Prva električna Honda na evropskim putevima FOTO/VIDEO
Honda je uoči početka prodaje u Evropi održala u Valensiji promociju električnog gradskog modela "e".
Honda e ima retro dizajn (Foto: Honda promo)
Japanski proizvođač iskoristio je ovu međunarodnu prezentaciju da objavi nove fotografije Honde e, ali i da podeli sa ljubiteljima automobila više tehničkih detalja o ovom zanimljivom modelu.
Foto: Honda promo
Mala električna Honda postavljena je na mehaničku platformu sa zadnjim pogonom, a kako kažu u toj kompaniji postignuta je idealna raspodela mase po osovinama 50:50.
Umesto spoljnih retrovizora, ugraðene su male kamere, a kvake se uvlaèe u vrata (Foto: Honda promo)
S obzirom da je reč o čisto električnom automobilu sa baterijama u podu vozila, Honda e ima i izuzetno nisko težište, što uz nezavisno oslanjanje svakog točka tipa "mekferson" garantuje dobre vozne osobine.
Koliko je brza ova Honda?
Komandna tabla je u potpunosti prekrivena ekranima (Foto: Honda promo)
Kupci će moći da izaberu jedan od dva ponuđena elektromotora. Bazična verzija raspolaže sa 136 KS (100 kW) i 315 Nm maksimalnog obrtnog momenta, što je dovoljno da auto ubrza od 0 do 100 km/h za 9 sekundi.
Snažnija varijanta, koja nosi oznaku Honda e Advance, ima električni agregat od 154 KS (113 kW) i takođe 315 Nm, a iz mesta do "stotke" joj je potrebno 8,3 s. Maksimalna brzina obe verzije elektronski je ograničena na 145 km/h.
Foto: Honda promo
Za skladištenje električne energije koriste se litijum-jonske baterije od 35,5 kWh, koje prema WLTP mernom standardu i sa 16-inčnim alu felnama obezbeđuju autonomiju u vožnji do maksimalnih 222 km.
U slučaju opcionih 17-inčnih točkova, dostupnih u Hondi e Advance, autonomija je nešto manja i iznosi 210 km.
Potkompaktne dimenzije, ali skroman prtljažnik
Foto: Honda promo
U Hondi kažu da je za dopunu baterija do 80% kapaciteta na brzom punjaču (100 kW CCS2) potrebno 30 minuta.
Da bi se automobil u potpunosti napunio na javnom punjaču (4 kW) neophodno je da bude priključen 4,1 sat, dok za dopunu na kućnom punjaču (2,3 kW) treba čekati čak 18,8 sati.
Foto: Honda promo
Kada je reč o masi, poput ostalih električnih automobila i Honda e plaća danak zbog teških baterija - masa vozila je 1.514 kg.
U putničkoj kabini ima mesta za 4 odrasle osobe, ali je prtljažnik relativno skormnog kapaciteta i iznosi 171 litar. Sa oborenim zadnjim naslonima povećava se na 571 litar (mereno do prozora), odnosno na 861 l (mereno do krova).
Više fotografija Honde e možete pronaćiu našoj Galeriji, a u nastavku pogledajte promotivne video-spotove za ovaj automobil:
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Lideri EU, koji će se sastati sa predsednikom SAD Donaldom Trampom i američkim zvaničnicima na marginama Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, "cepaju" svoje beleške o Ukrajini, navodi Fajnenšel tajms.
Mađarska kompanija MOL i ruski Gasprom su dogovorili osnovne odredbe budućeg kupoprodajnog ugovora za NIS koji će biti upućen američkom OFAK-u na odlučivanje, a Srbija je takođe povećala udeo.
U meču poslednjeg kola druge faze Evropskog prvenstva u vaterpolu sastaju se Srbija i Crna Gora (20.30), nekada zajednička selekcija, a u poslednje dve decenije veliki sportski rivali.
Rat u Ukrajini – 1.427. dan. U prestonici Ukrajine, najteže pogođenoj nestancima struje, građani mogu dobiti toplu i besplatnu hranu u mobilnim kuhinjama. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski upozorava da Rusija planira nove masovne napade.
Nikola Pelc bila je poznata i pre nego što je ušla u slavnu porodicu Bekam, a ovih dana je pod lupom javnosti zbog navodnih optužbi da je kriva za raspad porodice Bekam.
Rat u Ukrajini – 1.427. dan. U prestonici Ukrajine, najteže pogođenoj nestancima struje, građani mogu dobiti toplu i besplatnu hranu u mobilnim kuhinjama. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski upozorava da Rusija planira nove masovne napade.
Kim Džong Un smenio je zamenika premijera zaduženog za industriju mašina zbog "neodgovornosti i nesposobnosti", dok Severna Koreja pokušava da ojača disciplinu među zvaničnicima pred prvi kongres vladajuće partije u poslednjih pet godina.
Premijer Grenlanda Jens-Frederik Nilsen rekao je stanovnicima tog arktičkog ostrva da se pripreme za vojnu invaziju usred pretnji Donalda Trampa o njegovom preuzimanju. Danska premijerka Mete Fredriksen rekla je da "najgore možda tek dolazi".
Demokratska kongresmenka iz Arizone, Jasamin Ansari, upozorila je da pismo Donalda Trampa norveškom premijeru, u kojem kritikuje izostanak Nobelove nagrade za mir, pokazuje Trampovu "ozbiljnu mentalnu nestabilnost" i ugrožava živote Amerikanaca.
Danski poslanik Evropskog parlamenta Anders Vistisen tokom debate je oštro kritikovao predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa zbog njegovih komentara o Grenlandu.
Među brojnim svetskim liderima, biznismenima i uticajnim ličnostima koji su se okupili na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, pažnju je privukao i bivši fudbalski as Dejvid Bekam, danas poznat i po dugogodišnjem humanitarnom radu.
U Austriji postoji krava koja koristi alat – da se češka. Takvo ponašanje je prvi put naučno dokumentovano kod goveda. U čemu je posebnost Veronike? I da li potcenjujemo te blage životinje?
The victory of the Serbian water polo team over Hungary secured their place in the European Championship semifinals, gave them some peace ahead of the final match against Montenegro, but also brought a degree of fatigue.
Danish MP and Chairman of the Danish Parliament’s Defense Committee, Rasmus Jarlov, warned in an interview with CNN that a potential U.S. military intervention in Greenland would mean war between Denmark and the United States.
Aleksandar Vučić is in Davos, participating in the World Economic Forum. There, he spoke about the numerous wars that have occurred and are still ongoing in the world, as well as the situation we can expect globally.
Aleksandar Vučić stated in Davos, where the World Economic Forum is being held, that difficult times lie ahead, as the world is heading in a “crazy direction” due to the conflict between the EU and the United States over Greenland.
Istraživači iz kompanije Check Point upozorili su na pojavu VoidLink-a, jednog od prvih poznatih primera naprednog malvera koji je u velikoj meri razvijen uz pomoć veštačke inteligencije.
Dok milioni gejmera širom sveta nestrpljivo iščekuju jesen 2026. godine za premijeru najambicioznijeg projekta u gejming industriji, Rockstar Games još jednom je pokazao svoju humanu stranu.
Komentari 35
Pogledaj komentare