O vrhunskom sportu priča se svakodnevno. I zdravlje je, svuda u svetu, česta tema. Ovoga puta, Slučaj Vembanjama je obeležio nedelju za nama koji je za TV Prva komentarisao i doktor Dragan Radovanović.
"Sad u zavisnosti gde se nalazi, da li postoji mogućnost pristupa vaskularnog da se ti trombi uklone ili će se čekati da se organizuju, učvrste i da kroz njih ponovo počne da teče krv. To je proces i procena lekara – koliki je rizik da se bavi sportom i koji će biti krajnji rezultat", istakao je Dragan Gaga Radovanović, predsednik zdravstvene komisije OKS.
Izvor: prva
Jednu bitku sportska medicina uspešno vodi, povreda je manje nego ikada, zahvaljujući i pripremama, opremi, oporavku...
Naravno, nisu sreća i zdravlje svima isto naklonjeni, pa smo imali smo dramatične slučajeve.
Ipak, Boriša Simanić, koji je ostao bez bubrega, ponovo se bavi košarkom, a Danac Eriksen, recimo, posle strašnog srčanog zastoja na utakmici Evropskog prvenstva, ponovo je na terenu.
"To su poremećaji srčanog rada, ritma i zastoji. Mi smo svedoci da u poslednjih pet-šest godina taj broj tih srčanih izeznadih zadesa je sve veći na sportskim terenima. Svedoci smo na velikim događajima kod vrhunskih sportista koji prolaze sva testiranja – da se to dogodi", poručio je Radovanović.
Ipak, doktor Radovanović kaže da je mnogo veći rizik za težim zdravstvenim problemima prisutan kod rekreativaca, pošto oni za razliku od profesionalaca ne prolaze sve vrste pregleda i analiza.
Fraza "neće to mene" u medicini ne postoji kao prihvaćen termin i potrebno je da svako gleda isključivo sebe i da uradi sve ukoliko na bilo kom nivou želi da se bavi sportom.
Prema rečima doskorašnjeg pomoćnika u Partizanu Đozepa Marije Iskijerda, Đoan Penjaroja bi naredne nedelje trebalo da bude zvanično predstavljen kao novi trener crno-belih.
Dosad je u B92.sport skeneru tradicija nalagala pojedinačno ocenjivanje učinka svakog košarkaša, ali nakon onoga što se dogodilo u Kaunasu – "papir" ostaje prazan.
Koliko puta vam se desilo da se vrtite po ulicama tražeći parking mesto? Čak i kada niste u žurbi, nije prijatno gubiti vreme na pronalazak parkinga i bespotrebno kruženje.
Neprijatan miris koji se širi iz ventilacionih otvora u automobilu više je od obične smetnje. Često se iza njega krije ozbiljan higijenski, a ponekad i tehnički problem.
Honda Accord stiže u SAD osvežena za 2026. godinu. Iako su benzinske verzije i dalje rezervisane samo za osnovne pakete, japanski proizvođač je unapredio njihovu vrednost novim funkcijama.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar