28.06.2026.
19:47
Uprkos sporazumu, plovidba kroz Ormuski moreuz i dalje pod velikim rizikom
Plovidba kroz Ormuski moreuz i dalje je otežana uprkos sporazumu o prekidu sukoba između Irana i Sjedinjenih Američkih Država, pošto Teheran insistira na kontroli nad tom strateški važnom pomorskom rutom.
Brodarske kompanije zbog bezbednosnih i političkih rizika sve češće biraju alternativne pravce, navodi danas CNN.
Iranska Islamska revolucionarna garda (IRGC) upozorila je ranije da će svaki brod koji bude prolazio kroz Ormuski moreuz bez odobrenja Teherana ili van propisanih plovnih koridora snositi odgovornost za eventualne posledice.
Upozorenje je usledilo posle nekoliko dana pojačanih tenzija u tom području, tokom kojih su pogođena dva trgovačka broda, dok je sve više brodova počelo da koristi južnu rutu uz obalu Omana kako bi izbegli iransku kontrolu.
Prema sporazumu o prekidu neprijateljstava, Iran se obavezao da će uložiti maksimalne napore kako bi obezbedio bezbedan prolaz trgovačkih brodova kroz Ormuski moreuz, kojim prolazi oko petine svetskog izvoza nafte i tečnog prirodnog gasa.
Istovremeno, sporazum predviđa da Iran i Oman zajednički definišu budući način upravljanja moreuzom, čime Teheran dobija formalniju ulogu u njegovom nadzoru.
IRGC je saopštila da su sve rute koje nisu odobrene u Teheranu neprihvatljive, a ministar spoljnih poslova Irana Abas Aragči upozorio je da će svaki pokušaj uspostavljanja alternativnih mehanizama upravljanja plovidbom dodatno zakomplikovati situaciju, povećati tenzije i usporiti potpuno otvaranje tog važnog pomorskog pravca.
Iako nije precizirao na koje alternativne aranžmane misli, sve veći broj brodova prolazi južnim koridorom uz obalu Omana kako bi izbegao iransku kontrolu, napominje CNN.
Kako pojašnjava ova američka televizija, trenutno su u upotrebi tri plovna koridora kroz moreuz širok svega 34 kilometra – južni uz teritorijalne vode Omana, centralni kojim se plovilo pre rata i severni, koji kontroliše Iran.
Ozbiljni problemi za brodarske kompanije
Stručnjaci upozoravaju da takva situacija stvara ozbiljne probleme za brodarske kompanije.
Direktor konsultantske kuće za pomorske rizike "Marisks" Dimitris Maniatis ocenio je za CNN da je postojeći sistem veoma zbunjujući za bezbednu plovidbu i da je bezbednosna situacija "izuzetno opasna".
Podaci kompanije "Windward", koja prati pomorski saobraćaj, pokazuju da je u četvrtak kroz moreuz uplovilo 18, a isplovilo 45 brodova, pri čemu je više od polovine plovila koja su napuštala Persijski zaliv koristilo južni pravac uz obalu Omana.
Prema podacima servisa "Marine Traffic", tom rutom su danas prošla najmanje dva tankera za prevoz nafte, dva broda za transport tečnog prirodnog gasa i jedan kontejnerski brod.
Međutim, neizvesnost oko toga koja je ruta najbezbednija i politički prihvatljiva i dalje otežava normalizaciju pomorskog saobraćaja.
Ukoliko koriste rute koje nisu pod iranskom kontrolom, brodovi rizikuju da budu meta napada, dok bi korišćenje severnog koridora moglo da ih u budućnosti izloži zapadnim sankcijama ukoliko sporazum propadne.
Maniatis je rekao da brodarske kompanije izbegavaju saradnju sa Iranom zbog bojazni da bi eventualna plaćanja iranskim vlastima mogla da budu razlog za američke sankcije.
Iran je prvobitno najavio uvođenje naknade za prolazak kroz moreuz, ali je kasnije odustao od te ideje i najavio da će naplaćivati samo pomorske usluge i novu ekološku taksu za brodove.
Nakon napada u četvrtak bespilotnom letelicom na trgovački brod "Ever Lovely", registrovan u Singapuru, Međunarodna pomorska organizacija privremeno je obustavila koordinisanu evakuaciju više od 500 trgovačkih brodova sa oko 11.000 pomoraca iz Persijskog zaliva, dok se bezbednosna situacija ne razjasni.
Tokom sukoba SAD i Izraela protiv Irana premije osiguranja za najveće tankere za prevoz sirove nafte premašivale su milion američkih dolara po brodu, a iako su napadi sada ređi, troškovi osiguranja i dalje ostaju visoki.
Analitičar kompanije "Kpler" Metju Rajt ocenio je da sporazum predstavlja važan prvi korak, ali da još postoji veliki jaz između političkih dogovora i stvarnog stanja na terenu.
"Još nismo došli do potpune normalizacije. Ako nesuglasice ne budu rešene do sredine avgusta, mogli bismo da vidimo haotičnije i manje bezbedno korišćenje sva tri plovna koridora", upozorio je Rajt.
Prema njegovim rečima, brodarske kompanije i dalje čekaju duži period bez incidenata pre nego što u potpunosti obnove redovnu plovidbu kroz jedan od najvažnijih svetskih pomorskih prolaza.

Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar