Svet 0

01.10.2024.

8:45

Japanski parlament izglasao novog premijera

Japanski poslanici danas su zvanično izabrali za novog premijera Išibu Šigerua, lidera Liberalno-demokratske partije (LDP) koja je na čelu koalicije sa većinom u gornjem i donjem domu parlamenta.

Izvor: Tanjug

Japanski parlament izglasao novog premijera
Tanjug/AP Photo/Eugene Hoshiko

Podeli:

 Išiba (67) je do sada bio na nekoliko funkcija u vladi, uključujući i mesto ministra odbrane, a pre nego je postao lider stranke nalazio se u izvršnoj vlasti LDP-a, prenosi japanski javni servis NHK.

On će kasnije danas zvanično formirati svoj kabinet i izložiti priritete nove vlade.

Išibin kabinet će biti ozvaničen tokom večeri, nakon ceremonija koje će se održati u Carskoj palati.

Ranije danas, kabinet odlazećeg japanskog premijera Fumia Kišide kolektivno je podneo ostavku na današnjoj sednici vlade.

Kišida, koji je ranije odustao od kandidature na predsedničkim izborima vladajuće Liberalno-demokratske partije (LDP) na funkciji je proveo 1.094 dana, što ga čini osmim posleratnim premijerom Japana sa najdužim stažom.

Išiba, novi premijer Japana prošle nedelje je pobedio na predsedničkim izborima Liberalno-demokratske partije (LDP), a juče je najavio da će vanredni izbori u zemlji biti održani 27. oktobra.

Vanredni izbori koji će se održati godinu dana pre redovnih i neposredno uoči američkih predsedničkih izbora u novembru odlučiće koja stranka će kontrolisati Donji dom japanskog parlamenta.    
 

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Američke trupe se pomeraju

Eskalacija: Vojska se gomila, rat na pragu

Sjedinjene Američke Države su ove nedelje premestile veliki kontigent aviona za specijalne operacije i više teretnih aviona koji prevoze trupe i opremu u karipski region, preneo je danas Vol Strit Džornal (WSJ) pozivajući se na neimenovane američke zvaničnike.

22:59

23.12.2025.

1 d

"Kaubojsko ponašanje" Vašingtona

Oštro; Rusija udarila na Ameriku: "To je čin agresije"

Rusija najoštrije osuđuje zaplenu tankera kod obale Venecuele od strane Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je danas stalni predstavnik Rusije pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja.

23:38

23.12.2025.

1 d

Podeli: