Ko na letovanje krene automobilom u troškove mora da ukalkuliše i putarinu koja od Subotice do Atine košta 133 evra u oba pravca
Građani koji planiraju da ove godine iz Srbije putuju automobilom na more do Halkidikija u Grčkoj pored drugih troškova moraće da odvoje i do 66 evra za troškove putarine u oba pravca.
Oni koji putovanje produže od Soluna do Atine platiće još toliko, što znači da će im putarina ukupno izbiti iz džepa 133 evra.
Ovaj iznos odnosi se na put od severa zemlje od Subotice što znači da će oni koji kreću iz Beograda ili Niša platiti manje.
Prema zvaničnim podacima sa sajta JKP Putevi Srbije putarina kroz Srbiju od Subotice do Preševa košta 2.700 dinara u jednom pravcu.
Na putovanju kroz Severnu Makedoniju turisti iz Srbije koji idu na letovanje u Grčku moraju da prođu pet naplatnih rampi što će ih ukupno koštati sedam evra u jednom ili 14 evra u oba pravca.
Putarina od graničnog pralaza Evzoni u Grčkoj do Halkidikija kroz grad Solun košta 2,40 evra, a ukoliko koristite obilaznicu oko Soluna to će vas koštati dodatnih 0,55 evra, odnosno ukupno 2,95 evra u jednom pravcu, odnosno 5,9 evra u oba.
Ko nastavlja vožnju od Soluna do Atine za tih dodatnih 499 km proći će kroz 11 naplatnih rampi na kojima će ukupno platiti putarinu u iznosu od 33,25 evra u jednom pravcu, odnosno 66,5 evra za putovanje u oba smera. Tako samo za putarine od Subotice do Atine i nazad treba iskeširati 133 evra. Kad se tome doda i trošak za gorivo od 150-200 evra, ovaj put košta minimum 280-330, što je i više od cene povratne avio-karte Beograd-Atina, koja u sezoni staje od 120 do 250 evra.
Shutterstock/Bascar
Od 1. jula srpski TAG i u Grčkoj
Kako je nedavno najavio ambasador Srbije u Grčkoj Nikola Nedeljković srpski TAG za elektronsku naplatu putarine mogao da počne da se koristi i na severu Grčke od 1. jula.
On je rekao da je obavešten iz JP "Putevi Srbije" da su njihove procene da će se to desiti ukoliko se sprovedu postignuti dogovori sa kompanijom "Egnatija odos"
Srbi koji do Grčke više vole da putuju preko Bugarske u toj zemlji neće plaćati putarinu, već će morati da kupe vinjetu. Ukoliko na odmoru ostaju duže od sedam dana najisplativije im je da kupe vinjetu koja važi mesec dana, a njena cena je 27 leva, odnosno 14 evra.
malgosia janicka/ Shutterstock
Cene putarine do Grčke
SRBIJA
Deonica Cebn putarine
Subotica-Preševo 2.700 dinara (24 evra)
Novi Sad - Preševo 2.210 dinara (20 evra)
Beograd - Preševo 1.890 dinara (16,50 evra)
Niš (jug) - Preševo 770 dinara (7 evra)
SEVERNA MAKEDONIJA
Naplatna rampa Cena putarine
Prva naplatna rampa - 60 denara ili 1 evro
Druga naplatna rampa - 80 denara ili 1,5 evra
Treća naplatna rampa 60 denara ili 1 evro
Četvrta naplatna rampa 80 ili 1,5 evra
Peta naplatna rampa 100 dinara ili 2 evra
GRČKA
Deonica Cena putarine
Evzoni - Solun - Halkidiki 2,40 evra
Evzoni - Halkidiki (Obilaznica kod Soluna - opština Oreokastro) 2,95 evra
Solun - Atina 33,25 evra
Evzoni - Lefkada 16,90 evra
Evzoni - Tasos 8,55 evra
Evzoni - Parga i Vrahos 13,25 evra
Evzoni - Krf 13,25 evra
Evzoni - Paralija, Leptokaria i Nei Pori 5,70 evra
Evzoni - Asprovalta i Vrasna 7,45 evra
* Cene istaknute u tabelama odnose se na putovanje u jednom pravcu
Dimitrina Lavchieva/ Shutterstock
Oni koji kreću na putavnje na primer od Subotice do Atine dugo 1.522 kilometra trebalo da budu spremni da će im do odredišta trebati 14 sati i 30 minuta. Kakvi bi dodatni troškovi u vožnji na tom putu vozače mogli da snađu i na šta bi morali da računaju za Kurir je objasnio Milan Vujanića, profesor na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu.
"Vozači koji pripreme vozilo pre nego što kenu na put, izvrše servise, provere ulje, tečnosti, gume ne bi trbalo da računaju na troškove u vezi sa kvarovima na vozilu. Jedini troškovi koji bi mogli da se pojave su kazne za saobraćajne prekšaje, vožnju većom brzinom i slično, ali to ne bi trebalo da rade. Ne očekujem da vozači koji idu na međunarodni put krenu na put bez prethodno pripremljenog vozila", ističe Vujanić.
Dok Evropljani odlaze na egzotične destinacije, Šveđani i Rusi dolaze – ovde. U selo koje ima najviše sunca u Srbiji, a koje svake godine dočekuje sve više onih koji žele da se vrate sebi.
Jedna turistkinja iz Kine izazvala je pravu scenu na aerodromu Malpensa u Milanu nakon što joj zaposleni na šalteru nisu dozvolili unos ručnog prtljaga zbog prekoračenja težine.
Svake godine početkom sezone na poznatim letovalištima se šokiramo računima iz popularnih mesta, a jedan čovek iz Hrvatske je svojim zapažanjem na cenu piva nasmejao region te je objava postala viralna.
Crna Gora svake godine donosi nešto novo, a 2025. godina donosi još više – unapređenu ponudu, nove hotele, spektakularne manifestacije i još mnogo toga...
Dok cene letovanja širom Evrope obaraju rekorde, čini se da Crna Gora i dalje nudi priliku za pravi letnji odmor i to bez pražnjenja novčanika, a evo kako se trenutno krežu cene na primorju.
Dok Evropljani odlaze na egzotične destinacije, Šveđani i Rusi dolaze – ovde. U selo koje ima najviše sunca u Srbiji, a koje svake godine dočekuje sve više onih koji žele da se vrate sebi.
Jedna turistkinja iz Kine izazvala je pravu scenu na aerodromu Malpensa u Milanu nakon što joj zaposleni na šalteru nisu dozvolili unos ručnog prtljaga zbog prekoračenja težine.
Svake godine početkom sezone na poznatim letovalištima se šokiramo računima iz popularnih mesta, a jedan čovek iz Hrvatske je svojim zapažanjem na cenu piva nasmejao region te je objava postala viralna.
Dezert koji je sve oborio s nogu u 19. epizodi treće sezone "MasterChefa Srbija" je specijalitet Teodore Spasojević koja je od kadaifa, čokolade i pistaća napravila Dubai gomboce.
Stotinak kilometara od Egejske obale, u Anadoliji, nalazila se raskošna Afrodizija. Nazvana je po grčkoj boginji ljubavi, lepote i požude – Afroditi. Sada je to jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Turskoj.
Britanski kralj Čarls odlikovao je bivšeg fudbalera Dejvida Bekama titulom viteza na svečanosti povodom svog rođendana, prema tradicionalnom spisku počasnih odlikovanja objavljenom u petak.
Poslednjih nedelja u centru pažnje javnosti našla se bivša teniska zvezda Ana Ivanović, i to ne zbog sportskih rezultata, već zbog navoda o razlazu sa nekadašnjim fudbalerom Bastijanom Švajnštajgerom.
Trejs Sajrus, muzičar i sin kantri pevača Bilija Reja Sajrusa, stariji brat pop zvezde Majli Sajrus, izneo je niz teških optužbi na račun bivše partnerke Brende Song, glumice poznate po ulozi u Diznijevoj seriji "The Suite Life of Zack & Cody“.
Način na koji započnemo dan može imati veliki uticaj na naše zdravlje – posebno na zdravlje srca. Iako nije neophodno imati "savršenu" jutarnju rutinu, važno je usvojiti korisne navike i izbegavati one koje mogu naštetiti organizmu.
Hiljade pacijenata u Engleskoj sa rakom krvi (multiplim mijelomom) biće prvi u svetu kojima će biti ponuđen lek "trojanski konj" koji prodire u ćelije raka i uništava ih.