Nedelja, 14.12.2014.

22:52

"Briselski sporazum je politički"

Ustavni sud odbacio zahtev za ocenu ustavnosti Briselskog sporazuma jer je većinom glasova ocenio da je reč o političkom, a ne pravnom pitanju, prenosi Politika

Izvor: Beta

"Briselski sporazum je politièki" IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

63 Komentari

Sortiraj po:

Nijazi Kuqi

pre 9 godina

Ustav Republike Srbije, prvi deo, medjunarodni odnosi clan 16: Spoljna politika Republike Srbije pociva na pravilima medjunarodnog prava.
Opsteprihvacena pravila medjunarodnog prava i potvrdjeni ugovori sastavni su deo pravnog poretka Republike Srbije I NEPOSREDNO SE PRIMENJUJU.
Jasno da jasnije ne moze biti.

pravnazavrzlama

pre 9 godina

Sud se u sustini slozio sa DSS-om, da je to politicki akt vlade koji nije usvojen pravno kao medjunarodno obavezujuci ugovor (usvojen je nekakav izvestaj ali ne kao pravno obavezujuci medjunarodni ugovor). Evo sta kazu u zahtevu.

"Дана 22. априла 2013. године овај „Споразум“ је прихватила и потврдила Влада Републике Србије, што је могао бити само политички акт, пошто сходно члану 123 Устава Влада није овлашћена да потврђује међународне уговоре. Четири дана касније, 26. априла 2013. године, Народна скупштина је прихватањем извештаја Владе фактички прихватила и овај „Споразум“ који је био интегрални део овог извештаја. То, међутим, није било правно ваљано прихватање и потврђивање овог међународног уговора.
Имајући на уму његову садржину, о чему ће касније бити речи, овај „Споразум“ Народна скупштина је, сходно члану 8 ставу 2 Устава, једино могла потврдити по поступку предвиђеном за промену Устава, односно према члану 182 ставу 2 Устава посебним законом који се доноси по поступку предвиђеном за промену Устава. Како није тако поступљено, овај „Споразум“ је противуставан, а тиме ништав и правно непостојећи."

Na to sud konstatuje - to je politicki akt, i nista vise, dakle sporazum je PRAVNO nepostojeci. Moze eventualno postati tek ako se na osnovu njega posle donose zakoni. Dakle, sud se slozio sa DSS-om da je to samo politicki akt, ali ne i sa tvrdnjom da je skupstina usvojila medjunarodni ugovor - jer i nije, posto nije ni postupala po proceduri za to.

Dejan

pre 9 godina

Iz odluke Ustavnog suda je jasno:
- da je Briselski sporazum politički
- da on obavezuje samo one koji zastupaju tu politiku, ne sve
- da traje koliko traje ta politika.
Niko od nas nije u obavezi da poštuje sporazum, sem onih koji žele da ga politički podrže, recimo zbog stranaka koje su ga potpisale. Sad preostaje još da se vidi ko je glasao na skupovima prema ovom sporazumu, ko je učestvovao zbog sporazuma, itd. da znamo da su oni politički na jednoj liniji. Ovo nije sporazum Srbije, već dela političkih partija sa EU. Ko je radio po sporazumu, radio je samo za te stranke.

cinjenice

pre 9 godina

Pa nasa skupstina je samo usvojila izvestaj o politickom dijalogu http://tinyurl.com/kqkruud

Nismo ratifikovali nikakav sporazum, pogotovu ne medjunarodni, nismo doneli nikakav zakon o tom pitanju, nismo doneli nikakvu odluku (od strane skupstine) koja bi nas pravno obavezivala - usvojili smo samo Izvestaj o progresu nekakvog dijaloga sa privremenim vlastima u AP Kosovo uz posredovanje EU. Tacnije, na gornjem linku je „Izvestaj o dosadasnjem procesu politickog i tehnickog dijaloga sa privremenim institucijama samouprave u Pristini, uz posredovanje Evropske Unije, ukljucujuci i proces implementacije postignutih dogovora” i to je sve sto je skupstina usvajala.

Cika Ramadan

pre 9 godina

Ako je briselski sporazum politički akt, onda to znači da nije pravno obavezujući.
-------------''-----------"------------
* Po kom zakonu su odrzane izbori u Kosovu?
* Pred koju zastavu su dali zakletvu pripadnici srbske zajednice (srbske liste) u Kosovu
* Administrativni prelazi (granice) sa granicom Srbije?
* Kosovske diplome
* Priznanje Kosova od 108 drzava UN
* Primljene Kosova u evropskim takmicenje u Handboll MOK prijatelske utakmice u futballu itd
* Kosovske tablice i punih druge stvari da ne i nabrojim sve.
* Briselski sporazum da ne stmetaju jednu drugu na putu ka EU.
Znaci sve ove su politicki dogovori izmedu Srbije i Kosova.
Ako se misli na to da se nisu obavezojuci to je greska od strane Srbije jer sama pristala na taj dogovor. A koliko je to suprotno sa USTAVOM Srbije?
Naravno da je suprotno dok Kosovo jos stoji kao deo teritorije Srbije.
Ovakvo nesto su potpisali i USA i Rusija za Ukrainu koju Rusija prekrsila sa Krimom. Pa sada vidimo svi posledice koja nas pogodi i nama siromake.
Vaznije od sve je da 4 godine u vlasti obezbedis 40 godina zivota pa ako bude jos jedan mandat 80 godina garantovana bezbednost generacijama posle kariere.
Vredi da se bavis politikom.
Ako ne verejute pitajte Tominu zenu koliko je bogata sada.
Vas pozdravlja CIKA ne sikarjte puno jer smu nemocni.

zona sumraka

pre 9 godina

Kada neka drzavna institucija donece neki akt, koji za sobom nosi neko delanje, to ne moze biti politicki, vec pravni akt!
Naprimer:
Ako bi Ministarstvo odbrane izaslo sa aktom, gde stoji da ce Vojska Srbije poslati raketu na Mesec, i posle toga se nista ne dogodi, odnosno, ne krene se realizaciju tog posla, to je politicko pitanje i nijedan sud ne bi mogao da odluci, da je neki zakon povredjen, jer dela nije ni bilo. Samim tim, ni Ustavni sud ne bi o tome raspravljao, vec bi odbacio zahtev za raspravu!
Ali, ako bi Skupstina opstine (npr.) Kikinde, donela odluku, da na delu svoje teritorije ne sprovodi odluke te lokalne uprave, odnosno, da na delu svoje teritorije poveri upravljanje nekom drugom (bez obzira da ce upravu vrsiti lokalno stanovnistvo, ili strana drzava), gde se svakako nece sprovoditi niti jedna od 3 grane drzavne vlasti, a zatim krene u sprovodjenje te odluke, cime se krsi niz zakona, to sigurno jeste ustavno, pravno pitanje, a ne politicko!
I samo potpisivanje Briselskog sporazuma, mozda samo naizgled, nije pravno, nego je politicko pitanje, ali onog momenta, kada je sprovedeno bilo sta iz tog ugovora, sporazum postaje primer pravnog pitanja, koje je Ustavni sum MORAO (bar) da uzme u razmatranje!!!
Odbacivanjem zahteva za ocenu ustavnosti Briselskog sporazuma, Ustavni sud je napravio skandal.

Toliko

pre 9 godina

@(Freuden, 15. decembar 2014 08:30) Ustavni sud donosi odluke koje se ticu ustava, zakona, medjunarodnih sporazuma itd. Ustavni sud se na bavi sa time "sta bi bilo kad bi bilo" i dugorocnim/kratkorocnim posledicama svojih odluka. U krajnjem slucaju ovo je zapravo jos jedan dokaz da mi ne trebamo da idemu u EU, kad politika moze da naredi ustavnom sudu sta da treba da donese kao odluku. Normalan sled dogadjaja je bio, ustavni sud ponisti sporazum, vlast raspise referendum, a koliko znam referendumsko iznasnjavanje je jace iznasnjavanje cak i od ustava i onda je ako briselski sporazum prodje to tu vise pravne dileme nema. U diletenskoj zemlji veliki vodja naredi sudijama sta da kazu i to je to.

pravnik

pre 9 godina

Ustavni sud Republike Srbije je odlucio da Republika Srbija ne postoji! Vazno je da postoje astronomske plate sudija Ustavnog suda koje placa sirotinja. Naravno ova odluka USS je doneta bez pritiska vlasti! Zbogom Srbijo!

pravo

pre 9 godina

"Da li Briselski sporazum ima pravne posledice po Srbiju??? "

Odgovor Ustavnog suda je da NEMA. To je samo nekakav politicki proces, a pravno mi tek treba da se obavezujemo (pod pritiskom EU). Zasad, samo vodimo dijalog u kome smo se nesto dogovorili, ali se PRAVNO nismo nista obavezali.

Aca

pre 9 godina

U ovom "ludilu", pokušavam da nađem nešto pozitivno. Ako je briselski sporazum politički akt, onda to znači da nije pravno obavezujući!

Aleksandar

pre 9 godina

Po ovoj logici suda, kad potpisnici padnu sa vlasti, pada i sporazum, tj. potpisnici ga nose u svoju partijsku centralu, kao suvenir, a nas ostale baš briga. Pravno nas ne obavezuje nijedan redak iz te hartije, a članovi stranaka - ljubitelja sporazuma neka pitaju centralu šta da rade. Bar je ogoljeno ko je ko od nas.

Cisco Kid

pre 9 godina

Normalnije i ispravnije bi bilo da je Ustavni sud doneo odluku da je on sam politicki organ i bilo bi sve jasnije.Toliko o nezavisnosti sudstva.Bruka i sramota.

matori

pre 9 godina

HA, HA, HA, Ha, Ha, Ha, ha, ha, ha...
Ustavni Sud je odlučio, da on u stvari nije Sud, nego politički poligon!
Po njemu se može, ko kako hoće, i samo se proglasi da je to "politički", pa onda nikom ništa...
Očekujem da uskoro saznamo da je i smanjenje penzija, u stvari političko a ne pravno pitanje.
Sada mi je postalo mnogo jasnije, zašto je ustavni sud, na moju ustavnu žalbu o povredi prava (zbog nezakonite odluke jednog suda), odgovorio da moje pravo nije povređeno, jer sam imao i iskoristio pravo da se obratim sudu...

miso

pre 9 godina

Pa ako su odbili da se izjasne, to onda znaci da po toj istoj odluci, Briselski sporazum NIJE obavezujuci medjunarodni ugovor. Razumem deo da to nije bilateralni medjunarodni ugovor (Kosovo je, de jure, u sastavu Srbije), ali sta cemo sa ucescem EU. Ako je, po tumacenju Ustavnog suda, to prosto nekakva interna deklaracija o namerama, onda i ta odluka ima znacaj - Briselski sporazum znaci po Ustavnom sudu NEMA vaznost medjunarodnog ugovora (izmedju Srbije i EU, ne izmedju Srbije i Kosova, koje je autonomna pokrajina sto se nas tice). Sta na to kaze EU?

Милош

pre 9 godina

Да ли је некоме још остало нејасно да је у Србији дошло до државног удара и да су одавно суспендовани и Закон и Устав? Битно је да правници штрајкују само због нотара, а не и због тога што им се сада струка и правничка част свела на спрдњу.

e-krem

pre 9 godina

Ako je tacno to sto Malici tvrdi a tvrdi da je priznanje Kosova stvar kompenzacije onda je ocekujem da se nadleznom za sporazum proglasi trgovacka komora Srbije.Ipak je ekonomija citaj dobit-profit iznad svega a pogotovo supljih prica poput ove.

Aleksandar

pre 9 godina

"Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je sredinom ove godine da USS treba da se proglasi nenadležnim za utvrđivanje ustavnosti briselskog sporazuma jer je reč o političkom aktu"

Sada ocekujemo da Selakovic isto izjavi i za uredbu o smanjenju plata i penzija kao i za zakon o notarima, pa da Ustavni sud i to odbaci. Ljudi moji gde mi zivimo!

posmatrac

pre 9 godina

U ustavu je eksplicitno definisana nadleznost ustavnog suda - Clan 167. stav 2. Ustava, gde se doslovce kaze:
"Ustavni sud odlučuje o: [...]
2. saglasnosti potvrdjenih medjunarodnih ugovora sa Ustavom,"

Briselski sporazum je u skupstini potvrdjen medjunarodni sporazum (donet uz ucesce EU, posle pregovora u Briselu) - koji po Ustavu (clanovi 16 i 194) mora biti u skladu sa Ustavom - a nadlezan da to utvrdi je, po Ustavu, Ustavni sud.

I kako su sad oni odbili da utvrde ustavnost toga sporazuma? Razumeo bih da su rekli da sporazum "nije u suprotnosti s ustavom" ili nesto slicno, ali da se proglase NENADLEZNIM jer je to "politicko pitanje" - pa to je neverovatno, kad ustav EKSPLICITNO kaze da su nadlezni. Evo linka na ustav, pa proverite i sami:

http://www.sllistbeograd.rs/documents/ustav_republike_srbije_lat.pdf

Ovo je nevidjena bruka i skandal!

avav

pre 9 godina

kod nas je sve politika. Smanjenje penzja,lecenje bolesne dece,odnos drzave prema advokatima, odluka o javnim parkiralistima i td. Mozda to i nije tako nenormalno,ali jeste nenormalno da US odbije ocenjivanje ustavnosti jednog medjunarodnog ugovora,koji radja prava i obaveze za RS.Posebno je interesantno sto US prihvata stav mladog ministra Selakovica da je rec o politickom sporazumu! Pravna drzava se polako gasi i podela vlasti.

my way

pre 9 godina

Majko mila, mene je kao diplomiranog pravnika sramota u ovom trenutku. Ova odluka je toliko dno da ja nemam reci, pa ona bukvalno znaci da je dozvoljeno politicki ukinuti i sam ustav i drzavu. Znate li vi sta je vladavina prava, da svaki politicki akt mora biti zakonit? Ne, strasno, nemam sta da kazem.

Alexa

pre 9 godina

Ako se ja dobro sećam, prihvatili smo još davnih dana da nam evropsko zakonodavstvo ima prednost nad domaćim. Dakle, svesno smo prihvatili preimućstvo Evrope uz obavezu da usklađujemo zakonodavstvo sa njom. Deo suverenosti je time svakako izgubljen, ali smo dobili pravni okvir u kome opstaje na isti način 28 zemalja. Sad, koji deo nije jasan? Da se potpisani ugovori moraju poštovati? Mala digresija: Komunistička vlast SSSR je odbila da plaća dugove carske Rusije jer je smatrala da nema osnova za tako nešto. Po raspadu iste države, Rusija je priznala te dugove i nastavila sa otplatom kredita iako ih nije ona uzela već Nikolaj Romanov. Dakle, međunarodni pravni ugovori su obavezujući u svakom smislu. Potrebno je sa njima uskladiti ustav i jedino što se može prigovoriti vlasti je što to do sada nije urađeno. Inače, ja sam ogorčeni protivnik sadašnjeg režima, ali u skladu sa poslovicom "krivo sedi, a pravo besedi", mora im se priznati kao najveći domet i da je najbolje što su uradili za Srbiju upravo ovaj sporazum.

Neznalica

pre 9 godina

Najstrašnije u ovakvoj odluci Ustavnog suda je činjenica da većina sudija tog suda sa ovakvim stavom pada na ispitu kada polaže ustavno pravo na fakultetu. Pitanje: Da li sporazum koji sklapa Vlada jedne zemlje, u vezi sa teritorijalnom organizacijom na jednom delu teritorije, mora biti u skladu sa ustavom te iste zemlje koji reguliše i teritorijalnu organizaciju između ostalog? Odgovor većine sudija sadašnjeg Ustavnog suda Srbije: To je političko pitanje. Profesor ti vraća indeks sa potcrtanom peticom u njemu.

Sve su mogli da urade. Da tumače kako hoće. Samo nisu smeli da se oglase nenadležnim. Odbili su da razmatraju pitanje koje se direktno tiče Ustava. A oni poslušali (uplašili se za svoje pozicije, šta li?) ministra pravde Selakovića i time definitivno poništili nezavisnost sudstva u Srbiji.

Dokaz da negativna selekcija i izbor neukih i nesposobnih kadrova (kadrovi, zato što očigledno služe određenim političkim opcijama, čitaj u ovom slučaju SNS-u) seže do samog vrha pravosuđa u ovoj zemlji. Pa o čemu su oni uopšte sposobni da donesu bilo kakvu odluku?

Na kraju samo da napomenem da sam politički potpuno sa suprotnim stavom u odnosu na DSS. Ovo nije pitanje politike, ovo je pitanje prava i poštovanja prava.

Дејан

pre 9 godina

Онда је и Статут Војводине политичко питање (донели га неки политичари у некој скупштини).
Па је и смањење пензија политичко питање...
Па све што ураде неки политичари је политичко питање, и ако се тако гледа шта ће нам Уставни суд...

Toliko

pre 9 godina

"da je reč o političkom, a ne pravnom pitanju". Cak je i meni(pravno nepismenom) jasno koliko je ovo netacno. Prvo sam ustav deklarise da su medjunardno potpisani sporazumi jaci od domacih zakona(recimo isporucivanje ljudi Hagu je jaca klauzula nego stavka ustava koja zabranjuje svojih gradjana). Koliko znam mi smo potpisnici sporazuma koji nas obavezuje da postujemo bilo koju dokument koji potpisu predsednik, premijer ili ministar spoljnih poslova. U tom kontekstu sve sto su potpisali Vucic/Dacic je pravnoobavezujuce ili je u nivou zakona u ovoj drzavi. To dalje recimo znaci da je recimo Divac bio zakonski obavezan(a ne politicki) da ne sabotira ucesce Kosova u MOK jer su mu Dacic i Vucic vezali ruke potpisivanjem sporazuma u Briselu.

jovan

pre 9 godina

pa se nasi cude kako je reagovao medjunarodni sud pravde na pitanje o nezavisnosti kosova, nas ustavni sud ne priznaje sopstveni ustav

bice bolje

pre 9 godina

Taj US treba raspustiti, oko bitnih pitanja cute 3 meseca, mislim na zakon o javnom beleznistvu, a daju sebi za pravo da vode spoljnu politiku.

Freuden

pre 9 godina

Vidim dosta ostrašćenosti ovde, a ja bih pitao te ostrašćene koji misle da je Ustavni sud doneo pogrešnu odluku šta bi uradili da je ustavni sud proglasio ništavnim Briselski sporazum i da je naložio vojski i policiji da vrate Kosovo pod suverenitet Srbije. Da li bi ti što lupaju pluseve išli u prvoj koloni da ratuju? Ja sam ubeđen da NE ja sam bio u ratu 90ih i muka mi je svega nama treba mir, a ne rat i ludilo 90ih, po meni ovo je bila i jedino moguća odluka nakon proglašene pobede na Kosovu i povlačenja vojske i policije.

џони

pre 9 godina

@Alexa - Ako se ja dobro sećam, prihvatili smo još davnih dana da nam evropsko zakonodavstvo ima prednost nad domaćim. Dakle, svesno smo prihvatili preimućstvo Evrope uz obavezu da usklađujemo zakonodavstvo sa njom. Deo suverenosti je time svakako izgubljen, ali smo dobili pravni okvir u kome opstaje na isti način 28 zemalja. Sad, koji deo nije jasan?

Који то европски закон прописује да Косово није део Србије? Којим је то међународним уговором или конвенцијом, а Србија је потписник, одређено да Косово није део Србије? На крају, када се неко хвали сећањем, нека нам објасни када је то Србије прихватила да европски закони аутоматски имају предноста над домаћим?
Мoжда би било добро када би се знала и правила разлика између погрешног сећања и знања.

DK

pre 9 godina

Osnovno je ispitno pitanje iz teorije države i prava odnos ustava, zakona i bilateralnih i multilateralnih međunarodnih sporazuma. ovo nije država, ovo je geografsko područje zaokruženo granicama drugih "država"...dno dna...ne funkcionišu osnovne institucije države i državnosti...

vladan

pre 9 godina

Ustav ima neki smisao samo dok je sam smislen.
Traziti od Ustavnog suda da stiti Kostunicinu preambulu isto je kao traziti od rimskog Senata da prihvati Kaligulinog konja za senatora.

Lornjon

pre 9 godina

Ако је истина онда објективно нисмо држава, јер је "Уставни суд" одлучио да политичари не морају да поштују устав, већ као некада "само суд своје партије"

Politicko pitanje

pre 9 godina

Ako ovo nije pravno nego politicko pitanje, onda ovaj sporazum ne vazi jer nema nikakvog pravnog osnova.

Ali naravno nije ovako, jer je sporazum pravni dokument i ugovor kao i svaki drugi koji je pravni akt. Ovo je samo nacin da se izbegne odgovor na to pitanje.

Branislav Zekic Zeka

pre 9 godina

A ja pomislio, gresna mi dusa, da je Ustavni sud odbacio Zahtev za ocenu ustavnosti Briselskog sporazuma jer mu je onomad predsednik Stbije Tomislav Nikolic javno naredio da se, ni po koju cenu, ne mesa u svoj posao.
Tomo majstore!

Имп

pre 9 godina

Предлажем да одбацимо Уставни суд пошто суди по тренутним политичким, а не по правним постулатима

Tarantula

pre 9 godina

Treba brze napisati novi ustav i priznati kosovo da nam se vise svet ne ruga zbog toga. Mislim mi mozemo napisati i da je Tajland nasa teritorija ali to ne govori o stanju stvari nego o neozbiljnosti drzave koja ne pistuje svoj ustav. Izgubili smo rat i potpisali kapitulaciju, umesto da odmah nakon 2000. resimo zo pitNje tako sto cemo Albancima dati potpunu autonomiju ali u sastavu Srbije mi smo tvrdoglavo drzali situaciju tu gde jeste ne popustajuci, u medjuvremenu ljudi izgradili institucije, sistem i proglasili samovoljno nezavisnost, nemMo vojsku kojom bi se suprotstavili i dalje zatezemo nesto sve dok se ne desi jos neka oluja ili bljesak na kosovu, i onda cemo kukati kako nas svi mrze... Ko ne veruje da je kosovo nezavisno neka ode da vidi, ili neka proba iz srbije da ode u "drugi deo srbije" bez dokumenata...

Vuk

pre 9 godina

BRAVO, TU SMO DILEMU RAZRESILI.
E sad tuzilac da pokrene postupak protiv svih onih koji su prekrsili bilo koju pozitivnopravnu normu zbog postovanja Briselskog sporazuma od predsednika i clanova vlade pa na dalje.

kögel TIR.

pre 9 godina

Sve je ovo cena propale kosovske politike .. 15 godina zivljenja u iluziji nekoj kojoj nema kraja .. stavite tacku na sve ovo jedino tako moze da se spasi ovo malo "drzave" sto je ostalo inace ce i ostatak da ode kao i kosovo ne treba zabijati glavu u pesak. Slobodno mi lupajte minuse ja sam oguglao na sve to jedino resenje je priznati Kosovo i to je moj jasan i glasan stav za razliku od onih koji su slepi pored ociju i ne sagledavaju neke stvari realno.

marko

pre 9 godina

ja sam šokiran! ako jedan sporazum, bio on politički ili ne, egzistira u pravnom životu, naravno da kao takav mora da bude u saglasnosti sa ustavom, tako da nema mesta odbačaju inicijative zbog nenadleznosti. jedva čekam da čujem obrazloženje!

Alek

pre 9 godina

Ne pričam o sporazumu, to je druga tema, mene je ovakvo ponašanje uznemirilo i molim nekoga da mi objasni. Nisam pravnik, ali onako laički, ukoliko i te sudije a i političari rade po Ustavu i zakonima R.Srbije KAKO JE MOGUĆE DA ODLUKA BUDE SAMO POLITIČKA? Da li političari imaju ekskluzivno pravo na ovakve odluke, ko im je to dao i kada. GDE TO PIŠE? Da li političari brane ustavno-PRAVNI poredak R.Srbije? Da li mi živimo u anarhiji?

Siki

pre 9 godina

Ovakvom odlukom Ustavni sud se i fromalno i suštinski deklarisao kao politička a ne pravosudna institucija. Ova odluka zaslužuje da uđe u sve udžbenike ustavnog prava kao jedinstven primer samoukidanja vrhovne pravne instance jedne države.

Milos

pre 9 godina

Nisam pravnik ali ovo je takva jedna sramotna odluka da nemam reci. Pa ako iz jednog akta proizilaze pravni akti (kao sto je ukidanje nasih opstina na severu KiM,....) onda je i taj akt pravni a ne politicki. Politicki akt ne moze da obavezuje a pravni moze. Jasno je da ovaj akt nas obavezuje na sta nas stalno podseca Nemacka i EU tako da ja ovo stvarno ne razumem.

Kralj Ibi

pre 9 godina

I ako u siroj porodici imam nekoliko pravnika posle ovakve sramne i kukavicke odluke odgovorno tvrdim da pravo na nasu zalost u Srbiji vise ne postoji. Ako sudije USS nije briga da li se na teritoriji Srbije uspostavljaju granice nove drzave i to sto drzavno rukovodstvo potpisuje u sustini medjunarodni ugovor sa vlastima odmenute pokrajine i prihvataju obaveze koje direktno zadiru u ustavnu materiju (izbori po kosovskim zakonima, granice i rezim kretanja) onda bolje da vrate svoje diplome a Srbija da se ukine kao drzava jer ovo sto sada imamo je dustvo u kome vlada bezakonje i cisti voluntarizam. Sudije USS su izgleda odlucile da se spuste na nivo ministra policije, bravo!

pc

pre 9 godina

Politicko, a ne pravno pitanje? Bravo! To sto je neko ocepio dio teritorije, politicko pitanje, a ne pravno. Bravo!! To sto je neko izdao svoj narod, politicko, a ne pravno pitanje. Bravo!!! Dosao sam do tri uzvika mislim da je dosta. Pored ovakve elite nama neprijatelji ne trebaju.

Aron

pre 9 godina

Uopšte me ovo ne čudi. Kod nas ne postoji nezavisno sudstvo, sve odluke sudija od najnižeg do najvišeh nivoa je pod uticajem politike ili nekih drugih veza. Zato nije ni čudo što mi imamo proporcionalno najviše podnesaka u sudu u Strazburu.

маринко

pre 9 godina

Ето нема више ни уставног суда! Сад смо званично банана држава под диктатуром марионета !

Милан Милутин

pre 9 godina

Рекао бих да су сада и званично Срби народ без државе, али то је оксиморон, јер народ без државе није народ, него етничка група.

Срби су први пут после 1878. опет само етничка група.

pc

pre 9 godina

Politicko, a ne pravno pitanje? Bravo! To sto je neko ocepio dio teritorije, politicko pitanje, a ne pravno. Bravo!! To sto je neko izdao svoj narod, politicko, a ne pravno pitanje. Bravo!!! Dosao sam do tri uzvika mislim da je dosta. Pored ovakve elite nama neprijatelji ne trebaju.

Милан Милутин

pre 9 godina

Рекао бих да су сада и званично Срби народ без државе, али то је оксиморон, јер народ без државе није народ, него етничка група.

Срби су први пут после 1878. опет само етничка група.

маринко

pre 9 godina

Ето нема више ни уставног суда! Сад смо званично банана држава под диктатуром марионета !

Aron

pre 9 godina

Uopšte me ovo ne čudi. Kod nas ne postoji nezavisno sudstvo, sve odluke sudija od najnižeg do najvišeh nivoa je pod uticajem politike ili nekih drugih veza. Zato nije ni čudo što mi imamo proporcionalno najviše podnesaka u sudu u Strazburu.

Lornjon

pre 9 godina

Ако је истина онда објективно нисмо држава, јер је "Уставни суд" одлучио да политичари не морају да поштују устав, већ као некада "само суд своје партије"

DK

pre 9 godina

Osnovno je ispitno pitanje iz teorije države i prava odnos ustava, zakona i bilateralnih i multilateralnih međunarodnih sporazuma. ovo nije država, ovo je geografsko područje zaokruženo granicama drugih "država"...dno dna...ne funkcionišu osnovne institucije države i državnosti...

Siki

pre 9 godina

Ovakvom odlukom Ustavni sud se i fromalno i suštinski deklarisao kao politička a ne pravosudna institucija. Ova odluka zaslužuje da uđe u sve udžbenike ustavnog prava kao jedinstven primer samoukidanja vrhovne pravne instance jedne države.

Politicko pitanje

pre 9 godina

Ako ovo nije pravno nego politicko pitanje, onda ovaj sporazum ne vazi jer nema nikakvog pravnog osnova.

Ali naravno nije ovako, jer je sporazum pravni dokument i ugovor kao i svaki drugi koji je pravni akt. Ovo je samo nacin da se izbegne odgovor na to pitanje.

Branislav Zekic Zeka

pre 9 godina

A ja pomislio, gresna mi dusa, da je Ustavni sud odbacio Zahtev za ocenu ustavnosti Briselskog sporazuma jer mu je onomad predsednik Stbije Tomislav Nikolic javno naredio da se, ni po koju cenu, ne mesa u svoj posao.
Tomo majstore!

Kralj Ibi

pre 9 godina

I ako u siroj porodici imam nekoliko pravnika posle ovakve sramne i kukavicke odluke odgovorno tvrdim da pravo na nasu zalost u Srbiji vise ne postoji. Ako sudije USS nije briga da li se na teritoriji Srbije uspostavljaju granice nove drzave i to sto drzavno rukovodstvo potpisuje u sustini medjunarodni ugovor sa vlastima odmenute pokrajine i prihvataju obaveze koje direktno zadiru u ustavnu materiju (izbori po kosovskim zakonima, granice i rezim kretanja) onda bolje da vrate svoje diplome a Srbija da se ukine kao drzava jer ovo sto sada imamo je dustvo u kome vlada bezakonje i cisti voluntarizam. Sudije USS su izgleda odlucile da se spuste na nivo ministra policije, bravo!

Имп

pre 9 godina

Предлажем да одбацимо Уставни суд пошто суди по тренутним политичким, а не по правним постулатима

Milos

pre 9 godina

Nisam pravnik ali ovo je takva jedna sramotna odluka da nemam reci. Pa ako iz jednog akta proizilaze pravni akti (kao sto je ukidanje nasih opstina na severu KiM,....) onda je i taj akt pravni a ne politicki. Politicki akt ne moze da obavezuje a pravni moze. Jasno je da ovaj akt nas obavezuje na sta nas stalno podseca Nemacka i EU tako da ja ovo stvarno ne razumem.

marko

pre 9 godina

ja sam šokiran! ako jedan sporazum, bio on politički ili ne, egzistira u pravnom životu, naravno da kao takav mora da bude u saglasnosti sa ustavom, tako da nema mesta odbačaju inicijative zbog nenadleznosti. jedva čekam da čujem obrazloženje!

Alek

pre 9 godina

Ne pričam o sporazumu, to je druga tema, mene je ovakvo ponašanje uznemirilo i molim nekoga da mi objasni. Nisam pravnik, ali onako laički, ukoliko i te sudije a i političari rade po Ustavu i zakonima R.Srbije KAKO JE MOGUĆE DA ODLUKA BUDE SAMO POLITIČKA? Da li političari imaju ekskluzivno pravo na ovakve odluke, ko im je to dao i kada. GDE TO PIŠE? Da li političari brane ustavno-PRAVNI poredak R.Srbije? Da li mi živimo u anarhiji?

Дејан

pre 9 godina

Онда је и Статут Војводине политичко питање (донели га неки политичари у некој скупштини).
Па је и смањење пензија политичко питање...
Па све што ураде неки политичари је политичко питање, и ако се тако гледа шта ће нам Уставни суд...

avav

pre 9 godina

kod nas je sve politika. Smanjenje penzja,lecenje bolesne dece,odnos drzave prema advokatima, odluka o javnim parkiralistima i td. Mozda to i nije tako nenormalno,ali jeste nenormalno da US odbije ocenjivanje ustavnosti jednog medjunarodnog ugovora,koji radja prava i obaveze za RS.Posebno je interesantno sto US prihvata stav mladog ministra Selakovica da je rec o politickom sporazumu! Pravna drzava se polako gasi i podela vlasti.

Vuk

pre 9 godina

BRAVO, TU SMO DILEMU RAZRESILI.
E sad tuzilac da pokrene postupak protiv svih onih koji su prekrsili bilo koju pozitivnopravnu normu zbog postovanja Briselskog sporazuma od predsednika i clanova vlade pa na dalje.

posmatrac

pre 9 godina

U ustavu je eksplicitno definisana nadleznost ustavnog suda - Clan 167. stav 2. Ustava, gde se doslovce kaze:
"Ustavni sud odlučuje o: [...]
2. saglasnosti potvrdjenih medjunarodnih ugovora sa Ustavom,"

Briselski sporazum je u skupstini potvrdjen medjunarodni sporazum (donet uz ucesce EU, posle pregovora u Briselu) - koji po Ustavu (clanovi 16 i 194) mora biti u skladu sa Ustavom - a nadlezan da to utvrdi je, po Ustavu, Ustavni sud.

I kako su sad oni odbili da utvrde ustavnost toga sporazuma? Razumeo bih da su rekli da sporazum "nije u suprotnosti s ustavom" ili nesto slicno, ali da se proglase NENADLEZNIM jer je to "politicko pitanje" - pa to je neverovatno, kad ustav EKSPLICITNO kaze da su nadlezni. Evo linka na ustav, pa proverite i sami:

http://www.sllistbeograd.rs/documents/ustav_republike_srbije_lat.pdf

Ovo je nevidjena bruka i skandal!

bice bolje

pre 9 godina

Taj US treba raspustiti, oko bitnih pitanja cute 3 meseca, mislim na zakon o javnom beleznistvu, a daju sebi za pravo da vode spoljnu politiku.

jovan

pre 9 godina

pa se nasi cude kako je reagovao medjunarodni sud pravde na pitanje o nezavisnosti kosova, nas ustavni sud ne priznaje sopstveni ustav

my way

pre 9 godina

Majko mila, mene je kao diplomiranog pravnika sramota u ovom trenutku. Ova odluka je toliko dno da ja nemam reci, pa ona bukvalno znaci da je dozvoljeno politicki ukinuti i sam ustav i drzavu. Znate li vi sta je vladavina prava, da svaki politicki akt mora biti zakonit? Ne, strasno, nemam sta da kazem.

Милош

pre 9 godina

Да ли је некоме још остало нејасно да је у Србији дошло до државног удара и да су одавно суспендовани и Закон и Устав? Битно је да правници штрајкују само због нотара, а не и због тога што им се сада струка и правничка част свела на спрдњу.

matori

pre 9 godina

HA, HA, HA, Ha, Ha, Ha, ha, ha, ha...
Ustavni Sud je odlučio, da on u stvari nije Sud, nego politički poligon!
Po njemu se može, ko kako hoće, i samo se proglasi da je to "politički", pa onda nikom ništa...
Očekujem da uskoro saznamo da je i smanjenje penzija, u stvari političko a ne pravno pitanje.
Sada mi je postalo mnogo jasnije, zašto je ustavni sud, na moju ustavnu žalbu o povredi prava (zbog nezakonite odluke jednog suda), odgovorio da moje pravo nije povređeno, jer sam imao i iskoristio pravo da se obratim sudu...

Cisco Kid

pre 9 godina

Normalnije i ispravnije bi bilo da je Ustavni sud doneo odluku da je on sam politicki organ i bilo bi sve jasnije.Toliko o nezavisnosti sudstva.Bruka i sramota.

Toliko

pre 9 godina

"da je reč o političkom, a ne pravnom pitanju". Cak je i meni(pravno nepismenom) jasno koliko je ovo netacno. Prvo sam ustav deklarise da su medjunardno potpisani sporazumi jaci od domacih zakona(recimo isporucivanje ljudi Hagu je jaca klauzula nego stavka ustava koja zabranjuje svojih gradjana). Koliko znam mi smo potpisnici sporazuma koji nas obavezuje da postujemo bilo koju dokument koji potpisu predsednik, premijer ili ministar spoljnih poslova. U tom kontekstu sve sto su potpisali Vucic/Dacic je pravnoobavezujuce ili je u nivou zakona u ovoj drzavi. To dalje recimo znaci da je recimo Divac bio zakonski obavezan(a ne politicki) da ne sabotira ucesce Kosova u MOK jer su mu Dacic i Vucic vezali ruke potpisivanjem sporazuma u Briselu.

Neznalica

pre 9 godina

Najstrašnije u ovakvoj odluci Ustavnog suda je činjenica da većina sudija tog suda sa ovakvim stavom pada na ispitu kada polaže ustavno pravo na fakultetu. Pitanje: Da li sporazum koji sklapa Vlada jedne zemlje, u vezi sa teritorijalnom organizacijom na jednom delu teritorije, mora biti u skladu sa ustavom te iste zemlje koji reguliše i teritorijalnu organizaciju između ostalog? Odgovor većine sudija sadašnjeg Ustavnog suda Srbije: To je političko pitanje. Profesor ti vraća indeks sa potcrtanom peticom u njemu.

Sve su mogli da urade. Da tumače kako hoće. Samo nisu smeli da se oglase nenadležnim. Odbili su da razmatraju pitanje koje se direktno tiče Ustava. A oni poslušali (uplašili se za svoje pozicije, šta li?) ministra pravde Selakovića i time definitivno poništili nezavisnost sudstva u Srbiji.

Dokaz da negativna selekcija i izbor neukih i nesposobnih kadrova (kadrovi, zato što očigledno služe određenim političkim opcijama, čitaj u ovom slučaju SNS-u) seže do samog vrha pravosuđa u ovoj zemlji. Pa o čemu su oni uopšte sposobni da donesu bilo kakvu odluku?

Na kraju samo da napomenem da sam politički potpuno sa suprotnim stavom u odnosu na DSS. Ovo nije pitanje politike, ovo je pitanje prava i poštovanja prava.

Tarantula

pre 9 godina

Treba brze napisati novi ustav i priznati kosovo da nam se vise svet ne ruga zbog toga. Mislim mi mozemo napisati i da je Tajland nasa teritorija ali to ne govori o stanju stvari nego o neozbiljnosti drzave koja ne pistuje svoj ustav. Izgubili smo rat i potpisali kapitulaciju, umesto da odmah nakon 2000. resimo zo pitNje tako sto cemo Albancima dati potpunu autonomiju ali u sastavu Srbije mi smo tvrdoglavo drzali situaciju tu gde jeste ne popustajuci, u medjuvremenu ljudi izgradili institucije, sistem i proglasili samovoljno nezavisnost, nemMo vojsku kojom bi se suprotstavili i dalje zatezemo nesto sve dok se ne desi jos neka oluja ili bljesak na kosovu, i onda cemo kukati kako nas svi mrze... Ko ne veruje da je kosovo nezavisno neka ode da vidi, ili neka proba iz srbije da ode u "drugi deo srbije" bez dokumenata...

Aleksandar

pre 9 godina

"Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je sredinom ove godine da USS treba da se proglasi nenadležnim za utvrđivanje ustavnosti briselskog sporazuma jer je reč o političkom aktu"

Sada ocekujemo da Selakovic isto izjavi i za uredbu o smanjenju plata i penzija kao i za zakon o notarima, pa da Ustavni sud i to odbaci. Ljudi moji gde mi zivimo!

vladan

pre 9 godina

Ustav ima neki smisao samo dok je sam smislen.
Traziti od Ustavnog suda da stiti Kostunicinu preambulu isto je kao traziti od rimskog Senata da prihvati Kaligulinog konja za senatora.

pravnik

pre 9 godina

Ustavni sud Republike Srbije je odlucio da Republika Srbija ne postoji! Vazno je da postoje astronomske plate sudija Ustavnog suda koje placa sirotinja. Naravno ova odluka USS je doneta bez pritiska vlasti! Zbogom Srbijo!

