Svet 6

22.01.2025.

19:16

Putin je upozoren: Kreću u snažnu akciju?

Britanski ministar odbrane Džon Hili upozorio je ruskog predsednika Vladimira Putina da će Velika Britanija preduzeti snažnu akciju da se zaštiti nakon što se navodni ruski špijunski brod vratio u britanske vode.

Izvor: Tanjug

Putin je upozoren: Kreću u snažnu akciju?
EPA-EFE/ ALEXEY FILIPOV /SPUTNIK KREMLIN/POOL

Podeli:

Hili je rekao poslanicima da Kraljevska mornarica nadgleda ruski brod nakon što je ranije ove sedmice ušao u britanske vode, preneo je BBC.

"Promenio sam pravila angažovanja Kraljevske mornarice kako bi naši ratni brodovi mogli da se približe i bolje prate brod 'Jantar'. Do sada je brod poštovao međunarodna pravila plovidbe", istakao je Hili.

Naveo je da je ruski brod ''Jantar'' korišćen za prikupljanje obaveštajnih podataka i mapiranje britanske kritične podvodne infrastrukture i da se trenutno nalazi u Severnom moru, nakon što je prošao kroz britanske vode pošto je u ponedeljak otkriven u Lamanšu, drugi put u nekoliko poslednjih meseci.

Hili je rekao da će Kraljevsko vazduhoplovstvo obezbediti avione za nadgledanje koji će se pridružiti razmeštanju NATO-a radi zaštite kritične infrastrukture u Baltičkom moru.

Do toga dolazi nakon što je u decembru oštećen podmorski kabl između Estonije i Finske, a finska policija istražuje da li je u incident umešan ruski brod.

Rusija opisuje ''Jantar'' kao okeanski istraživački brod i njime upravlja rusko ministarstvo odbrane.

Zapadne zemlje sumnjaju da je deo misije broda ''Jantar'' da mapira podmorske kablove.

Podeli:

6 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Odzvonilo: Imate vremena do petka u 23.59...

Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) saopštila je da će u petak 7. februara u 23.59 osoblje koje je direktno angažovano u Agenciji biti stavljeno na administrativno odsustvo širom sveta.

9:40

6.2.2025.

1 d

Podeli: