Srbija

Sreda, 25.08.2010.

11:35

Poskupeće i jestivo ulje?

Poslednjih dana na policama mnogih trgovina pored mleka nedostaje i ulje, a po ovdašnjem uobičajenom scenariju nestašica vodi poskupljenju.

Izvor: Politika

Default images

Uljari potvrđuju da poslednjih dana iz magacina, zato što su im zalihe pri kraju, otpremaju manje količine suncokretovog ulja.

Snabdevanje bi trebalo da se stabilizuje za desetak dana jer se već prerađuje novi rod.

O eventualnoj višoj ceni proizvođači jestivog ulja, međutim, nisu raspoloženi da pričaju. Žetva je u toku i kažu da će ponuda i tražnja za suncokretom odrediti njegovu cenu, posredno i finalnog proizvoda.

Vremenske nepogode u svetu smanjile su rod suncokreta, pogotovo u Rusiji koja je postala treći evropski proizvođač. Na ovu situaciju berze su već reagovale.
Izveštaji pokazuju da je trenutna cena sirovog ulja u severozapadnim lukama 872, a u crnomorskim 820 evra po toni. Ukoliko osnova za utvrđivanje neke nove proizvođačke, kao i maloprodajne cene bude oko nivoa berzanske, izvesno je da poskupljenje i ne može biti tako malo. Jer, sadašnja maloprodajna cena ulja je na nivou sirovog ulja na berzama.

A sem sirovine treba računati troškove rafinacije, pakovanje, PDV, trgovačku maržu, rabate i ostalo. Zato je sasvim izvesno da ulje za koju sedmicu neće koštati 87-95 dinara za litar kao sada, već za bar desetak ili petnaestak dinara više.

Sekretar odbora za agrar u Privrednoj komori Srbije Milan Prostran kaže da je izvesno da će jestivo ulje poskupeti.

"Po mojoj proceni cene ulja će biti više za desetak odsto, ne očekujem više. Jer, velika je konkurencija među uljarama. Tržište hrane je, zbog vremenskih nepogoda, burno ove godine. Hrana će, što je uostalom priznala i centralna banka, uticati na inflaciju. Mi imamo hrane, ali ona mora da se plati", kaže Prostran.

Direktorka novosadske Zajednice za industrijsko bilje Olga Čurović kaže da je razlog za nestašicu samo to što su lanjske zalihe jestivog ulja pri kraju. Po njenim rečima otkupna cena suncokreta još nije formirana, jer je žetva tek na početku, a neke osetnije cenovne udare ne bi trebalo očekivati zbog velike konkurencije uljara. Suncokret se ove godine žanje s oko 130.000 hektara što je dovoljno i za domaće potrebe i za izvoz. Obično se u domaćinstvima i industriji godišnje potroši oko 120.000 tona, a oko 70.000 tona se izvozi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ova zemlja se okreće Americi

Indonezija će povećati uvoz američke hrane i robe, a smanjiti porudžbine iz zemalja od kojih trenutno kupuje proizvode da bi eliminisala trgovinski suficit sa Vašingtonom i izbegla uvođenje carina, rekao je indonežanski ministar ekonomije Airlanga Hartarto.

21:36

18.4.2025.

1 d

Svet

Rusija traži od SAD: "Potrebni su nam avioni"

Ruski zvaničnici obratili su se vlastima Sjedinjenih Američkih Država sa zahtevom da im se dozvoli kupovina aviona Boeing sredstvima koja su zamrznuta u okviru sankcionog režima, navod izvor u Moskvi koji je upoznat sa situacijom.

15:00

19.4.2025.

1 d

Svet

Zelenski potpisao: Kreće u rat i sa Kinom?

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski potpisao je odluku Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu da uvede lične sankcije brojnim pojedincima, uključujući ruske kulturne ličnosti koje opravdavaju rat Rusije protiv Ukrajine i pojedincima i kompanijama uključe

10:42

19.4.2025.

1 d

Podeli: