Sreda, 13.05.2009.

01:56

Dekani spremni na ostavke

Rektori univerziteta u Srbiji zahtevaće od Ministarstva finansija da se državni fakulteti izuzmu od uplaćivanja 40 odsto sredstava u budžet, piše "Blic".

Izvor: Blic

Dekani spremni na ostavke IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

36 Komentari

Sortiraj po:

vredni mrav

pre 14 godina

Evo mog primera, da demantujem mnoge. Radim na fakultetu kao saradnik u nastavi (asistent pripravnik po Bolonji) i radim najmanje 10 sati u proseku dnevno, a jako cesto i vikendima. Novac koji moj fakultet zaradjuje je od projekata koje moje kolege i ja radimo pored nastave za koju se trudimo da bude sto savremenija i kvalitetnija. Deo novca koji zaradimo od projekata koristimo da platimo kotizacije za konferencije na koje saljemo radove, a koji su zasnovani na istrazivanju implementiranom u projektima. Ako drzava uzme 40%, znacajno manje novca cu da primam od toga, ja cu prestati da radim te projekte i imacu mnogo vise vremena za blejanje, a mozda odem u slobodno vreme da radim u nekoj firmi, jer moje kolege u firmama vec sada zaradjuju skoro duplo vise nego ja, a ja sam bar bio bolji student ako nista drugo. Mozda se odlucim i da odem. Za 40000 necu da prihvatam toliki posao i toliku odgovornost. Istim tempom rade i moji mentori, a ima putovanja, ima i autorskih honorara, ali su znojem zaradjeni, a zasnovani na znanju i obrazovanju. Nek nekom drugom uzimaju 40%, od mene nece, nece imati od cega, ja te pare necu da zaradjujem vise, ako ih oni budu tako oporezovali, dosta je PDV i to sto su povecali porez na autorske honorare 21% na 76%. Nemojte da se bunite, udarice i po svima vama, samo polako, jos se vas nije setio neki savetnik (postavljen po politickoj liniji) u Dijaninom ministarstvu :).

Hawkeye011

pre 14 godina

Na mom fakultetu su dekan i 4 prodekana pet godina primali tzv. funkcionerske dodatke koji su prevazilazili platu docenta. Tek krajem marta su otkrili svetsku ekonomsku krizu i nepunih 2 meseca pred izbore nove uprave odustali od isplate istih dodataka samim sebima. Za to vreme su studentima povecavali sve vrste nameta pravdajuci se neredovnom isplatom novca za materijalne troskove od strane ministarstva prosvete. Autonomija univerziteta jeste naucna autonomija ali ne i finansijska. Drzava trazi da se vidi gde je trosen novac poreskih obaveza i kakvi su egzaktni naucni doprinosi. Novac odlazi na mesecnu posetu dekana univerzitetu u SAD a ne na usavrsavanje mladjih naucnika. Na kraju, sve ce ovo da plate studenti kroz povecavanje cene prijave ispita, cene odbrane diplomskih radova samo da bi mogao da se odrzi standard moralno politicki podobnih dekana

Milka

pre 14 godina

Ovaj nesposobni Ministar prosvete ilegalno sedi na tronu premudrog Dositeja Obradovića i zajedničko im je samo prezime. Jer da je u njemu znanja, inventivnosti, mudrosti i energije rešio bi problem pre nego nastane u skandal formi. Ovako napravimo prvo skandaloznu situaciju, pa rešavajmo. A gde su udarili u Univerzitet. Napred akademci i studenti i profesori vreme je za ustajanje ili kako kažu dizanje.

sremac

pre 14 godina

Ocigledan primer preteranih apetita nasih visokoskolskih ustanova:
1)Beogradski Univerzitet, Arhitektonski fakultet, skolarina za 2008/09 je 3000 eura. U to nisu uracunati mnogi prateci troskovi. Beogradski Univerzitet rangiran ispod 500-tog mesta na listi svetskih univerziteta (izvor sangajski univerzitet)
2) UBC, Kanada, Arhitektonski fakultet, godisnja skolarina (0.25*119 kredita po 146.5c$) je 4358 can$ ili 2750e. Skoro nikakva dodatna davanja za studente. UBC rangiran na 36-to mesto liste najboljih svetskih univerziteta (isti izvor).

Komentar dekana koji "podnose" ostavke na ovu cinjenicu (ima jos takvih primera ne brinite)???

Iceman

pre 14 godina

Nek daju svi profesori zajedno ostavke. Ionako se kod nas titule doktora cesto dobijaju po principu odbranio sam jedan rad i ja samo to znam i onda je on npr. doktor hemije, a blage veze nemaju. Reizbor se blizi pa mogu da prete, a navikli da maznjavaju pare pa sad ne znaju odakle. Zasta falkutetima studenti treba da placaju? Da u najboljem slucaju ako zavrse za 4-5 godina studiranje, zaposle se i onda fakticki sami se obucavaju za rad i doskolavaju se jer nasi falkuteti te ne pripremaju za praktican rad. Gomila nepotrebnih predmeta i informacija, dosta zastarelih, na nepraktican nacin prezentovana i usvojena. Nek pocnu studenti da ocenjuju profesore i falkutete pa da se vidi koliko su sami studenti zadovoljni onime sto placaju.

Sulc

pre 14 godina

Nije mi jasno kako privatni fakulteti opstaju sa 30-50% nizom skolarinom i placaju sve, cak i knjige ulaze u cenu skolarine? A drzavni nikako da prezive, sve im se placa (knjige i to specijalne i specijalno od predmetnog profe, upisi, potvrde, dobar dan, dovidjenja...). A rashodi jedino platice i opet malo. Pa koji lik bi hteo reforme u prosveti kad svi oni zive kao bubreg u loju?

Marija

pre 14 godina

Na EKOF-u u Beogradu knjige su sve "deblje" (jer se profesorima placa po napisanoj strani), sto je u suprotnosti sa "Bolonjom". Svaki izlazak na ispit vise od 3 puta i za apsolvente kojima je istekao aps. staz kosta 1.500 dinara (dok na drugim fakultetima kosta najvise do 600 dinara). Izrada diplome kosta 2.500 dinara za apsolvente, a onima kojima je istekao aps staz 4.000, i za njeno izdavanje se ceka godinu dana (na papirusu da rade, bilo bi brze)... Skolarine se krecu od 80-120 hiljada, zavisno od godine i stepena... Cak je uvedena i neka sumnjiva kategorija "studenata na daljinu" koji placaju skolarinu po godini 80 hiljada. A kad je trebalo pojedine profesore da isteraju metlom sa faksa, nikoga nije bilo da podnese ostavku! A da ne pricamo o tome kako sede po UO, Savetima i tezgare "kojekude". Dan danas se na faksu ne nauci nista prakticno, jer ih mrzi da prosetaju po firmama, i otpocnu saradnju i podstaknu volontiranje studenata kao jedan vid prakse... Bitno je da se hvale brendom "Prvi i jedini" i nista van toga... Cast pojedinim profesorima i asistentima koji se zaista trude da nas nesto nauce... Ostalo su sve deca marksizma i komunizma!

Lela

pre 14 godina

Dekane ne treba zaliti nego trenutnu situaciju iskoristiti da se konacno na pravi nacin pocne raspravljati o drzavnom univerzitetu, njegovim problemima (koji se gomilaju od 70tih godina) i njegovoj buducnosti. Posle 2000. godine sve price o reformama i promenama na univerzitetima bile su samo jeftina kozmetika. Ustvari, univerzitet je nedodirljiv i povlascen zbog zasluga koje ima u protestima devedesetih i dovodjenju na vlast demokratske opozicije.

Pera

pre 14 godina

Čitam ove komentare i potpuno mi je jasno zašto nam je društvo u rasulu. Neki su jedva dočekali da vide da još jedna društvena grupa (zaposleni na univerzitetu) ostane bez prihoda. To što pare uzima partijska država da bi ih dala svojim kadrovima uopšte nije važno. Važno je da još nekom crkne krava. E pa Srbadijo, ova krava je zajednička. Kada vam sutra deca budu studirala na Giga-megatrendovima, vi se pitajte zašto je izvedena operacija kojoj sada aplaudirate i da li je slučajno to što je ministar prosvete profesor na jednom od ovakvih fakulteta. Ćerke mogu uvek da budu manekenke, a sinovi fudbaleri.
U zdravlje

Vanja

pre 14 godina

I treba da im uzmu 40%, ja bih im uzeo i 60%! #$%& jedni! Godina na odeljenju ekonomskog fakulteta u Novom Sadu (i ako sam na BUDZETU) me kosta 26 000 din na ime nekih troskova slusanja nastave u Novom Sadu, jer je sediste fakulteta u Subotici. Pa? Je li to budzet? A master (koji na istom fakultetu kosta 2 000e) mi ne pada na pamet da upisujem uopste u zemlji Srbiji, kad u Austriji za 350e PO SEMESTRU mogu da zavrsim isti. Kako ti fakluteti mogu da rade sa tolikom skolarinom, a nasi ne mogu?

goran

pre 14 godina

Nas Univerzitet je ustanova koja onemogucava ljude da dobiju posao kada ga zavrse. Zasto? Zato sto poslodavci pored svih nameta koje imaju moraju da uloze jos 10000 evra da bi svrsenog studenta osposobili za radu u praksi. I to doskolovavanje traje u proseku jos godinu i pod dana, a poslodavac sve to vreme za neproduktivnog radnika placa poreze i doprinose, isplacuje mu platu i jos placa i radnika koji mora da obucava novozaposlenog i koji pritom ne radi svoj posao jer gubi vreme na pripravnika. Ova gospoda ne da treba da podnesu ostavke, nego im treba zabraniti da se bave javnim poslom kao sto je predavanje i vodjenje fakulteta. Zasto? Zato sto 9 godina nisu uveli Bolonjsku deklaraciju, zato sto studentima koji treba da rade u industriji svesno prenose neadekvatno znanje iz pedesetih i sezdesetih godina 20 veka koje je prevazidjeno i zato sto za pravljenje nesposobnih kadrova sebi dodeljuju ogromne plate i istovremno imaju tezge i na drugim fakultetima i rade naucne radove. Nasi Univerziteti u drzavnom vlasnistvu su isto sto i javna preduzeca, nafatirani beli medvedi, lazna elita pod patronatom korumpiranih politickih struktura. I sada kada su im prvi put zavrnuli pare pobuna! I treba, zasluzuli su da odavno podnesu ostavke zbog neuspeha celokupno sistema visokog obrazovanja u Srbiji.

sasa

pre 14 godina

Uhh jadni oni, sad nece imati platu 150000, nego ce imati 120000. Ne brinem se ja za njih, oni imaju tamo neke svoje fondove i prodaju neke svoje knjige,pljackaju jadne ucenike i imaju otvorene racune u vise banaka i podizu plate iz vise fondova!!....

Djokic

pre 14 godina

Imao sam tu nesrecu da posle vise godina rada na izuzetnom univerzitetu u svetu nadjem posao na nasem drzavnom fakultetu, da bi bio prinudjen da posle 5 godina mucenja odem u institut. Ako postoji institucija na kojoj se apsolutno nista nije promenilo od Brozovog vremena to su drzavni fakulteti. Ti ljudi jos uvek uveliko samoupravljaju, bave se politikom i minumum vremena rade. Studenti i nastava su im poslednja briga i jedino o cemu razmisljaju je kako da namaknu sto vise novca.

petar

pre 14 godina

Ja kao asistent imam platu od oko 55 000 din. Kao docent imacu nesto vise. Sa druge strane, tacno je da pojedini profesori (manjina-to su bas ovi sto hoce da podnesu ostavke-dekani) i to na pojedinim fakultetima bes problema zarađuju po 400-500 hiljada dinara mesečno u proseku. Zato se ništa i ne menja na univerzitetu, jer ovima koji se najviše pitaju odgovara da se nastavi po starom.

manja

pre 14 godina

Neka odmah daju ostavke, ne treba da sastance i na to arce vreme i pare svih nas. Za sve ove godine partijske i rodjacko-kumovske vladavine na univerzitetima doticni su pokazali sta znaju, cast retkim izuzecima. A ovi iz ministarstva, ako im je stvarno stalo, neka malo ozbiljnije pogledaju gde se nalazi nekadasnji podmladak srpskih univerziteta (sada srednja generacija strucnjaka), i, kako znaju i umeju vracaju te ljude nazad u Srbiju.

vladimirrr

pre 14 godina

ostavka?????
nova rec?????
bune se samo kad su pare u pitanju,a kvlaitet skolastva???? KORUPCIJA???
KUPOVINA ISPITA?? niko nije dao ostavku!!!!! samo su pohapseni)))))

Ana

pre 14 godina

Ovo je izborna godina na fakultetima i dekanima mandat ionako uskoro istice. Medjutim, dekani i celokupna rukovodstva na fakultetima, treba da podnesu a ne da prete ostavkama. Uglavnom su se svi dokopali funkcija kao simpatizeri vladajucih stranaka i polozaje su koristili za netralisanje i smirivanje nezadovoljstva medju zaposlenim na fakultetima.

jasminakojovic

pre 14 godina

kao prvo, treba reci kako se finansiraju fakulteti- po broju upisanih studenata, po broju upisanih na istu godinu po ne znam koji put... kad pogledamo statistiku, skoro nema fakulteta na kome je prosek studiranja manji od dvostrukog trajanja studija. takvi studenti i ne dolaze na vezbe i predavanja, slusaonice su skoro prazne, drugim recima, vecina upisanih studenata takoreci i ne studirana, sto znaci da upisanih ima na hiljade, a stvarnih jako malo, pa ne vidim zasto bi takav sistem studiranja neko podrzavao a jos manje finansirao. treba postaviti valjane kriterijume, ocistiti univerzitet od tzv studenata koji se ne pojave cak ni na protestu koji treba da stiti njihova tzv prava, pa onda , naosnovu realnog broja studenata i rezultata korektno finansirati.
mina

d*boy

pre 14 godina

Alavost, nesolidarnost, moralno propadanje, gubitak mere... podiglo je "ucenjivački kapacitet" mnogih slojeva ovog slojevitog društva. Tako i dekani dočekaše svojih pet minuta. Ostavka kao moralni čin DA, kao metod ucene NE. Uostalom zašto niko od njih nije dao ostavku zbog evidentne korupcije na fakultetima, zbog nekvalitetne nastva i zastarelih programa i drugih naprimerenih stvari. Skakavci raznoraznih fela nam pojedoše godine i život.

Kreza

pre 14 godina

Srbija ima izvanredan organizacioni i naucni kadar, samo su svi (velika vecina) u inostranstvu (u zemlji Univerziteti imaju mnoge probleme od kojih je najveci kadrovi; >90% ne bi po zapadnim kriterijumima zadrzalo posao). Dokle god se ljudi iz inostranstva ne zamole da privremeno dodju da naprave sistem i Intitucije, nece biti bolje. Dok se to ne desi ne moze se uraditi nista jer se od "g.. ne moze napraviti dobra pita" ili sto kazu braca Englezi "rubbish in, rubbish out". Posto svi znamo kada ce se zamoliti ljudi iz inostranstva da dodju i srede situaciju(verovatno nikad, a mozda cak ni tada), znamo i kada ce se stvari popraviti. Dotle je uteha da je jako mali broj uspesnih zemalja i univerziteta na svetu.

Mislilac

pre 14 godina

A je l moze neko da mi objasni zasto se za godinu studiranja na Filozofskom fakultetu u Beogradu placa 120,000 dinara, a na istom fakultetu u Nisu 70,000?

ripley

pre 14 godina

Vecini dekana i rektoru BU isticu mandati uskoro, pa im ne pada tesko da masu ostavkama. Sto se nisu bolje borili dok su bili "na pozicijama"?

sremac

pre 14 godina

Fakulteti celokupnu skolarinu, sve uplate koje obave studenti (ispiti, potvrde...) uz ogroman procenat novca iz budzetskih davanja daju u plate zaposlenima. Pri tome je to daleko najlagodniji posao u Srbiji, lagodniji i od poslanickog, vecina profesora i asistenata se na fakultetu pojavi 2 puta nedeljno po 2 casa (uz eventualnih sat po nedelji konsultacija) i za to dobijaju plate i po 2000e.

Naravno da je njihova briga usmerena samo na njihova mesecna primanja, nije njih briga sto su uslovi za studente cesto ocajni (nema mesta ni za sedenje), sto su im predavanja svetlosnim godinama od savremenih tokova u svetu, zasto ih uglavnom nikad nema na konsultacijama, zasto su im vezbaonice opremljene nastavnim sredstvima koja su bila aktuelna pre 30+ godina...

razocarana

pre 14 godina

Imam utisak da su našim profesorima uvek pare bile i ostale u prvom planu. Na fakultetima je opšte rasulo. Studirala sam 6 godina da bih stekla zvanje magistra (4 godine osnovne studije i 2 godine magistarske), da bi mi se danas na fakultetu serviralo kako će moje zvanje biti izjednačeno sa master studijama (3 godine osnovne studije i 1 godina master). Zvanje magistra neće više postojati, ali se zato mogu upisati doktorske studije (a to košta).

Stojan

pre 14 godina

Pojedini fakulteti često sopstvena sredstva, pre svega školarine, koriste za nezakonitu isplatu zarada. Karakterističan je slučaj jednog državnog fakulteta gde su autorski honorari korišćeni za isplatu poklon čestitki za osmi mart. Ministarstvu prosvete su poznati ovakvi slučajevi, ali ne preduzima odgovarajuće mere u skladu sa svojim nadležnostima i odgovornostima. Posebnu zaštitu imaju fakulteti na kojima često drži "predavanja" ministar Dinkić.

muka mi je

pre 14 godina

Sve te vaše pretnje ostavkama, bla bla itd... Sve je to OK, samo mislim da ste zaboravili nešto: STUDENTE I NJIHOVE RODITELJE! Ko njih pita kako im je: školarina za besplatno školstvo, bodovi, čas ovako, čas onako, Bolonja... Ma setite se koliko je stajalo vaše visoko obrazovanje? Koliko je vašim roditeljima bilo lakše da vas školuju??? Kao da ste to sve zaboravili!!! Znam da je meni gotovo nemoguće da školujem dete, a znam da su moji roditelji, kao prosvetari, mene relativno lako iškolovali!!!

Marko (Dorcol)

pre 14 godina

A zasto rebalansom budzeta niste udarili na Miskovica, Hamovica, Lazarevica, Matica, Beka, Djunica, Nicovica... Nego bas na drzavne univerzitete. A mozda je u interesu onih prvih privatizacija ovih drugih? Srbijo zrela si za socijalnu revoluciju...

huh

pre 14 godina

... i onda je mrmot zavio cokoladu, skolarine povecane, studenti protestovali dva i po dana, odustali, platili (u ratama!) i svi ziveli srecno do kraja zivota. Kako je dosadno u Srbiji, sve se zna unapred.

Vreme je!

pre 14 godina

Ovo je kraj. Odgovor na sve sumanutije poteze Vlade treba da bude totalna građanska neposlušnost, generalni štrajk (kao u Zagrebu) i slične mere. Ovu priču slušamo još od komunizma - onome ko radi bolje, treba uzeti više, umesto da se upravo takvi nagrade. To se praktikuje kako sa pojedincima, tako i sa institucijama. To je taj naopaki sistem vrednosti koji se zapatio posle II sv. rata i u kojem parazitiraju sve potonje vlasti (mada se ne može reći da smo bili pametniji i pre II rata).

Planirani potezi dekana su za pohvalu, mora neko političkim bogovima da kaže - ne! Neka makijavelijevski vladari vrate ono što su oteli - činjenjem, nečinjenjem, manipulacijama, neka pritisnu braću magnate koje su sami napravili, nek nam se skinu sa grbače!

Ostalo je, još, da unište solidne državne fakultete, kako bi svi studirali na instant privatnim fakultetima, gde se ispiti polažu zaokruživanjem jednog od tri ponuđena odgovora, kao što ispunjavate test razbibrige u nekom enigmatskom časopisu. Usput, hoće li neko ispitati poreklo imovine bivšeg Slobinog rektora Unkovića koji je, razume se, stekao kapital u Brozovo vreme od bedne profesorsko-rektorske plate i postao novi prosvetni magnat ? Danas čitam da je sa kompanjonima odustao od kupovine "Prosvete", zbog toga što u bliskoj budućnosti ne bi mogao da promeni namenu nekretnina i sl. Obradović je (možete misliti) profesor na takvom jednom "fakultetu", pride ministar. Pa zar to nije malkice sukob nadležnosti, ako ne zakonski, a ono na relaciji levog i desnog obraza? Ovi ljudi, ipak, između obraza imaju nos da nanjuše moć i vlast, i ako se malo uklone - eto ih opet, i opet, i ne možeš im ništa!

Uz to, od svih otetih lokacija u Beogradu, ostali su još državni fakulteti sa svojim nekretninama, na najboljim parcelama na Balkanu. Hmm…

Poštovani i dragi dekani, gospodo profesori, intelektualci, onoliko koliko vas je još ostalo, sad je red na vas, vreme je za jednu ISTINSKU INTELEKTUALNU REVOLUCIJU U OVOJ ZEMLJI! Vreme je da se jednom oglasi i pamet, ovi procenti su samo povod, suština je - strategija (svih) vlasti o dugoročnom i totalnom zaglupljivanju nacije.

Ako vam ostave te procente, a vi se potom povučete - isti ste kao i oni. Nije ovde, gospodo, stvar u procentima, nego U SUŠTINI... Ohrabrite narod, stanite malo ispred, da imaju kome da veruju, da imaju nešto (i nekog) da vide ispred sebe. Progovorite svojom profesorskom čašću, progovorite ozbiljnošću, progovorite STRUKOM, progovorite slobodom da progovorite! Setite se, recimo, jednog Miloša Đurića… Iznenadićete se na koliku ćete podršku naići u narodu.

Podvlačim, opšte poznatu, a tako tešku činjenicu: nije poenta u rušenju političara, estradnih političara, već U RUŠENJU BOLESNOG I VASPOSTAVLJANJU NOVOG «PROSVETITELJSKOG» SISTEMA VREDNOSTI, sa kojim će biti oduvana i sva javna estrada – «konzorcijum» politike, višedecenijskih lažljivaca, magnata, turbo-folka, hulja i ološa…

ivan

pre 14 godina

slazem se sa dekanima. treba da daju ostavke i to je primarno. ukoliko sami ne daju ostavke treba ih penzionisati jer ionako nista ne znaju. sta ima oni da se bune kada im na fakultetima vlada korupcija dok profani nista ne rade na poboljsanju kvaliteta nastave. sama cinjenica da je BU zavrsio medju poslednjim univerzitetima na svetu nasim profanima i dekanima nista ne govori. mogu oni sada da se bune koliko hoce i zbog cega hoce ali sumnjam da ce bilo ko od njih stajati iza svoje reci i dati ostavku onda kada bude trebalo. studenti u ovom slucaju ne bi trebalo da pruze dekanima nikakvu podrsku.

Dominus

pre 14 godina

Podnesite ostavke bez obzira na ishod pregovora, molim vas! Onda da se raspise konkurs, ali ne reda radi nego konkurs gde ce biti izabrani sposobni ljudi koji ce umeti da sprovedu reformu visokog skolstva, jer ste vi za proteklih par godina ruinirali nase visoko skolstvo toliko da se vise ne zna ni kakvo se znanje, ni strucna sprema, ni kvalitet kadrova dobija, jedino sto se znalo to je da je cena studiranja uvek u prvom planu i kao po komandi svi ste je dizali gore, bez imalo srama!!

Dominus

pre 14 godina

Podnesite ostavke bez obzira na ishod pregovora, molim vas! Onda da se raspise konkurs, ali ne reda radi nego konkurs gde ce biti izabrani sposobni ljudi koji ce umeti da sprovedu reformu visokog skolstva, jer ste vi za proteklih par godina ruinirali nase visoko skolstvo toliko da se vise ne zna ni kakvo se znanje, ni strucna sprema, ni kvalitet kadrova dobija, jedino sto se znalo to je da je cena studiranja uvek u prvom planu i kao po komandi svi ste je dizali gore, bez imalo srama!!

huh

pre 14 godina

... i onda je mrmot zavio cokoladu, skolarine povecane, studenti protestovali dva i po dana, odustali, platili (u ratama!) i svi ziveli srecno do kraja zivota. Kako je dosadno u Srbiji, sve se zna unapred.

Vreme je!

pre 14 godina

Ovo je kraj. Odgovor na sve sumanutije poteze Vlade treba da bude totalna građanska neposlušnost, generalni štrajk (kao u Zagrebu) i slične mere. Ovu priču slušamo još od komunizma - onome ko radi bolje, treba uzeti više, umesto da se upravo takvi nagrade. To se praktikuje kako sa pojedincima, tako i sa institucijama. To je taj naopaki sistem vrednosti koji se zapatio posle II sv. rata i u kojem parazitiraju sve potonje vlasti (mada se ne može reći da smo bili pametniji i pre II rata).

Planirani potezi dekana su za pohvalu, mora neko političkim bogovima da kaže - ne! Neka makijavelijevski vladari vrate ono što su oteli - činjenjem, nečinjenjem, manipulacijama, neka pritisnu braću magnate koje su sami napravili, nek nam se skinu sa grbače!

Ostalo je, još, da unište solidne državne fakultete, kako bi svi studirali na instant privatnim fakultetima, gde se ispiti polažu zaokruživanjem jednog od tri ponuđena odgovora, kao što ispunjavate test razbibrige u nekom enigmatskom časopisu. Usput, hoće li neko ispitati poreklo imovine bivšeg Slobinog rektora Unkovića koji je, razume se, stekao kapital u Brozovo vreme od bedne profesorsko-rektorske plate i postao novi prosvetni magnat ? Danas čitam da je sa kompanjonima odustao od kupovine "Prosvete", zbog toga što u bliskoj budućnosti ne bi mogao da promeni namenu nekretnina i sl. Obradović je (možete misliti) profesor na takvom jednom "fakultetu", pride ministar. Pa zar to nije malkice sukob nadležnosti, ako ne zakonski, a ono na relaciji levog i desnog obraza? Ovi ljudi, ipak, između obraza imaju nos da nanjuše moć i vlast, i ako se malo uklone - eto ih opet, i opet, i ne možeš im ništa!

