Subota, 14.04.2007.

10:05

Kritika srpskog Ustava

Ustav Srbije napisan ishitreno i nije kvalitetan kao nacrti koje je opozicija pisala u vreme Miloševića, ocenila Venecijanska komisija.

Izvor: B92

Kritika srpskog Ustava IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

22 Komentari

Sortiraj po:

Cista matematika

pre 17 godina

Albanci nisu izbaceni iz birackih spiskova, oni nisu ni upisani u biracke spiskove vec decenijama, a znamo svi da bi glasao moras biti stariji od osamnaest godina i drzavljanin zemlje u kojoj je glasanje. Prema tome, koliko drzavljana toliko i glasanja!

sarcastic

pre 17 godina

Javna rasprava je prilicno neodredjen pojam koji slobodno mogu povezati sa razmisljanjem u komunistickom sistemu. Nedostatak te tzv javne rasprave ne moze se smatrati preprekom da ustav bude dobro napisan, jer podseticu da je jedan o najboljih ustava u srpskoj istoriji, onaj iz 1888. napisan u prilicno kratkom roku i bez te javne rasprave.

Ivan

pre 17 godina

Naravno da ovaj Ustav nije legitiman. Kako zbog načina na koji je donet, tako i zbog činjenice da je sâm referendum najverovatnije pokraden.
Mislite da se građani ne sećaju šta se deševalo tog oktobra 2006?

Milutin

pre 17 godina

Ne samo da ima velikih propusta nego je u osnovi svoje demokraticnosti, legaliteta i legitimnosti ustav paradoksalan. Ustav definise Srbiju kao demokratsku zemlju, ciji su Kosovo i gradjani Kosova sastavni deo a onda se pri glasanju selektivno ne racuna jedna nacionalna manjina u gradjane glasace(Siptari sa Kosova, dok se Srbi sa Kosova racunaju i broje) kako bi se smanjila brojka od potrebnih 50% za njegovo usvajanje.
Ukoliko Albanci ne zele da izadju na glasanje kao sto nije izaslo ni 40% ostalih gradjana Srbije, svi oni se ne smeju apriori izbaciti iz birackog tela i osnovne izborne matematike jer je to protiv ustavno i po proslom i po sadasnjem ustavu. To je samo jedan od pokazatelja koliko se daleko moralo ici da se donese jedan ovakav ustav.

Simens

pre 17 godina

Sta reci o tom Ustavu kada ga je vec prekrsio njegov najveci zagovarac, Vojislav Kostunica, prilikom produzenja privremenog finansiranja.
U ovoj zemlji nista nije normalno, pa zasto bi onda Ustav bio takav.

Миле Обрадовић

pre 17 godina

Неоспорна чињеница је да је садашњи устав Србије много бољи од претходног.
Такође, услов за промену је сада референдум где је потребан пристанак од половине ИЗАШЛИХ бирача а не свих уписаних. Мора се признати да само захваљујући великој упорности појединих учесника на српској политичкој сцени тај претходни референдумски услов је испуњен.
С обзиром да су у релативно блиској будућности могуће промене УН резолуције 1244, која је уграђена у устав, свака нова резолуција која би уређивала статус Космета би, практично, покренула и процес измена постојећег устава, чиме би се добила могућност да се отклоне сви до сада уочени недостаци.

Milos Ilic

pre 17 godina

Samo kritike i kritike. Budimo bar malo objektivni. Da li joss uvek zzalimo za Slobinim ustavom?
Nijedan ustav nije idealan niti che biti. Kako je Kostunica sa manjinskom vladom "izboksovao" ovaj ustav i odbacio Milosevicev to che se ipak pamtiti. Ne ccudi me uopsste da ima propusta kada se pogleda naccin usaglassavanja ustava sa DS i SRS. Ipak je ovo bio veliki pomak i dobra osnova za naredni (ko zzeli da popravlja).

(Vlast)a

pre 17 godina

Hvala Bogu sto se neko konacno osmelio da popu kaze pop a bobu bob!
Posto "demokratsku" vlast nije nimalo briga za primedbe i sugestije gradjana,javnih licnosti,kredibilnih ustanova i sl.kojih je bilo pre donosenja ustava,doneli su ga sramno kako su ga doneli i sad to nakazno cudoviste treba ljuljati!
Zanimljivo je da je u vreme donosenja bio sveta krava u kojoj je bogohulno promeniti zarez,a sad je moguce usvojiti primedbe?!
Deca vam se smeju zbog cuvanja zemlje preambulom a vi se igrate strucnjaka,eksperata i intelektualne vlade.
Na sledecim izborima treba da pobede piljari pa cemo, umesto suvog skolskog znanja,imati zdrav razum.

Nisu vise 2 oka u glavi

pre 17 godina

Venecijanska Komisija u slucaju Crne Gore je davala misljenje po zahtevu R. Crne Gore.

Cak i sada je Venecijanska komisija dala misljenje o ekspertskom tekstu Ustava Crne Gore, pa ce dati misljenje o konacnom predlogu - pre nego sto bude usvojen. Ali to je zato sto je zvanicna Podgorica to trazila.

Ovo misljenje Venecijanske komisije o srpskom ustavu je sada dato, iako Srbija to zvanicno nije trazila (ustvari izbegavala), zato sto je Srbija clanica Saveta Evrope - koji je na neki nacin duzan da proveri da li njegova clanica (Srbija) ispunjava standarde.

Mrki

pre 17 godina

I sta je sada svrha oglasavanja Venecijanske komisije? Svi koji su hteli da otvore oci i koriste mozak su ovo sve znali. Cak i nasi gradjani koji od dobijanja prilike da glasaju, glasaju pogresno, su to uvideli pa je vlast (potpomognuta DSom i radikalima) morala da namakne par procenata (i pored dva dana glasanja, izvodjenja Patrijarha na biraliste, i najjeftinije propagande da Albanci vec vrte razanj jer ce valjda bez srpskog ustava dobiti Kosovo) da bi Ustav prosao. Da ne spominjemo da su se strane diplomate utrkivale sa izjavama kako je Srbiji potreban ustav i niko nije ni rec rekao o njegovim manama, i pogotovo o nedemokratskoj i ponizavajucoj proceduri njegovog usaglasavanja, bez dana javne rasprave.
Sto se tice Venecijanske komisije, ona je vrlo intenzivno pratila Zakon o referendumu u Crnoj Gori, kao i tekuci proces usaglasavanja ustava u toj drzavi (i tako im pomogla kao posrednik), a ovde se javlja kad je sve odavno gotovo.

Veteran

pre 17 godina

Venecijanska komisija je postala pravi "konsultant" za ustave. Očekujem da uskoro to bude institucija koja će pisati ustave po narudžbini . Ako Kosovu daju nezavisnost nesumnjam da ce im ono biti prva "mušterija".

gazga Čeda

pre 17 godina

Pa da! A Borisovo objašnjenje podrške novom Ustavu je upravo bilo tipa: znamo da nije savršen ali može da se menja. Pa kako da se menja ako je krut?! Izgleda Borise da ti isuviše veruješ premijeru, koji te je nasankao više puta do sada! Koliko god ga mrzeo, moram da priznam da bih samo u najgorim noćnim morama predvideo da će ovoliko dugo da vlada. Naravno zahvaljujući na svom nadasve poznatom legijalizmu, aferama i ko zna čemu sve? Pa dokle BRE?!!! Energije za novi 05. oktobar nema, narod je zapao u apatiju, sistem vrednosti je nastavio sa urušavanjem, distanciranje od sveta se nastavlja, teorije zavere opet su prisutne. Da li ste se svi vi koji ćete plaćati vize za izlazak iz zemlje zapiotali ikad do kada ćete to raditi? Zašto nam premijer i kohabitacioni partner ne objasne malo neke stvari i odgovore na pitanja. Zašto premijer i predsednik nemaju redovne konferencije za pitanja novinara. Jer bi morali da zabrane B92 pristup? Jer bi morali da stave brnjicu Velji? jer bi se možda postideli? Sram vas bilo!!! Ako svemu ovome dodamo i ozbiljnu sumnju u regularnost referenduma o ustavu, i ogromne pare koje je vlast uložila upravo da bi obezbedila usvajanje istog, onda je gorak ukus još jači. Neka vam je na čast!

Nada

pre 17 godina

Za realno ocenjivanje kritike ove komisije, ne bi bilo lose saznati:
1. Sta su EVROPSKI standardi.
2. Koje evropske zemlje, iz EU ili van nje u svojim Ustavima ispunjavaju (danas)te standarde, pogotovo kada se radi o prioritetu (sprovodjenju) unutrasnjih zakona u odnosu na medjunarodne.
3. Ocene ove komisije o Ustavima svih evropskih zemalja (geografski), ukoliko se time bavila i koje mesto zauzima nas Ustav u odnosu na Ustave drugih (na primer Nemacke, Francuske, Spanije, Swedske, ali i Albanije, Hrvatske, Bugarske, Rumununije...)

Nele

pre 17 godina

Pa ne mogu da verujem da Kostunica nije uradio dobar Ustav, ha.. On je toliko pricao o Ustavu da je dosadio i bogu i narodu. Bilo je za ocekivati da je taj Ustav najbolji koji je Srbija u svojoj istoriji imala. Cim je najbolji logicno je bilo da za njega glasa ogromna vecina gradjana a ne da on jedva prodje na referendumu koji je, kao nikada do sada, trajao dva dana (i jednu noc). Tek ce nas glava boleti od tog Ustava, za pocetak zbog preambule koja se tice Kosova. Bez obzira sto sam kao glasac prevaren eliminisanjem Djelica kao premijera drago mi je da ce Kostunica morati da se koprca sa svojom preambulom kada savet bezbednosti kaze svoje. Samo da ga potsetim, ako bude hteo nesto silom da brani, da prvo povede svoje najblize i svoje istomisljenike a ne da se razbacuje tudjim zivotima.

Pravdoljub

pre 17 godina

To jednostavno znaci da nasi domaci "pravni eksperti" za Ustav, na celu sa Dr Vojislavom Kostunicom, nisu polozili ispit pred Evropskom "ispitnom" komisijom. Tipican palanacki mentalitet: kao "prvi u svom selu" dugo su nas ubedjivali da su najbolji, da su skupina "eksperata" i tako sve dok ih nismo pustili da odu u svet, u veliki grad, kada se ispostavilo da su tamo - zadnji.
Da nisu i oni diplomirali u nekom Kragujevcu?

Misha

pre 17 godina

Naravno da ovaj ustav ne valja. Samo se setite kojom je brzino donet i kako su ga sastavljali. Nije bilo sanse da obicni gradjani uopste diskutuju o tom predlogu ustava. A onda samo glasanje i kampanja za ustav. Strasno. Kosovo se pominjalo u svakoj recenici. Broj poslanika (250), polu-predsednicki sistem i direktno biranje predsednika, preambula, cirilica kao jedino zvanicno pismo (sramota!), jurisdikcija partija nad poslanicima, prioritet domaceg prava nad medjunarodnim, termin "republicki) javni tuzilac (kao da postoji federalni) ... sve su to stvari koje se moraju menjati, i koje ce se sigurn menjati. Alo ce ovaj "ustav" ostati VELIKA MRLJA u istoriji pisanja ustava u Srbiji.

Pravnik

pre 17 godina

Bilo bi veoma interesantno da
deklarisani "legalista",doktor ustavnog prava,i Predssednik "tehničke" Vlade Republike Srbije sada izađe na konferenciju za štampu i UŽIVO,pred licem javnosti,prokomentariše ovo mišljenje Venecijanske komisije.
Koliko prošle,2006.godine,negde u ovo vreme taj čovek se,po pitanju referenduma u Crnoj Gori,zaklinjao u nalaz i mišljenje te Komisije.
Kako je upravo on tvorac aktuelnog Ustava,koji je donet tako kako je donet /bez javne rasprave,referendum u trajanju od 2 dana,panični poziovi da se izađe na referendum "jer Tači sprema vatromet" i sl./javnost svakako MORA tražiti od njega da se oglasi povodom nalaza i mišljenja Venecijanske komisije u pogledu njegovog Ustava.
No,toga biti neće,jer taj čovek nema dovoljno građanske i stručne hrabrosti da se javno oglasi,već će to biti kao i do sada,saopštenjem koje će pročitati ili S.Đurić ili A.Mladenović.

Pravnik

Pravnik

Pravnik

pre 17 godina

Bilo bi veoma interesantno da
deklarisani "legalista",doktor ustavnog prava,i Predssednik "tehničke" Vlade Republike Srbije sada izađe na konferenciju za štampu i UŽIVO,pred licem javnosti,prokomentariše ovo mišljenje Venecijanske komisije.
Koliko prošle,2006.godine,negde u ovo vreme taj čovek se,po pitanju referenduma u Crnoj Gori,zaklinjao u nalaz i mišljenje te Komisije.
Kako je upravo on tvorac aktuelnog Ustava,koji je donet tako kako je donet /bez javne rasprave,referendum u trajanju od 2 dana,panični poziovi da se izađe na referendum "jer Tači sprema vatromet" i sl./javnost svakako MORA tražiti od njega da se oglasi povodom nalaza i mišljenja Venecijanske komisije u pogledu njegovog Ustava.
No,toga biti neće,jer taj čovek nema dovoljno građanske i stručne hrabrosti da se javno oglasi,već će to biti kao i do sada,saopštenjem koje će pročitati ili S.Đurić ili A.Mladenović.

Pravnik

Pravnik

Misha

pre 17 godina

Naravno da ovaj ustav ne valja. Samo se setite kojom je brzino donet i kako su ga sastavljali. Nije bilo sanse da obicni gradjani uopste diskutuju o tom predlogu ustava. A onda samo glasanje i kampanja za ustav. Strasno. Kosovo se pominjalo u svakoj recenici. Broj poslanika (250), polu-predsednicki sistem i direktno biranje predsednika, preambula, cirilica kao jedino zvanicno pismo (sramota!), jurisdikcija partija nad poslanicima, prioritet domaceg prava nad medjunarodnim, termin "republicki) javni tuzilac (kao da postoji federalni) ... sve su to stvari koje se moraju menjati, i koje ce se sigurn menjati. Alo ce ovaj "ustav" ostati VELIKA MRLJA u istoriji pisanja ustava u Srbiji.

Nele

pre 17 godina

Pa ne mogu da verujem da Kostunica nije uradio dobar Ustav, ha.. On je toliko pricao o Ustavu da je dosadio i bogu i narodu. Bilo je za ocekivati da je taj Ustav najbolji koji je Srbija u svojoj istoriji imala. Cim je najbolji logicno je bilo da za njega glasa ogromna vecina gradjana a ne da on jedva prodje na referendumu koji je, kao nikada do sada, trajao dva dana (i jednu noc). Tek ce nas glava boleti od tog Ustava, za pocetak zbog preambule koja se tice Kosova. Bez obzira sto sam kao glasac prevaren eliminisanjem Djelica kao premijera drago mi je da ce Kostunica morati da se koprca sa svojom preambulom kada savet bezbednosti kaze svoje. Samo da ga potsetim, ako bude hteo nesto silom da brani, da prvo povede svoje najblize i svoje istomisljenike a ne da se razbacuje tudjim zivotima.

gazga Čeda

pre 17 godina

Pa da! A Borisovo objašnjenje podrške novom Ustavu je upravo bilo tipa: znamo da nije savršen ali može da se menja. Pa kako da se menja ako je krut?! Izgleda Borise da ti isuviše veruješ premijeru, koji te je nasankao više puta do sada! Koliko god ga mrzeo, moram da priznam da bih samo u najgorim noćnim morama predvideo da će ovoliko dugo da vlada. Naravno zahvaljujući na svom nadasve poznatom legijalizmu, aferama i ko zna čemu sve? Pa dokle BRE?!!! Energije za novi 05. oktobar nema, narod je zapao u apatiju, sistem vrednosti je nastavio sa urušavanjem, distanciranje od sveta se nastavlja, teorije zavere opet su prisutne. Da li ste se svi vi koji ćete plaćati vize za izlazak iz zemlje zapiotali ikad do kada ćete to raditi? Zašto nam premijer i kohabitacioni partner ne objasne malo neke stvari i odgovore na pitanja. Zašto premijer i predsednik nemaju redovne konferencije za pitanja novinara. Jer bi morali da zabrane B92 pristup? Jer bi morali da stave brnjicu Velji? jer bi se možda postideli? Sram vas bilo!!! Ako svemu ovome dodamo i ozbiljnu sumnju u regularnost referenduma o ustavu, i ogromne pare koje je vlast uložila upravo da bi obezbedila usvajanje istog, onda je gorak ukus još jači. Neka vam je na čast!

Nada

pre 17 godina

Za realno ocenjivanje kritike ove komisije, ne bi bilo lose saznati:
1. Sta su EVROPSKI standardi.
2. Koje evropske zemlje, iz EU ili van nje u svojim Ustavima ispunjavaju (danas)te standarde, pogotovo kada se radi o prioritetu (sprovodjenju) unutrasnjih zakona u odnosu na medjunarodne.
3. Ocene ove komisije o Ustavima svih evropskih zemalja (geografski), ukoliko se time bavila i koje mesto zauzima nas Ustav u odnosu na Ustave drugih (na primer Nemacke, Francuske, Spanije, Swedske, ali i Albanije, Hrvatske, Bugarske, Rumununije...)

Pravdoljub

pre 17 godina

To jednostavno znaci da nasi domaci "pravni eksperti" za Ustav, na celu sa Dr Vojislavom Kostunicom, nisu polozili ispit pred Evropskom "ispitnom" komisijom. Tipican palanacki mentalitet: kao "prvi u svom selu" dugo su nas ubedjivali da su najbolji, da su skupina "eksperata" i tako sve dok ih nismo pustili da odu u svet, u veliki grad, kada se ispostavilo da su tamo - zadnji.
Da nisu i oni diplomirali u nekom Kragujevcu?

(Vlast)a

pre 17 godina

Hvala Bogu sto se neko konacno osmelio da popu kaze pop a bobu bob!
Posto "demokratsku" vlast nije nimalo briga za primedbe i sugestije gradjana,javnih licnosti,kredibilnih ustanova i sl.kojih je bilo pre donosenja ustava,doneli su ga sramno kako su ga doneli i sad to nakazno cudoviste treba ljuljati!
Zanimljivo je da je u vreme donosenja bio sveta krava u kojoj je bogohulno promeniti zarez,a sad je moguce usvojiti primedbe?!
Deca vam se smeju zbog cuvanja zemlje preambulom a vi se igrate strucnjaka,eksperata i intelektualne vlade.
Na sledecim izborima treba da pobede piljari pa cemo, umesto suvog skolskog znanja,imati zdrav razum.

Veteran

pre 17 godina

Venecijanska komisija je postala pravi "konsultant" za ustave. Očekujem da uskoro to bude institucija koja će pisati ustave po narudžbini . Ako Kosovu daju nezavisnost nesumnjam da ce im ono biti prva "mušterija".

Milutin

pre 17 godina

Ne samo da ima velikih propusta nego je u osnovi svoje demokraticnosti, legaliteta i legitimnosti ustav paradoksalan. Ustav definise Srbiju kao demokratsku zemlju, ciji su Kosovo i gradjani Kosova sastavni deo a onda se pri glasanju selektivno ne racuna jedna nacionalna manjina u gradjane glasace(Siptari sa Kosova, dok se Srbi sa Kosova racunaju i broje) kako bi se smanjila brojka od potrebnih 50% za njegovo usvajanje.
Ukoliko Albanci ne zele da izadju na glasanje kao sto nije izaslo ni 40% ostalih gradjana Srbije, svi oni se ne smeju apriori izbaciti iz birackog tela i osnovne izborne matematike jer je to protiv ustavno i po proslom i po sadasnjem ustavu. To je samo jedan od pokazatelja koliko se daleko moralo ici da se donese jedan ovakav ustav.

Milos Ilic

pre 17 godina

Samo kritike i kritike. Budimo bar malo objektivni. Da li joss uvek zzalimo za Slobinim ustavom?
Nijedan ustav nije idealan niti che biti. Kako je Kostunica sa manjinskom vladom "izboksovao" ovaj ustav i odbacio Milosevicev to che se ipak pamtiti. Ne ccudi me uopsste da ima propusta kada se pogleda naccin usaglassavanja ustava sa DS i SRS. Ipak je ovo bio veliki pomak i dobra osnova za naredni (ko zzeli da popravlja).

Simens

pre 17 godina

Sta reci o tom Ustavu kada ga je vec prekrsio njegov najveci zagovarac, Vojislav Kostunica, prilikom produzenja privremenog finansiranja.
U ovoj zemlji nista nije normalno, pa zasto bi onda Ustav bio takav.

Mrki

pre 17 godina

I sta je sada svrha oglasavanja Venecijanske komisije? Svi koji su hteli da otvore oci i koriste mozak su ovo sve znali. Cak i nasi gradjani koji od dobijanja prilike da glasaju, glasaju pogresno, su to uvideli pa je vlast (potpomognuta DSom i radikalima) morala da namakne par procenata (i pored dva dana glasanja, izvodjenja Patrijarha na biraliste, i najjeftinije propagande da Albanci vec vrte razanj jer ce valjda bez srpskog ustava dobiti Kosovo) da bi Ustav prosao. Da ne spominjemo da su se strane diplomate utrkivale sa izjavama kako je Srbiji potreban ustav i niko nije ni rec rekao o njegovim manama, i pogotovo o nedemokratskoj i ponizavajucoj proceduri njegovog usaglasavanja, bez dana javne rasprave.
Sto se tice Venecijanske komisije, ona je vrlo intenzivno pratila Zakon o referendumu u Crnoj Gori, kao i tekuci proces usaglasavanja ustava u toj drzavi (i tako im pomogla kao posrednik), a ovde se javlja kad je sve odavno gotovo.

Nisu vise 2 oka u glavi

pre 17 godina

Venecijanska Komisija u slucaju Crne Gore je davala misljenje po zahtevu R. Crne Gore.

Cak i sada je Venecijanska komisija dala misljenje o ekspertskom tekstu Ustava Crne Gore, pa ce dati misljenje o konacnom predlogu - pre nego sto bude usvojen. Ali to je zato sto je zvanicna Podgorica to trazila.

Ovo misljenje Venecijanske komisije o srpskom ustavu je sada dato, iako Srbija to zvanicno nije trazila (ustvari izbegavala), zato sto je Srbija clanica Saveta Evrope - koji je na neki nacin duzan da proveri da li njegova clanica (Srbija) ispunjava standarde.

Миле Обрадовић

pre 17 godina

Неоспорна чињеница је да је садашњи устав Србије много бољи од претходног.
Такође, услов за промену је сада референдум где је потребан пристанак од половине ИЗАШЛИХ бирача а не свих уписаних. Мора се признати да само захваљујући великој упорности појединих учесника на српској политичкој сцени тај претходни референдумски услов је испуњен.
С обзиром да су у релативно блиској будућности могуће промене УН резолуције 1244, која је уграђена у устав, свака нова резолуција која би уређивала статус Космета би, практично, покренула и процес измена постојећег устава, чиме би се добила могућност да се отклоне сви до сада уочени недостаци.

Ivan

pre 17 godina

Naravno da ovaj Ustav nije legitiman. Kako zbog načina na koji je donet, tako i zbog činjenice da je sâm referendum najverovatnije pokraden.
Mislite da se građani ne sećaju šta se deševalo tog oktobra 2006?

Cista matematika

pre 17 godina

Albanci nisu izbaceni iz birackih spiskova, oni nisu ni upisani u biracke spiskove vec decenijama, a znamo svi da bi glasao moras biti stariji od osamnaest godina i drzavljanin zemlje u kojoj je glasanje. Prema tome, koliko drzavljana toliko i glasanja!

sarcastic

pre 17 godina

Javna rasprava je prilicno neodredjen pojam koji slobodno mogu povezati sa razmisljanjem u komunistickom sistemu. Nedostatak te tzv javne rasprave ne moze se smatrati preprekom da ustav bude dobro napisan, jer podseticu da je jedan o najboljih ustava u srpskoj istoriji, onaj iz 1888. napisan u prilicno kratkom roku i bez te javne rasprave.

Veteran

pre 17 godina

Venecijanska komisija je postala pravi "konsultant" za ustave. Očekujem da uskoro to bude institucija koja će pisati ustave po narudžbini . Ako Kosovu daju nezavisnost nesumnjam da ce im ono biti prva "mušterija".

Milos Ilic

pre 17 godina

Samo kritike i kritike. Budimo bar malo objektivni. Da li joss uvek zzalimo za Slobinim ustavom?
Nijedan ustav nije idealan niti che biti. Kako je Kostunica sa manjinskom vladom "izboksovao" ovaj ustav i odbacio Milosevicev to che se ipak pamtiti. Ne ccudi me uopsste da ima propusta kada se pogleda naccin usaglassavanja ustava sa DS i SRS. Ipak je ovo bio veliki pomak i dobra osnova za naredni (ko zzeli da popravlja).

Pravnik

pre 17 godina

Bilo bi veoma interesantno da
deklarisani "legalista",doktor ustavnog prava,i Predssednik "tehničke" Vlade Republike Srbije sada izađe na konferenciju za štampu i UŽIVO,pred licem javnosti,prokomentariše ovo mišljenje Venecijanske komisije.
Koliko prošle,2006.godine,negde u ovo vreme taj čovek se,po pitanju referenduma u Crnoj Gori,zaklinjao u nalaz i mišljenje te Komisije.
Kako je upravo on tvorac aktuelnog Ustava,koji je donet tako kako je donet /bez javne rasprave,referendum u trajanju od 2 dana,panični poziovi da se izađe na referendum "jer Tači sprema vatromet" i sl./javnost svakako MORA tražiti od njega da se oglasi povodom nalaza i mišljenja Venecijanske komisije u pogledu njegovog Ustava.
No,toga biti neće,jer taj čovek nema dovoljno građanske i stručne hrabrosti da se javno oglasi,već će to biti kao i do sada,saopštenjem koje će pročitati ili S.Đurić ili A.Mladenović.

Pravnik

Pravnik

Nada

pre 17 godina

Za realno ocenjivanje kritike ove komisije, ne bi bilo lose saznati:
1. Sta su EVROPSKI standardi.
2. Koje evropske zemlje, iz EU ili van nje u svojim Ustavima ispunjavaju (danas)te standarde, pogotovo kada se radi o prioritetu (sprovodjenju) unutrasnjih zakona u odnosu na medjunarodne.
3. Ocene ove komisije o Ustavima svih evropskih zemalja (geografski), ukoliko se time bavila i koje mesto zauzima nas Ustav u odnosu na Ustave drugih (na primer Nemacke, Francuske, Spanije, Swedske, ali i Albanije, Hrvatske, Bugarske, Rumununije...)

Misha

pre 17 godina

Naravno da ovaj ustav ne valja. Samo se setite kojom je brzino donet i kako su ga sastavljali. Nije bilo sanse da obicni gradjani uopste diskutuju o tom predlogu ustava. A onda samo glasanje i kampanja za ustav. Strasno. Kosovo se pominjalo u svakoj recenici. Broj poslanika (250), polu-predsednicki sistem i direktno biranje predsednika, preambula, cirilica kao jedino zvanicno pismo (sramota!), jurisdikcija partija nad poslanicima, prioritet domaceg prava nad medjunarodnim, termin "republicki) javni tuzilac (kao da postoji federalni) ... sve su to stvari koje se moraju menjati, i koje ce se sigurn menjati. Alo ce ovaj "ustav" ostati VELIKA MRLJA u istoriji pisanja ustava u Srbiji.

gazga Čeda

pre 17 godina

Pa da! A Borisovo objašnjenje podrške novom Ustavu je upravo bilo tipa: znamo da nije savršen ali može da se menja. Pa kako da se menja ako je krut?! Izgleda Borise da ti isuviše veruješ premijeru, koji te je nasankao više puta do sada! Koliko god ga mrzeo, moram da priznam da bih samo u najgorim noćnim morama predvideo da će ovoliko dugo da vlada. Naravno zahvaljujući na svom nadasve poznatom legijalizmu, aferama i ko zna čemu sve? Pa dokle BRE?!!! Energije za novi 05. oktobar nema, narod je zapao u apatiju, sistem vrednosti je nastavio sa urušavanjem, distanciranje od sveta se nastavlja, teorije zavere opet su prisutne. Da li ste se svi vi koji ćete plaćati vize za izlazak iz zemlje zapiotali ikad do kada ćete to raditi? Zašto nam premijer i kohabitacioni partner ne objasne malo neke stvari i odgovore na pitanja. Zašto premijer i predsednik nemaju redovne konferencije za pitanja novinara. Jer bi morali da zabrane B92 pristup? Jer bi morali da stave brnjicu Velji? jer bi se možda postideli? Sram vas bilo!!! Ako svemu ovome dodamo i ozbiljnu sumnju u regularnost referenduma o ustavu, i ogromne pare koje je vlast uložila upravo da bi obezbedila usvajanje istog, onda je gorak ukus još jači. Neka vam je na čast!

Nele

pre 17 godina

Pa ne mogu da verujem da Kostunica nije uradio dobar Ustav, ha.. On je toliko pricao o Ustavu da je dosadio i bogu i narodu. Bilo je za ocekivati da je taj Ustav najbolji koji je Srbija u svojoj istoriji imala. Cim je najbolji logicno je bilo da za njega glasa ogromna vecina gradjana a ne da on jedva prodje na referendumu koji je, kao nikada do sada, trajao dva dana (i jednu noc). Tek ce nas glava boleti od tog Ustava, za pocetak zbog preambule koja se tice Kosova. Bez obzira sto sam kao glasac prevaren eliminisanjem Djelica kao premijera drago mi je da ce Kostunica morati da se koprca sa svojom preambulom kada savet bezbednosti kaze svoje. Samo da ga potsetim, ako bude hteo nesto silom da brani, da prvo povede svoje najblize i svoje istomisljenike a ne da se razbacuje tudjim zivotima.

Миле Обрадовић

pre 17 godina

Неоспорна чињеница је да је садашњи устав Србије много бољи од претходног.
Такође, услов за промену је сада референдум где је потребан пристанак од половине ИЗАШЛИХ бирача а не свих уписаних. Мора се признати да само захваљујући великој упорности појединих учесника на српској политичкој сцени тај претходни референдумски услов је испуњен.
С обзиром да су у релативно блиској будућности могуће промене УН резолуције 1244, која је уграђена у устав, свака нова резолуција која би уређивала статус Космета би, практично, покренула и процес измена постојећег устава, чиме би се добила могућност да се отклоне сви до сада уочени недостаци.

Pravdoljub

pre 17 godina

To jednostavno znaci da nasi domaci "pravni eksperti" za Ustav, na celu sa Dr Vojislavom Kostunicom, nisu polozili ispit pred Evropskom "ispitnom" komisijom. Tipican palanacki mentalitet: kao "prvi u svom selu" dugo su nas ubedjivali da su najbolji, da su skupina "eksperata" i tako sve dok ih nismo pustili da odu u svet, u veliki grad, kada se ispostavilo da su tamo - zadnji.
Da nisu i oni diplomirali u nekom Kragujevcu?

(Vlast)a

pre 17 godina

Hvala Bogu sto se neko konacno osmelio da popu kaze pop a bobu bob!
Posto "demokratsku" vlast nije nimalo briga za primedbe i sugestije gradjana,javnih licnosti,kredibilnih ustanova i sl.kojih je bilo pre donosenja ustava,doneli su ga sramno kako su ga doneli i sad to nakazno cudoviste treba ljuljati!
Zanimljivo je da je u vreme donosenja bio sveta krava u kojoj je bogohulno promeniti zarez,a sad je moguce usvojiti primedbe?!
Deca vam se smeju zbog cuvanja zemlje preambulom a vi se igrate strucnjaka,eksperata i intelektualne vlade.
Na sledecim izborima treba da pobede piljari pa cemo, umesto suvog skolskog znanja,imati zdrav razum.

Mrki

pre 17 godina

I sta je sada svrha oglasavanja Venecijanske komisije? Svi koji su hteli da otvore oci i koriste mozak su ovo sve znali. Cak i nasi gradjani koji od dobijanja prilike da glasaju, glasaju pogresno, su to uvideli pa je vlast (potpomognuta DSom i radikalima) morala da namakne par procenata (i pored dva dana glasanja, izvodjenja Patrijarha na biraliste, i najjeftinije propagande da Albanci vec vrte razanj jer ce valjda bez srpskog ustava dobiti Kosovo) da bi Ustav prosao. Da ne spominjemo da su se strane diplomate utrkivale sa izjavama kako je Srbiji potreban ustav i niko nije ni rec rekao o njegovim manama, i pogotovo o nedemokratskoj i ponizavajucoj proceduri njegovog usaglasavanja, bez dana javne rasprave.
Sto se tice Venecijanske komisije, ona je vrlo intenzivno pratila Zakon o referendumu u Crnoj Gori, kao i tekuci proces usaglasavanja ustava u toj drzavi (i tako im pomogla kao posrednik), a ovde se javlja kad je sve odavno gotovo.

Nisu vise 2 oka u glavi

pre 17 godina

Venecijanska Komisija u slucaju Crne Gore je davala misljenje po zahtevu R. Crne Gore.

Cak i sada je Venecijanska komisija dala misljenje o ekspertskom tekstu Ustava Crne Gore, pa ce dati misljenje o konacnom predlogu - pre nego sto bude usvojen. Ali to je zato sto je zvanicna Podgorica to trazila.

Ovo misljenje Venecijanske komisije o srpskom ustavu je sada dato, iako Srbija to zvanicno nije trazila (ustvari izbegavala), zato sto je Srbija clanica Saveta Evrope - koji je na neki nacin duzan da proveri da li njegova clanica (Srbija) ispunjava standarde.

Milutin

pre 17 godina

Ne samo da ima velikih propusta nego je u osnovi svoje demokraticnosti, legaliteta i legitimnosti ustav paradoksalan. Ustav definise Srbiju kao demokratsku zemlju, ciji su Kosovo i gradjani Kosova sastavni deo a onda se pri glasanju selektivno ne racuna jedna nacionalna manjina u gradjane glasace(Siptari sa Kosova, dok se Srbi sa Kosova racunaju i broje) kako bi se smanjila brojka od potrebnih 50% za njegovo usvajanje.
Ukoliko Albanci ne zele da izadju na glasanje kao sto nije izaslo ni 40% ostalih gradjana Srbije, svi oni se ne smeju apriori izbaciti iz birackog tela i osnovne izborne matematike jer je to protiv ustavno i po proslom i po sadasnjem ustavu. To je samo jedan od pokazatelja koliko se daleko moralo ici da se donese jedan ovakav ustav.

sarcastic

pre 17 godina

Javna rasprava je prilicno neodredjen pojam koji slobodno mogu povezati sa razmisljanjem u komunistickom sistemu. Nedostatak te tzv javne rasprave ne moze se smatrati preprekom da ustav bude dobro napisan, jer podseticu da je jedan o najboljih ustava u srpskoj istoriji, onaj iz 1888. napisan u prilicno kratkom roku i bez te javne rasprave.

Simens

pre 17 godina

Sta reci o tom Ustavu kada ga je vec prekrsio njegov najveci zagovarac, Vojislav Kostunica, prilikom produzenja privremenog finansiranja.
U ovoj zemlji nista nije normalno, pa zasto bi onda Ustav bio takav.

Ivan

pre 17 godina

Naravno da ovaj Ustav nije legitiman. Kako zbog načina na koji je donet, tako i zbog činjenice da je sâm referendum najverovatnije pokraden.
Mislite da se građani ne sećaju šta se deševalo tog oktobra 2006?

Cista matematika

pre 17 godina

Albanci nisu izbaceni iz birackih spiskova, oni nisu ni upisani u biracke spiskove vec decenijama, a znamo svi da bi glasao moras biti stariji od osamnaest godina i drzavljanin zemlje u kojoj je glasanje. Prema tome, koliko drzavljana toliko i glasanja!