џони

pre 9 godina

@Alexa - Ako se ja dobro sećam, prihvatili smo još davnih dana da nam evropsko zakonodavstvo ima prednost nad domaćim. Dakle, svesno smo prihvatili preimućstvo Evrope uz obavezu da usklađujemo zakonodavstvo sa njom. Deo suverenosti je time svakako izgubljen, ali smo dobili pravni okvir u kome opstaje na isti način 28 zemalja. Sad, koji deo nije jasan?

Који то европски закон прописује да Косово није део Србије? Којим је то међународним уговором или конвенцијом, а Србија је потписник, одређено да Косово није део Србије? На крају, када се неко хвали сећањем, нека нам објасни када је то Србије прихватила да европски закони аутоматски имају предноста над домаћим?
Мoжда би било добро када би се знала и правила разлика између погрешног сећања и знања.

kögel TIR.

pre 9 godina

Sve je ovo cena propale kosovske politike .. 15 godina zivljenja u iluziji nekoj kojoj nema kraja .. stavite tacku na sve ovo jedino tako moze da se spasi ovo malo "drzave" sto je ostalo inace ce i ostatak da ode kao i kosovo ne treba zabijati glavu u pesak. Slobodno mi lupajte minuse ja sam oguglao na sve to jedino resenje je priznati Kosovo i to je moj jasan i glasan stav za razliku od onih koji su slepi pored ociju i ne sagledavaju neke stvari realno.

miso

pre 9 godina

Pa ako su odbili da se izjasne, to onda znaci da po toj istoj odluci, Briselski sporazum NIJE obavezujuci medjunarodni ugovor. Razumem deo da to nije bilateralni medjunarodni ugovor (Kosovo je, de jure, u sastavu Srbije), ali sta cemo sa ucescem EU. Ako je, po tumacenju Ustavnog suda, to prosto nekakva interna deklaracija o namerama, onda i ta odluka ima znacaj - Briselski sporazum znaci po Ustavnom sudu NEMA vaznost medjunarodnog ugovora (izmedju Srbije i EU, ne izmedju Srbije i Kosova, koje je autonomna pokrajina sto se nas tice). Sta na to kaze EU?

Aleksandar

pre 9 godina

Po ovoj logici suda, kad potpisnici padnu sa vlasti, pada i sporazum, tj. potpisnici ga nose u svoju partijsku centralu, kao suvenir, a nas ostale baš briga. Pravno nas ne obavezuje nijedan redak iz te hartije, a članovi stranaka - ljubitelja sporazuma neka pitaju centralu šta da rade. Bar je ogoljeno ko je ko od nas.

zona sumraka

pre 9 godina

Kada neka drzavna institucija donece neki akt, koji za sobom nosi neko delanje, to ne moze biti politicki, vec pravni akt!
Naprimer:
Ako bi Ministarstvo odbrane izaslo sa aktom, gde stoji da ce Vojska Srbije poslati raketu na Mesec, i posle toga se nista ne dogodi, odnosno, ne krene se realizaciju tog posla, to je politicko pitanje i nijedan sud ne bi mogao da odluci, da je neki zakon povredjen, jer dela nije ni bilo. Samim tim, ni Ustavni sud ne bi o tome raspravljao, vec bi odbacio zahtev za raspravu!
Ali, ako bi Skupstina opstine (npr.) Kikinde, donela odluku, da na delu svoje teritorije ne sprovodi odluke te lokalne uprave, odnosno, da na delu svoje teritorije poveri upravljanje nekom drugom (bez obzira da ce upravu vrsiti lokalno stanovnistvo, ili strana drzava), gde se svakako nece sprovoditi niti jedna od 3 grane drzavne vlasti, a zatim krene u sprovodjenje te odluke, cime se krsi niz zakona, to sigurno jeste ustavno, pravno pitanje, a ne politicko!
I samo potpisivanje Briselskog sporazuma, mozda samo naizgled, nije pravno, nego je politicko pitanje, ali onog momenta, kada je sprovedeno bilo sta iz tog ugovora, sporazum postaje primer pravnog pitanja, koje je Ustavni sum MORAO (bar) da uzme u razmatranje!!!
Odbacivanjem zahteva za ocenu ustavnosti Briselskog sporazuma, Ustavni sud je napravio skandal.

Cika Ramadan

pre 9 godina

Ako je briselski sporazum politički akt, onda to znači da nije pravno obavezujući.
-------------''-----------"------------
* Po kom zakonu su odrzane izbori u Kosovu?
* Pred koju zastavu su dali zakletvu pripadnici srbske zajednice (srbske liste) u Kosovu
* Administrativni prelazi (granice) sa granicom Srbije?
* Kosovske diplome
* Priznanje Kosova od 108 drzava UN
* Primljene Kosova u evropskim takmicenje u Handboll MOK prijatelske utakmice u futballu itd
* Kosovske tablice i punih druge stvari da ne i nabrojim sve.
* Briselski sporazum da ne stmetaju jednu drugu na putu ka EU.
Znaci sve ove su politicki dogovori izmedu Srbije i Kosova.
Ako se misli na to da se nisu obavezojuci to je greska od strane Srbije jer sama pristala na taj dogovor. A koliko je to suprotno sa USTAVOM Srbije?
Naravno da je suprotno dok Kosovo jos stoji kao deo teritorije Srbije.
Ovakvo nesto su potpisali i USA i Rusija za Ukrainu koju Rusija prekrsila sa Krimom. Pa sada vidimo svi posledice koja nas pogodi i nama siromake.
Vaznije od sve je da 4 godine u vlasti obezbedis 40 godina zivota pa ako bude jos jedan mandat 80 godina garantovana bezbednost generacijama posle kariere.
Vredi da se bavis politikom.
Ako ne verejute pitajte Tominu zenu koliko je bogata sada.
Vas pozdravlja CIKA ne sikarjte puno jer smu nemocni.

Aca

pre 9 godina

U ovom "ludilu", pokušavam da nađem nešto pozitivno. Ako je briselski sporazum politički akt, onda to znači da nije pravno obavezujući!

e-krem

pre 9 godina

Ako je tacno to sto Malici tvrdi a tvrdi da je priznanje Kosova stvar kompenzacije onda je ocekujem da se nadleznom za sporazum proglasi trgovacka komora Srbije.Ipak je ekonomija citaj dobit-profit iznad svega a pogotovo supljih prica poput ove.

Dejan

pre 9 godina

Iz odluke Ustavnog suda je jasno:
- da je Briselski sporazum politički
- da on obavezuje samo one koji zastupaju tu politiku, ne sve
- da traje koliko traje ta politika.
Niko od nas nije u obavezi da poštuje sporazum, sem onih koji žele da ga politički podrže, recimo zbog stranaka koje su ga potpisale. Sad preostaje još da se vidi ko je glasao na skupovima prema ovom sporazumu, ko je učestvovao zbog sporazuma, itd. da znamo da su oni politički na jednoj liniji. Ovo nije sporazum Srbije, već dela političkih partija sa EU. Ko je radio po sporazumu, radio je samo za te stranke.

Freuden

pre 9 godina

Vidim dosta ostrašćenosti ovde, a ja bih pitao te ostrašćene koji misle da je Ustavni sud doneo pogrešnu odluku šta bi uradili da je ustavni sud proglasio ništavnim Briselski sporazum i da je naložio vojski i policiji da vrate Kosovo pod suverenitet Srbije. Da li bi ti što lupaju pluseve išli u prvoj koloni da ratuju? Ja sam ubeđen da NE ja sam bio u ratu 90ih i muka mi je svega nama treba mir, a ne rat i ludilo 90ih, po meni ovo je bila i jedino moguća odluka nakon proglašene pobede na Kosovu i povlačenja vojske i policije.

Toliko

pre 9 godina

@(Freuden, 15. decembar 2014 08:30) Ustavni sud donosi odluke koje se ticu ustava, zakona, medjunarodnih sporazuma itd. Ustavni sud se na bavi sa time "sta bi bilo kad bi bilo" i dugorocnim/kratkorocnim posledicama svojih odluka. U krajnjem slucaju ovo je zapravo jos jedan dokaz da mi ne trebamo da idemu u EU, kad politika moze da naredi ustavnom sudu sta da treba da donese kao odluku. Normalan sled dogadjaja je bio, ustavni sud ponisti sporazum, vlast raspise referendum, a koliko znam referendumsko iznasnjavanje je jace iznasnjavanje cak i od ustava i onda je ako briselski sporazum prodje to tu vise pravne dileme nema. U diletenskoj zemlji veliki vodja naredi sudijama sta da kazu i to je to.

pravnazavrzlama

pre 9 godina

Sud se u sustini slozio sa DSS-om, da je to politicki akt vlade koji nije usvojen pravno kao medjunarodno obavezujuci ugovor (usvojen je nekakav izvestaj ali ne kao pravno obavezujuci medjunarodni ugovor). Evo sta kazu u zahtevu.

"Дана 22. априла 2013. године овај „Споразум“ је прихватила и потврдила Влада Републике Србије, што је могао бити само политички акт, пошто сходно члану 123 Устава Влада није овлашћена да потврђује међународне уговоре. Четири дана касније, 26. априла 2013. године, Народна скупштина је прихватањем извештаја Владе фактички прихватила и овај „Споразум“ који је био интегрални део овог извештаја. То, међутим, није било правно ваљано прихватање и потврђивање овог међународног уговора.
Имајући на уму његову садржину, о чему ће касније бити речи, овај „Споразум“ Народна скупштина је, сходно члану 8 ставу 2 Устава, једино могла потврдити по поступку предвиђеном за промену Устава, односно према члану 182 ставу 2 Устава посебним законом који се доноси по поступку предвиђеном за промену Устава. Како није тако поступљено, овај „Споразум“ је противуставан, а тиме ништав и правно непостојећи."

Na to sud konstatuje - to je politicki akt, i nista vise, dakle sporazum je PRAVNO nepostojeci. Moze eventualno postati tek ako se na osnovu njega posle donose zakoni. Dakle, sud se slozio sa DSS-om da je to samo politicki akt, ali ne i sa tvrdnjom da je skupstina usvojila medjunarodni ugovor - jer i nije, posto nije ni postupala po proceduri za to.

Alexa

pre 9 godina

Ako se ja dobro sećam, prihvatili smo još davnih dana da nam evropsko zakonodavstvo ima prednost nad domaćim. Dakle, svesno smo prihvatili preimućstvo Evrope uz obavezu da usklađujemo zakonodavstvo sa njom. Deo suverenosti je time svakako izgubljen, ali smo dobili pravni okvir u kome opstaje na isti način 28 zemalja. Sad, koji deo nije jasan? Da se potpisani ugovori moraju poštovati? Mala digresija: Komunistička vlast SSSR je odbila da plaća dugove carske Rusije jer je smatrala da nema osnova za tako nešto. Po raspadu iste države, Rusija je priznala te dugove i nastavila sa otplatom kredita iako ih nije ona uzela već Nikolaj Romanov. Dakle, međunarodni pravni ugovori su obavezujući u svakom smislu. Potrebno je sa njima uskladiti ustav i jedino što se može prigovoriti vlasti je što to do sada nije urađeno. Inače, ja sam ogorčeni protivnik sadašnjeg režima, ali u skladu sa poslovicom "krivo sedi, a pravo besedi", mora im se priznati kao najveći domet i da je najbolje što su uradili za Srbiju upravo ovaj sporazum.

pravo

pre 9 godina

"Da li Briselski sporazum ima pravne posledice po Srbiju??? "

Odgovor Ustavnog suda je da NEMA. To je samo nekakav politicki proces, a pravno mi tek treba da se obavezujemo (pod pritiskom EU). Zasad, samo vodimo dijalog u kome smo se nesto dogovorili, ali se PRAVNO nismo nista obavezali.

Nijazi Kuqi

pre 9 godina

Ustav Republike Srbije, prvi deo, medjunarodni odnosi clan 16: Spoljna politika Republike Srbije pociva na pravilima medjunarodnog prava.
Opsteprihvacena pravila medjunarodnog prava i potvrdjeni ugovori sastavni su deo pravnog poretka Republike Srbije I NEPOSREDNO SE PRIMENJUJU.
Jasno da jasnije ne moze biti.

cinjenice

pre 9 godina

Pa nasa skupstina je samo usvojila izvestaj o politickom dijalogu http://tinyurl.com/kqkruud

Nismo ratifikovali nikakav sporazum, pogotovu ne medjunarodni, nismo doneli nikakav zakon o tom pitanju, nismo doneli nikakvu odluku (od strane skupstine) koja bi nas pravno obavezivala - usvojili smo samo Izvestaj o progresu nekakvog dijaloga sa privremenim vlastima u AP Kosovo uz posredovanje EU. Tacnije, na gornjem linku je „Izvestaj o dosadasnjem procesu politickog i tehnickog dijaloga sa privremenim institucijama samouprave u Pristini, uz posredovanje Evropske Unije, ukljucujuci i proces implementacije postignutih dogovora” i to je sve sto je skupstina usvajala.

vladan

pre 9 godina

Ustav ima neki smisao samo dok je sam smislen.
Traziti od Ustavnog suda da stiti Kostunicinu preambulu isto je kao traziti od rimskog Senata da prihvati Kaligulinog konja za senatora.

Tarantula

pre 9 godina

Treba brze napisati novi ustav i priznati kosovo da nam se vise svet ne ruga zbog toga. Mislim mi mozemo napisati i da je Tajland nasa teritorija ali to ne govori o stanju stvari nego o neozbiljnosti drzave koja ne pistuje svoj ustav. Izgubili smo rat i potpisali kapitulaciju, umesto da odmah nakon 2000. resimo zo pitNje tako sto cemo Albancima dati potpunu autonomiju ali u sastavu Srbije mi smo tvrdoglavo drzali situaciju tu gde jeste ne popustajuci, u medjuvremenu ljudi izgradili institucije, sistem i proglasili samovoljno nezavisnost, nemMo vojsku kojom bi se suprotstavili i dalje zatezemo nesto sve dok se ne desi jos neka oluja ili bljesak na kosovu, i onda cemo kukati kako nas svi mrze... Ko ne veruje da je kosovo nezavisno neka ode da vidi, ili neka proba iz srbije da ode u "drugi deo srbije" bez dokumenata...

kögel TIR.

pre 9 godina

Sve je ovo cena propale kosovske politike .. 15 godina zivljenja u iluziji nekoj kojoj nema kraja .. stavite tacku na sve ovo jedino tako moze da se spasi ovo malo "drzave" sto je ostalo inace ce i ostatak da ode kao i kosovo ne treba zabijati glavu u pesak. Slobodno mi lupajte minuse ja sam oguglao na sve to jedino resenje je priznati Kosovo i to je moj jasan i glasan stav za razliku od onih koji su slepi pored ociju i ne sagledavaju neke stvari realno.

Freuden

pre 9 godina

Vidim dosta ostrašćenosti ovde, a ja bih pitao te ostrašćene koji misle da je Ustavni sud doneo pogrešnu odluku šta bi uradili da je ustavni sud proglasio ništavnim Briselski sporazum i da je naložio vojski i policiji da vrate Kosovo pod suverenitet Srbije. Da li bi ti što lupaju pluseve išli u prvoj koloni da ratuju? Ja sam ubeđen da NE ja sam bio u ratu 90ih i muka mi je svega nama treba mir, a ne rat i ludilo 90ih, po meni ovo je bila i jedino moguća odluka nakon proglašene pobede na Kosovu i povlačenja vojske i policije.

Милан Милутин

pre 9 godina

Рекао бих да су сада и званично Срби народ без државе, али то је оксиморон, јер народ без државе није народ, него етничка група.

Срби су први пут после 1878. опет само етничка група.

Alexa

pre 9 godina

Ako se ja dobro sećam, prihvatili smo još davnih dana da nam evropsko zakonodavstvo ima prednost nad domaćim. Dakle, svesno smo prihvatili preimućstvo Evrope uz obavezu da usklađujemo zakonodavstvo sa njom. Deo suverenosti je time svakako izgubljen, ali smo dobili pravni okvir u kome opstaje na isti način 28 zemalja. Sad, koji deo nije jasan? Da se potpisani ugovori moraju poštovati? Mala digresija: Komunistička vlast SSSR je odbila da plaća dugove carske Rusije jer je smatrala da nema osnova za tako nešto. Po raspadu iste države, Rusija je priznala te dugove i nastavila sa otplatom kredita iako ih nije ona uzela već Nikolaj Romanov. Dakle, međunarodni pravni ugovori su obavezujući u svakom smislu. Potrebno je sa njima uskladiti ustav i jedino što se može prigovoriti vlasti je što to do sada nije urađeno. Inače, ja sam ogorčeni protivnik sadašnjeg režima, ali u skladu sa poslovicom "krivo sedi, a pravo besedi", mora im se priznati kao najveći domet i da je najbolje što su uradili za Srbiju upravo ovaj sporazum.

pc

pre 9 godina

Politicko, a ne pravno pitanje? Bravo! To sto je neko ocepio dio teritorije, politicko pitanje, a ne pravno. Bravo!! To sto je neko izdao svoj narod, politicko, a ne pravno pitanje. Bravo!!! Dosao sam do tri uzvika mislim da je dosta. Pored ovakve elite nama neprijatelji ne trebaju.

маринко

pre 9 godina

Ето нема више ни уставног суда! Сад смо званично банана држава под диктатуром марионета !

Aron

pre 9 godina

Uopšte me ovo ne čudi. Kod nas ne postoji nezavisno sudstvo, sve odluke sudija od najnižeg do najvišeh nivoa je pod uticajem politike ili nekih drugih veza. Zato nije ni čudo što mi imamo proporcionalno najviše podnesaka u sudu u Strazburu.

pravo

pre 9 godina

"Da li Briselski sporazum ima pravne posledice po Srbiju??? "

Odgovor Ustavnog suda je da NEMA. To je samo nekakav politicki proces, a pravno mi tek treba da se obavezujemo (pod pritiskom EU). Zasad, samo vodimo dijalog u kome smo se nesto dogovorili, ali se PRAVNO nismo nista obavezali.

Nijazi Kuqi

pre 9 godina

Ustav Republike Srbije, prvi deo, medjunarodni odnosi clan 16: Spoljna politika Republike Srbije pociva na pravilima medjunarodnog prava.
Opsteprihvacena pravila medjunarodnog prava i potvrdjeni ugovori sastavni su deo pravnog poretka Republike Srbije I NEPOSREDNO SE PRIMENJUJU.
Jasno da jasnije ne moze biti.

cinjenice

pre 9 godina

Pa nasa skupstina je samo usvojila izvestaj o politickom dijalogu http://tinyurl.com/kqkruud

Nismo ratifikovali nikakav sporazum, pogotovu ne medjunarodni, nismo doneli nikakav zakon o tom pitanju, nismo doneli nikakvu odluku (od strane skupstine) koja bi nas pravno obavezivala - usvojili smo samo Izvestaj o progresu nekakvog dijaloga sa privremenim vlastima u AP Kosovo uz posredovanje EU. Tacnije, na gornjem linku je „Izvestaj o dosadasnjem procesu politickog i tehnickog dijaloga sa privremenim institucijama samouprave u Pristini, uz posredovanje Evropske Unije, ukljucujuci i proces implementacije postignutih dogovora” i to je sve sto je skupstina usvajala.

e-krem

pre 9 godina

Ako je tacno to sto Malici tvrdi a tvrdi da je priznanje Kosova stvar kompenzacije onda je ocekujem da se nadleznom za sporazum proglasi trgovacka komora Srbije.Ipak je ekonomija citaj dobit-profit iznad svega a pogotovo supljih prica poput ove.

Vuk

pre 9 godina

BRAVO, TU SMO DILEMU RAZRESILI.
E sad tuzilac da pokrene postupak protiv svih onih koji su prekrsili bilo koju pozitivnopravnu normu zbog postovanja Briselskog sporazuma od predsednika i clanova vlade pa na dalje.

DK

pre 9 godina

Osnovno je ispitno pitanje iz teorije države i prava odnos ustava, zakona i bilateralnih i multilateralnih međunarodnih sporazuma. ovo nije država, ovo je geografsko područje zaokruženo granicama drugih "država"...dno dna...ne funkcionišu osnovne institucije države i državnosti...

Siki

pre 9 godina

Ovakvom odlukom Ustavni sud se i fromalno i suštinski deklarisao kao politička a ne pravosudna institucija. Ova odluka zaslužuje da uđe u sve udžbenike ustavnog prava kao jedinstven primer samoukidanja vrhovne pravne instance jedne države.

Politicko pitanje

pre 9 godina

Ako ovo nije pravno nego politicko pitanje, onda ovaj sporazum ne vazi jer nema nikakvog pravnog osnova.

Ali naravno nije ovako, jer je sporazum pravni dokument i ugovor kao i svaki drugi koji je pravni akt. Ovo je samo nacin da se izbegne odgovor na to pitanje.

Branislav Zekic Zeka

pre 9 godina

A ja pomislio, gresna mi dusa, da je Ustavni sud odbacio Zahtev za ocenu ustavnosti Briselskog sporazuma jer mu je onomad predsednik Stbije Tomislav Nikolic javno naredio da se, ni po koju cenu, ne mesa u svoj posao.
Tomo majstore!

Milos

pre 9 godina

Nisam pravnik ali ovo je takva jedna sramotna odluka da nemam reci. Pa ako iz jednog akta proizilaze pravni akti (kao sto je ukidanje nasih opstina na severu KiM,....) onda je i taj akt pravni a ne politicki. Politicki akt ne moze da obavezuje a pravni moze. Jasno je da ovaj akt nas obavezuje na sta nas stalno podseca Nemacka i EU tako da ja ovo stvarno ne razumem.

marko

pre 9 godina

ja sam šokiran! ako jedan sporazum, bio on politički ili ne, egzistira u pravnom životu, naravno da kao takav mora da bude u saglasnosti sa ustavom, tako da nema mesta odbačaju inicijative zbog nenadleznosti. jedva čekam da čujem obrazloženje!

Имп

pre 9 godina

Предлажем да одбацимо Уставни суд пошто суди по тренутним политичким, а не по правним постулатима

Lornjon

pre 9 godina

Ако је истина онда објективно нисмо држава, јер је "Уставни суд" одлучио да политичари не морају да поштују устав, већ као некада "само суд своје партије"

Toliko

pre 9 godina

"da je reč o političkom, a ne pravnom pitanju". Cak je i meni(pravno nepismenom) jasno koliko je ovo netacno. Prvo sam ustav deklarise da su medjunardno potpisani sporazumi jaci od domacih zakona(recimo isporucivanje ljudi Hagu je jaca klauzula nego stavka ustava koja zabranjuje svojih gradjana). Koliko znam mi smo potpisnici sporazuma koji nas obavezuje da postujemo bilo koju dokument koji potpisu predsednik, premijer ili ministar spoljnih poslova. U tom kontekstu sve sto su potpisali Vucic/Dacic je pravnoobavezujuce ili je u nivou zakona u ovoj drzavi. To dalje recimo znaci da je recimo Divac bio zakonski obavezan(a ne politicki) da ne sabotira ucesce Kosova u MOK jer su mu Dacic i Vucic vezali ruke potpisivanjem sporazuma u Briselu.

Dejan

pre 9 godina

Iz odluke Ustavnog suda je jasno:
- da je Briselski sporazum politički
- da on obavezuje samo one koji zastupaju tu politiku, ne sve
- da traje koliko traje ta politika.
Niko od nas nije u obavezi da poštuje sporazum, sem onih koji žele da ga politički podrže, recimo zbog stranaka koje su ga potpisale. Sad preostaje još da se vidi ko je glasao na skupovima prema ovom sporazumu, ko je učestvovao zbog sporazuma, itd. da znamo da su oni politički na jednoj liniji. Ovo nije sporazum Srbije, već dela političkih partija sa EU. Ko je radio po sporazumu, radio je samo za te stranke.

Alek

pre 9 godina

Ne pričam o sporazumu, to je druga tema, mene je ovakvo ponašanje uznemirilo i molim nekoga da mi objasni. Nisam pravnik, ali onako laički, ukoliko i te sudije a i političari rade po Ustavu i zakonima R.Srbije KAKO JE MOGUĆE DA ODLUKA BUDE SAMO POLITIČKA? Da li političari imaju ekskluzivno pravo na ovakve odluke, ko im je to dao i kada. GDE TO PIŠE? Da li političari brane ustavno-PRAVNI poredak R.Srbije? Da li mi živimo u anarhiji?

Kralj Ibi

pre 9 godina

I ako u siroj porodici imam nekoliko pravnika posle ovakve sramne i kukavicke odluke odgovorno tvrdim da pravo na nasu zalost u Srbiji vise ne postoji. Ako sudije USS nije briga da li se na teritoriji Srbije uspostavljaju granice nove drzave i to sto drzavno rukovodstvo potpisuje u sustini medjunarodni ugovor sa vlastima odmenute pokrajine i prihvataju obaveze koje direktno zadiru u ustavnu materiju (izbori po kosovskim zakonima, granice i rezim kretanja) onda bolje da vrate svoje diplome a Srbija da se ukine kao drzava jer ovo sto sada imamo je dustvo u kome vlada bezakonje i cisti voluntarizam. Sudije USS su izgleda odlucile da se spuste na nivo ministra policije, bravo!

џони

pre 9 godina

@Alexa - Ako se ja dobro sećam, prihvatili smo još davnih dana da nam evropsko zakonodavstvo ima prednost nad domaćim. Dakle, svesno smo prihvatili preimućstvo Evrope uz obavezu da usklađujemo zakonodavstvo sa njom. Deo suverenosti je time svakako izgubljen, ali smo dobili pravni okvir u kome opstaje na isti način 28 zemalja. Sad, koji deo nije jasan?

Који то европски закон прописује да Косово није део Србије? Којим је то међународним уговором или конвенцијом, а Србија је потписник, одређено да Косово није део Србије? На крају, када се неко хвали сећањем, нека нам објасни када је то Србије прихватила да европски закони аутоматски имају предноста над домаћим?
Мoжда би било добро када би се знала и правила разлика између погрешног сећања и знања.

Toliko

pre 9 godina

@(Freuden, 15. decembar 2014 08:30) Ustavni sud donosi odluke koje se ticu ustava, zakona, medjunarodnih sporazuma itd. Ustavni sud se na bavi sa time "sta bi bilo kad bi bilo" i dugorocnim/kratkorocnim posledicama svojih odluka. U krajnjem slucaju ovo je zapravo jos jedan dokaz da mi ne trebamo da idemu u EU, kad politika moze da naredi ustavnom sudu sta da treba da donese kao odluku. Normalan sled dogadjaja je bio, ustavni sud ponisti sporazum, vlast raspise referendum, a koliko znam referendumsko iznasnjavanje je jace iznasnjavanje cak i od ustava i onda je ako briselski sporazum prodje to tu vise pravne dileme nema. U diletenskoj zemlji veliki vodja naredi sudijama sta da kazu i to je to.

Cika Ramadan

pre 9 godina

Ako je briselski sporazum politički akt, onda to znači da nije pravno obavezujući.
-------------''-----------"------------
* Po kom zakonu su odrzane izbori u Kosovu?
* Pred koju zastavu su dali zakletvu pripadnici srbske zajednice (srbske liste) u Kosovu
* Administrativni prelazi (granice) sa granicom Srbije?
* Kosovske diplome
* Priznanje Kosova od 108 drzava UN
* Primljene Kosova u evropskim takmicenje u Handboll MOK prijatelske utakmice u futballu itd
* Kosovske tablice i punih druge stvari da ne i nabrojim sve.
* Briselski sporazum da ne stmetaju jednu drugu na putu ka EU.
Znaci sve ove su politicki dogovori izmedu Srbije i Kosova.
Ako se misli na to da se nisu obavezojuci to je greska od strane Srbije jer sama pristala na taj dogovor. A koliko je to suprotno sa USTAVOM Srbije?
Naravno da je suprotno dok Kosovo jos stoji kao deo teritorije Srbije.
Ovakvo nesto su potpisali i USA i Rusija za Ukrainu koju Rusija prekrsila sa Krimom. Pa sada vidimo svi posledice koja nas pogodi i nama siromake.
Vaznije od sve je da 4 godine u vlasti obezbedis 40 godina zivota pa ako bude jos jedan mandat 80 godina garantovana bezbednost generacijama posle kariere.
Vredi da se bavis politikom.
Ako ne verejute pitajte Tominu zenu koliko je bogata sada.
Vas pozdravlja CIKA ne sikarjte puno jer smu nemocni.

pravnazavrzlama

pre 9 godina

Sud se u sustini slozio sa DSS-om, da je to politicki akt vlade koji nije usvojen pravno kao medjunarodno obavezujuci ugovor (usvojen je nekakav izvestaj ali ne kao pravno obavezujuci medjunarodni ugovor). Evo sta kazu u zahtevu.

"Дана 22. априла 2013. године овај „Споразум“ је прихватила и потврдила Влада Републике Србије, што је могао бити само политички акт, пошто сходно члану 123 Устава Влада није овлашћена да потврђује међународне уговоре. Четири дана касније, 26. априла 2013. године, Народна скупштина је прихватањем извештаја Владе фактички прихватила и овај „Споразум“ који је био интегрални део овог извештаја. То, међутим, није било правно ваљано прихватање и потврђивање овог међународног уговора.
Имајући на уму његову садржину, о чему ће касније бити речи, овај „Споразум“ Народна скупштина је, сходно члану 8 ставу 2 Устава, једино могла потврдити по поступку предвиђеном за промену Устава, односно према члану 182 ставу 2 Устава посебним законом који се доноси по поступку предвиђеном за промену Устава. Како није тако поступљено, овај „Споразум“ је противуставан, а тиме ништав и правно непостојећи."

Na to sud konstatuje - to je politicki akt, i nista vise, dakle sporazum je PRAVNO nepostojeci. Moze eventualno postati tek ako se na osnovu njega posle donose zakoni. Dakle, sud se slozio sa DSS-om da je to samo politicki akt, ali ne i sa tvrdnjom da je skupstina usvojila medjunarodni ugovor - jer i nije, posto nije ni postupala po proceduri za to.

jovan

pre 9 godina

pa se nasi cude kako je reagovao medjunarodni sud pravde na pitanje o nezavisnosti kosova, nas ustavni sud ne priznaje sopstveni ustav

avav

pre 9 godina

kod nas je sve politika. Smanjenje penzja,lecenje bolesne dece,odnos drzave prema advokatima, odluka o javnim parkiralistima i td. Mozda to i nije tako nenormalno,ali jeste nenormalno da US odbije ocenjivanje ustavnosti jednog medjunarodnog ugovora,koji radja prava i obaveze za RS.Posebno je interesantno sto US prihvata stav mladog ministra Selakovica da je rec o politickom sporazumu! Pravna drzava se polako gasi i podela vlasti.

Дејан

pre 9 godina

Онда је и Статут Војводине политичко питање (донели га неки политичари у некој скупштини).
Па је и смањење пензија политичко питање...
Па све што ураде неки политичари је политичко питање, и ако се тако гледа шта ће нам Уставни суд...

bice bolje

pre 9 godina

Taj US treba raspustiti, oko bitnih pitanja cute 3 meseca, mislim na zakon o javnom beleznistvu, a daju sebi za pravo da vode spoljnu politiku.

Милош

pre 9 godina

Да ли је некоме још остало нејасно да је у Србији дошло до државног удара и да су одавно суспендовани и Закон и Устав? Битно је да правници штрајкују само због нотара, а не и због тога што им се сада струка и правничка част свела на спрдњу.

posmatrac

pre 9 godina

U ustavu je eksplicitno definisana nadleznost ustavnog suda - Clan 167. stav 2. Ustava, gde se doslovce kaze:
"Ustavni sud odlučuje o: [...]
2. saglasnosti potvrdjenih medjunarodnih ugovora sa Ustavom,"

Briselski sporazum je u skupstini potvrdjen medjunarodni sporazum (donet uz ucesce EU, posle pregovora u Briselu) - koji po Ustavu (clanovi 16 i 194) mora biti u skladu sa Ustavom - a nadlezan da to utvrdi je, po Ustavu, Ustavni sud.

I kako su sad oni odbili da utvrde ustavnost toga sporazuma? Razumeo bih da su rekli da sporazum "nije u suprotnosti s ustavom" ili nesto slicno, ali da se proglase NENADLEZNIM jer je to "politicko pitanje" - pa to je neverovatno, kad ustav EKSPLICITNO kaze da su nadlezni. Evo linka na ustav, pa proverite i sami:

http://www.sllistbeograd.rs/documents/ustav_republike_srbije_lat.pdf

Ovo je nevidjena bruka i skandal!

matori

pre 9 godina

HA, HA, HA, Ha, Ha, Ha, ha, ha, ha...
Ustavni Sud je odlučio, da on u stvari nije Sud, nego politički poligon!
Po njemu se može, ko kako hoće, i samo se proglasi da je to "politički", pa onda nikom ništa...
Očekujem da uskoro saznamo da je i smanjenje penzija, u stvari političko a ne pravno pitanje.
Sada mi je postalo mnogo jasnije, zašto je ustavni sud, na moju ustavnu žalbu o povredi prava (zbog nezakonite odluke jednog suda), odgovorio da moje pravo nije povređeno, jer sam imao i iskoristio pravo da se obratim sudu...

Aleksandar

pre 9 godina

"Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je sredinom ove godine da USS treba da se proglasi nenadležnim za utvrđivanje ustavnosti briselskog sporazuma jer je reč o političkom aktu"

Sada ocekujemo da Selakovic isto izjavi i za uredbu o smanjenju plata i penzija kao i za zakon o notarima, pa da Ustavni sud i to odbaci. Ljudi moji gde mi zivimo!

miso

pre 9 godina

Pa ako su odbili da se izjasne, to onda znaci da po toj istoj odluci, Briselski sporazum NIJE obavezujuci medjunarodni ugovor. Razumem deo da to nije bilateralni medjunarodni ugovor (Kosovo je, de jure, u sastavu Srbije), ali sta cemo sa ucescem EU. Ako je, po tumacenju Ustavnog suda, to prosto nekakva interna deklaracija o namerama, onda i ta odluka ima znacaj - Briselski sporazum znaci po Ustavnom sudu NEMA vaznost medjunarodnog ugovora (izmedju Srbije i EU, ne izmedju Srbije i Kosova, koje je autonomna pokrajina sto se nas tice). Sta na to kaze EU?

zona sumraka

pre 9 godina

Kada neka drzavna institucija donece neki akt, koji za sobom nosi neko delanje, to ne moze biti politicki, vec pravni akt!
Naprimer:
Ako bi Ministarstvo odbrane izaslo sa aktom, gde stoji da ce Vojska Srbije poslati raketu na Mesec, i posle toga se nista ne dogodi, odnosno, ne krene se realizaciju tog posla, to je politicko pitanje i nijedan sud ne bi mogao da odluci, da je neki zakon povredjen, jer dela nije ni bilo. Samim tim, ni Ustavni sud ne bi o tome raspravljao, vec bi odbacio zahtev za raspravu!
Ali, ako bi Skupstina opstine (npr.) Kikinde, donela odluku, da na delu svoje teritorije ne sprovodi odluke te lokalne uprave, odnosno, da na delu svoje teritorije poveri upravljanje nekom drugom (bez obzira da ce upravu vrsiti lokalno stanovnistvo, ili strana drzava), gde se svakako nece sprovoditi niti jedna od 3 grane drzavne vlasti, a zatim krene u sprovodjenje te odluke, cime se krsi niz zakona, to sigurno jeste ustavno, pravno pitanje, a ne politicko!
I samo potpisivanje Briselskog sporazuma, mozda samo naizgled, nije pravno, nego je politicko pitanje, ali onog momenta, kada je sprovedeno bilo sta iz tog ugovora, sporazum postaje primer pravnog pitanja, koje je Ustavni sum MORAO (bar) da uzme u razmatranje!!!
Odbacivanjem zahteva za ocenu ustavnosti Briselskog sporazuma, Ustavni sud je napravio skandal.

pravnik

pre 9 godina

Ustavni sud Republike Srbije je odlucio da Republika Srbija ne postoji! Vazno je da postoje astronomske plate sudija Ustavnog suda koje placa sirotinja. Naravno ova odluka USS je doneta bez pritiska vlasti! Zbogom Srbijo!

my way

pre 9 godina

Majko mila, mene je kao diplomiranog pravnika sramota u ovom trenutku. Ova odluka je toliko dno da ja nemam reci, pa ona bukvalno znaci da je dozvoljeno politicki ukinuti i sam ustav i drzavu. Znate li vi sta je vladavina prava, da svaki politicki akt mora biti zakonit? Ne, strasno, nemam sta da kazem.

Neznalica

pre 9 godina

Najstrašnije u ovakvoj odluci Ustavnog suda je činjenica da većina sudija tog suda sa ovakvim stavom pada na ispitu kada polaže ustavno pravo na fakultetu. Pitanje: Da li sporazum koji sklapa Vlada jedne zemlje, u vezi sa teritorijalnom organizacijom na jednom delu teritorije, mora biti u skladu sa ustavom te iste zemlje koji reguliše i teritorijalnu organizaciju između ostalog? Odgovor većine sudija sadašnjeg Ustavnog suda Srbije: To je političko pitanje. Profesor ti vraća indeks sa potcrtanom peticom u njemu.

Sve su mogli da urade. Da tumače kako hoće. Samo nisu smeli da se oglase nenadležnim. Odbili su da razmatraju pitanje koje se direktno tiče Ustava. A oni poslušali (uplašili se za svoje pozicije, šta li?) ministra pravde Selakovića i time definitivno poništili nezavisnost sudstva u Srbiji.

Dokaz da negativna selekcija i izbor neukih i nesposobnih kadrova (kadrovi, zato što očigledno služe određenim političkim opcijama, čitaj u ovom slučaju SNS-u) seže do samog vrha pravosuđa u ovoj zemlji. Pa o čemu su oni uopšte sposobni da donesu bilo kakvu odluku?

Na kraju samo da napomenem da sam politički potpuno sa suprotnim stavom u odnosu na DSS. Ovo nije pitanje politike, ovo je pitanje prava i poštovanja prava.

Cisco Kid

pre 9 godina

Normalnije i ispravnije bi bilo da je Ustavni sud doneo odluku da je on sam politicki organ i bilo bi sve jasnije.Toliko o nezavisnosti sudstva.Bruka i sramota.

Aleksandar

pre 9 godina

Po ovoj logici suda, kad potpisnici padnu sa vlasti, pada i sporazum, tj. potpisnici ga nose u svoju partijsku centralu, kao suvenir, a nas ostale baš briga. Pravno nas ne obavezuje nijedan redak iz te hartije, a članovi stranaka - ljubitelja sporazuma neka pitaju centralu šta da rade. Bar je ogoljeno ko je ko od nas.

Aca

pre 9 godina

U ovom "ludilu", pokušavam da nađem nešto pozitivno. Ako je briselski sporazum politički akt, onda to znači da nije pravno obavezujući!