Računari

Utorak, 31.10.2006.

16:29

Windows Vista - User Account Control

Izvor: B92

Windows Vista - User Account Control IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

22 Komentari

Sortiraj po:

LALE

pre 17 godina

Ovo oko toga koliko je Linux unfriednly, stoji.
Ali evo primera koliko je to nepotrebno:
Ja uspeh da navucem moju zenu na Fedoru Core 5. Stavio sam cak preko toga i VmWare, cisto da ublazimo nostalgiju za windowsima i mogu vam reci moja zena skoro da i nepokrece VmWare (znaci prakticno windowse). Znaci, za normalnu upotrebu (ne za gameing) WINDOWS MOZE BITI MRTAV samo da nema prokletih medija. Linux, nema sanse - proizvodjacima hardware je monogo lakse da se vezu za Freeware ili GPL nego za windows - obaska sto je 90% problema na GP-CPU arhitekturama proizvod backwards kompatibilnosti.
Problemi/Odgovori:
ICQ? Licq
DVD? Volj ti Xine, volj ti nesto drugo
WMV fajlovi? Mplayer
Spam i virusi? Mnogo je lakse kontrolisati to pod Linux-om (barem meni!)

E sad, oko kredencija, da ne bude da ... ja nisam bas u user-aplikativnom layer-u duze vreme (mada sam poceo sa MFC-om i MSVC1.5 i MCVS2.0, 4.0, do 6.0) vec u onom embeded-layer-u.
Iskreno mislim da je tu mnogo bitnije sta i kako radi i radi li uopste, nego dal ima petnaestak dugmica i toolbarove a da ti se PC glavi zbog manjka memorije.
Znaci poceo sam sa Visual C-om, ali iskreno, ne patim mnogo za misem i CTRL-C/CTRL-V, F5, F11 i slicno - trebalo mi je kao programeru cak 1 mesec da dovedem svoje vim-vestine do toga da se sada nerviram oko GUI-a kada moram nekog izgubljenom kolegi koji radi pod MS-VS da pomognem nesto...

Ako se slozimo da je ovo gore OK, onda mogu da kazem samo da sto se tice pojedinih uredjaja (STB decoderi za pay-TV, napr) Linux drzi 90% trzista. Uzgred, nijedan uredjaj koji je baziran na embedded ili bilo kojem Windows-u nije preziveo 1 mesec a da nije razbijena zastita (o PC-ma da ne pricamo) tj. kompletan STB nije otvoren. Loaderi i ostalo i sve ovo sto se pokusava sa Vistom, to je kao ono kada baba zakolje pile pa ono jadno uz poslednje cimaje pokusava da prezivi i skace svuda po dvoristu – znaci dzaba Vista kada je sve drugo suplje. Iskreno se nadam da ce to biti Astalavista, al' to je recimo previse subjektivno.

Dalje, serveri - da se ne lazemo, ja na poslu imam za sebe 4-CPU SMP masinu gde radim neke teske computation-intenzive razvoje. I naravno, sve je pod Linux-om i ne da radi i sluzi svrsi, nego je car. Proizvodnja koda, automatizacija building-a, versioning system, ma sve je maksimum. Kada Windows napravi nesto sto moze ljudski da upotrebi resurse, onda mozemo da kazemo da windows nije mrtav - sada opstaje samo zbog advokata i marketinga. A ako pitate iole normalnog inzenjera (znaci bez obzira da lie je ili nije windows fan), i jedni (advokati) i drugi (marketari) imaju znanja oko toga sta prodaju i koliko valja koliko i nase pokojne prababe i pradede.

Drugo, nivo bezkorisnosti (komplikacije) u programiranju (kreiranju) bilo kernel modula (recimo drajvera, mada u Linux-u modul nije neophodno i drajver, znaci mozete sa napravite nesto sto ce izmeniti bitno ponasanje vase masine) bilo aplikacionih programa (mreznih programa, servera, baza), je toliki da samo to sto je "user-friendly" i sto su imali rani-dil sa IBM vezano za DOS pa su na mala vrata usli, spasava i odrzava windows tu gde jeste. A sta jeste? Jeste MONOPOLISTA sa zatvorenim source-om. Ne dao Bog da je tu malo intezivnija mrezna ili slicna komunikacija ode vam brate to user-friendly i user-oriented prica u 3PM. Da se vratim na ono sa mojom zenom (izuzetno uzdrzanom da ne kazem nadr... kada sam stavio FC5), nas kucni PC radi non-stop on od pocetka Septembra. Niti jedan problem. Onaj prethodni system (Windows XP) bi se rasturio sam od sebe za 7 dana.

Trece ilustracije radi, oko toga kakvi su MS prozivodi (znaci da sva ova Anti-MS-manija nije bez razloga) skoro je bila neka frka oko Microsoftovog odgovora na standardni CVS tj. Versioning System - pomoci ce MS fanovi oko toga kako se zove. Elem debakl je bio opasan - bilo na netu u necemu tipa "Verovali ili ne". Tip je uhvatio screen u trenutku kada je taj windows versioning system izbacio poruku:
"You're trying to check-in more then 100 files. The operation is too difficult. Maybe you'll succeed maybe not. In case you don't succeed your files will be lost."

E, ko je radio na iole ozbiljnom porjektu za bilo koga on onda zna da su ovakve stvari NEDOPUSTIVE.
Pa jos ako je biznis model takav kakav je u slucaju 90% autsource-ovanog, znaci nema pristojnog back-up-a - lele majko!

Kada se sve sabere da nemoram NIKADA ne bih stavio windowse na svoju/e masine. Klinac mi je jos relativno mali – pa mora tu jos uvek da bude neki windows. Inace, cim malo pocne da se prima jace na PC (sem igrica i maila) odma' ide konzerzija!

nowave

pre 17 godina

@Sasa Vidanovic

@bora
Tacno tako, u Linux-u je najveci problem to sto nije user-friendly. Da li neko iz Linux community-a moze da mi da racionalno objasnjenje zasto je jos uvek problematicno da Linux automatski prepozna driver moje wirelless kartice na mom Dell laptopu.

Pa evo, ja cu probati. Verovatno zato sto ni jedna od tih kompanija ne zeli da pise drajvere za svoje uredjaje za Linux. Jedine koje nude zaista upotrebljive drajvere su nVidia i ATi. Licno smatram da je sramota sto neki proizvodjaci hardvera ne pisu drajvere za svoje uredjaje, a u pitanju su uredjaji za prakticno svakodnevnu upotrebu.

nowave

pre 17 godina

@Vladica Mitrovic

O cemu ti pricas?!

"Niko nece GUI koji je ruzan do bola."

Slobodno pogledaj sledece linkove:

http://www.kde-look.org/
http://art.gnome.org/
http://www.enlightenment.org/

Vladica Mitrovic

pre 17 godina

Linux je mrtav. Niko nece/nema vremena da se bakce rebuildovanjenjem kernela da bi instalirao novi drajver. Niko nece GUI sa "razmrljanim" i "chupavim" fontovima. Niko nece GUI koji je ruzan do bola.
Ako neko hoce robustnost i security UNIX-a, koristice OpenSolaris ili FreeBSD. GUI mu nije bitan. Na desktopu postoje dve razumne opcije: Vista i OS X. Vista ima prednost u "Business user" i (malo) u "Gaming" svetu. OS X ima prednost u "Home User" svetu. End of story.

Saša Vidanović

pre 17 godina

@Dusan
Zato i postoji opcija da se iskljuci, ali ako ti se posle nesto desi, a glavni problem je sto si ti imao administratorske privilegije u tom trenutku, krivi samog sebe.


@Igor
Jeste, u XP-u obican user me moze da instalira npr. programe, i dobije poruku tipa "You don't have access to install the program", i to je to. Nista vise. U Visti imas opciju da ce ti sistem zatraziti privilegije ako su potrebne, i ti ako imas te privilegije, mozes da obavis radnju.

@bora
Tacno tako, u Linux-u je najveci problem to sto nije user-friendly. Da li neko iz Linux community-a moze da mi da racionalno objasnjenje zasto je jos uvek problematicno da Linux automatski prepozna driver moje wirelless kartice na mom Dell laptopu. Ja poznajem Linux od vremena Slackware distribucije na disketama i kernela 0.9x. Tada si bio faca ako si uspeo da instaliras drajver za modem, nabudzis PPP over IP i okacis se na Internet. Malo kasnije si bio faca ako si uspeo da instaliras mreznu karticu, a danas si faca ako uspes da instaliras wireless karticu. Takvi problemi ne postoje npr. u MacOS-u koji je isto tako UNIX-like, ali ima potpuno drugaciji business model za hardver i prodaju. Da ne duzim, dok god je neko faca ako zna da instalira drajver za neki uredjaj na Linux-u, nema nista od njegovog prodora na desktop trziste.

@filip
Nece biti da se ne vodi racuna o bezbednosti radih stanica. Kao sto se vodi racuna o bezbednosti servera, rutera, sviceva i ostalih stvari, tako se vodi racuna i o bezbednosti radnih stanica i laptopova. Bar se tako radi u ozbiljnim firmama.

@Aleksandar
Ne razumem sta si hteo da kazes o NTFS fajl sistemu...

Veliki pozdrav
Sasa

Juga

pre 17 godina

Lepo su to oni smislili, medjutim mene nervira druga stvar a to je sto naprednog korisnika iz verzije u verziju smatraju za veceg idiota. Ne zelim da mi mail stoji C disku u doc & settings u nekom levom podfolderu. Kad tad ce nesto da se pokvari pa cu morati da preinstaliram sistem. Bekapovati neophodne poadtke je tezak i naporan posao. Njihovo vracanje takodje. Treba da naprave da admin izabere gde ce biti folder sa SVIM preferencama usera (po mogucstvu na drugm disku), da se napravi sistem koji ce omoguciti cuvanje podesavanja svih programa koje je user koristi. Muka me uhvati kad treba da podesim npr. Visual Studio po mojim navikama. Treba da naprave sistem koji ce odvojiti podatke korisnika od strukture OS-a

Aleksandar

pre 17 godina

dalanik, cak ni iskusni profesionalci ne koriste u unix/unix-like sistemima root nalog. Niko ne instalira hiljade programa i podesava sistem svakog dana pa da mu treba administratorski account non-stop. S druge strane prednosti su ocigledne. Ono sto ostaje problem sa Windows-om je sto on te stvari radi cisto na softverskom nivou - sam fajl sistem (NTFS/WinFS) nema nikakvu zastitu. Dokle god je tako, Windows i security u istoj recenici ce se tumaciti kao vic.

filip

pre 17 godina

raspredati o bezbednosti radne stanice je gubljenje vremena ...
to samo mashina koja hostuje browser, security je stvar o kojoj se brine server, osim naravno ako ne mislite da jos uvek postoje ljudi koji super bitne stvari cuvaju na svojom racunaru?
i sta ako pukne hard disk, izgori zbog lose struje ..... cemu ova prica, sve je to ne bitno u svetu modernih IT tehnologija jedino je znacajno koliko su bezbedni serveri, na njima se radi pravi backup i jedino oni mogu biti pouzdani u bilo kom smislu. Ova prica iznad, moze da bude interesantna samo za one koji se brinu da li ce izgubiti svoju kolekciju recepata za ladna predjela ... sta ako komsinica dodje i sve namerno pobrise!!!

bora

pre 17 godina

Ovde su komentari malo ostrasceni, a u realnosti je situacija sledeca:
Windows je dobar kao desktop sistem, a Linux kao serverski OS.
Kod obicnih korisnika bas to je i bitno, da budu lepe sarene slicice, da im bude prijatno dok ceo dan bulje u ekran, a bezbednost, robusnost i root privilegije su bitni za servere.
Mada, zadnjih godina ovi sistemi se priblizavaju jedan drugom, Win postaje sigurniji a Linux laksi za koriscenje.
Ali dok god postoji tar.gz i mount zaboravite na Linux i obicnog korisnika.

Igor

pre 17 godina

Nesto ni meni sada nije jasno... Zar nije i XP imao opciju da obicni user ne moze da instalira programe (kao ni da obavlja gomile drugh administratorskih poslova na racunaru). Odavno ne koristim Windows ali se kao kroz maglu secam da XP lepo javi nesto tipa "Nemate odgovarajuce privilegije..." u slucaju da obican user proba da instalira softver koji bi da nesto pise po sistemskim folderima, registry fajlu itd. Molim upucenije da me isprave ako gresim.

Stole

pre 17 godina

Mislim da ovaj Windows Vista pomaže (osim samoj kompaniji MS) najviše kompjuterskim časopisima koji će sada propagirati kroz stotine prekopiranih članaka tipa "Windows je bezbedan", "sada je Win lepši" i ima novi šareni sat, "ovde i onde ima novi dijalog", "kada se mishem predje donje palete pojavi se dodatni mali prozor!" i slichne gluposti) zaboravljajući pri tome da informišu čitaoce da to sve postoji u UNIX svetu (kome pripada i OS-X) već skoro deset godina.

Ove "napredne" tehnike rada su obična smejurija u odnosu na mogućnosti administratorskih alata koji dolaze uz HP-UX, IBM AIX Unix, Red Hat Enterprise Linux i Novell Desktop Linux.
(Kada to kažem, ne mislim da ovaj tekst nije dobar, naprotiv, vrlo je profesionalno napisan i upućujem pohvale autoru za aktuelnost).

Ivan

pre 17 godina

U redu, nisam ni mislio da ga obican korisnik moze ugasiti. To bi bilo jako neinteligentno.
Poenta je da korisnik instalirajuci neki cool free (u smislu cene) ili bilo kakav drugi program, istom moze omoguciti da iskljuci UAC...
Da, ok je paziti i ko bude pazio bice bezbedniji...
Iskreno mislim da je UAC bespotrebno komlikovan i da root/sudo kombinacija koja postoji na Ubuntuu na primer daleko elegantnije resava problem.
Licno sticem utisak da Microsoft umesto da promeni neko resenje koje radi kako valja i odvoji root korisnika od ostalih, bespotrebno izmislja toplu vodu ili rupu na saksiji, kako god :)

Milos

pre 17 godina

Nije mi bas najjasnije sledece. Kada instaliras racunar sa XP-om u startu mozes da kreiras naloge koji nisu admin, i da radis sa njima. U Visti kada instaliras racunar opet moras da kreiras naloge s tim sto je razlika to da te upozorava ako si admin da aplikacija pokusava da uradi "sistemsku" stvar.

dalanik

pre 17 godina

Ovo je dobra stvar - znaci potpuno zabraniti korisniku da instalria programe, brise sistemske fajlove, menja parametre (osim osnovnih) itd. Problem, po mom misljenju, nastaje kada na masini radi iskusan administrator koji zna sta radi. Kada bi mi sistem stalno trazio lozinku za nesto iako sam nalogovan kao administrator, brzo bih poludeo. Iskusnog profesionalca ovaj sistem moze samo da iznervira...

slobodan

pre 17 godina

Windows Vista je svakako najbezbedniji i najozbiljniji OS do sada koji je dosao iz Redmonda. Zahvaljujuci Trustworthy Computing filozofiji(Security, Privacy, Reliability) dobili smo bezbediji OS, a software, servisi i ostalo pisani za ovakve sisteme bice sigurniji (nece traziti domain admin privilegije). :)
Licno, Vista me je veoma asocirala na SuSe. Svaka slicnost sa Unix/Linux-om je i vise nego dobrodosla!

dejan

pre 17 godina

Ivane, pa ne mozes da iskljucis ako nisi administrator. U članku koji si linkovao lepo piše:

"Standard users are in a different position, as when UAC prompts them for action approval, they have to enter an administrative username and password. In this case (assuming they don’t know the password), users ARE protected."

Jednostavno, ne radi kao administrator i NE instaliraj gluposti, tj. programe koji traže admin privilegije ako nisi 100% siguran šta ti programi tačno rade. Pa kako drugačije bi to radilo, po tebi? Treba i administratori da budu ograničeni ili da nemaju mogućnost da isključe UAC??

Ivan

pre 17 godina

Sve je to sjajno, ali čemu ukoliko može da se isključi? Nisam probao, ali sam čitao o tome, pa pogledajte i vi :)
http://www.apcstart.com/node/3955

bole_i

pre 17 godina

Pa dobro lepo , ali je za mene sve ovo kopija unixa, pitam se dali ce mikrosoft nekad imati neke svoje orginalne ideje. A o tome kolko e to bezbedno i sigurno pokazace vreme kada vista izadje na trzistu zvanicno. tj pocne se masovno instalirati kao OS. Ne mogu reci mnogo na ovu temu jer nisam jos instalirao vistu. Ako imam vremena ovih dana instaliracu pa se javljam opet :)

bole_i

pre 17 godina

Pa dobro lepo , ali je za mene sve ovo kopija unixa, pitam se dali ce mikrosoft nekad imati neke svoje orginalne ideje. A o tome kolko e to bezbedno i sigurno pokazace vreme kada vista izadje na trzistu zvanicno. tj pocne se masovno instalirati kao OS. Ne mogu reci mnogo na ovu temu jer nisam jos instalirao vistu. Ako imam vremena ovih dana instaliracu pa se javljam opet :)

Ivan

pre 17 godina

Sve je to sjajno, ali čemu ukoliko može da se isključi? Nisam probao, ali sam čitao o tome, pa pogledajte i vi :)
http://www.apcstart.com/node/3955

dejan

pre 17 godina

Ivane, pa ne mozes da iskljucis ako nisi administrator. U članku koji si linkovao lepo piše:

"Standard users are in a different position, as when UAC prompts them for action approval, they have to enter an administrative username and password. In this case (assuming they don’t know the password), users ARE protected."

Jednostavno, ne radi kao administrator i NE instaliraj gluposti, tj. programe koji traže admin privilegije ako nisi 100% siguran šta ti programi tačno rade. Pa kako drugačije bi to radilo, po tebi? Treba i administratori da budu ograničeni ili da nemaju mogućnost da isključe UAC??

slobodan

pre 17 godina

Windows Vista je svakako najbezbedniji i najozbiljniji OS do sada koji je dosao iz Redmonda. Zahvaljujuci Trustworthy Computing filozofiji(Security, Privacy, Reliability) dobili smo bezbediji OS, a software, servisi i ostalo pisani za ovakve sisteme bice sigurniji (nece traziti domain admin privilegije). :)
Licno, Vista me je veoma asocirala na SuSe. Svaka slicnost sa Unix/Linux-om je i vise nego dobrodosla!

dalanik

pre 17 godina

Ovo je dobra stvar - znaci potpuno zabraniti korisniku da instalria programe, brise sistemske fajlove, menja parametre (osim osnovnih) itd. Problem, po mom misljenju, nastaje kada na masini radi iskusan administrator koji zna sta radi. Kada bi mi sistem stalno trazio lozinku za nesto iako sam nalogovan kao administrator, brzo bih poludeo. Iskusnog profesionalca ovaj sistem moze samo da iznervira...

Milos

pre 17 godina

Nije mi bas najjasnije sledece. Kada instaliras racunar sa XP-om u startu mozes da kreiras naloge koji nisu admin, i da radis sa njima. U Visti kada instaliras racunar opet moras da kreiras naloge s tim sto je razlika to da te upozorava ako si admin da aplikacija pokusava da uradi "sistemsku" stvar.

Ivan

pre 17 godina

U redu, nisam ni mislio da ga obican korisnik moze ugasiti. To bi bilo jako neinteligentno.
Poenta je da korisnik instalirajuci neki cool free (u smislu cene) ili bilo kakav drugi program, istom moze omoguciti da iskljuci UAC...
Da, ok je paziti i ko bude pazio bice bezbedniji...
Iskreno mislim da je UAC bespotrebno komlikovan i da root/sudo kombinacija koja postoji na Ubuntuu na primer daleko elegantnije resava problem.
Licno sticem utisak da Microsoft umesto da promeni neko resenje koje radi kako valja i odvoji root korisnika od ostalih, bespotrebno izmislja toplu vodu ili rupu na saksiji, kako god :)

Igor

pre 17 godina

Nesto ni meni sada nije jasno... Zar nije i XP imao opciju da obicni user ne moze da instalira programe (kao ni da obavlja gomile drugh administratorskih poslova na racunaru). Odavno ne koristim Windows ali se kao kroz maglu secam da XP lepo javi nesto tipa "Nemate odgovarajuce privilegije..." u slucaju da obican user proba da instalira softver koji bi da nesto pise po sistemskim folderima, registry fajlu itd. Molim upucenije da me isprave ako gresim.

Stole

pre 17 godina

Mislim da ovaj Windows Vista pomaže (osim samoj kompaniji MS) najviše kompjuterskim časopisima koji će sada propagirati kroz stotine prekopiranih članaka tipa "Windows je bezbedan", "sada je Win lepši" i ima novi šareni sat, "ovde i onde ima novi dijalog", "kada se mishem predje donje palete pojavi se dodatni mali prozor!" i slichne gluposti) zaboravljajući pri tome da informišu čitaoce da to sve postoji u UNIX svetu (kome pripada i OS-X) već skoro deset godina.

Ove "napredne" tehnike rada su obična smejurija u odnosu na mogućnosti administratorskih alata koji dolaze uz HP-UX, IBM AIX Unix, Red Hat Enterprise Linux i Novell Desktop Linux.
(Kada to kažem, ne mislim da ovaj tekst nije dobar, naprotiv, vrlo je profesionalno napisan i upućujem pohvale autoru za aktuelnost).

bora

pre 17 godina

Ovde su komentari malo ostrasceni, a u realnosti je situacija sledeca:
Windows je dobar kao desktop sistem, a Linux kao serverski OS.
Kod obicnih korisnika bas to je i bitno, da budu lepe sarene slicice, da im bude prijatno dok ceo dan bulje u ekran, a bezbednost, robusnost i root privilegije su bitni za servere.
Mada, zadnjih godina ovi sistemi se priblizavaju jedan drugom, Win postaje sigurniji a Linux laksi za koriscenje.
Ali dok god postoji tar.gz i mount zaboravite na Linux i obicnog korisnika.

filip

pre 17 godina

raspredati o bezbednosti radne stanice je gubljenje vremena ...
to samo mashina koja hostuje browser, security je stvar o kojoj se brine server, osim naravno ako ne mislite da jos uvek postoje ljudi koji super bitne stvari cuvaju na svojom racunaru?
i sta ako pukne hard disk, izgori zbog lose struje ..... cemu ova prica, sve je to ne bitno u svetu modernih IT tehnologija jedino je znacajno koliko su bezbedni serveri, na njima se radi pravi backup i jedino oni mogu biti pouzdani u bilo kom smislu. Ova prica iznad, moze da bude interesantna samo za one koji se brinu da li ce izgubiti svoju kolekciju recepata za ladna predjela ... sta ako komsinica dodje i sve namerno pobrise!!!

Aleksandar

pre 17 godina

dalanik, cak ni iskusni profesionalci ne koriste u unix/unix-like sistemima root nalog. Niko ne instalira hiljade programa i podesava sistem svakog dana pa da mu treba administratorski account non-stop. S druge strane prednosti su ocigledne. Ono sto ostaje problem sa Windows-om je sto on te stvari radi cisto na softverskom nivou - sam fajl sistem (NTFS/WinFS) nema nikakvu zastitu. Dokle god je tako, Windows i security u istoj recenici ce se tumaciti kao vic.

Juga

pre 17 godina

Lepo su to oni smislili, medjutim mene nervira druga stvar a to je sto naprednog korisnika iz verzije u verziju smatraju za veceg idiota. Ne zelim da mi mail stoji C disku u doc & settings u nekom levom podfolderu. Kad tad ce nesto da se pokvari pa cu morati da preinstaliram sistem. Bekapovati neophodne poadtke je tezak i naporan posao. Njihovo vracanje takodje. Treba da naprave da admin izabere gde ce biti folder sa SVIM preferencama usera (po mogucstvu na drugm disku), da se napravi sistem koji ce omoguciti cuvanje podesavanja svih programa koje je user koristi. Muka me uhvati kad treba da podesim npr. Visual Studio po mojim navikama. Treba da naprave sistem koji ce odvojiti podatke korisnika od strukture OS-a

Saša Vidanović

pre 17 godina

@Dusan
Zato i postoji opcija da se iskljuci, ali ako ti se posle nesto desi, a glavni problem je sto si ti imao administratorske privilegije u tom trenutku, krivi samog sebe.


@Igor
Jeste, u XP-u obican user me moze da instalira npr. programe, i dobije poruku tipa "You don't have access to install the program", i to je to. Nista vise. U Visti imas opciju da ce ti sistem zatraziti privilegije ako su potrebne, i ti ako imas te privilegije, mozes da obavis radnju.

@bora
Tacno tako, u Linux-u je najveci problem to sto nije user-friendly. Da li neko iz Linux community-a moze da mi da racionalno objasnjenje zasto je jos uvek problematicno da Linux automatski prepozna driver moje wirelless kartice na mom Dell laptopu. Ja poznajem Linux od vremena Slackware distribucije na disketama i kernela 0.9x. Tada si bio faca ako si uspeo da instaliras drajver za modem, nabudzis PPP over IP i okacis se na Internet. Malo kasnije si bio faca ako si uspeo da instaliras mreznu karticu, a danas si faca ako uspes da instaliras wireless karticu. Takvi problemi ne postoje npr. u MacOS-u koji je isto tako UNIX-like, ali ima potpuno drugaciji business model za hardver i prodaju. Da ne duzim, dok god je neko faca ako zna da instalira drajver za neki uredjaj na Linux-u, nema nista od njegovog prodora na desktop trziste.

@filip
Nece biti da se ne vodi racuna o bezbednosti radih stanica. Kao sto se vodi racuna o bezbednosti servera, rutera, sviceva i ostalih stvari, tako se vodi racuna i o bezbednosti radnih stanica i laptopova. Bar se tako radi u ozbiljnim firmama.

@Aleksandar
Ne razumem sta si hteo da kazes o NTFS fajl sistemu...

Veliki pozdrav
Sasa

Vladica Mitrovic

pre 17 godina

Linux je mrtav. Niko nece/nema vremena da se bakce rebuildovanjenjem kernela da bi instalirao novi drajver. Niko nece GUI sa "razmrljanim" i "chupavim" fontovima. Niko nece GUI koji je ruzan do bola.
Ako neko hoce robustnost i security UNIX-a, koristice OpenSolaris ili FreeBSD. GUI mu nije bitan. Na desktopu postoje dve razumne opcije: Vista i OS X. Vista ima prednost u "Business user" i (malo) u "Gaming" svetu. OS X ima prednost u "Home User" svetu. End of story.

nowave

pre 17 godina

@Sasa Vidanovic

@bora
Tacno tako, u Linux-u je najveci problem to sto nije user-friendly. Da li neko iz Linux community-a moze da mi da racionalno objasnjenje zasto je jos uvek problematicno da Linux automatski prepozna driver moje wirelless kartice na mom Dell laptopu.

Pa evo, ja cu probati. Verovatno zato sto ni jedna od tih kompanija ne zeli da pise drajvere za svoje uredjaje za Linux. Jedine koje nude zaista upotrebljive drajvere su nVidia i ATi. Licno smatram da je sramota sto neki proizvodjaci hardvera ne pisu drajvere za svoje uredjaje, a u pitanju su uredjaji za prakticno svakodnevnu upotrebu.

nowave

pre 17 godina

@Vladica Mitrovic

O cemu ti pricas?!

"Niko nece GUI koji je ruzan do bola."

Slobodno pogledaj sledece linkove:

http://www.kde-look.org/
http://art.gnome.org/
http://www.enlightenment.org/

LALE

pre 17 godina

Ovo oko toga koliko je Linux unfriednly, stoji.
Ali evo primera koliko je to nepotrebno:
Ja uspeh da navucem moju zenu na Fedoru Core 5. Stavio sam cak preko toga i VmWare, cisto da ublazimo nostalgiju za windowsima i mogu vam reci moja zena skoro da i nepokrece VmWare (znaci prakticno windowse). Znaci, za normalnu upotrebu (ne za gameing) WINDOWS MOZE BITI MRTAV samo da nema prokletih medija. Linux, nema sanse - proizvodjacima hardware je monogo lakse da se vezu za Freeware ili GPL nego za windows - obaska sto je 90% problema na GP-CPU arhitekturama proizvod backwards kompatibilnosti.
Problemi/Odgovori:
ICQ? Licq
DVD? Volj ti Xine, volj ti nesto drugo
WMV fajlovi? Mplayer
Spam i virusi? Mnogo je lakse kontrolisati to pod Linux-om (barem meni!)

E sad, oko kredencija, da ne bude da ... ja nisam bas u user-aplikativnom layer-u duze vreme (mada sam poceo sa MFC-om i MSVC1.5 i MCVS2.0, 4.0, do 6.0) vec u onom embeded-layer-u.
Iskreno mislim da je tu mnogo bitnije sta i kako radi i radi li uopste, nego dal ima petnaestak dugmica i toolbarove a da ti se PC glavi zbog manjka memorije.
Znaci poceo sam sa Visual C-om, ali iskreno, ne patim mnogo za misem i CTRL-C/CTRL-V, F5, F11 i slicno - trebalo mi je kao programeru cak 1 mesec da dovedem svoje vim-vestine do toga da se sada nerviram oko GUI-a kada moram nekog izgubljenom kolegi koji radi pod MS-VS da pomognem nesto...

Ako se slozimo da je ovo gore OK, onda mogu da kazem samo da sto se tice pojedinih uredjaja (STB decoderi za pay-TV, napr) Linux drzi 90% trzista. Uzgred, nijedan uredjaj koji je baziran na embedded ili bilo kojem Windows-u nije preziveo 1 mesec a da nije razbijena zastita (o PC-ma da ne pricamo) tj. kompletan STB nije otvoren. Loaderi i ostalo i sve ovo sto se pokusava sa Vistom, to je kao ono kada baba zakolje pile pa ono jadno uz poslednje cimaje pokusava da prezivi i skace svuda po dvoristu – znaci dzaba Vista kada je sve drugo suplje. Iskreno se nadam da ce to biti Astalavista, al' to je recimo previse subjektivno.

Dalje, serveri - da se ne lazemo, ja na poslu imam za sebe 4-CPU SMP masinu gde radim neke teske computation-intenzive razvoje. I naravno, sve je pod Linux-om i ne da radi i sluzi svrsi, nego je car. Proizvodnja koda, automatizacija building-a, versioning system, ma sve je maksimum. Kada Windows napravi nesto sto moze ljudski da upotrebi resurse, onda mozemo da kazemo da windows nije mrtav - sada opstaje samo zbog advokata i marketinga. A ako pitate iole normalnog inzenjera (znaci bez obzira da lie je ili nije windows fan), i jedni (advokati) i drugi (marketari) imaju znanja oko toga sta prodaju i koliko valja koliko i nase pokojne prababe i pradede.

Drugo, nivo bezkorisnosti (komplikacije) u programiranju (kreiranju) bilo kernel modula (recimo drajvera, mada u Linux-u modul nije neophodno i drajver, znaci mozete sa napravite nesto sto ce izmeniti bitno ponasanje vase masine) bilo aplikacionih programa (mreznih programa, servera, baza), je toliki da samo to sto je "user-friendly" i sto su imali rani-dil sa IBM vezano za DOS pa su na mala vrata usli, spasava i odrzava windows tu gde jeste. A sta jeste? Jeste MONOPOLISTA sa zatvorenim source-om. Ne dao Bog da je tu malo intezivnija mrezna ili slicna komunikacija ode vam brate to user-friendly i user-oriented prica u 3PM. Da se vratim na ono sa mojom zenom (izuzetno uzdrzanom da ne kazem nadr... kada sam stavio FC5), nas kucni PC radi non-stop on od pocetka Septembra. Niti jedan problem. Onaj prethodni system (Windows XP) bi se rasturio sam od sebe za 7 dana.

Trece ilustracije radi, oko toga kakvi su MS prozivodi (znaci da sva ova Anti-MS-manija nije bez razloga) skoro je bila neka frka oko Microsoftovog odgovora na standardni CVS tj. Versioning System - pomoci ce MS fanovi oko toga kako se zove. Elem debakl je bio opasan - bilo na netu u necemu tipa "Verovali ili ne". Tip je uhvatio screen u trenutku kada je taj windows versioning system izbacio poruku:
"You're trying to check-in more then 100 files. The operation is too difficult. Maybe you'll succeed maybe not. In case you don't succeed your files will be lost."

E, ko je radio na iole ozbiljnom porjektu za bilo koga on onda zna da su ovakve stvari NEDOPUSTIVE.
Pa jos ako je biznis model takav kakav je u slucaju 90% autsource-ovanog, znaci nema pristojnog back-up-a - lele majko!

Kada se sve sabere da nemoram NIKADA ne bih stavio windowse na svoju/e masine. Klinac mi je jos relativno mali – pa mora tu jos uvek da bude neki windows. Inace, cim malo pocne da se prima jace na PC (sem igrica i maila) odma' ide konzerzija!

bole_i

pre 17 godina

Pa dobro lepo , ali je za mene sve ovo kopija unixa, pitam se dali ce mikrosoft nekad imati neke svoje orginalne ideje. A o tome kolko e to bezbedno i sigurno pokazace vreme kada vista izadje na trzistu zvanicno. tj pocne se masovno instalirati kao OS. Ne mogu reci mnogo na ovu temu jer nisam jos instalirao vistu. Ako imam vremena ovih dana instaliracu pa se javljam opet :)

Ivan

pre 17 godina

Sve je to sjajno, ali čemu ukoliko može da se isključi? Nisam probao, ali sam čitao o tome, pa pogledajte i vi :)
http://www.apcstart.com/node/3955

dejan

pre 17 godina

Ivane, pa ne mozes da iskljucis ako nisi administrator. U članku koji si linkovao lepo piše:

"Standard users are in a different position, as when UAC prompts them for action approval, they have to enter an administrative username and password. In this case (assuming they don’t know the password), users ARE protected."

Jednostavno, ne radi kao administrator i NE instaliraj gluposti, tj. programe koji traže admin privilegije ako nisi 100% siguran šta ti programi tačno rade. Pa kako drugačije bi to radilo, po tebi? Treba i administratori da budu ograničeni ili da nemaju mogućnost da isključe UAC??

slobodan

pre 17 godina

Windows Vista je svakako najbezbedniji i najozbiljniji OS do sada koji je dosao iz Redmonda. Zahvaljujuci Trustworthy Computing filozofiji(Security, Privacy, Reliability) dobili smo bezbediji OS, a software, servisi i ostalo pisani za ovakve sisteme bice sigurniji (nece traziti domain admin privilegije). :)
Licno, Vista me je veoma asocirala na SuSe. Svaka slicnost sa Unix/Linux-om je i vise nego dobrodosla!

dalanik

pre 17 godina

Ovo je dobra stvar - znaci potpuno zabraniti korisniku da instalria programe, brise sistemske fajlove, menja parametre (osim osnovnih) itd. Problem, po mom misljenju, nastaje kada na masini radi iskusan administrator koji zna sta radi. Kada bi mi sistem stalno trazio lozinku za nesto iako sam nalogovan kao administrator, brzo bih poludeo. Iskusnog profesionalca ovaj sistem moze samo da iznervira...

Milos

pre 17 godina

Nije mi bas najjasnije sledece. Kada instaliras racunar sa XP-om u startu mozes da kreiras naloge koji nisu admin, i da radis sa njima. U Visti kada instaliras racunar opet moras da kreiras naloge s tim sto je razlika to da te upozorava ako si admin da aplikacija pokusava da uradi "sistemsku" stvar.

Ivan

pre 17 godina

U redu, nisam ni mislio da ga obican korisnik moze ugasiti. To bi bilo jako neinteligentno.
Poenta je da korisnik instalirajuci neki cool free (u smislu cene) ili bilo kakav drugi program, istom moze omoguciti da iskljuci UAC...
Da, ok je paziti i ko bude pazio bice bezbedniji...
Iskreno mislim da je UAC bespotrebno komlikovan i da root/sudo kombinacija koja postoji na Ubuntuu na primer daleko elegantnije resava problem.
Licno sticem utisak da Microsoft umesto da promeni neko resenje koje radi kako valja i odvoji root korisnika od ostalih, bespotrebno izmislja toplu vodu ili rupu na saksiji, kako god :)

Igor

pre 17 godina

Nesto ni meni sada nije jasno... Zar nije i XP imao opciju da obicni user ne moze da instalira programe (kao ni da obavlja gomile drugh administratorskih poslova na racunaru). Odavno ne koristim Windows ali se kao kroz maglu secam da XP lepo javi nesto tipa "Nemate odgovarajuce privilegije..." u slucaju da obican user proba da instalira softver koji bi da nesto pise po sistemskim folderima, registry fajlu itd. Molim upucenije da me isprave ako gresim.

Stole

pre 17 godina

Mislim da ovaj Windows Vista pomaže (osim samoj kompaniji MS) najviše kompjuterskim časopisima koji će sada propagirati kroz stotine prekopiranih članaka tipa "Windows je bezbedan", "sada je Win lepši" i ima novi šareni sat, "ovde i onde ima novi dijalog", "kada se mishem predje donje palete pojavi se dodatni mali prozor!" i slichne gluposti) zaboravljajući pri tome da informišu čitaoce da to sve postoji u UNIX svetu (kome pripada i OS-X) već skoro deset godina.

Ove "napredne" tehnike rada su obična smejurija u odnosu na mogućnosti administratorskih alata koji dolaze uz HP-UX, IBM AIX Unix, Red Hat Enterprise Linux i Novell Desktop Linux.
(Kada to kažem, ne mislim da ovaj tekst nije dobar, naprotiv, vrlo je profesionalno napisan i upućujem pohvale autoru za aktuelnost).

bora

pre 17 godina

Ovde su komentari malo ostrasceni, a u realnosti je situacija sledeca:
Windows je dobar kao desktop sistem, a Linux kao serverski OS.
Kod obicnih korisnika bas to je i bitno, da budu lepe sarene slicice, da im bude prijatno dok ceo dan bulje u ekran, a bezbednost, robusnost i root privilegije su bitni za servere.
Mada, zadnjih godina ovi sistemi se priblizavaju jedan drugom, Win postaje sigurniji a Linux laksi za koriscenje.
Ali dok god postoji tar.gz i mount zaboravite na Linux i obicnog korisnika.

filip

pre 17 godina

raspredati o bezbednosti radne stanice je gubljenje vremena ...
to samo mashina koja hostuje browser, security je stvar o kojoj se brine server, osim naravno ako ne mislite da jos uvek postoje ljudi koji super bitne stvari cuvaju na svojom racunaru?
i sta ako pukne hard disk, izgori zbog lose struje ..... cemu ova prica, sve je to ne bitno u svetu modernih IT tehnologija jedino je znacajno koliko su bezbedni serveri, na njima se radi pravi backup i jedino oni mogu biti pouzdani u bilo kom smislu. Ova prica iznad, moze da bude interesantna samo za one koji se brinu da li ce izgubiti svoju kolekciju recepata za ladna predjela ... sta ako komsinica dodje i sve namerno pobrise!!!

Aleksandar

pre 17 godina

dalanik, cak ni iskusni profesionalci ne koriste u unix/unix-like sistemima root nalog. Niko ne instalira hiljade programa i podesava sistem svakog dana pa da mu treba administratorski account non-stop. S druge strane prednosti su ocigledne. Ono sto ostaje problem sa Windows-om je sto on te stvari radi cisto na softverskom nivou - sam fajl sistem (NTFS/WinFS) nema nikakvu zastitu. Dokle god je tako, Windows i security u istoj recenici ce se tumaciti kao vic.

Juga

pre 17 godina

Lepo su to oni smislili, medjutim mene nervira druga stvar a to je sto naprednog korisnika iz verzije u verziju smatraju za veceg idiota. Ne zelim da mi mail stoji C disku u doc & settings u nekom levom podfolderu. Kad tad ce nesto da se pokvari pa cu morati da preinstaliram sistem. Bekapovati neophodne poadtke je tezak i naporan posao. Njihovo vracanje takodje. Treba da naprave da admin izabere gde ce biti folder sa SVIM preferencama usera (po mogucstvu na drugm disku), da se napravi sistem koji ce omoguciti cuvanje podesavanja svih programa koje je user koristi. Muka me uhvati kad treba da podesim npr. Visual Studio po mojim navikama. Treba da naprave sistem koji ce odvojiti podatke korisnika od strukture OS-a

Saša Vidanović

pre 17 godina

@Dusan
Zato i postoji opcija da se iskljuci, ali ako ti se posle nesto desi, a glavni problem je sto si ti imao administratorske privilegije u tom trenutku, krivi samog sebe.


@Igor
Jeste, u XP-u obican user me moze da instalira npr. programe, i dobije poruku tipa "You don't have access to install the program", i to je to. Nista vise. U Visti imas opciju da ce ti sistem zatraziti privilegije ako su potrebne, i ti ako imas te privilegije, mozes da obavis radnju.

@bora
Tacno tako, u Linux-u je najveci problem to sto nije user-friendly. Da li neko iz Linux community-a moze da mi da racionalno objasnjenje zasto je jos uvek problematicno da Linux automatski prepozna driver moje wirelless kartice na mom Dell laptopu. Ja poznajem Linux od vremena Slackware distribucije na disketama i kernela 0.9x. Tada si bio faca ako si uspeo da instaliras drajver za modem, nabudzis PPP over IP i okacis se na Internet. Malo kasnije si bio faca ako si uspeo da instaliras mreznu karticu, a danas si faca ako uspes da instaliras wireless karticu. Takvi problemi ne postoje npr. u MacOS-u koji je isto tako UNIX-like, ali ima potpuno drugaciji business model za hardver i prodaju. Da ne duzim, dok god je neko faca ako zna da instalira drajver za neki uredjaj na Linux-u, nema nista od njegovog prodora na desktop trziste.

@filip
Nece biti da se ne vodi racuna o bezbednosti radih stanica. Kao sto se vodi racuna o bezbednosti servera, rutera, sviceva i ostalih stvari, tako se vodi racuna i o bezbednosti radnih stanica i laptopova. Bar se tako radi u ozbiljnim firmama.

@Aleksandar
Ne razumem sta si hteo da kazes o NTFS fajl sistemu...

Veliki pozdrav
Sasa

Vladica Mitrovic

pre 17 godina

Linux je mrtav. Niko nece/nema vremena da se bakce rebuildovanjenjem kernela da bi instalirao novi drajver. Niko nece GUI sa "razmrljanim" i "chupavim" fontovima. Niko nece GUI koji je ruzan do bola.
Ako neko hoce robustnost i security UNIX-a, koristice OpenSolaris ili FreeBSD. GUI mu nije bitan. Na desktopu postoje dve razumne opcije: Vista i OS X. Vista ima prednost u "Business user" i (malo) u "Gaming" svetu. OS X ima prednost u "Home User" svetu. End of story.

nowave

pre 17 godina

@Sasa Vidanovic

@bora
Tacno tako, u Linux-u je najveci problem to sto nije user-friendly. Da li neko iz Linux community-a moze da mi da racionalno objasnjenje zasto je jos uvek problematicno da Linux automatski prepozna driver moje wirelless kartice na mom Dell laptopu.

Pa evo, ja cu probati. Verovatno zato sto ni jedna od tih kompanija ne zeli da pise drajvere za svoje uredjaje za Linux. Jedine koje nude zaista upotrebljive drajvere su nVidia i ATi. Licno smatram da je sramota sto neki proizvodjaci hardvera ne pisu drajvere za svoje uredjaje, a u pitanju su uredjaji za prakticno svakodnevnu upotrebu.

nowave

pre 17 godina

@Vladica Mitrovic

O cemu ti pricas?!

"Niko nece GUI koji je ruzan do bola."

Slobodno pogledaj sledece linkove:

http://www.kde-look.org/
http://art.gnome.org/
http://www.enlightenment.org/

LALE

pre 17 godina

Ovo oko toga koliko je Linux unfriednly, stoji.
Ali evo primera koliko je to nepotrebno:
Ja uspeh da navucem moju zenu na Fedoru Core 5. Stavio sam cak preko toga i VmWare, cisto da ublazimo nostalgiju za windowsima i mogu vam reci moja zena skoro da i nepokrece VmWare (znaci prakticno windowse). Znaci, za normalnu upotrebu (ne za gameing) WINDOWS MOZE BITI MRTAV samo da nema prokletih medija. Linux, nema sanse - proizvodjacima hardware je monogo lakse da se vezu za Freeware ili GPL nego za windows - obaska sto je 90% problema na GP-CPU arhitekturama proizvod backwards kompatibilnosti.
Problemi/Odgovori:
ICQ? Licq
DVD? Volj ti Xine, volj ti nesto drugo
WMV fajlovi? Mplayer
Spam i virusi? Mnogo je lakse kontrolisati to pod Linux-om (barem meni!)

E sad, oko kredencija, da ne bude da ... ja nisam bas u user-aplikativnom layer-u duze vreme (mada sam poceo sa MFC-om i MSVC1.5 i MCVS2.0, 4.0, do 6.0) vec u onom embeded-layer-u.
Iskreno mislim da je tu mnogo bitnije sta i kako radi i radi li uopste, nego dal ima petnaestak dugmica i toolbarove a da ti se PC glavi zbog manjka memorije.
Znaci poceo sam sa Visual C-om, ali iskreno, ne patim mnogo za misem i CTRL-C/CTRL-V, F5, F11 i slicno - trebalo mi je kao programeru cak 1 mesec da dovedem svoje vim-vestine do toga da se sada nerviram oko GUI-a kada moram nekog izgubljenom kolegi koji radi pod MS-VS da pomognem nesto...

Ako se slozimo da je ovo gore OK, onda mogu da kazem samo da sto se tice pojedinih uredjaja (STB decoderi za pay-TV, napr) Linux drzi 90% trzista. Uzgred, nijedan uredjaj koji je baziran na embedded ili bilo kojem Windows-u nije preziveo 1 mesec a da nije razbijena zastita (o PC-ma da ne pricamo) tj. kompletan STB nije otvoren. Loaderi i ostalo i sve ovo sto se pokusava sa Vistom, to je kao ono kada baba zakolje pile pa ono jadno uz poslednje cimaje pokusava da prezivi i skace svuda po dvoristu – znaci dzaba Vista kada je sve drugo suplje. Iskreno se nadam da ce to biti Astalavista, al' to je recimo previse subjektivno.

Dalje, serveri - da se ne lazemo, ja na poslu imam za sebe 4-CPU SMP masinu gde radim neke teske computation-intenzive razvoje. I naravno, sve je pod Linux-om i ne da radi i sluzi svrsi, nego je car. Proizvodnja koda, automatizacija building-a, versioning system, ma sve je maksimum. Kada Windows napravi nesto sto moze ljudski da upotrebi resurse, onda mozemo da kazemo da windows nije mrtav - sada opstaje samo zbog advokata i marketinga. A ako pitate iole normalnog inzenjera (znaci bez obzira da lie je ili nije windows fan), i jedni (advokati) i drugi (marketari) imaju znanja oko toga sta prodaju i koliko valja koliko i nase pokojne prababe i pradede.

Drugo, nivo bezkorisnosti (komplikacije) u programiranju (kreiranju) bilo kernel modula (recimo drajvera, mada u Linux-u modul nije neophodno i drajver, znaci mozete sa napravite nesto sto ce izmeniti bitno ponasanje vase masine) bilo aplikacionih programa (mreznih programa, servera, baza), je toliki da samo to sto je "user-friendly" i sto su imali rani-dil sa IBM vezano za DOS pa su na mala vrata usli, spasava i odrzava windows tu gde jeste. A sta jeste? Jeste MONOPOLISTA sa zatvorenim source-om. Ne dao Bog da je tu malo intezivnija mrezna ili slicna komunikacija ode vam brate to user-friendly i user-oriented prica u 3PM. Da se vratim na ono sa mojom zenom (izuzetno uzdrzanom da ne kazem nadr... kada sam stavio FC5), nas kucni PC radi non-stop on od pocetka Septembra. Niti jedan problem. Onaj prethodni system (Windows XP) bi se rasturio sam od sebe za 7 dana.

Trece ilustracije radi, oko toga kakvi su MS prozivodi (znaci da sva ova Anti-MS-manija nije bez razloga) skoro je bila neka frka oko Microsoftovog odgovora na standardni CVS tj. Versioning System - pomoci ce MS fanovi oko toga kako se zove. Elem debakl je bio opasan - bilo na netu u necemu tipa "Verovali ili ne". Tip je uhvatio screen u trenutku kada je taj windows versioning system izbacio poruku:
"You're trying to check-in more then 100 files. The operation is too difficult. Maybe you'll succeed maybe not. In case you don't succeed your files will be lost."

E, ko je radio na iole ozbiljnom porjektu za bilo koga on onda zna da su ovakve stvari NEDOPUSTIVE.
Pa jos ako je biznis model takav kakav je u slucaju 90% autsource-ovanog, znaci nema pristojnog back-up-a - lele majko!

Kada se sve sabere da nemoram NIKADA ne bih stavio windowse na svoju/e masine. Klinac mi je jos relativno mali – pa mora tu jos uvek da bude neki windows. Inace, cim malo pocne da se prima jace na PC (sem igrica i maila) odma' ide konzerzija!