukoba sa trenerom Filom Džeksonom oko kontrole nad sportskim operacijama.
EPA/PETER FOLEY
"Ono čemu se najviše nadamo jeste da stvorimo najbolje moguće uslove za uspeh, a da ne razmišljamo o ishodu. Vožnja je dosta zanimljivija od destinacije", objasnio je to Fil Džekson u svojoj autobiografiji "Eleven rings"
Starteri Glen Rajs i Ej Si Grin su napustili tim, a Lejkersi su potpisali Horasa Grenta. Za ovo nije krivljen samo Fil u javnosti već i njegova izabranica i ćerka vlasnika, Džini Bas.
Sledeće sezone, Lejkersi su imali 11 pobeda manje u regularnom delu (56–26), ali su briljirali u plej-ofu i redom su "počistili" Portland, Sakramento i San Antonio bez izgubljene utakmice.
U finalu su igrali protiv Alena Ajversona i Filadelfije Seventisiksersa. Iako je Filadelfija iznenadila i uzela prvu utakmicu u produžetku, Lejkersi su dobili naredne četiri meča i odbranili titulu. Njihov plej-of skor od 15-1 postao je najbolji u istoriji NBA lige.
Serija ostala upamćena po čuvenom potezu Alena Ajversona koji je "ubio" Lejkerse i nakon ubitačnog koša preskočio Tajrona Lua.
U sezoni 2001/02 su Los Anđeles Lejkersi pobedili 58 puta u regularnom delu sezone, "počistili" Portland u prvoj rundi, pa "gentleman sweep" (pobeda u pet utakmica) u drugoj i otišli u finale sa Sakramento Kingsima.
Dik Beveta, glavni sudija, optuživan je da je pomagao Lejkersima na štetu Kingsa. Džekson je to sve negirao i konstnatno vređao Sakramento nazivajući ih seljacima, njihovu halu pašnjakom, a isticao da se i dalje čuju kravlja zvona i zbog toga se i dan danas tamo mogu čuti kravlja zvona.
Lejkersi su posle sedam mečeva pobedili Kingse, a šesta utakmica nazvana "krađom Tima Donahija" smatra se jednom od najkontroverznijih u istoriji lige.
Nakon pobede nad Sakramentom (Divac, Stojaković, Veber i ostali) su Los Anđeles Lejkersi u finalu "pregazili" Nju Džerzi Netse i po treći put zaredom postali NBA šampioni.
Šekil O'Nil je postao jedini igrač uz Majkla Džordana koji je tri puta zaredom bio MVP finala.
Kobi Brajant optužen za silovanje, raspad sistema i odlazak Šeka
Ovo je i definitivno najcrnji period Los Anđeles Lejkersa, ne samo u eri porodice Bas već u čitavoj istoriji franšize.
Svađa Kobija Brajanta i Šekila O'Nila je bila glavni razlog za raspad sistema u Lejkersima, a kada ni Fil Džekson ne može da reši problem, jasno je o čemu se radi.
Prvo su 2003. godine izgubili u finalu Zapada od San Antonio Sparsa i javno priznali da problemi postoje, ali najgore je tek dolazilo.
Podelili su svlačionicu, podelili su javnost i nakon poraza od Detroit Pistonsa u finalu 2004. godine je sve krenulo nizbrdo.
Kobi Brajant pravi kobnu grešku i katastrofalnu stvar. U julu 2003. godine je optužen za silovanje 19-godišnje devojke, a sve se završilo vansudskim dogovorom.
Žena je podnela policijsku prijavu 1. jula, a vlasti su ispitale Kobija Brajanta 2. jula, uključujući i pitanja o modricama na vratu žene. Brajant je kasnije priznao da je imao seksualni odnos sa podnositeljkom prijave, ali je tvrdio da je odnos bio dobrovoljan.
Tokom priprema za suđenje, identitet žene je više puta procureo u javnost, uključujući i nekoliko slučajeva pogrešnog objavljivanja od strane medija.
Početkom septembra 2004. godine, nakon što je izabrana porota, žena je saopštila tužiocima da ne može da učestvuje u suđenju, zbog čega su oni odustali od krivičnog gonjenja, a optužbe su zvanično odbačene.
Tada je Brajant izdao javno saopštenje u kojem se izvinio podnositeljki prijave, javnosti i svojoj porodici, iako je i dalje negirao da je učinio bilo šta protiv njene volje.
Građanska parnica je rešena vansudskim poravnanjem u martu 2005. godine, a stručnjaci su procenili da je novčani deo nagodbe mogao da premaši 2,5 miliona dolara, što je u to vreme bio maksimalni iznos koji tužilac u Koloradu mogao da dobije na ime odštete.
Profimedia
Lejkersi su imali četiri katastrofalne sezone, a Kobi Brajant je pravio neverovatne poteze. Pormenio je broj sa 8 na 24 i postao "Crna Mamba".
Šekil O'Nil je otišao u Majami Hit u zamenu za Lamara Odoma, Brajanta Grenta, Karona Batlera i pik prve runde (pa 2006. godine postao NBA šampion), a Lejkersi otišli u drugom smeru.
Fil Džekson je digao ruke, napisao je knjigu o sezoni 2003/04 i žestoko kritikovao Kobija Brajanta rekašvi da ne može da sarađuje sa trenerom i da je nemoguća osoba.
Trejdovali su Rika Foksa i Gerija Pejtona u Boston za Krisa Mima, Markusa Benksa i Čekija Etkinsa, da bi Derek Fišer otišao u Voriorse, a zamena za Džeksona je bio Rudi Tomjanovič.
EPA/RHONA WISE
Povrede su uništile Lejkerse i imali su 34 pobede, najlošiji učinak od 1994.
Naredne sezone su pobedili 26 puta i bili još lošiji, pa je Kobi Brajant zatražio da bude trejdovan i Džeri Bas je nevoljno prihvatio njegov zahtev, ali...
Lejkersi 2005. godine vraćaju Fila Džeksona i spremaju se za još jedan napad na šampionsku titulu. Ovoga puta pojačani Ronom Artestom i Pau Gasolom, što je bila velika želja Kobija Brajanta.
Vratio se i Fišer, stigao i Endru Bajnam (posle oteran iz lige jer je imao seksualne odnose sa suprugama trenera)
Šampionski povratak Los Anđeles Lejkersa, pa novi strmoglavi pad
O, da. Lejkersi su se vratili na velika vrata. Svi su već zaboravili na Kobijevo silovanje, na svađu sa Šekilom O'Nilom i na pogažene reči Fila Džeksona koji je promenio ploču, ali je i Kobi promenio ponašanje.
Kobi je 2008. godine dobio MVP priznanje, imao "ludački" niz od mesec dana sa prosekom od 40 poena... Nemamo ni vremena ni prostora sve da nabrajamo, jasno je šta se dešavalo i na koji način.
Poraženi su od Boston Seltiksa u tom finalu 2008. godine i to posle šest odigranih utakmica, ali...
Već dogodine su se Lejkersi osvetili i pobedili Boston (najvećeg rivala) pa postali šampioni po 15. put u svojoj istoriji, da bi i 16. put došli do prstena godinu dana kasnije nakon trijumfa nad Orlandom.
Naredne godine je Džekson otišao, a tim angažovao Majka Brauna.
"Ne verujem da će me bilo ko iz Lejkersa ikada više zvati za savet", rekao je Džekson koji je završio i 14-godišnji brak sa Džini Bas.
Profimedia/ Robin L Marshall
Malo ko je mogao da namiriše novu katastrofu koja se spremala. "Sign and trade" dogovor sa Finiks Sansima doneo je živu legendu Stiva Neša u zamenu za pikove prve runde drafta 2013. i 2015. godine, pikove druge runde 2013. i 2014. godine, kao i 3 miliona dolara.
Trampa je zvanično potvrđena 11. jula 2012., na prvi dan kada je obustava trejdova bila ukinuta.
Dana 10. avgusta 2012., u razmeni četiri tima, Lejkersi su trejdovali Endrua Bajnama i doveli Dvajta Hauarda. Kombinacija ovih igrača sa Brajanom i Gasolom navela je mnoge medije da ovaj tim nazivaju "super timom", uporedivim sa Lejkersima iz sezone 2003/04.
Dana 9. novembra 2012., trener Majk Braun dobio je otkaz nakon što je tim sezonu započeo skorom 1-4.
Pomoćni trener Berni Bikerstaf preuzeo je ulogu privremenog trenera i vodio ekipu do skora 5- 5. Dana 12. novembra 2012., Lejkersi su angažovali Majka D'Antonija kao novog glavnog trenera.
Dana 18. februara 2013., vlasnik Lejkersa Džeri Bas preminuo je od raka u 80. godini i Džini je krenula u ofanzivu preuzimanja franšize, ali će to trajati sve do 2017. godine nakon sudskih procesa protiv svoje braće.
Na terenu, D'Antoni je vodio Lejkerse do skora 40-32 u ostatku sezone, završivši sa ukupnim rezultatom 45-37, što je bio najgori rezultat ekipe od 2007. godine. Lejkersi su obezbedili plasman u plej-of poslednjeg dana regularne sezone, pobedom nad Hjuston Roketsima 16. aprila 2013. i zauzeli sedmo mesto na Zapadu.
Tokom cele sezone, Lejkersi su se borili sa brojnim povredama, a najteža je bila pucanje Ahilove tetive Koubija Brajanta, zbog čega je završio sezonu nakon 78 odigranih utakmica. Njegovo odsustvo bilo je bolno osećeno, jer su Lejkersi pometeni od strane San Antonio Sparsa u prvoj rundi plej-ofa 2013. godine.
Ipak, Brajant je prestigao legendu Lejkersa Vilt Čembrlejna i postao četvrti najbolji strelac u istoriji NBA lige 30. marta 2013. godine, u utakmici protiv Sakramento Kingsa.
Imao je i onu čuvenu utakmicu na kojoj pogađa bacanja sa pokidanom ahilovom tetivom, a sve oči su bile uprte u Dvajta Hauarda.
Kada Stiv Neš urla na vas usred utakmice, jasno je da ništa nije kao treba. Odbijao je da igra pikenrol, timsku košarku, bilo šta smisleno i samo tražio loptu na niskom postu, ali to niko nije želeo da odobri.
Majk D'Antoni je poznat po svom "run n gun" sistemu, pa se niski post tek ne vidi u njegovom arsenalu.
Lejkersi su nastavili da se muče. Birali ljude poput Dianđela Rasela, Džulijusa Rendla, Lonza Bola ili Kajla Kuzme i treneri dobijali otkaz kako bi nova sezona krenula.
Tako smo došli do 2016. godine, kada Kobi Brajant odlazi u penziju.
Čuveno "Mamba out" nakon 60 ubačenih poena Juti i legendarni odlazak sa košarkaških terena gde je čitava sezona bila posvećena njemu – Kobiju Brajantu.
Lebron Džejms i poslednja titula – smrt Kobija Brajanta
Kada je tog 26. januara svet pogodila vest o smrti Kobija Brajanta, jasno je bilo da više ništa tamo neće biti isto. On je celu karijeru proveo u Lejkersima, njegovo povlačenje je zasenilo celu sezonu NBA lige i sada će se životi nastaviti bez njega...
Ipak, Lejkersi su pola godine ranije doveli Lebrona Džejmsa na četvorogodišnjem ugovoru vrednom 154 miliona dolara, stigao je Entoni Dejvis u trejd paketu za tri pika, Bola, Ingrama i Harta.
A onda... Nova katastrofa. Koronavirus.
Nakon suspenzije NBA sezone 2019/20. 11. marta, Lejkersi su bili jedan od 22 tima pozvana da učestvuju u NBA "mehuru" (NBA Bubble) i odigraju poslednjih osam utakmica regularne sezone.
Lejkersi su regularni deo sezone završili sa skorom 52-19, čime su se plasirali u plej-of po prvi put od 2013. godine, i to kao prvoplasirani tim na Zapadu po prvi put od 2010. godine.
Bez problema su stizali su sve do NBA finala, takođe po prvi put od 2010. godine, i tamo su pobedili Majami Hit rezultatom 4-2 i osvojili titulu NBA šampiona za 2020. godinu.
Lebron Džejms je proglašen MVP-jem finala, po četvrti put u svojoj karijeri.
Ova šampionska titula, koju su mnogi posvetili Koubiju Brajantu, bila je 17. u istoriji franšize, čime su Lejkersi izjednačili rekord Boston Seltiksa po broju osvojenih titula u NBA istoriji.
Takođe, domaći vlasnik tima, Džini Bas, koja je preuzela vođstvo nad timom 2017. godine, postala je prva žena u istoriji NBA lige koja je kao glavni vlasnik osvojila šampionsku titulu.
Trejd za Luku Dončića i istorijski momenat
Na zimu 2024. godine su Lejkersi šokirali svet. Dali su Entonija Dejvisa i dobili Luku Dončića. Ni manje ni više.
Kako deluje na prvi pogled, Los Anđeles Lejkersi su dosta bolje prošli nego Dalas Maveriksi – ali na drugi su Mavsi dobili prvog pika i pravo da biraju Kupera Flega, a Lejkersi da grade šampionski tim.
Na leto 2025. godine je Džini Bas objavila šokantnu vest. Prodaće Los Anđeles Lejkerse za neverovatnih 10 milijardi dolara!
Porodica Bas je Lejkerse prodala finansijskom magnatu Marku Volteru (65), izvršnom direktoru i predsedniku holding kompanije "TWG Global".
Džini Bas će i posle prodaje ostati da bude guverner Lejkersa.
Novi većinski vlasnik Volter manjinski je vlasnik Lejkersa od 2021. godine, a ima udeo u raznim sportskim organizacijama, kao što su Dodžersi (MLB), Sparks (WNBA), Bili Džin King kup (tenis), Kadilak tim (F1) i Ženska hokejaška liga.
Eto, u ovom tekstu ste makar površno mogli da sa nama prođete kroz deo istorije Los Anđeles Lejkersa dug 46 godina.
Kada se uzme u obzir šta su sve uradili u tom periodu, kao i ere Vilta Čemberlejna, pa Džerija Vesta ili ranije Džordža Majkana, stvari su jasnije.
Jasnije je zbog čega Lejkersi vrede 10 milijardi dolara i zbog čega je kupovina ove franšize najveći posao u istoriji sporta.
Još pre nego što je sezona 2024/2025 bila završena, razni "insajderi", analitičari i stručnjaci uveliko su počeli da "sklapaju" sastave KK Partizan i KK Crvena zvezda za narednu.
Oleksandr Usik uspešno je odbranio titulu svetskog šampiona u teškoj kategoriji, pošto je u Londonu nokautirao Danijela Dubou u petoj rundi borbe pred više od 70.000 gledalaca na stadionu Vembli.
Američki sportski portal "Bleacher Report" objavio je rang-listu 100 najboljih košarkaša u istoriji NBA lige, a među najvećima svih vremena našao se i Nikola Jokić.
Iako na prvi pogled zvuči kao scenario iz naučnofantastičnog filma, u NBA kuloarima se sve glasnije priča o velikom planu Los Anđeles Lejkersa – da u budućnosti ukrste Luku Dončića sa Nikolom Jokićem ili Janisom Adetokumbom.
Oleksandr Usik uspešno je odbranio titulu svetskog šampiona u teškoj kategoriji, pošto je u Londonu nokautirao Danijela Dubou u petoj rundi borbe pred više od 70.000 gledalaca na stadionu Vembli.
Nikada mlađi tim Partizana u evropskim takmičenjima mogao je da se lansira u orbitu već u prvom dvomeču, ali nije se dalo "crno-belim bebama", kako su ih mnogi prozvali.
Iako je Windows XP odavno otišao u tehnološku penziju, jedan neobičan projekat vraća legendarni operativni sistem u život – i to unutar vašeg internet pregledača.
Komentari 10
Pogledaj komentare Pošalji komentar