Uz to, od svih otetih lokacija u Beogradu, ostali su još državni fakulteti sa svojim nekretninama, na najboljim parcelama na Balkanu. Hmm…

Poštovani i dragi dekani, gospodo profesori, intelektualci, onoliko koliko vas je još ostalo, sad je red na vas, vreme je za jednu ISTINSKU INTELEKTUALNU REVOLUCIJU U OVOJ ZEMLJI! Vreme je da se jednom oglasi i pamet, ovi procenti su samo povod, suština je - strategija (svih) vlasti o dugoročnom i totalnom zaglupljivanju nacije.

Ako vam ostave te procente, a vi se potom povučete - isti ste kao i oni. Nije ovde, gospodo, stvar u procentima, nego U SUŠTINI... Ohrabrite narod, stanite malo ispred, da imaju kome da veruju, da imaju nešto (i nekog) da vide ispred sebe. Progovorite svojom profesorskom čašću, progovorite ozbiljnošću, progovorite STRUKOM, progovorite slobodom da progovorite! Setite se, recimo, jednog Miloša Đurića… Iznenadićete se na koliku ćete podršku naići u narodu.

Podvlačim, opšte poznatu, a tako tešku činjenicu: nije poenta u rušenju političara, estradnih političara, već U RUŠENJU BOLESNOG I VASPOSTAVLJANJU NOVOG «PROSVETITELJSKOG» SISTEMA VREDNOSTI, sa kojim će biti oduvana i sva javna estrada – «konzorcijum» politike, višedecenijskih lažljivaca, magnata, turbo-folka, hulja i ološa…

Marko (Dorcol)

pre 14 godina

A zasto rebalansom budzeta niste udarili na Miskovica, Hamovica, Lazarevica, Matica, Beka, Djunica, Nicovica... Nego bas na drzavne univerzitete. A mozda je u interesu onih prvih privatizacija ovih drugih? Srbijo zrela si za socijalnu revoluciju...

ivan

pre 14 godina

slazem se sa dekanima. treba da daju ostavke i to je primarno. ukoliko sami ne daju ostavke treba ih penzionisati jer ionako nista ne znaju. sta ima oni da se bune kada im na fakultetima vlada korupcija dok profani nista ne rade na poboljsanju kvaliteta nastave. sama cinjenica da je BU zavrsio medju poslednjim univerzitetima na svetu nasim profanima i dekanima nista ne govori. mogu oni sada da se bune koliko hoce i zbog cega hoce ali sumnjam da ce bilo ko od njih stajati iza svoje reci i dati ostavku onda kada bude trebalo. studenti u ovom slucaju ne bi trebalo da pruze dekanima nikakvu podrsku.

petar

pre 14 godina

Ja kao asistent imam platu od oko 55 000 din. Kao docent imacu nesto vise. Sa druge strane, tacno je da pojedini profesori (manjina-to su bas ovi sto hoce da podnesu ostavke-dekani) i to na pojedinim fakultetima bes problema zarađuju po 400-500 hiljada dinara mesečno u proseku. Zato se ništa i ne menja na univerzitetu, jer ovima koji se najviše pitaju odgovara da se nastavi po starom.

Stojan

pre 14 godina

Pojedini fakulteti često sopstvena sredstva, pre svega školarine, koriste za nezakonitu isplatu zarada. Karakterističan je slučaj jednog državnog fakulteta gde su autorski honorari korišćeni za isplatu poklon čestitki za osmi mart. Ministarstvu prosvete su poznati ovakvi slučajevi, ali ne preduzima odgovarajuće mere u skladu sa svojim nadležnostima i odgovornostima. Posebnu zaštitu imaju fakulteti na kojima često drži "predavanja" ministar Dinkić.

sremac

pre 14 godina

Fakulteti celokupnu skolarinu, sve uplate koje obave studenti (ispiti, potvrde...) uz ogroman procenat novca iz budzetskih davanja daju u plate zaposlenima. Pri tome je to daleko najlagodniji posao u Srbiji, lagodniji i od poslanickog, vecina profesora i asistenata se na fakultetu pojavi 2 puta nedeljno po 2 casa (uz eventualnih sat po nedelji konsultacija) i za to dobijaju plate i po 2000e.

Naravno da je njihova briga usmerena samo na njihova mesecna primanja, nije njih briga sto su uslovi za studente cesto ocajni (nema mesta ni za sedenje), sto su im predavanja svetlosnim godinama od savremenih tokova u svetu, zasto ih uglavnom nikad nema na konsultacijama, zasto su im vezbaonice opremljene nastavnim sredstvima koja su bila aktuelna pre 30+ godina...

Mislilac

pre 14 godina

A je l moze neko da mi objasni zasto se za godinu studiranja na Filozofskom fakultetu u Beogradu placa 120,000 dinara, a na istom fakultetu u Nisu 70,000?

muka mi je

pre 14 godina

Sve te vaše pretnje ostavkama, bla bla itd... Sve je to OK, samo mislim da ste zaboravili nešto: STUDENTE I NJIHOVE RODITELJE! Ko njih pita kako im je: školarina za besplatno školstvo, bodovi, čas ovako, čas onako, Bolonja... Ma setite se koliko je stajalo vaše visoko obrazovanje? Koliko je vašim roditeljima bilo lakše da vas školuju??? Kao da ste to sve zaboravili!!! Znam da je meni gotovo nemoguće da školujem dete, a znam da su moji roditelji, kao prosvetari, mene relativno lako iškolovali!!!

razocarana

pre 14 godina

Imam utisak da su našim profesorima uvek pare bile i ostale u prvom planu. Na fakultetima je opšte rasulo. Studirala sam 6 godina da bih stekla zvanje magistra (4 godine osnovne studije i 2 godine magistarske), da bi mi se danas na fakultetu serviralo kako će moje zvanje biti izjednačeno sa master studijama (3 godine osnovne studije i 1 godina master). Zvanje magistra neće više postojati, ali se zato mogu upisati doktorske studije (a to košta).

Djokic

pre 14 godina

Imao sam tu nesrecu da posle vise godina rada na izuzetnom univerzitetu u svetu nadjem posao na nasem drzavnom fakultetu, da bi bio prinudjen da posle 5 godina mucenja odem u institut. Ako postoji institucija na kojoj se apsolutno nista nije promenilo od Brozovog vremena to su drzavni fakulteti. Ti ljudi jos uvek uveliko samoupravljaju, bave se politikom i minumum vremena rade. Studenti i nastava su im poslednja briga i jedino o cemu razmisljaju je kako da namaknu sto vise novca.

ripley

pre 14 godina

Vecini dekana i rektoru BU isticu mandati uskoro, pa im ne pada tesko da masu ostavkama. Sto se nisu bolje borili dok su bili "na pozicijama"?

d*boy

pre 14 godina

Alavost, nesolidarnost, moralno propadanje, gubitak mere... podiglo je "ucenjivački kapacitet" mnogih slojeva ovog slojevitog društva. Tako i dekani dočekaše svojih pet minuta. Ostavka kao moralni čin DA, kao metod ucene NE. Uostalom zašto niko od njih nije dao ostavku zbog evidentne korupcije na fakultetima, zbog nekvalitetne nastva i zastarelih programa i drugih naprimerenih stvari. Skakavci raznoraznih fela nam pojedoše godine i život.

vladimirrr

pre 14 godina

ostavka?????
nova rec?????
bune se samo kad su pare u pitanju,a kvlaitet skolastva???? KORUPCIJA???
KUPOVINA ISPITA?? niko nije dao ostavku!!!!! samo su pohapseni)))))

Kreza

pre 14 godina

Srbija ima izvanredan organizacioni i naucni kadar, samo su svi (velika vecina) u inostranstvu (u zemlji Univerziteti imaju mnoge probleme od kojih je najveci kadrovi; >90% ne bi po zapadnim kriterijumima zadrzalo posao). Dokle god se ljudi iz inostranstva ne zamole da privremeno dodju da naprave sistem i Intitucije, nece biti bolje. Dok se to ne desi ne moze se uraditi nista jer se od "g.. ne moze napraviti dobra pita" ili sto kazu braca Englezi "rubbish in, rubbish out". Posto svi znamo kada ce se zamoliti ljudi iz inostranstva da dodju i srede situaciju(verovatno nikad, a mozda cak ni tada), znamo i kada ce se stvari popraviti. Dotle je uteha da je jako mali broj uspesnih zemalja i univerziteta na svetu.

Vanja

pre 14 godina

I treba da im uzmu 40%, ja bih im uzeo i 60%! #$%& jedni! Godina na odeljenju ekonomskog fakulteta u Novom Sadu (i ako sam na BUDZETU) me kosta 26 000 din na ime nekih troskova slusanja nastave u Novom Sadu, jer je sediste fakulteta u Subotici. Pa? Je li to budzet? A master (koji na istom fakultetu kosta 2 000e) mi ne pada na pamet da upisujem uopste u zemlji Srbiji, kad u Austriji za 350e PO SEMESTRU mogu da zavrsim isti. Kako ti fakluteti mogu da rade sa tolikom skolarinom, a nasi ne mogu?

goran

pre 14 godina

Nas Univerzitet je ustanova koja onemogucava ljude da dobiju posao kada ga zavrse. Zasto? Zato sto poslodavci pored svih nameta koje imaju moraju da uloze jos 10000 evra da bi svrsenog studenta osposobili za radu u praksi. I to doskolovavanje traje u proseku jos godinu i pod dana, a poslodavac sve to vreme za neproduktivnog radnika placa poreze i doprinose, isplacuje mu platu i jos placa i radnika koji mora da obucava novozaposlenog i koji pritom ne radi svoj posao jer gubi vreme na pripravnika. Ova gospoda ne da treba da podnesu ostavke, nego im treba zabraniti da se bave javnim poslom kao sto je predavanje i vodjenje fakulteta. Zasto? Zato sto 9 godina nisu uveli Bolonjsku deklaraciju, zato sto studentima koji treba da rade u industriji svesno prenose neadekvatno znanje iz pedesetih i sezdesetih godina 20 veka koje je prevazidjeno i zato sto za pravljenje nesposobnih kadrova sebi dodeljuju ogromne plate i istovremno imaju tezge i na drugim fakultetima i rade naucne radove. Nasi Univerziteti u drzavnom vlasnistvu su isto sto i javna preduzeca, nafatirani beli medvedi, lazna elita pod patronatom korumpiranih politickih struktura. I sada kada su im prvi put zavrnuli pare pobuna! I treba, zasluzuli su da odavno podnesu ostavke zbog neuspeha celokupno sistema visokog obrazovanja u Srbiji.

Ana

pre 14 godina

Ovo je izborna godina na fakultetima i dekanima mandat ionako uskoro istice. Medjutim, dekani i celokupna rukovodstva na fakultetima, treba da podnesu a ne da prete ostavkama. Uglavnom su se svi dokopali funkcija kao simpatizeri vladajucih stranaka i polozaje su koristili za netralisanje i smirivanje nezadovoljstva medju zaposlenim na fakultetima.

jasminakojovic

pre 14 godina

kao prvo, treba reci kako se finansiraju fakulteti- po broju upisanih studenata, po broju upisanih na istu godinu po ne znam koji put... kad pogledamo statistiku, skoro nema fakulteta na kome je prosek studiranja manji od dvostrukog trajanja studija. takvi studenti i ne dolaze na vezbe i predavanja, slusaonice su skoro prazne, drugim recima, vecina upisanih studenata takoreci i ne studirana, sto znaci da upisanih ima na hiljade, a stvarnih jako malo, pa ne vidim zasto bi takav sistem studiranja neko podrzavao a jos manje finansirao. treba postaviti valjane kriterijume, ocistiti univerzitet od tzv studenata koji se ne pojave cak ni na protestu koji treba da stiti njihova tzv prava, pa onda , naosnovu realnog broja studenata i rezultata korektno finansirati.
mina

Marija

pre 14 godina

Na EKOF-u u Beogradu knjige su sve "deblje" (jer se profesorima placa po napisanoj strani), sto je u suprotnosti sa "Bolonjom". Svaki izlazak na ispit vise od 3 puta i za apsolvente kojima je istekao aps. staz kosta 1.500 dinara (dok na drugim fakultetima kosta najvise do 600 dinara). Izrada diplome kosta 2.500 dinara za apsolvente, a onima kojima je istekao aps staz 4.000, i za njeno izdavanje se ceka godinu dana (na papirusu da rade, bilo bi brze)... Skolarine se krecu od 80-120 hiljada, zavisno od godine i stepena... Cak je uvedena i neka sumnjiva kategorija "studenata na daljinu" koji placaju skolarinu po godini 80 hiljada. A kad je trebalo pojedine profesore da isteraju metlom sa faksa, nikoga nije bilo da podnese ostavku! A da ne pricamo o tome kako sede po UO, Savetima i tezgare "kojekude". Dan danas se na faksu ne nauci nista prakticno, jer ih mrzi da prosetaju po firmama, i otpocnu saradnju i podstaknu volontiranje studenata kao jedan vid prakse... Bitno je da se hvale brendom "Prvi i jedini" i nista van toga... Cast pojedinim profesorima i asistentima koji se zaista trude da nas nesto nauce... Ostalo su sve deca marksizma i komunizma!

Pera

pre 14 godina

Čitam ove komentare i potpuno mi je jasno zašto nam je društvo u rasulu. Neki su jedva dočekali da vide da još jedna društvena grupa (zaposleni na univerzitetu) ostane bez prihoda. To što pare uzima partijska država da bi ih dala svojim kadrovima uopšte nije važno. Važno je da još nekom crkne krava. E pa Srbadijo, ova krava je zajednička. Kada vam sutra deca budu studirala na Giga-megatrendovima, vi se pitajte zašto je izvedena operacija kojoj sada aplaudirate i da li je slučajno to što je ministar prosvete profesor na jednom od ovakvih fakulteta. Ćerke mogu uvek da budu manekenke, a sinovi fudbaleri.
U zdravlje

manja

pre 14 godina

Neka odmah daju ostavke, ne treba da sastance i na to arce vreme i pare svih nas. Za sve ove godine partijske i rodjacko-kumovske vladavine na univerzitetima doticni su pokazali sta znaju, cast retkim izuzecima. A ovi iz ministarstva, ako im je stvarno stalo, neka malo ozbiljnije pogledaju gde se nalazi nekadasnji podmladak srpskih univerziteta (sada srednja generacija strucnjaka), i, kako znaju i umeju vracaju te ljude nazad u Srbiju.

sasa

pre 14 godina

Uhh jadni oni, sad nece imati platu 150000, nego ce imati 120000. Ne brinem se ja za njih, oni imaju tamo neke svoje fondove i prodaju neke svoje knjige,pljackaju jadne ucenike i imaju otvorene racune u vise banaka i podizu plate iz vise fondova!!....

Lela

pre 14 godina

Dekane ne treba zaliti nego trenutnu situaciju iskoristiti da se konacno na pravi nacin pocne raspravljati o drzavnom univerzitetu, njegovim problemima (koji se gomilaju od 70tih godina) i njegovoj buducnosti. Posle 2000. godine sve price o reformama i promenama na univerzitetima bile su samo jeftina kozmetika. Ustvari, univerzitet je nedodirljiv i povlascen zbog zasluga koje ima u protestima devedesetih i dovodjenju na vlast demokratske opozicije.

Sulc

pre 14 godina

Nije mi jasno kako privatni fakulteti opstaju sa 30-50% nizom skolarinom i placaju sve, cak i knjige ulaze u cenu skolarine? A drzavni nikako da prezive, sve im se placa (knjige i to specijalne i specijalno od predmetnog profe, upisi, potvrde, dobar dan, dovidjenja...). A rashodi jedino platice i opet malo. Pa koji lik bi hteo reforme u prosveti kad svi oni zive kao bubreg u loju?

Iceman

pre 14 godina

Nek daju svi profesori zajedno ostavke. Ionako se kod nas titule doktora cesto dobijaju po principu odbranio sam jedan rad i ja samo to znam i onda je on npr. doktor hemije, a blage veze nemaju. Reizbor se blizi pa mogu da prete, a navikli da maznjavaju pare pa sad ne znaju odakle. Zasta falkutetima studenti treba da placaju? Da u najboljem slucaju ako zavrse za 4-5 godina studiranje, zaposle se i onda fakticki sami se obucavaju za rad i doskolavaju se jer nasi falkuteti te ne pripremaju za praktican rad. Gomila nepotrebnih predmeta i informacija, dosta zastarelih, na nepraktican nacin prezentovana i usvojena. Nek pocnu studenti da ocenjuju profesore i falkutete pa da se vidi koliko su sami studenti zadovoljni onime sto placaju.

sremac

pre 14 godina

Ocigledan primer preteranih apetita nasih visokoskolskih ustanova:
1)Beogradski Univerzitet, Arhitektonski fakultet, skolarina za 2008/09 je 3000 eura. U to nisu uracunati mnogi prateci troskovi. Beogradski Univerzitet rangiran ispod 500-tog mesta na listi svetskih univerziteta (izvor sangajski univerzitet)
2) UBC, Kanada, Arhitektonski fakultet, godisnja skolarina (0.25*119 kredita po 146.5c$) je 4358 can$ ili 2750e. Skoro nikakva dodatna davanja za studente. UBC rangiran na 36-to mesto liste najboljih svetskih univerziteta (isti izvor).

Komentar dekana koji "podnose" ostavke na ovu cinjenicu (ima jos takvih primera ne brinite)???

Hawkeye011

pre 14 godina

Na mom fakultetu su dekan i 4 prodekana pet godina primali tzv. funkcionerske dodatke koji su prevazilazili platu docenta. Tek krajem marta su otkrili svetsku ekonomsku krizu i nepunih 2 meseca pred izbore nove uprave odustali od isplate istih dodataka samim sebima. Za to vreme su studentima povecavali sve vrste nameta pravdajuci se neredovnom isplatom novca za materijalne troskove od strane ministarstva prosvete. Autonomija univerziteta jeste naucna autonomija ali ne i finansijska. Drzava trazi da se vidi gde je trosen novac poreskih obaveza i kakvi su egzaktni naucni doprinosi. Novac odlazi na mesecnu posetu dekana univerzitetu u SAD a ne na usavrsavanje mladjih naucnika. Na kraju, sve ce ovo da plate studenti kroz povecavanje cene prijave ispita, cene odbrane diplomskih radova samo da bi mogao da se odrzi standard moralno politicki podobnih dekana

Milka

pre 14 godina

Ovaj nesposobni Ministar prosvete ilegalno sedi na tronu premudrog Dositeja Obradovića i zajedničko im je samo prezime. Jer da je u njemu znanja, inventivnosti, mudrosti i energije rešio bi problem pre nego nastane u skandal formi. Ovako napravimo prvo skandaloznu situaciju, pa rešavajmo. A gde su udarili u Univerzitet. Napred akademci i studenti i profesori vreme je za ustajanje ili kako kažu dizanje.

vredni mrav

pre 14 godina

Evo mog primera, da demantujem mnoge. Radim na fakultetu kao saradnik u nastavi (asistent pripravnik po Bolonji) i radim najmanje 10 sati u proseku dnevno, a jako cesto i vikendima. Novac koji moj fakultet zaradjuje je od projekata koje moje kolege i ja radimo pored nastave za koju se trudimo da bude sto savremenija i kvalitetnija. Deo novca koji zaradimo od projekata koristimo da platimo kotizacije za konferencije na koje saljemo radove, a koji su zasnovani na istrazivanju implementiranom u projektima. Ako drzava uzme 40%, znacajno manje novca cu da primam od toga, ja cu prestati da radim te projekte i imacu mnogo vise vremena za blejanje, a mozda odem u slobodno vreme da radim u nekoj firmi, jer moje kolege u firmama vec sada zaradjuju skoro duplo vise nego ja, a ja sam bar bio bolji student ako nista drugo. Mozda se odlucim i da odem. Za 40000 necu da prihvatam toliki posao i toliku odgovornost. Istim tempom rade i moji mentori, a ima putovanja, ima i autorskih honorara, ali su znojem zaradjeni, a zasnovani na znanju i obrazovanju. Nek nekom drugom uzimaju 40%, od mene nece, nece imati od cega, ja te pare necu da zaradjujem vise, ako ih oni budu tako oporezovali, dosta je PDV i to sto su povecali porez na autorske honorare 21% na 76%. Nemojte da se bunite, udarice i po svima vama, samo polako, jos se vas nije setio neki savetnik (postavljen po politickoj liniji) u Dijaninom ministarstvu :).

Vreme je!

pre 14 godina

Ovo je kraj. Odgovor na sve sumanutije poteze Vlade treba da bude totalna građanska neposlušnost, generalni štrajk (kao u Zagrebu) i slične mere. Ovu priču slušamo još od komunizma - onome ko radi bolje, treba uzeti više, umesto da se upravo takvi nagrade. To se praktikuje kako sa pojedincima, tako i sa institucijama. To je taj naopaki sistem vrednosti koji se zapatio posle II sv. rata i u kojem parazitiraju sve potonje vlasti (mada se ne može reći da smo bili pametniji i pre II rata).

Planirani potezi dekana su za pohvalu, mora neko političkim bogovima da kaže - ne! Neka makijavelijevski vladari vrate ono što su oteli - činjenjem, nečinjenjem, manipulacijama, neka pritisnu braću magnate koje su sami napravili, nek nam se skinu sa grbače!

Ostalo je, još, da unište solidne državne fakultete, kako bi svi studirali na instant privatnim fakultetima, gde se ispiti polažu zaokruživanjem jednog od tri ponuđena odgovora, kao što ispunjavate test razbibrige u nekom enigmatskom časopisu. Usput, hoće li neko ispitati poreklo imovine bivšeg Slobinog rektora Unkovića koji je, razume se, stekao kapital u Brozovo vreme od bedne profesorsko-rektorske plate i postao novi prosvetni magnat ? Danas čitam da je sa kompanjonima odustao od kupovine "Prosvete", zbog toga što u bliskoj budućnosti ne bi mogao da promeni namenu nekretnina i sl. Obradović je (možete misliti) profesor na takvom jednom "fakultetu", pride ministar. Pa zar to nije malkice sukob nadležnosti, ako ne zakonski, a ono na relaciji levog i desnog obraza? Ovi ljudi, ipak, između obraza imaju nos da nanjuše moć i vlast, i ako se malo uklone - eto ih opet, i opet, i ne možeš im ništa!

Uz to, od svih otetih lokacija u Beogradu, ostali su još državni fakulteti sa svojim nekretninama, na najboljim parcelama na Balkanu. Hmm…

Poštovani i dragi dekani, gospodo profesori, intelektualci, onoliko koliko vas je još ostalo, sad je red na vas, vreme je za jednu ISTINSKU INTELEKTUALNU REVOLUCIJU U OVOJ ZEMLJI! Vreme je da se jednom oglasi i pamet, ovi procenti su samo povod, suština je - strategija (svih) vlasti o dugoročnom i totalnom zaglupljivanju nacije.

Ako vam ostave te procente, a vi se potom povučete - isti ste kao i oni. Nije ovde, gospodo, stvar u procentima, nego U SUŠTINI... Ohrabrite narod, stanite malo ispred, da imaju kome da veruju, da imaju nešto (i nekog) da vide ispred sebe. Progovorite svojom profesorskom čašću, progovorite ozbiljnošću, progovorite STRUKOM, progovorite slobodom da progovorite! Setite se, recimo, jednog Miloša Đurića… Iznenadićete se na koliku ćete podršku naići u narodu.

Podvlačim, opšte poznatu, a tako tešku činjenicu: nije poenta u rušenju političara, estradnih političara, već U RUŠENJU BOLESNOG I VASPOSTAVLJANJU NOVOG «PROSVETITELJSKOG» SISTEMA VREDNOSTI, sa kojim će biti oduvana i sva javna estrada – «konzorcijum» politike, višedecenijskih lažljivaca, magnata, turbo-folka, hulja i ološa…

Dominus

pre 14 godina

Podnesite ostavke bez obzira na ishod pregovora, molim vas! Onda da se raspise konkurs, ali ne reda radi nego konkurs gde ce biti izabrani sposobni ljudi koji ce umeti da sprovedu reformu visokog skolstva, jer ste vi za proteklih par godina ruinirali nase visoko skolstvo toliko da se vise ne zna ni kakvo se znanje, ni strucna sprema, ni kvalitet kadrova dobija, jedino sto se znalo to je da je cena studiranja uvek u prvom planu i kao po komandi svi ste je dizali gore, bez imalo srama!!

ivan

pre 14 godina

slazem se sa dekanima. treba da daju ostavke i to je primarno. ukoliko sami ne daju ostavke treba ih penzionisati jer ionako nista ne znaju. sta ima oni da se bune kada im na fakultetima vlada korupcija dok profani nista ne rade na poboljsanju kvaliteta nastave. sama cinjenica da je BU zavrsio medju poslednjim univerzitetima na svetu nasim profanima i dekanima nista ne govori. mogu oni sada da se bune koliko hoce i zbog cega hoce ali sumnjam da ce bilo ko od njih stajati iza svoje reci i dati ostavku onda kada bude trebalo. studenti u ovom slucaju ne bi trebalo da pruze dekanima nikakvu podrsku.

Pera

pre 14 godina

Čitam ove komentare i potpuno mi je jasno zašto nam je društvo u rasulu. Neki su jedva dočekali da vide da još jedna društvena grupa (zaposleni na univerzitetu) ostane bez prihoda. To što pare uzima partijska država da bi ih dala svojim kadrovima uopšte nije važno. Važno je da još nekom crkne krava. E pa Srbadijo, ova krava je zajednička. Kada vam sutra deca budu studirala na Giga-megatrendovima, vi se pitajte zašto je izvedena operacija kojoj sada aplaudirate i da li je slučajno to što je ministar prosvete profesor na jednom od ovakvih fakulteta. Ćerke mogu uvek da budu manekenke, a sinovi fudbaleri.
U zdravlje

Marko (Dorcol)

pre 14 godina

A zasto rebalansom budzeta niste udarili na Miskovica, Hamovica, Lazarevica, Matica, Beka, Djunica, Nicovica... Nego bas na drzavne univerzitete. A mozda je u interesu onih prvih privatizacija ovih drugih? Srbijo zrela si za socijalnu revoluciju...

sremac

pre 14 godina

Fakulteti celokupnu skolarinu, sve uplate koje obave studenti (ispiti, potvrde...) uz ogroman procenat novca iz budzetskih davanja daju u plate zaposlenima. Pri tome je to daleko najlagodniji posao u Srbiji, lagodniji i od poslanickog, vecina profesora i asistenata se na fakultetu pojavi 2 puta nedeljno po 2 casa (uz eventualnih sat po nedelji konsultacija) i za to dobijaju plate i po 2000e.

Naravno da je njihova briga usmerena samo na njihova mesecna primanja, nije njih briga sto su uslovi za studente cesto ocajni (nema mesta ni za sedenje), sto su im predavanja svetlosnim godinama od savremenih tokova u svetu, zasto ih uglavnom nikad nema na konsultacijama, zasto su im vezbaonice opremljene nastavnim sredstvima koja su bila aktuelna pre 30+ godina...

jasminakojovic

pre 14 godina

kao prvo, treba reci kako se finansiraju fakulteti- po broju upisanih studenata, po broju upisanih na istu godinu po ne znam koji put... kad pogledamo statistiku, skoro nema fakulteta na kome je prosek studiranja manji od dvostrukog trajanja studija. takvi studenti i ne dolaze na vezbe i predavanja, slusaonice su skoro prazne, drugim recima, vecina upisanih studenata takoreci i ne studirana, sto znaci da upisanih ima na hiljade, a stvarnih jako malo, pa ne vidim zasto bi takav sistem studiranja neko podrzavao a jos manje finansirao. treba postaviti valjane kriterijume, ocistiti univerzitet od tzv studenata koji se ne pojave cak ni na protestu koji treba da stiti njihova tzv prava, pa onda , naosnovu realnog broja studenata i rezultata korektno finansirati.
mina

Stojan

pre 14 godina

Pojedini fakulteti često sopstvena sredstva, pre svega školarine, koriste za nezakonitu isplatu zarada. Karakterističan je slučaj jednog državnog fakulteta gde su autorski honorari korišćeni za isplatu poklon čestitki za osmi mart. Ministarstvu prosvete su poznati ovakvi slučajevi, ali ne preduzima odgovarajuće mere u skladu sa svojim nadležnostima i odgovornostima. Posebnu zaštitu imaju fakulteti na kojima često drži "predavanja" ministar Dinkić.

Mislilac

pre 14 godina

A je l moze neko da mi objasni zasto se za godinu studiranja na Filozofskom fakultetu u Beogradu placa 120,000 dinara, a na istom fakultetu u Nisu 70,000?

razocarana

pre 14 godina

Imam utisak da su našim profesorima uvek pare bile i ostale u prvom planu. Na fakultetima je opšte rasulo. Studirala sam 6 godina da bih stekla zvanje magistra (4 godine osnovne studije i 2 godine magistarske), da bi mi se danas na fakultetu serviralo kako će moje zvanje biti izjednačeno sa master studijama (3 godine osnovne studije i 1 godina master). Zvanje magistra neće više postojati, ali se zato mogu upisati doktorske studije (a to košta).

vredni mrav

pre 14 godina

Evo mog primera, da demantujem mnoge. Radim na fakultetu kao saradnik u nastavi (asistent pripravnik po Bolonji) i radim najmanje 10 sati u proseku dnevno, a jako cesto i vikendima. Novac koji moj fakultet zaradjuje je od projekata koje moje kolege i ja radimo pored nastave za koju se trudimo da bude sto savremenija i kvalitetnija. Deo novca koji zaradimo od projekata koristimo da platimo kotizacije za konferencije na koje saljemo radove, a koji su zasnovani na istrazivanju implementiranom u projektima. Ako drzava uzme 40%, znacajno manje novca cu da primam od toga, ja cu prestati da radim te projekte i imacu mnogo vise vremena za blejanje, a mozda odem u slobodno vreme da radim u nekoj firmi, jer moje kolege u firmama vec sada zaradjuju skoro duplo vise nego ja, a ja sam bar bio bolji student ako nista drugo. Mozda se odlucim i da odem. Za 40000 necu da prihvatam toliki posao i toliku odgovornost. Istim tempom rade i moji mentori, a ima putovanja, ima i autorskih honorara, ali su znojem zaradjeni, a zasnovani na znanju i obrazovanju. Nek nekom drugom uzimaju 40%, od mene nece, nece imati od cega, ja te pare necu da zaradjujem vise, ako ih oni budu tako oporezovali, dosta je PDV i to sto su povecali porez na autorske honorare 21% na 76%. Nemojte da se bunite, udarice i po svima vama, samo polako, jos se vas nije setio neki savetnik (postavljen po politickoj liniji) u Dijaninom ministarstvu :).

muka mi je

pre 14 godina

Sve te vaše pretnje ostavkama, bla bla itd... Sve je to OK, samo mislim da ste zaboravili nešto: STUDENTE I NJIHOVE RODITELJE! Ko njih pita kako im je: školarina za besplatno školstvo, bodovi, čas ovako, čas onako, Bolonja... Ma setite se koliko je stajalo vaše visoko obrazovanje? Koliko je vašim roditeljima bilo lakše da vas školuju??? Kao da ste to sve zaboravili!!! Znam da je meni gotovo nemoguće da školujem dete, a znam da su moji roditelji, kao prosvetari, mene relativno lako iškolovali!!!

Sulc

pre 14 godina

Nije mi jasno kako privatni fakulteti opstaju sa 30-50% nizom skolarinom i placaju sve, cak i knjige ulaze u cenu skolarine? A drzavni nikako da prezive, sve im se placa (knjige i to specijalne i specijalno od predmetnog profe, upisi, potvrde, dobar dan, dovidjenja...). A rashodi jedino platice i opet malo. Pa koji lik bi hteo reforme u prosveti kad svi oni zive kao bubreg u loju?

huh

pre 14 godina

... i onda je mrmot zavio cokoladu, skolarine povecane, studenti protestovali dva i po dana, odustali, platili (u ratama!) i svi ziveli srecno do kraja zivota. Kako je dosadno u Srbiji, sve se zna unapred.

ripley

pre 14 godina

Vecini dekana i rektoru BU isticu mandati uskoro, pa im ne pada tesko da masu ostavkama. Sto se nisu bolje borili dok su bili "na pozicijama"?

Kreza

pre 14 godina

Srbija ima izvanredan organizacioni i naucni kadar, samo su svi (velika vecina) u inostranstvu (u zemlji Univerziteti imaju mnoge probleme od kojih je najveci kadrovi; >90% ne bi po zapadnim kriterijumima zadrzalo posao). Dokle god se ljudi iz inostranstva ne zamole da privremeno dodju da naprave sistem i Intitucije, nece biti bolje. Dok se to ne desi ne moze se uraditi nista jer se od "g.. ne moze napraviti dobra pita" ili sto kazu braca Englezi "rubbish in, rubbish out". Posto svi znamo kada ce se zamoliti ljudi iz inostranstva da dodju i srede situaciju(verovatno nikad, a mozda cak ni tada), znamo i kada ce se stvari popraviti. Dotle je uteha da je jako mali broj uspesnih zemalja i univerziteta na svetu.

Vanja

pre 14 godina

I treba da im uzmu 40%, ja bih im uzeo i 60%! #$%& jedni! Godina na odeljenju ekonomskog fakulteta u Novom Sadu (i ako sam na BUDZETU) me kosta 26 000 din na ime nekih troskova slusanja nastave u Novom Sadu, jer je sediste fakulteta u Subotici. Pa? Je li to budzet? A master (koji na istom fakultetu kosta 2 000e) mi ne pada na pamet da upisujem uopste u zemlji Srbiji, kad u Austriji za 350e PO SEMESTRU mogu da zavrsim isti. Kako ti fakluteti mogu da rade sa tolikom skolarinom, a nasi ne mogu?

sasa

pre 14 godina

Uhh jadni oni, sad nece imati platu 150000, nego ce imati 120000. Ne brinem se ja za njih, oni imaju tamo neke svoje fondove i prodaju neke svoje knjige,pljackaju jadne ucenike i imaju otvorene racune u vise banaka i podizu plate iz vise fondova!!....

petar

pre 14 godina

Ja kao asistent imam platu od oko 55 000 din. Kao docent imacu nesto vise. Sa druge strane, tacno je da pojedini profesori (manjina-to su bas ovi sto hoce da podnesu ostavke-dekani) i to na pojedinim fakultetima bes problema zarađuju po 400-500 hiljada dinara mesečno u proseku. Zato se ništa i ne menja na univerzitetu, jer ovima koji se najviše pitaju odgovara da se nastavi po starom.

d*boy

pre 14 godina

Alavost, nesolidarnost, moralno propadanje, gubitak mere... podiglo je "ucenjivački kapacitet" mnogih slojeva ovog slojevitog društva. Tako i dekani dočekaše svojih pet minuta. Ostavka kao moralni čin DA, kao metod ucene NE. Uostalom zašto niko od njih nije dao ostavku zbog evidentne korupcije na fakultetima, zbog nekvalitetne nastva i zastarelih programa i drugih naprimerenih stvari. Skakavci raznoraznih fela nam pojedoše godine i život.

Ana

pre 14 godina

Ovo je izborna godina na fakultetima i dekanima mandat ionako uskoro istice. Medjutim, dekani i celokupna rukovodstva na fakultetima, treba da podnesu a ne da prete ostavkama. Uglavnom su se svi dokopali funkcija kao simpatizeri vladajucih stranaka i polozaje su koristili za netralisanje i smirivanje nezadovoljstva medju zaposlenim na fakultetima.

manja

pre 14 godina

Neka odmah daju ostavke, ne treba da sastance i na to arce vreme i pare svih nas. Za sve ove godine partijske i rodjacko-kumovske vladavine na univerzitetima doticni su pokazali sta znaju, cast retkim izuzecima. A ovi iz ministarstva, ako im je stvarno stalo, neka malo ozbiljnije pogledaju gde se nalazi nekadasnji podmladak srpskih univerziteta (sada srednja generacija strucnjaka), i, kako znaju i umeju vracaju te ljude nazad u Srbiju.

Djokic

pre 14 godina

Imao sam tu nesrecu da posle vise godina rada na izuzetnom univerzitetu u svetu nadjem posao na nasem drzavnom fakultetu, da bi bio prinudjen da posle 5 godina mucenja odem u institut. Ako postoji institucija na kojoj se apsolutno nista nije promenilo od Brozovog vremena to su drzavni fakulteti. Ti ljudi jos uvek uveliko samoupravljaju, bave se politikom i minumum vremena rade. Studenti i nastava su im poslednja briga i jedino o cemu razmisljaju je kako da namaknu sto vise novca.

Lela

pre 14 godina

Dekane ne treba zaliti nego trenutnu situaciju iskoristiti da se konacno na pravi nacin pocne raspravljati o drzavnom univerzitetu, njegovim problemima (koji se gomilaju od 70tih godina) i njegovoj buducnosti. Posle 2000. godine sve price o reformama i promenama na univerzitetima bile su samo jeftina kozmetika. Ustvari, univerzitet je nedodirljiv i povlascen zbog zasluga koje ima u protestima devedesetih i dovodjenju na vlast demokratske opozicije.

vladimirrr

pre 14 godina

ostavka?????
nova rec?????
bune se samo kad su pare u pitanju,a kvlaitet skolastva???? KORUPCIJA???
KUPOVINA ISPITA?? niko nije dao ostavku!!!!! samo su pohapseni)))))

goran

pre 14 godina

Nas Univerzitet je ustanova koja onemogucava ljude da dobiju posao kada ga zavrse. Zasto? Zato sto poslodavci pored svih nameta koje imaju moraju da uloze jos 10000 evra da bi svrsenog studenta osposobili za radu u praksi. I to doskolovavanje traje u proseku jos godinu i pod dana, a poslodavac sve to vreme za neproduktivnog radnika placa poreze i doprinose, isplacuje mu platu i jos placa i radnika koji mora da obucava novozaposlenog i koji pritom ne radi svoj posao jer gubi vreme na pripravnika. Ova gospoda ne da treba da podnesu ostavke, nego im treba zabraniti da se bave javnim poslom kao sto je predavanje i vodjenje fakulteta. Zasto? Zato sto 9 godina nisu uveli Bolonjsku deklaraciju, zato sto studentima koji treba da rade u industriji svesno prenose neadekvatno znanje iz pedesetih i sezdesetih godina 20 veka koje je prevazidjeno i zato sto za pravljenje nesposobnih kadrova sebi dodeljuju ogromne plate i istovremno imaju tezge i na drugim fakultetima i rade naucne radove. Nasi Univerziteti u drzavnom vlasnistvu su isto sto i javna preduzeca, nafatirani beli medvedi, lazna elita pod patronatom korumpiranih politickih struktura. I sada kada su im prvi put zavrnuli pare pobuna! I treba, zasluzuli su da odavno podnesu ostavke zbog neuspeha celokupno sistema visokog obrazovanja u Srbiji.

Marija

pre 14 godina

Na EKOF-u u Beogradu knjige su sve "deblje" (jer se profesorima placa po napisanoj strani), sto je u suprotnosti sa "Bolonjom". Svaki izlazak na ispit vise od 3 puta i za apsolvente kojima je istekao aps. staz kosta 1.500 dinara (dok na drugim fakultetima kosta najvise do 600 dinara). Izrada diplome kosta 2.500 dinara za apsolvente, a onima kojima je istekao aps staz 4.000, i za njeno izdavanje se ceka godinu dana (na papirusu da rade, bilo bi brze)... Skolarine se krecu od 80-120 hiljada, zavisno od godine i stepena... Cak je uvedena i neka sumnjiva kategorija "studenata na daljinu" koji placaju skolarinu po godini 80 hiljada. A kad je trebalo pojedine profesore da isteraju metlom sa faksa, nikoga nije bilo da podnese ostavku! A da ne pricamo o tome kako sede po UO, Savetima i tezgare "kojekude". Dan danas se na faksu ne nauci nista prakticno, jer ih mrzi da prosetaju po firmama, i otpocnu saradnju i podstaknu volontiranje studenata kao jedan vid prakse... Bitno je da se hvale brendom "Prvi i jedini" i nista van toga... Cast pojedinim profesorima i asistentima koji se zaista trude da nas nesto nauce... Ostalo su sve deca marksizma i komunizma!

Iceman

pre 14 godina

Nek daju svi profesori zajedno ostavke. Ionako se kod nas titule doktora cesto dobijaju po principu odbranio sam jedan rad i ja samo to znam i onda je on npr. doktor hemije, a blage veze nemaju. Reizbor se blizi pa mogu da prete, a navikli da maznjavaju pare pa sad ne znaju odakle. Zasta falkutetima studenti treba da placaju? Da u najboljem slucaju ako zavrse za 4-5 godina studiranje, zaposle se i onda fakticki sami se obucavaju za rad i doskolavaju se jer nasi falkuteti te ne pripremaju za praktican rad. Gomila nepotrebnih predmeta i informacija, dosta zastarelih, na nepraktican nacin prezentovana i usvojena. Nek pocnu studenti da ocenjuju profesore i falkutete pa da se vidi koliko su sami studenti zadovoljni onime sto placaju.

sremac

pre 14 godina

Ocigledan primer preteranih apetita nasih visokoskolskih ustanova:
1)Beogradski Univerzitet, Arhitektonski fakultet, skolarina za 2008/09 je 3000 eura. U to nisu uracunati mnogi prateci troskovi. Beogradski Univerzitet rangiran ispod 500-tog mesta na listi svetskih univerziteta (izvor sangajski univerzitet)
2) UBC, Kanada, Arhitektonski fakultet, godisnja skolarina (0.25*119 kredita po 146.5c$) je 4358 can$ ili 2750e. Skoro nikakva dodatna davanja za studente. UBC rangiran na 36-to mesto liste najboljih svetskih univerziteta (isti izvor).

Komentar dekana koji "podnose" ostavke na ovu cinjenicu (ima jos takvih primera ne brinite)???

Milka

pre 14 godina

Ovaj nesposobni Ministar prosvete ilegalno sedi na tronu premudrog Dositeja Obradovića i zajedničko im je samo prezime. Jer da je u njemu znanja, inventivnosti, mudrosti i energije rešio bi problem pre nego nastane u skandal formi. Ovako napravimo prvo skandaloznu situaciju, pa rešavajmo. A gde su udarili u Univerzitet. Napred akademci i studenti i profesori vreme je za ustajanje ili kako kažu dizanje.

Hawkeye011

pre 14 godina

Na mom fakultetu su dekan i 4 prodekana pet godina primali tzv. funkcionerske dodatke koji su prevazilazili platu docenta. Tek krajem marta su otkrili svetsku ekonomsku krizu i nepunih 2 meseca pred izbore nove uprave odustali od isplate istih dodataka samim sebima. Za to vreme su studentima povecavali sve vrste nameta pravdajuci se neredovnom isplatom novca za materijalne troskove od strane ministarstva prosvete. Autonomija univerziteta jeste naucna autonomija ali ne i finansijska. Drzava trazi da se vidi gde je trosen novac poreskih obaveza i kakvi su egzaktni naucni doprinosi. Novac odlazi na mesecnu posetu dekana univerzitetu u SAD a ne na usavrsavanje mladjih naucnika. Na kraju, sve ce ovo da plate studenti kroz povecavanje cene prijave ispita, cene odbrane diplomskih radova samo da bi mogao da se odrzi standard moralno politicki podobnih dekana