Crnogorska obala ove godine biće bogatija za 74 nove gradske plaže, pa će ih ukupno biti 563. Povećan je za pet i broj hotelskih kupališta, kojih će sada biti 70.
To se navodi u informaciji o izmenama i dopunama programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024–2028. godine, koju je Vlada juče usvojila, navodi Radio-televizija Crne Gore.
U prethodnom periodu na terenu je bilo prepoznato 489 kupališta na Crnogorskom primorju i to 134 u Herceg Novom, 35 u Kotoru, 40 u Tivtu, 133 u Budvi, 81 u Baru i 66 u Ulcinju.
"Ovim Izmenama i dopunama Programa, formirana su dodatna 74 nova kupališta (563 ukupno), od čega je u Herceg Novom 13, u Kotoru 12, u Tivtu 8, u Budvi 18, u Baru 11 i u Ulcinju 12", navodi se u Informaciji.
Izuzetno toplo i kišovito vreme praktično je prekinulo glavnu zimsku sezonu na državnim skijalištima na Bjelasici i Durmitoru, pričinilo milionsku štetu i ponovo podsetilo nadležne da su ski-centri osuđeni na propast bez sistema za veštački sneg, pišu Vijesti.
Više tona kamena od stena obrušilo se s kosine iznad mondenskog kupališta Galija na plaži Crvena glavica nadomak Svetog Stefana i uništilo je restoran i plažni bar.
Uvažavajući sugestije, u opštinama Herceg Novi, Kotor i Tivat, na čijim teritorijama je do sada bilo planirano ukupno 12 gradskih kupališta (Herceg Novi 6, Kotor 2 i Tivat 4), izmenama i dopunama je uvećan broj kupališta pa je sada planirano ukupno 20 gradskih kupališta (Herceg Novi 9, Kotor 5 i Tivat 6).
Shutterstock/Jasa Jovicevic
Izmenama je takođe planirano otvaranje novih hotelskih kupališta, i to u opštinama: Kotor (jedno), Tivat (jedno), Budva (dva), Ulcinj (jedno), pa tako ukupan broj planiranih hotelskih kupališta sada iznosi 70.
Početni iznos naknade za korišćenje javnih plaža na kojima nisu planirani privremeni objekti a organizuje se plažni servis ne može biti manji od 1000 evra, dok će taj iznos za hotelska kupališta biti 2.000 evra.
To se navodi u informaciji u vezi s Izmenama i dopunama cenovnika početnih naknada za korišćenje/zakup morskog dobra, koji je Vlada juče usvojila.
Prema cenovniku, lokacije se dele na četiri zone, i to ekstrazona, i zone I, II, III, a visina naknade se utvrđuje u zavisnosti od vrste i od namene objekta, kao i prema atraktivnosti, stepenu uređenosti i infrastrukturnoj opremljenosti zone.
"Početni iznos naknade za korišćenje javnih plaža, na kojima nisu planirani privremeni objekti, saglasno Programu privremenih objekata u zoni morskog dobra, a organizuje se plažni servis, ne može biti manji od 1000 evra, a za hotelska kupališta na kojima se organizuje plažni servis nisu planirani privremeni objekti, saglasno Programu privremenih objekata, ne može biti manja od 2000 evra", navodi se u informaciji.
Shutterstock/nadtochiy
Kako se navodi, kao period sezone računa se vreme od 1. 5. do 31. 10. tekuće godine, a preostali period predstavlja vansezonu.
"Za privremene objekte koji rade u periodu vansezone mesečna naknada se obračunava: za ugostiteljsku djelatnost u iznosu od 30 odsto mesečnog iznosa sezonske naknade, za trgovinsku i srodne djelatnosti u iznosu od 20 odsto mesečnog iznosa sezonske naknade", navodi se u informaciji.
Pored toga, početni iznos naknada za korišćenje plaža i kupališta utvrđuje se obračunava na osnovu: broja, vrste i namene privremenih objekata koji se mogu odobriti godišnjim Programom privremenih objekata u zoni morskog dobra, kategorije morskog dobra, površine ustupljene plaže.
Nakon što je priroda formirala čuvene "vilinske dimnjake" u ovom delu današnje Turske, prste je umešao i čovek, koji je sa puno strpljenja gradio u tim neobičnim formacijama crkve i manastire, ali i podzemne hodnike.
Od svakoga od ovih 10 mesta putnicima zastaje dah, za neka naučnici i dalje nemaju logično objašnjenje kako su nastala, ali u svakom slučaju, toliko su lepa da ih vredi videti.
Edutainment putovanja predstavljaju idealan spoj obrazovanja i zabave, omogućavajući ljudima da istražuju svet dok istovremeno uče kroz interaktivna iskustva.
Poznato je da svingeri posebno vole jadransku obalu, a i ove godine vraćaju se na ostrvo Obonjan u šibenskom arhipelagu, gde će ponovno održati veliko okupljanje pod nazivom Spicy Island.
Aranžmani za letovanja su ove godine poskupeli, a četvoročlanoj porodici će u proseku biti potrebno 700 evra u zavisnosti od destinacija i tipa smeštaja.
Osim nekoliko mesta poznatih po bučnom i burnom noćnom životu, u Grčkoj nema mnogo letovališta koja bi trebalo da izbegavate ukoliko na letovanje idete sa decom.
Aranžmani za letovanja u sezoni 2025. poskupela za 10 do 20 odsto, ali povoljni smeštaji još uvek mogu da se pronađu na određenim destinacijama u pred i postsezoni.
Ronilac, koji se na društvenoj mreži Reddit potpisuje kao Frank, istraživao je Crveno more u Egiptu dok je bio na odmoru i tamo naišao na školjku neobične teksture i boja.
Nakon što je priroda formirala čuvene "vilinske dimnjake" u ovom delu današnje Turske, prste je umešao i čovek, koji je sa puno strpljenja gradio u tim neobičnim formacijama crkve i manastire, ali i podzemne hodnike.
Od svakoga od ovih 10 mesta putnicima zastaje dah, za neka naučnici i dalje nemaju logično objašnjenje kako su nastala, ali u svakom slučaju, toliko su lepa da ih vredi videti.
Edutainment putovanja predstavljaju idealan spoj obrazovanja i zabave, omogućavajući ljudima da istražuju svet dok istovremeno uče kroz interaktivna iskustva.
Vladimir Blažev Pančo iz DNK grupe, koja je sinoć nastupila u diskoteci, zadobio je opekotine po licu i šaci i nalazi se na respiratoru nakon požara koji je izbio u Kočanima u Severnoj Makedoniji, prenosi makedonski portal.
Svemirska kapsula SpejsEks (SpaceX) sa novom ljudskom posadom pristala je na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS), čime je astronautima Baču Vilmoru i Suniti Vilijams, koji su više od devet mesevci proveli u svemiru, omogućeno da se napokon vrate kući.
Makedonska pevačica Kaliopi (58) izrazila je saučešće porodicama poginulih u požaru u Kočanima u Severnoj Makedoniji, gde je poginula 51 osoba, a povređeno je više od 100 ljudi.
Grupa istraživača sa univerziteta Kembridž i Oksford, kao i sa Kraljevskog koledža u Londonu, planira da ugradi implante-pejsmejkere u mozak zavisnika od alkohola i droga.
Parkinsonova bolest je stanje koje pogađa mozak i dovodi do simptoma poput drhtanja, ali postoji i manje poznat znak koji može da se pojavi godinama ranije.