Izvor: bookaweb

Sokobanja je jedno od najpoznatijih banjskih lečilišta u Srbiji. Smeštena je između planina Ozren i Rtanj, a banjska tradicija Sokobanje datira još iz rimskog doba.

Zelenilo još uvek neukrotive i netaknute prirode, slapovi brze, čiste vode koji se spuštaju poput galopirajućeg vodopada niz strme stene i litice, lekoviti izvori mineralne vode, čist vazduh i bogata istorija, sve to i još mnogo više možete pronaći u jednoj od najboljih banja Srbije, čuvenoj Sokobanji

Kvalitet vazduha, zahvaljujući bogatom prirodnom okruženju, doprinosi oporavku ljudi sa problemima s disajnim putevima, a duge šetnje kroz predivne parkove i šumske staze doprinose smirenju i opuštanju.

Sokobanja vam može pokloniti nezaboravan relaksirajući odmor. Nakon što istražite ovu banju, ne propustite priliku da se uputite ka ostalim lepotama istočne Srbije.

Lepote Sokobanje i njene okoline

Pet najpoznatijih atrakcija koje se nalaze u Sokobanji i njenoj neposrednoj okolini dovoljan su razlog da posetite ovu banju u Srbiji. To su mesta koja morate posetiti ukoliko želite da sa svog putovanja ponesete nazaboravne uspomene i ako želite da doživite trenutke umirujućeg druženja sa prirodom.

Ova banja leči bolesti disajnih organa: Biser istočne Srbije
Shutterstock/Nenad Cavoski

Zavičajni muzej u Sokobanji

To je mesto koje vas vodi kroz sve detalje istorije ovog dela Srbije. Ovde ćete videti nakit, oruđe, nameštaj, stare alate iz perioda 19. veka. Svi detalji o ovoj atrakciji nalaze se na linku: Muzej Sokobanja.

Soko-grad

Soko-grad je najpoznatiji simbol Sokobanje, smešten u predivnoj prirodi, dva kilometra od centra. Danas je sačuvan u delovima, te možete posetiti ulaznu kulu, glavnu kulu i kulu osmatračnicu.

Reka Moravica

Još jedna prirodna atrakcija Sokobanje idealna za druženje i opuštanje. Obala reke je u potpunosti uređena, a na njoj su napravljene i uređene 4 plaže, na kojima, osim kupanja, možete isprobati: pecanje, isprobavanje pastrmki u restoranu na vodi.

Ova banja leči bolesti disajnih organa: Biser istočne Srbije
Shutterstock/Golubov.Ivana

Sokobanjska izletišta

Veliki broj izletišta razlog je zbog kog se Sokobanja naziva savršenim mestom, kako za izlet, tako i za duže odmore. U banji i njenoj okolini veliki je broj izletišta, koja su uređena i savršena za odmor u prirodi, roštiljanje, sportske aktivnosti. Najpoznatija su: Kalinovica, Lepterija, Popovica, Borići. 

Vrmdžansko jezero 

Na putu između Aleksinca i Sokobanje, na 15 kilometara od centra, nalazi se savršen prirodni raj. Jezero je smešteno u gotovo netaknutoj prirodi, a pogodno za kupanje i plivanje; ribolov, sakupljanje lekovitog bilja, kampovanje.

Lekovitost Sokobanje

Lekovitost Sokobanje je još jedna od njenih velikih prednosti. U banji se danas nalaze raznovrsni izvori, koji se koriste za lečenje pre svega bolesti disajnih puteva, ali i povreda, neuroza. Od hemijskih elemenata ove vode sadrže najčešće jod, mangan, brom, kobalt, bakar, gvožde, kao i sumpor. Termalni izvori Sokobanje su danas smešteni u okvire različitih centara, a obavezno je posetiti nekoliko mesta.

Tursko kupatilo Amam – najpoznatiji centar za lečenje u banji. Voda u izvorima se kreće od 43 do 53 stepena i odlična je za regulisanje posttraumatskih stanja, te raznovrsnih povreda. Kupatilo je centralna tačka u banji, tako da vam se ne može desiti da ga zaobiđete pri svom odmoru na ovom prostoru.
Kupatilo Banjica – idealno mesto za lečenje povrede nerava, neuroza. Poseduje vodu temperature oko 28 stepeni i predstavlja savršen prostor za relaksaciju i opuštanje tela i duha. 

Ova banja leči bolesti disajnih organa: Biser istočne Srbije
Shutterstock/Slavica Stajic

Sokobanja – smeštaj

U Sokobanji vlada sve veća tražnja za dobrim i modernim smeštajem koji će pružiti najbolje svojim gostima. Ova banja vam pruža niz različitih smeštajnih jedinica, čije cene variraju u zavisnosti od opremljenosti i od ostalih pogodnosti, piše bookaweb.com

Apartmani – apartmanski smeštaj je savršen izbor za sve one koji žele da za malo novca dobiju vrlo pristojnu uslugu. Prednost apartmana je njihova ogromna ponuda i raznovrsnost, kako izgleda i dimenzija, tako i cenovnog ranga. Ipak, cenovni prosek apartmanskog smeštaja je 30 € po noćenju, što je i više nego pristojno. 

Prosečna cena noćenja u hotelu je oko 15.000 dinara za dve osobe, a od sadržaja su na raspolaganju doručak i korišćenje hotelskih sadržaja: velnes, bazen, spa-centar.

Lokacija Sokobanje

Sokobanja je udaljena od Beograda 190 km, dok je od Aleksinca do Sokobanje udaljenost 30 km. Putanja koja će vas odvesti do banje ide preko Velike Plane, Jagodine, Ćuprije i Paraćina.

Podeli: