Izvor: RTCG

Crnogorska obala ove godine biće bogatija za 74 nove gradske plaže, pa će ih ukupno biti 563. Povećan je za pet i broj hotelskih kupališta, kojih će sada biti 70.

Plaže u Crnoj Gori uskoro dobijaju pojačanje, jer će ukupan broj plaža na obalama ove zemlje biti povećan.

To se navodi u informaciji o izmenama i dopunama programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024–2028. godine, koju je Vlada juče usvojila, navodi Radio-televizija Crne Gore.

U prethodnom periodu na terenu je bilo prepoznato 489 kupališta na Crnogorskom primorju i to 134 u Herceg Novom, 35 u Kotoru, 40 u Tivtu, 133 u Budvi, 81 u Baru i 66 u Ulcinju.

"Ovim Izmenama i dopunama Programa, formirana su dodatna 74 nova kupališta (563 ukupno), od čega je u Herceg Novom 13, u Kotoru 12, u Tivtu 8, u Budvi 18, u Baru 11 i u Ulcinju 12",  navodi se u Informaciji.

Uvažavajući sugestije, u opštinama Herceg Novi, Kotor i Tivat, na čijim teritorijama je do sada bilo planirano ukupno 12 gradskih kupališta (Herceg Novi 6, Kotor 2 i Tivat 4), izmenama i dopunama je uvećan broj kupališta pa je sada planirano ukupno 20 gradskih kupališta (Herceg Novi 9, Kotor 5 i Tivat 6).

Crnogorci dobijaju 144 nove plaže
Shutterstock/Jasa Jovicevic

Izmenama je takođe planirano otvaranje novih hotelskih kupališta, i to u opštinama: Kotor (jedno), Tivat (jedno), Budva (dva), Ulcinj (jedno), pa tako ukupan broj planiranih hotelskih kupališta sada iznosi 70.

Početni iznos naknade za korišćenje javnih plaža na kojima nisu planirani privremeni objekti a organizuje se plažni servis ne može biti manji od 1000 evra, dok će taj iznos za hotelska kupališta biti 2.000 evra.

To se navodi u informaciji u vezi s Izmenama i dopunama cenovnika početnih naknada za korišćenje/zakup morskog dobra, koji je Vlada juče usvojila.

Prema cenovniku, lokacije se dele na četiri zone, i to ekstrazona, i zone I, II, III, a visina naknade se utvrđuje u zavisnosti od vrste i od namene objekta, kao i prema atraktivnosti, stepenu uređenosti i infrastrukturnoj opremljenosti zone.

"Početni iznos naknade za korišćenje javnih plaža, na kojima nisu planirani privremeni objekti, saglasno Programu privremenih objekata u zoni morskog dobra, a organizuje se plažni servis, ne može biti manji od 1000 evra, a za hotelska kupališta na kojima se organizuje plažni servis nisu planirani privremeni objekti, saglasno Programu privremenih objekata, ne može biti manja od 2000 evra", navodi se u informaciji.

Crnogorci dobijaju 144 nove plaže
Shutterstock/nadtochiy

Kako se navodi, kao period sezone računa se vreme od 1. 5. do 31. 10. tekuće godine, a preostali period predstavlja vansezonu.

"Za privremene objekte koji rade u periodu vansezone mesečna naknada se obračunava: za ugostiteljsku djelatnost u iznosu od 30 odsto mesečnog iznosa sezonske naknade, za trgovinsku i srodne djelatnosti u iznosu od 20 odsto mesečnog iznosa sezonske naknade", navodi se u informaciji.

Pored toga, početni iznos naknada za korišćenje plaža i kupališta utvrđuje se obračunava na osnovu: broja, vrste i namene privremenih objekata koji se mogu odobriti godišnjim Programom privremenih objekata u zoni morskog dobra, kategorije morskog dobra, površine ustupljene plaže.

Podeli: