Drugi na cilj stigao je njegov klupski kolega i vodeći u generalnom plasmanu Oskar Pjastri, a treće mesto, mimo svih očekivanja i na radost auto moto romantičara, zauzeo je Niko Hilkenberg za volanom Zaubera.
Hilkenberg je, uz Norisa, i najveći pobednik trke jer je doneo svojoj ekipi prvi podujim posle dugih 13 godina, i ne samo to, ovo je i njemu tek prvi podijum nakon 239 trka u karijeri.
Uspeh Nemca dobija na značaju dodatno ako se ima u vidu da je trku krenuo sa pretposlednje pozicije!
Landu, ipak, pripada najveća slava.
Do osme pobede u karijeri stigao je nakon što je savršeno vozio u sporadično haotičnim uslovima, po kiši, i nakon dva izlaska vozila bezbednosti na stazu. Imao je i sreće, ruku na srce, jer su prvi favoriti da trku završe kao pobednici Ferstapen i Pjastri sopstvenim greškama sebe udaljili od cilja.
Zapravo, najveću pometnju u poretku napravio je Pjastri koji je u 22. krugu, tokom gustog poretka vozača u pratnji vozila bezbednosti dao gas, pa naglo zakočio i iznenadio Ferstapena.
Holanđanin je pri kočenju izgubio kontrolu nad bolidom, okrenuo se na stazi i sa drugog pao na 11. mesto.
Bio je to kraj svih njegovih nada da može do prvog mesta ili podijuma na kultnoj stazi.
Na kraju je trku završio kao peti.
Direkcija takmičenja je imala lak posao povodom ovog incidenta, kaznila je Pjastrija sa deset sekundi, te je Noris - u tom trenutku drugi na stazi - dobio sjajne vesti pred nastavak trke.
Pjastri je kaznu odradio nekoliko krugova pred kraj, tada je prešao i na gume za suvo vreme, a po izlasku sa staze gledao je klupskom kolegi u leđa.
Profimedia
Svestan kakav je kiks napravio, i vidno razočaran zbog toga, tražio je od ljudi iz boksa da mu dopuste da prestigne Norisa, pa da se trkaju do kraja ujednačeno, ali nije dobio odgovor.
"Ne želim mnogo da pričam, neću sebi da pravim probleme. Izgleda da više ne možeš kočiti iza bezbednosnog vozila", bio je prvi komentar Pjastrija nakon trke.
Australijanac sada ima tek osam poena prednosti nad klupskim kolegom u generalnom plasmanu i do kraja nas, kako stvari stoje, očekuje izuzetno uzbudljiva trka udvoje za šampionsku titulu.
Ferstapen je današnjim rezultatom posustao u ovoj trci.
Trku ste mogli ispratiti UŽIVO putem našeg LIVE BLOGA.
Završeno
17:39
Kraj - pobeda Landa Norisa!
Britanac u kokpitu Meklarena Lando Noris pobednik je 12. trke u šampionatu Formule 1 na stazi Silverston.
Drugi na cilj stigao je njegov klupski kolega i prvi u generalnom plasmanu Oskar Pjastri, dok je treći na cilj stigao Niko Hulkenberg.
Luis Hamilton je stigao kao četvrti, a tek peti Maks Ferstapen, nakon incidenta sa Pjastrijem sredinom trke kada je pao na 11. poziciju.
17:33
47/52 - Poredak prvih pet
Lando Noris (Meklaren), Oskar Pjastri (Meklaren), Niko Hulkenberg (Zauber-Ferari), Luis Hamilton (Ferari), Lens Strol (Aston Martin).
Još pet krugova do kraja.
17:31
45/52 - Pjastri od boksa traži da mu vrate prvo mesto?!
Neverovatno, Pjastri je sada svom boksu rekao da "nije fer što je kažnjen" i predložio im da ga vrate na prvo mesto i da se u tesnom finišu nadmeće sa klupskim drugom, trenutno prvim Landom Norisom.
17:26
44/52 - Pjastri odrađuje kaznu
I Oskar Pjastri je boksu, na promei guma, ali i odrađuje kaznu od deset sekundi koju je zaradio za vreme vožnje pod vozilom bezbednosti.
Zamenu pneumatika izvršili su i Hamilton, strol i Ferstapen.
Menja pneumatike i Lando Noris, koji izlazi na stazu kao lider na sedam i po krugova pre kraja.
17:22
41/52 - Noris najbliži trijumfu
Drugoplasirai u generalnom plasmanu Lando Noris sigurno drži drugu poziciju, istina stremi da pretekne Pjastrija, ali čak i da to ne uradi, ako i drugi prođe kroz cilj, biće mu dovoljno da bude na najvišem stepeniku podijuma.
Podsećamo, Pjastri ima deset sekundi kazne.
Trenutna razlika između Meklarena je nešto ispod četiri sekunde.
Trećeplasirani Hulkenberg je 13 sekundi iza Norisa.
17:18
38/52 - Rasel poranio sa gumama za suvo
Ponovo je suvo na stazi, Alonso je među prvima išao na poslednju promenu pneumatika (izgubio šest sekundi), za njim i Džordž Rasel.
Ali poranio je izgleda Rasel sa gumama za suvo, proklizao je već dva puta od promene.
Fudbaleri Crvene zvezde plasirali su se u treće kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, pošto su u revanšu na stadionu "Rajko Mitić" deklasirali Larn rezultatom 5:0.
Real Madrid nastavlja rekonstrukciju tima u letnjem prelaznom roku. "Kraljevski klub" aktivirao je otkupnu klauzulu od 25 miliona evra i iz Levantea doveo mladog napadača Karlosa Espija.
Dijalo je prešao iz Monaka u Denver, Biberović je dres Fenerbahčea zamenio Dalasovim, dok je Hezonja napustio Madrid i otišao u Klivlend. Transfere je prokomentarisao Miško Ražnatović.
Apelacioni sud u Beogradu osudio je bivšeg fudbalera Crvene zvezde Zorana Njeguša na dve godine zatvora zbog pranja novca. Sud je naložio i oduzimanje 650.000 evra.
Uroš Medić jedva čeka nastup pred domaćom publikom na istorijskoj UFC priredbi u Beogradu, a srpski borac najavio je atraktivan meč i poručio da veruje u pobedu.
Partizan je posle velike borbe savladao Mačvu u Šapcu rezultatom 3:1. Zubairu je doneo vođstvo crno-belima, Vidakov izjednačio, a pobedu su u finišu overili Demba Sek i Šaka Traore.
Fudbaleri Crvene zvezde plasirali su se u treće kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, pošto su u revanšu na stadionu "Rajko Mitić" deklasirali Larn rezultatom 5:0.
Vozači Formule 1 moći će i u narednim sezonama da koriste po jednu dodatnu komponentu pogonske jedinice bez kazne, pošto je FIA potvrdila da pravila o motorima ostaju nepromenjena.
Finansijski problemi Asvela nastavljaju da se gomilaju, a francuski klub sada se suočava sa obavezom da isplati oko 1,2 miliona evra zbog kršenja pravila Evrolige o finansijskoj stabilnosti i fer-pleju.
Dijalo je prešao iz Monaka u Denver, Biberović je dres Fenerbahčea zamenio Dalasovim, dok je Hezonja napustio Madrid i otišao u Klivlend. Transfere je prokomentarisao Miško Ražnatović.
Dejan Stanković je malo promešao sastav, prvi put u startnih 11 našli su se Matej Strika i Muhamed Čam, baš kao i Marko Arnautović, koji je "isporučio" dva gola.
Automobil ostavljen na suncu može se za samo sat vremena zagrejati na više od 70 stepeni, dok temperatura u kabini postaje opasna već nakon nekoliko minuta.
Hertz menja strategiju nakon preskupog neuspeha sa električnim vozilima. Kompanija, koja je rasprodala oko 30.000 električnih automobila uz milionske gubitke, sada ulaže u budućnost autonomne vožnje i pokreće robotaksije.
Iako je Ferrari Luce, prvi potpuno električni model italijanskog proizvođača, izazvao brojne kritike nakon predstavljanja, interesovanje kupaca to ne potvrđuje. Prema prvim informacijama, početna proizvodnja je rasprodata.
Leapmotor, kineski proizvođač električnih automobila iza kojeg stoji i Stellantis, predstavio je novi električni hečbek A05, koji bi mogao ozbiljno da uzdrma segment pristupačnih EV modela.
Komentari 16
Pogledaj komentare Pošalji komentar