Automobili

Utorak, 21.01.2020.

17:15

U Čačku otvoren Muzej Škodinih automobila FOTO

Neki automobili nakon godina vožnje i hiljade kilometara puta ostavljenih iza sebe, završe na optadu ili kao staro gvožđe, a samo retki postaju – oldtajmeri.

Autor: Izvor: RINA

U Čačku otvoren Muzej Škodinih automobila FOTO
Škoda Octavia i Škoda 110R (Foto: RINA)

Za sve ljubitelje četvorotočkaša u Čačku se nalazi prava poslastica, jer je u okviru "Auto Čačka" otvoren Muzej Škodinih automobila.

Crvena Felicia kabriolet iz šezdesetih godina prošlog veka jedna je od deset ukupno sačuvanih u celom svetu i nalazi se u Preljini, u svom punom sjaju, ali i u voznom stanju.
Škoda Felicia kabiro (Foto: RINA)
"To je bio jedinstven kabriolet u Evropi u to vreme. Pronašli smo ga u Češkoj i vredni majstori su izvršili kompletnu restauraciju i on je sada ponos ovog muzeja. Ima jedinstven dizajn, mekani i tvrdi krov, a motor od 1000 kubika tih šezdesetih godina bio je izuzetno jak", kaže za RINU, Brano Veljančić ispred kompanije Auto Čačak.
Škoda Felicia kabiro (Foto: RINA)
Kao i većina tadašnjih automobila, Škode su bile benzinci, vozile su se po celoj Evropi, a u njihovoj udobnosti tada je uživao viši stalež.

Još jedan vremešni lepotan koji je izložen u Preljini jeste Škoda Tudor, star skoro osam decenija.
Škoda Tudor (Foto: RINA)
"Svim oldtajmerima koje smo pronašli motor je bio u izuzetnom stanju, a enterijer odlično urađen. Skoro svi automobili imaju kožna sedišta i vidi se da je udobnost bila visoko pozicioniran kriterijum prilikom proizvodnje", rekao je Brano koji je i lično radio na restauraciji ovih Škodinih vozila.

U Muzeju Škodinih automobila nalazi se devet vozila, većina ih je kupljena u Češkoj, a kao oldtajmeri oni dostižu izuzetno visoku cenu na tržištu.
Škoda Octavia (Foto: RINA)
"Oni vrede više nego pojedina nova vozila, u pitanju su desetine hiljada evra. Imali smo čak i ponudu od pojedinih posetilaca da im prodamo Feliciju kabriolet, ali od ovih vozila koja se nalaze u muzeju ništa nije na prodaju", kaže Brano i dodaje da ovde nije kraj, već da će Muzej u toku ove godine dobiti još jedno pojačanje.
Foto: RINA
"U pitanju je model Rapid napravljen 1936. godine, koji je vožen za vreme Drugog svetskog rata, koristili su ga nacisti, a prtizani su ga kasnije otuđili. Trenutno je na restauraciji i tokom godine stiže u muzej i to će biti najstariji auto koji se nalazi u našem muzeju", naglašava Brano.

Da su Škodini automobili i te kako izdržljivi dokaz je i Škoda Octavia novije proizvodnje, koja se našla u muzeju jer je prešla neverovatnih – milion kilometara.
Foto: RINA

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

52 Komentari

Možda vas zanima

Odustali su

Zemlja BRIKS-a odbila Ruse

Indija je odbila ruski predlog za kupovinu tečnog prirodnog gasa (TPG) koji se nalazi pod američkim sankcijama, uprkos rastućim problemima sa snabdevanjem energentima zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku.

14:24

12.5.2026.

1 d

Podeli: