Novi sistem Evrolige – šta to znači za Partizan i Zvezdu?
Najkvalitetnije klupsko košarkaško takmičenje u Evropi od sezone 2025/2026, kako stvari stoje, doživeće transformaciju koja se i najavljivala prethodnih meseci.
Prema saznanjima grčkog portala "Gazzetta", koja je imala uvid u detaljne planove Evrolige za naredne gogine, najvažnija promena, zapravo jedna od najvažnijih, biće povećanje broja klubova sa 18 na 20.
O tome je i ranije bilo reči, ali bi od 2025. godine trebalo da se pređe na konkretizaciju te ideje, što bi značilo da ćemo dobiti dva nova tima u eliti. Shodno tome i više utakmica, tako i veći prihod za klubove (na osnovu dva više domaća meča pred svojim navijačima).
Format samog takmičenja bi trebalo da ostane isti kao i do sada - svako sa svakim dva puta u regularnom delu sezone plus plej-in format pre doigravanja.
Međutim postoji ideja da se liga podeli na dve divizije, nešto slično kao u NBA, što bio bila interesantna novina.
Vođstvo elitnog takmičenja, ipak, nije načisto kako bi podelilo ekipe u regularnom delu takmičenja, pa je ovakav scenario, zasad, još u fazi razrade i sačekaće neko vreme do eventualne implementacije u takmičenje, dok se ne nađe najbolje rešenje.
Finansijski momenat, izuzetno bitan, je takođe razmatran i došlo se do pozicije da je obaveza klubova da prijave minimalno sedam miliona evra budžeta.
Uvođenje gornje granice plata se podrazumeva, ali u tom pogledu postoje novi važni detalji prema informacijama grčkog medija. Naime, timovi koji su akcionari žele da održe određene balanse u pogledu budžeta klubova.
Na nedavno održanoj skupštini akcionara, gornja granica novca namenjenog za ugovore igrača je određena na nešto više od 12.000.000 evra. U pitanju je neto iznos.
Poslednja stavka, ne i najmanje važna, tiče se proširenja broja vlasnika "A" licence što će se neminovno desiti kada dođe do proširenja lige. Gazzetta navodi da će umesto dosadašnjih 13 akcionara ubuduće 15 klubova biti nosioci tog statusa - dakle Evroliga će u vremenu koje je pred nama dodeliti još dve "A" licence.
U najužem krugu kandidata za prijem u odbrano društvo su Partizan, Monako, Virtus i Crvena zvezda.
Najbolji srpski teniser Novak Đoković je zvanično odlučio da se povuče iz Profesionalnog udruženja teniskih igrača (PTPA), organizacije čijem je osnivanju lično doprineo.
48. reli Dakar započeo je spektakularno 4. januara 2026. godine zahtevnom brzinskom etapom od 305 km koja je vozila u krug oko Janbua u Saudijskoj Arabiji.
Trener Crvene zvezde Saša Obradović je u poslednjem intervjuu za B92.sport koji je dao pre nego što je seo na klupu crveno-belih ispričao anegdotu sa gostovanja "kneževa" beogradskom Partizanu, kada ga je najveća srpska dvorana dočekala – aplauzima.
Košarkaši Partizana od 20 sati i 30 minuta u Beogradskoj areni dočekuju Crvenu zvezdu u prvom večitom derbiju ove sezone koji se igra u 15. kolu Evrolige. Ovo je sve što treba da znate o crno-belima pred ovaj susret.
Uoči večitog derbija U Evroligi,koji će se odigrati u jedinstvenim okolnostima za oba tima, nekadašnji košarkaš i trener Lale Lučić ističe da će psihološka borba, pritisak i emocija presuditi više od bilo kakvog taktičkog detalja.
Od reprezentativnih neuspeha, preko teških evropskih poraza klupskog fudbala i košarke, pa sve do padova najvećih sportskih ikona – ovo su trenuci koji su obeležili 2025. godinu na način na koji niko nije želeo.
Mesecima kasnije, kada se rezultati svedu na statistiku, a medalje na sjaj u vitrini, sa SP u Tokiju Angelini Topić ostalo je još nešto što se ne meri centimetrima.
Jedna od najaktuelnijih sportskih ličnosti u 2025. godini, ili makar na njenom samom kraju, svakako je bio Veljko Paunović, novi selektor fudbalske reprezentacije Srbije.
Nemanja Kojić, dete Rada, bivši fudbaler Partizana o čijem golu u derbiju se i dalje priča, ali i trener Brodarca koji pokušava da stvori neke nove šampione, u intervjuu za B92.sport prisetio se svojih početaka i najupečatljivijih momenata u karijeri.
U većem delu Srbije pada sneg, a najavljen je pojačan intenzitet padavina. Izbegavajte vožnju ukoliko nije neophodno, ali ako baš morate da sedate za volan, budite veoma oprezni.
Najstariji američki izdavač rečnika, Meriajm-Vebster, proglasio je termin "slop" izrazom godine za 2025, a njegovu popularnost dodatno je podigla česta upotreba u kombinaciji sa skraćenicom AI.
Apple je Vision Pro, svoj ambiciozni "prostorni" računar, prvi put lansirao u SAD u februaru 2024. godine. Nije prošao sjajno, ali ih to ne zaustavlja u daljim planovima.
Komentari 7
Pogledaj komentare Pošalji komentar