Nova vest
Vesti 2

20.6.2026.

9:00

Nemeštanje rezultata na Mundijalu? Novi format je to "omogućio"

Poslednje kolo grupe D na Svetskom prvenstvu moglo bi da donese scenario koji organizatori svakako nisu priželjkivali.

Autor:B92.sport

B92.sport
Nemeštanje rezultata na Mundijalu? Novi format je to "omogućio"
Tanjug/AP Photo/Eakin Howard

Naime, rezultati drugog kola doneli su zanimljiv rasplet, pa je tako postalo poznato da bi remi između Australije i Paragvaja u trećem kolu odgovarao obema reprezentacijama i odveo ih u nokaut fazu takmičenja.

Takav rasplet otvorio je raspravu među navijačima o tome da li novi format Mundijala, sa grupama od četiri tima i čak tri mesta koja vode dalje, ostavlja prostor za kalkulacije u završnim utakmicama grupne faze.

Situacija u grupi D postala je jasna nakon što je Turska porazom od Paragvaja (0:1) izgubila sve šanse za prolaz dalje. Sjedinjene Američke Države su već obezbedile prvo mesto, dok će o preostala dva mesta u narednoj fazi odlučivati direktan duel Australije i Paragvaja.

Prema projekcijama platforme "Football Meets Data", nerešen rezultat u tom meču bio bi dovoljan i jednima i drugima za plasman među 32 najbolje selekcije na turniru.

Sa po četiri osvojena boda, obe reprezentacije završile bi ispred Turske, ali i imala potrebna četiri boda da budu među osam najboljih trećeplasiranih selekcija.

Paragvaj je prvenstvo otvorio ubedljivim porazom od SAD rezultatom 4:1, ali je potom savladao Tursku sa 1:0 i ostao u igri za prolaz. Australija je na startu pobedila Tursku sa 2:0, da bi potom izgubila od Amerikanaca rezultatom 2:0.

Upravo zbog činjenice da bi remi odgovarao i Australiji i Paragvaju, mnogi se pitaju da li će u poslednjem kolu biti mesta za kalkulacije.

Iako nema nikakvih naznaka da bi moglo doći do neregularnosti, novi format takmičenja ponovo je otvorio pitanje da li utakmice u kojima oba tima imaju isti interes predstavljaju potencijalni problem za fer-plej na najvećoj fudbalskoj sceni.

Standings provided by Sofascore

Podeli:

Učitavanje..

Komentari 2

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Partizan

Nula

Partizan je sezonu 2025/26 završio bez osvojenog trofeja. Od šokantnog odlaska Željka Obradovića u novembru, preko uspona i padova tokom godine, do poraza od Dubaija u finalu ABA lige – analiza sezone crno-belih.

Iva Jevtić

9:15

7 d

Partizan

Poslednji voz

Četvrta utakmica finala ABA lige donosi duel Partizana i Dubaija u Beogradu. Dubai vodi 2:1 u seriji, a crno-beli pred svojim navijačima traže pobedu i izjednačenje u borbi za titulu.

Iva Jevtić

8:30

8 d

Najnovije Novo Sport Sport B92 Video Video Meni Menu