Walter
pre 13 godina
1. Olympus Mons је широк 550кm а не 85km, то је само ширина калдере (кратера насталог урушавања вулканских зидова. Такође, ово је угашени вулкан.
2. "Nema samo naša Zemlja atmosferu, zapravo, sve planete osim Merkura je imaju, čak i nekoliko satelita." - Осим Меркура, ни Венера нема сателит.
Ево пар занимљивих података о Сунчевом систему (којих нема у овом штуром тексту):
- Колико је Сунчев систем велики, најбоље показује ово поређење: да је Сунце величине фудбалске лопте, Земља би била на 22 метра удаљености, Марс на нешто више од 30 метара, а Нептун око 650 метара.
- Сунце чини преко 99% материја нашег система.
- Запремина Јупитера већа је од запремине свих осталих планета заједно.
- Венера је једина планета која има ретроградну ротацију (супротну од смера којим се креће око Сунца), тако да се Сунце рађа на западу уместо на истоку.
- Иза Нептунове орбите налази се Кујперов појас, а још даље и Ортов облак у коме се налази огроман број залеђених астероида, комета, стена, па чак и мањих планета.
- Јупитеров месец Европа има неколико километара дебелу ледену кору, и претпоставља се да испод ње има течне воде. Могуће је да на Европи има више воде него на Земљи.
- Сатурнов месец Титан је једини сателит који има сопствену атмосферу, а на његовој површини има метана у течном стању.
- Најбржи ветрови дувају на Нептуну, брзине преко 2000km на час.
- Најприхваћенија теорија о настанку Месеца каже да се Земља у раном периоду свог постојања сударила са планетом величине Марса. Од расутог материјала настао је наш сателиt, који је у почетку био много ближи a удаљава од планете 3,8cm годишње. Месец је заслужан за плиме, за стабилност осе и такође и за то што се дан на Земљи постепено продужава (препроставља се да је у најранијој фази постојања планета он трајао 6 часова).
5 Komentari
Sortiraj po: