Svet 24

25.10.2024.

19:17

Dve države se pridružile BRIKS-u kao zemlje partneri

Kuba se pridružuje bloku BRIKS-a kao partnerska država, u nadi da će izgraditi pravedniji i demokratskiji svetski poredak, izjavio je danas predsednik te karipske zemlje Migel Dijaz-Kanel.

Izvor: Tanjug

Dve države se pridružile BRIKS-u kao zemlje partneri
EPA-EFE/WU HONG / POOL

Podeli:

"Kubi je čast da se pridruži BRIKS-u kao zemlja partner... Pet slova i velika nada za zemlje juga na teškom putu ka pravednijem, demokratskijem, ravnopravnijem i održivom međunarodnom poretku", napisao je predsednik Kube na platformi Iks.

Ranije je predsednik Rusije Vladimir Putin rekao da su članice BRIKS-a na samitu u Kazanju usaglasile listu država partnera te asocijacije.

Prema rečima bolivijskog predsednika Luisa Arsea, njegova zemlja je takođe dobila ovaj status.

BRIKS je međudržavno udruženje osnovano 2006. godine, a Rusija je preuzela predsedavanje udruženjem 1. januara 2024. godine.

Ova godina je počela prijemom novih članica, te pored Rusije, Brazila, Indije, Kine i Južne Afrike, BRIKS sada uključuje Egipat, Etiopiju, Iran, UAE i Saudijsku Arabiju.

Rusko predsedavanje BRIKS-om održava se pod sloganom jačanja multilateralizma za pravičan globalni razvoj i bezbednost.

Podeli:

24 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Otkrivena nova nalazišta nafte i gasa

Egipatsko Ministarstvo za naftu i mineralne resurse objavilo da je nekoliko naftnih i gasnih kompanija koje posluju u zemlji uspešno izbušilo nove bušotine u svojim koncesionim područjima u Zapadnoj pustinji, Istočnoj pustinji i delti Nila.

9:24

18.1.2026.

1 d

Srbija

Oglasio se NIS: Ovo je plan za Rafineriju

U Rafineriji nafte Pančevo započete su startne aktivnosti koje će omogućiti ponovno uspostavljanje komercijalnog rada proizvodnih postrojenja, a prva isporuka naftnih derivata iz rafinerije očekuje se 27. januara.

11:09

19.1.2026.

7 h

Podeli: