U Egejskom moru zabeležena je povećana prisutnost ljubičastih meduza (Pelagia noctiluca), a posebno su ugrožena područja uključuju sever Evije, Pagasitijski zaliv, i Severne Sporade.
Prema poslednjem saopštenju Opservatorije za biodiverzitet Grčke, u vodama Egejskog mora zabeležena je nova pojava ljubičastih meduza (Pelagia noctiluca), koje predstavljaju ozbiljan rizik za kupače. Situacija je posebno alarmantna na severu Evije, u Pagasitijskom zalivu i oko Severnih Sporada, a stručnjaci upozoravaju da se širenje ove vrste dešava brže nego što je ranije procenjeno.
"Naše početne procene o jačini najezde ljubičastih meduza u Pagasitijskom zalivu i okolnim oblastima bile su pogrešne. Razlog je slab odziv građana na javne pozive za prijavljivanje prisustva meduza, što je stvorilo iskrivljenu sliku o stvarnom stanju", navodi se u saopštenju Opservatorije.
Nakon revidiranih podataka, utvrđeno je da se situacija pogoršava. Istočne obale Pagasitijskog zaliva i sever Evije trenutno su među najugroženijim regijama, a prema novim izveštajima, što se ide severnije, problem postaje izraženiji.
KSCHiLI/Shutterstock
Prisustvo meduza potvrđeno i na Severnim Sporadima
Invazija se sada proširila i na Severne Sporade, uključujući popularna ostrva Skiatos i Skopelos, gde su već potvrđeni slučajevi prisustva ljubičastih meduza. Ova vrsta poznata je po svom jakom i bolnom ubodu, koji može izazvati ozbiljne reakcije, posebno kod dece i osoba sa osetljivom kožom.
"Pelagia noctiluca je vizuelno impresivna, ali potencijalno opasna meduza zbog intenzivnog uboda", upozoravaju iz Opservatorije.
Shutterstock/Aleksandar Todorovic
Preporuke za turiste i naučne pozive
Građani i turisti koji borave u pogođenim oblastima pozivaju se na oprez prilikom ulaska u vodu. Takođe, preporučuje se da svi koji primete meduze postave fotografije i snimke na platformu iNaturalist, kako bi stručnjaci mogli da potvrde vrstu i omoguće širenje podataka naučnoj zajednici i javnosti.
Slična pojava zabeležena i u drugim delovima Mediterana
Ova pojava podseća na veliki talas ljubičastih meduza koji je zahvatio Mediteran između 2020. i 2023. godine. Trenutno je najteže pogođen Gibraltar, dok su najezde meduza zabeležene i u Španiji, Francuskoj, Italiji i na Jadranu.
Ujutru ustanete ranije, požurite na plažu, "rezervišete" ležaljku peškirom i bezbrižno odete na doručak. Međutim, u jednom hotelu na grčkom Rodosu taj trik vam ne bi prošao.
Er Srbija će tokom septembra proširiti svoju mrežu destinacija u Španiji uvođenjem direktnih letova do Tenerifa od 15. septembra i za Sevilju od 30. septembra, najavila je srpska nacionalna avio-kompanija.
Er Srbija će tokom septembra proširiti svoju mrežu destinacija u Španiji uvođenjem direktnih letova do Tenerifa od 15. septembra i za Sevilju od 30. septembra, najavila je srpska nacionalna avio-kompanija.
"Rezervacija" ležaljki pored bazena ili na plaži ostavljanjem peškira mnoge putnike izluđuje jer često ne mogu naći slobodno mesto, iako na ležaljkama nema ljudi.
Ukoliko planirate put u Grčku tokom predstojećeg vikenda, računajte na povećane gužve u saobraćaju, ali i na dešavanja u letovalištima koja nisu svakodnevna.
Ujutru ustanete ranije, požurite na plažu, "rezervišete" ležaljku peškirom i bezbrižno odete na doručak. Međutim, u jednom hotelu na grčkom Rodosu taj trik vam ne bi prošao.
Er Srbija će tokom septembra proširiti svoju mrežu destinacija u Španiji uvođenjem direktnih letova do Tenerifa od 15. septembra i za Sevilju od 30. septembra, najavila je srpska nacionalna avio-kompanija.
Iako je priznao da je, kao i većina ljudi, pokušavao da izbegne kraj života, rekao je da se smrti ne plaši i da veruje da će je, kada za to dođe vreme, prihvatiti.
Na teren je izašlo više jedinica policije i vatrogasne službe, a gosti su, bez povreda i samostalno, uspeli da izađu iz sedišta nešto posle ponoći, kada je vrteška deblokirana.
Male boginje ili morbili ponovo su zdravstvena pretnja iako za ovaj virus dugo postoji vakcina, zbog manjeg odziva za vakcinaciju, povremeno se javljaju novi slučajevi u Srbiji, a protekle nedelje registrovan je još jedan.
Noćne tegobe poput grčeva, hrkanja ili čestog buđenja uglavnom su bezazlene, ali ponekad mogu biti znak da nešto nije u redu. Ako se učestalo ponavljaju, vredi obratiti pažnju.