Svet

Utorak, 09.12.2014.

14:30

Da li smo ovakav svet sanjali?

Nejednakost između bogatih i siromašnih je u većini zemalja porasla na najviši nivo za poslednjih 30 godina i sada šteti privrednom rastu.

Izvor: Tanjug

Default images

To je pokazao izveštaj Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) koja okuplja 34 zemlje članice.

"U većini zemalja OECD-a, jaz između bogatih i siromašnih je na najvišem nivou za poslednjih 30 godina. Danas, prosečna primanja deset odsto najbogatije populacije u regionu OECD-a veća su 9,5 puta od prihoda 10 procenata najsiromašnije populacije, dok je tokom 80-ih godina prošlog veka taj odnos bio sedam prema jedan i otada je u konstantnom porastu", navodi se u izveštaju OECD-a, a prenosi agencija Frans pres.

Među članicama OECD-a nalaze se razvijene i zemlje u razvoju, među kojima države Evropske unije, ali i SAD, Turska, Meksiko i Japan.

Kina, Brazil i Indija nisu članice te organizacije.

Jaz između bogatih i siromašnih varira širom regiona OECD-a, pa je tako, prema izveštaju, nejednakost u mnogim zemljama kontinentalne Evrope i nordijskim zemljama znatno manja.

Sve veća nejednakost u primanjima negativno se odrazila na zemlje OECD-a, zbog čega je privredni rast Meksika i Novog Zelanda umanjen za više od deset procentnih poena, navodi se u izveštaju.

Istovremeno, prema računici OECD-a, veća jednakost pomogla je podizanju BDP-a po glavi stanovnika u Španiji, Francuskoj i Italiji u periodu pre izbijanja ekonomske krize.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Propalo je; Niko nije uz Mađarsku i Slovačku

Pokušaji Mađarske i Slovačke da uključe EU u njihov spor sa Ukrajinom su propali pošto je Evropska komisija (EK) obustavila zahtev te dve zemlje upućen Kijevu da odustane od sankcija koje je nedavno uveo ruskoj naftnoj kompaniji "Lukoil".

19:41

25.7.2024.

1 d

Podeli: