Info

Ponedeljak, 23.02.2009.

22:24

"Godina istorijskog uspeha"

Izvor: B92

Default images

Juronjuz: „Godinu dana kasnije, Kosovo je priznao veliki broj zemalja, ali ne sve. Na severu zemlje postoji oblast u kojoj na Vas ne obraćaju pažnju. I dalje se snažno oslanjate na strane organizacije. Kakvo je Vaše viđenje nezavisnosti Kosova?“

Tači: „Prva godina Kosova kao nezavisne, suverene i demokratske države je godina istorijskog uspeha. Odluka da Kosovo postane država je donela više mira, stabilnosti, regionalne saradnje, i evropsku perspektivu. Naša država ima simbole oko kojeg se ujedinjuju i koji su važni svim građanima. Stvoriili smo demokratsko okruženje u multietničkom društvu.“

Juronjuz: „Šta se dogoditi sa severnim delom Kosova, koje je u ovom trenutku u osnovi srpska oblast. Oni ne priznaju Vašu vladu, deluje da Vas smatraju nevažnim. Kako će se tamo zaustaviti sukobi?“

Tači: „Budućnost Kosovske Mitrovice je budućnost Kosova. I dalje tamo ima nekih ekstremnih glasova, ali oni ne predstavljaju srpsko stanovništvo. Srbi su deo naših institucija. Ipak, misija EULEKS-a je sada raspoređena na celoj teritoriji Kosova. Institucije u Prištini takođe postepeno uspostavljaju ovlašćenja na severu, i uskoro neće biti mesta za paralelne, nezakonite i ekstremističke strukture. U tom smislu, verujem da će u 2009. godini Kosovo priznati još više država, čak i naš sused Srbija. Kosovo je spremno da u Beogradu otvori ambasadu, na isti način na koji je, volim da verujem da je tako, Beograd spreman da otvori ambasadu u Prištini. Tako će u našem regionu mir zauvek zavladati.“

Juronjuz: „Vlasti u Beogradu u ovom trenutku imaju drugačije viđenje toga. Koliko je realistično očekivanje o uspostavljanju diplomatskih vezâ između Kosova i Srbije, kada Srbija uopšte ne priznaje Kosovo kao samostalnu državu?“

Tači: „Međusobno priznavanje Kosova i Srbije kao dveju samostalnih država je najrealističnije. Lideri u Beogradu razmišljaju o priznavanju nezavisnosti Kosova, ali su i dalje taoci javnog mnenja okrenutog protiv Albanaca. Takvo razmišljanje je deo prošlosti.

Beograd zna i svestan je, i prihvata da je Kosovo nezavisna, suverena i demokratska država. Samo mu je potrebna politička odluka o priznavanju.“

Juronjuz: „Pretpostavljam da, u poređenju sa sadašnjom administracijom u odnosu na onu Slobodana Miloševića, možda i nemate više simpatija?“

Tači: „Ne upoređujem sadašnju administraciju u Beogradu sa Slobodanom Miloševićem, ali stav prema Kosovu je i dalje agresivan. To je stav koji narušava suverenitet moje zemlje. Slobodan Miloševiće je to isto činio. Slobodan Milošević je počinio genocid na Kosovu, ali sadašnje vođstvo u Beogradu svakoga dana pokazuje nameru da krši suverenitet i teritorijani integritet moje zemlje.“

Juronjuz: „Da li biste želeli u Evropsku uniju?“

Tači: „Svakako. Budućnost Kosova je sigurno u Evropi. Kosovo primenjuje demokratske kriterijume u politici, zakonodavstvu i ekonomiji. Prošle godine je Evropska komisija objavila izveštaj o napretku. Ove godine ćemo imati Studiju o izvodljivosti koja će, nadamo se, dati realnu procenu zalaganja i uspeha postignutog na Kosovu. Dakle, Kosovo će, kao i druge zemlje u regionu, biti učlanjeno u NATO i EU. Naša budućnost je sigurno evropska. Na kraju, Kosovo i Srbija nisu jedine države koje su bile u sukobu i koje zajedno mogu da razgovaraju o zajedničkim prioritetima da bi zajedno pratile svetske vrednosti. Postoje i druge države u Evropi koje su sada deo Evropske porodice, koje su bile u još ozbiljnijem međusobnom sukobu, ali sada sarađuju na polju zajedničkih vrednosti“

Juronjuz: „Da pomenemo ekonomsku situaciju u svetu: pitam se kako ona utiče na Kosovo jer je pošteno reći da ekonomija kosova nije bila najstabilnija u trenutku kada je kriza zahvatila svet. Kako kriza utiče na ekonomiju Kosova?“

Tači: „Nezavisno od globalne ekonomske krize, mi smo iskusili rast ekonomije od 6 odsto. Ne možemo tvrditi da globalna kriza neće uticati na Kosovo, posebno kada je reč o dijaspori koja uleže ogremne svote novca na Kosovo. Verovatno će imati uticaj na investitore iz sveta, iako je naš bankarski sektor prilično stabilan.“

Juronjuz: „Vi ste pre 10 godina nosili (vojnu) uniformu. Sada ste u odelu, predsednik Vlade nove republike. Šta će biti za narednih 10 godina?“

Tači: „Bio sam predsednik vlade za vreme napada NATO-a, kada smo pobedili u ratu. Bio sam i jesam premijer od vremena kada je Kosovo proglasilo nezavisnost suverena i demokratska država. Dogodile su se velike promene. Nije mala stvar da zemlja u roku od deset godina pobedi u ratu za slobodu, prođe kroz uspešnu demokratsku tranziciju, proglasi svoju nezavisnost, kao takva bude priznata od većeg broja država, i otvori perspektive za integraciju u NATO i EU.“

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: