Aktuelno

Utorak, 16.12.2008.

14:15

Ko je "odgovoran" za šizofreniju

Ko je "odgovoran" za šizofreniju IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

5 Komentari

Sortiraj po:

Izabella

pre 7 godina

Ja imam brata ko živim sa ovim bolesestom. Nažalost jadan nema drugare, usamljen je i svi se okrenu od njega. Zivi sa mojom majkom kojoj je jako teško. Nažalost u našem kraju nema nikakvih organizacija za takvih ljudi. On ne vidi razlog za život pošto zna dobro da je sramota da je on takav. Ja mislim da je najveća sramota da ova država i naši ljudi ne shvataju da u većim državama je to normalno, svi boluju od nekakvih bolesti i to nije sramota. Osim naše države u vecini drzave ima pomoć za takvih ljudi, organizacije i lečenje. Ja nemam od koga da tražim pomoć, ljudi mi govore da ga smestimo u dom. Niko mu ne da šansu, mlad je i već ga "sahrane"..
To je nasa Srbija, i nasi ljudi. Nadam se da će se u budućnosti to sve promeniti..

zapazanje

pre 17 godina

Siromastvo je sustinski glavni faktor koji utice na pojavu sizofrenije.
Siromasan covek, nema dovoljno sredstava da se hrani zdravije, nema mogucnosti da obogati svoj zivot raznim pozitivnim sadrzajima - rekreativni sport, putovanja, skolovanje, time je izolovan i zivi drustveno siromasniji zivot i postepeno tone u ucmalost i depresiju, a to neminovno ostavlja traga na psihu... lista je na zalost predugacka.

Takodje naucnici su utvrdili, da treba sto vise konzumirati hranu kao sto su orasi, jer oni sadrze omega-3 kiseline, koje pozitivno deluju na mozak i njegovo funkcionisanje i zastitu.

Ivan

pre 17 godina

Pre bih rekao da ima 400.000 ljudi u Srbiji obolelih od ove bolesti samo je to stvar naseg mentaliteta da se takve osobe kriju i da se one smatraju kao sramota cele porodice. Ja bar u ovom trenutku znam za nekoliko osoba sa svim ovim simptomima a da se nikada nisu ni obratili nekoj strucnoj ustanovi ili licu radi pomoci.

Yellow Van Gogh

pre 17 godina

Ovde su mentalne bolesti i dalje taboo tema,iako je broj povecan zbog socijalno-ekonomske situacije,ratova i krize, sto dovodi do problema u porodici i funkcionisanju takvog pojedinca. U narodu je i dalje sramota otici i leciti se, mada ako nemate novca ne mozete ni da priustite lecenje, jer u drzavnim ustanovama su nezainteresovani i slabo placeni da biste dobili odgovarajucu pomoc. Jedina terapija koju rade je farmakoloska, jer znam kad sam se raspitivao o psihoterapijskim tretmanima rekli su da to ne rade jer "nemaju uslova" ,"nismo dovoljno placeni", nadam se da ce B92 da uradi jedan insajder o tome. Pitam se sta se desava s onim bolnicama koje su bile i na cnn-u, zar nije providno da ministarstvo zapocne rekonstrukciju psihijatrijskih bolnica tek posle tog snimka a da uporno govori kako je snimak lazan? Koliko znam radovi u KBC Dragisa Misovic, su trebali da se zavrse jos letos ali nisu jos, zasto?

exe

pre 17 godina

Zvaka cast geneticarima, mikrobiolozima, savremenoj medicini, skoro se pricalo kako je jedan covek izlecen od side, sada tu nadu imaju i sizofrenicari.To su lepe vesti.

exe

pre 17 godina

Zvaka cast geneticarima, mikrobiolozima, savremenoj medicini, skoro se pricalo kako je jedan covek izlecen od side, sada tu nadu imaju i sizofrenicari.To su lepe vesti.

zapazanje

pre 17 godina

Siromastvo je sustinski glavni faktor koji utice na pojavu sizofrenije.
Siromasan covek, nema dovoljno sredstava da se hrani zdravije, nema mogucnosti da obogati svoj zivot raznim pozitivnim sadrzajima - rekreativni sport, putovanja, skolovanje, time je izolovan i zivi drustveno siromasniji zivot i postepeno tone u ucmalost i depresiju, a to neminovno ostavlja traga na psihu... lista je na zalost predugacka.

Takodje naucnici su utvrdili, da treba sto vise konzumirati hranu kao sto su orasi, jer oni sadrze omega-3 kiseline, koje pozitivno deluju na mozak i njegovo funkcionisanje i zastitu.

Ivan

pre 17 godina

Pre bih rekao da ima 400.000 ljudi u Srbiji obolelih od ove bolesti samo je to stvar naseg mentaliteta da se takve osobe kriju i da se one smatraju kao sramota cele porodice. Ja bar u ovom trenutku znam za nekoliko osoba sa svim ovim simptomima a da se nikada nisu ni obratili nekoj strucnoj ustanovi ili licu radi pomoci.

Yellow Van Gogh

pre 17 godina

Ovde su mentalne bolesti i dalje taboo tema,iako je broj povecan zbog socijalno-ekonomske situacije,ratova i krize, sto dovodi do problema u porodici i funkcionisanju takvog pojedinca. U narodu je i dalje sramota otici i leciti se, mada ako nemate novca ne mozete ni da priustite lecenje, jer u drzavnim ustanovama su nezainteresovani i slabo placeni da biste dobili odgovarajucu pomoc. Jedina terapija koju rade je farmakoloska, jer znam kad sam se raspitivao o psihoterapijskim tretmanima rekli su da to ne rade jer "nemaju uslova" ,"nismo dovoljno placeni", nadam se da ce B92 da uradi jedan insajder o tome. Pitam se sta se desava s onim bolnicama koje su bile i na cnn-u, zar nije providno da ministarstvo zapocne rekonstrukciju psihijatrijskih bolnica tek posle tog snimka a da uporno govori kako je snimak lazan? Koliko znam radovi u KBC Dragisa Misovic, su trebali da se zavrse jos letos ali nisu jos, zasto?

Izabella

pre 7 godina

Ja imam brata ko živim sa ovim bolesestom. Nažalost jadan nema drugare, usamljen je i svi se okrenu od njega. Zivi sa mojom majkom kojoj je jako teško. Nažalost u našem kraju nema nikakvih organizacija za takvih ljudi. On ne vidi razlog za život pošto zna dobro da je sramota da je on takav. Ja mislim da je najveća sramota da ova država i naši ljudi ne shvataju da u većim državama je to normalno, svi boluju od nekakvih bolesti i to nije sramota. Osim naše države u vecini drzave ima pomoć za takvih ljudi, organizacije i lečenje. Ja nemam od koga da tražim pomoć, ljudi mi govore da ga smestimo u dom. Niko mu ne da šansu, mlad je i već ga "sahrane"..
To je nasa Srbija, i nasi ljudi. Nadam se da će se u budućnosti to sve promeniti..

zapazanje

pre 17 godina

Siromastvo je sustinski glavni faktor koji utice na pojavu sizofrenije.
Siromasan covek, nema dovoljno sredstava da se hrani zdravije, nema mogucnosti da obogati svoj zivot raznim pozitivnim sadrzajima - rekreativni sport, putovanja, skolovanje, time je izolovan i zivi drustveno siromasniji zivot i postepeno tone u ucmalost i depresiju, a to neminovno ostavlja traga na psihu... lista je na zalost predugacka.

Takodje naucnici su utvrdili, da treba sto vise konzumirati hranu kao sto su orasi, jer oni sadrze omega-3 kiseline, koje pozitivno deluju na mozak i njegovo funkcionisanje i zastitu.

exe

pre 17 godina

Zvaka cast geneticarima, mikrobiolozima, savremenoj medicini, skoro se pricalo kako je jedan covek izlecen od side, sada tu nadu imaju i sizofrenicari.To su lepe vesti.

Ivan

pre 17 godina

Pre bih rekao da ima 400.000 ljudi u Srbiji obolelih od ove bolesti samo je to stvar naseg mentaliteta da se takve osobe kriju i da se one smatraju kao sramota cele porodice. Ja bar u ovom trenutku znam za nekoliko osoba sa svim ovim simptomima a da se nikada nisu ni obratili nekoj strucnoj ustanovi ili licu radi pomoci.

Yellow Van Gogh

pre 17 godina

Ovde su mentalne bolesti i dalje taboo tema,iako je broj povecan zbog socijalno-ekonomske situacije,ratova i krize, sto dovodi do problema u porodici i funkcionisanju takvog pojedinca. U narodu je i dalje sramota otici i leciti se, mada ako nemate novca ne mozete ni da priustite lecenje, jer u drzavnim ustanovama su nezainteresovani i slabo placeni da biste dobili odgovarajucu pomoc. Jedina terapija koju rade je farmakoloska, jer znam kad sam se raspitivao o psihoterapijskim tretmanima rekli su da to ne rade jer "nemaju uslova" ,"nismo dovoljno placeni", nadam se da ce B92 da uradi jedan insajder o tome. Pitam se sta se desava s onim bolnicama koje su bile i na cnn-u, zar nije providno da ministarstvo zapocne rekonstrukciju psihijatrijskih bolnica tek posle tog snimka a da uporno govori kako je snimak lazan? Koliko znam radovi u KBC Dragisa Misovic, su trebali da se zavrse jos letos ali nisu jos, zasto?

Izabella

pre 7 godina

Ja imam brata ko živim sa ovim bolesestom. Nažalost jadan nema drugare, usamljen je i svi se okrenu od njega. Zivi sa mojom majkom kojoj je jako teško. Nažalost u našem kraju nema nikakvih organizacija za takvih ljudi. On ne vidi razlog za život pošto zna dobro da je sramota da je on takav. Ja mislim da je najveća sramota da ova država i naši ljudi ne shvataju da u većim državama je to normalno, svi boluju od nekakvih bolesti i to nije sramota. Osim naše države u vecini drzave ima pomoć za takvih ljudi, organizacije i lečenje. Ja nemam od koga da tražim pomoć, ljudi mi govore da ga smestimo u dom. Niko mu ne da šansu, mlad je i već ga "sahrane"..
To je nasa Srbija, i nasi ljudi. Nadam se da će se u budućnosti to sve promeniti..