Izvor: travelandleisure.com

Jedan bloger koji istražuje vinske barove i pijace predstavio je prestonicu Srbije kao kulturnu destinaciju koju ljudi moraju da posete.

"Gužva se razliva duž trotoara ispred Procesa, burno intimnog beogradskog prirodnog vinskog bara u istorijskom Starom gradu. U ovom uglu Starog grada, energija je sasvim nova: meki neonski sjaj zvoni prostorijom, gde di-džej pušta bas-teški elektro, dok 20- i 30-godišnjaci pijuckaju srpsko narandžasto vino i pale cigarete oko stolova (Ovde je pušenje u zatvorenom prostoru još uvek legalno u barovima i restoranima.) Napolju razaznajem reči srpskog, ruskog, engleskog i francuskog dok prolazim kroz gomilu u potrazi za Katjom, novom prijateljicom sa kojom sam se upoznao ranije u nedelju dana", opisuje atmosferu ovaj bloger.

"To je naš mali vinski cirkus, gde se bilo šta može desiti svake noći", kaže Ekaterina Sumenkova, ili Katja, koja je suvlasnica bara sa svojim partnerom Grišom. Čini se da je ovo prikladan opis Beograda uopšte: grad vrvi od dinamične energije koja izgleda spremna da promeni oblik, da vas prevede od kičastog govora do bučne ulične zabave, ili domaće kafane do modernog vinskog bara, u trenutku.

Nakon obimnog opisa blogera o ljudima koji su ga ugostili, oduševljenja atmosferom ali i hranom, objavio je detaljno uputstvo kako doći i u čemu uživati u Beogradu.

Kako stići iz Amerike u Beograd

Er Srbija obavlja nekoliko direktnih letova nedeljno iz Njujorka i Čikaga do Beograda; nova direktna linija od Majamija do Beograda pokrenuta je krajem 2024. Avio-kompanija je takođe nedavno objavila da će saobraćati sa novog Terminala jedan na međunarodnom aerodromu Džon F. Kenedi u Njujorku počev od 2026. godine.

Square Nine

Smešten u najstarijem (i sada, možda i najmodernijem) kvartu grada, 45 soba usmerenih na dizajn smeštene su iza upečatljive fasade Bauhausa u ovom voljenom hotelu na Dorćolu. Kao i sam Beograd, ovaj hotel ima glamur starog sveta pojačan modernim komforom: sobe su prozračne i prostrane, sa oblogama od tamnog drveta, turskim ćilimima, nameštajem iz srednjeg veka i luksuznim dodacima kao što su toaletni pribor Hermes i ćebad od kašmira.

St. Regis Belgrade

Za poslovne putnike ili one koji traže luksuz bez premca u srpskoj prestonici,  "St. Regis Belgrade" — svetlucavi stakleni neboder koji je otvoren duž blistavog novog Belgrade Vaterfront-a u novembru 2024. godine — etablira se kao destinacija za sebe. Sve je u krivinama, bez uglova, sa siluetom koja treba da oponaša fluidnost dve gradske reke, Save i Dunava. Objekat nudi luksuzni pogled na obalu iz 119 soba i apartmana, zajedno sa batlerskom uslugom brenda. Lokalne i međunarodne goste sigurno će privući prelepo uređen St. Regis Bar, taverna na obali, spokojni spa centar i krovni balkon za posmatranje od 360 stepeni.

Gde jesti?

Imajte na umu da je i dalje legalno pušiti u većini barova, restorana i kafića u Srbiji, pa ćete možda radije zatražiti mesto u odeljku za nepušače ili pokušati da večerate ispred gužve.

Znak Pitanja 

Ne možete doći u Srbiju, a da ne jedete u kafani, tipu tradicionalne balkanske kafane u kojoj su porcije domaće hrane ekstravagantne i hranljive za dušu, a lutajući bend na zahtev svira nostalgične srpske melodije. Ovaj, izgrađen 1823. godine, poznat je kao najstariji u gradu, što ga je učinilo omiljenom turističkom atrakcijom, ali i lokalnim mestom. Kafana je poziv na putovanje kroz vreme, sa crvenim kariranim stolnjacima koji su prošarani rustičnom unutrašnjosti i otvorenim baštama koje su prepune tanjira mesa, salate i svežeg sira.

Homa

Za jedan od najupečatljivijih degustacijskih menija u Beogradu, rezervišite u ovom restoranu Mišelin vodiča, koji se nalazi povučen sa zelene terase na Dorćolu. Sa opcijom za vegetarijanski meni ili meni fokusiran na meso, izabrao sam opciju od osam jela (meso) sa vinom. Jela se međusobno igraju na divan način, poput prozirnog polumeseca karpača od škampa, prelivenog strugotinama botarge orade i plesa u prelivu od bergamota i bademovog ulja. Služi se uz njihovu "salvetu od sipe", neku vrstu samose sa foie grasom i gelom od višanja umotanih u delikatno, hrskavo testo. Na pola puta stiglo je sredstvo za čišćenje nepca u obliku savršene kuglice šerbeta od višnje i pene od latica ruže. Rezervacije su obavezne.

Gde piti?

Bloger je oduševljen srpskim barovima, rakijom i vinom, a neke je uporedio i sa njemu omiljenim iz Amerike. 

Izdvojio je Rakija bar, Proces, Druid Bar i Riddle bar kao neke koje treba obavezno posetiti u Beogradu.

Šta raditi u Beogradu?

Bloger je napisao da obavezno treba posetiti galerije u Beogradu, Beli dvor, Kuću cveća i Hram Svetog Save.

Posebno mu se dopala Ada Ciganlija, pa je napisao:

"U toplijim mesecima, Savsko jezero na Adi Ciganliji privlači meštane na svoje obale, gde se možete kupati, sunčati i imati piknik na pesku ili pijuckati koktele u nekom od popularnih klubova na plaži. Takođe možete iznajmiti bicikle ili skije na vodi".

Šta posetiti van Beograda

Bloger je preporučio posetiocima Novi Sad: "Za ukus manjeg gradskog života, do Novog Sada se iz Beograda lako stiže automobilom ili brzim vozom za samo 30 minuta. To je živopisno kulturno središte prilagođeno biciklizmu sa bogatom uličnom umetnošću, istorijskom arhitekturom, plažom Štrand duž Dunava i ukusnim restoranima, kao što je Jasmin a Maslina za finu hranu ili Salaš 137, porodični pansion izvan grada."

Nije propustio priliku ni da pomene da se u Novom Sadu održava muzički festival "Exit", kao ni da pomene da se u okolini Novog Sada mogu naći vinarije u kojima je odlično vino.

Takođe se osvrnuo i na Viminacijum kao i Lepenski vir koje treba obavezno posetiti, i dodao da Srbija ima puno nacionalnih parkova u kojima posetioci mogu uživati.

Podeli: