24.06.2026.
16:46
I, to je to: Putin je priznao: "Predaja"
Ruski predsednik Vladimir Putin i visoki zvaničnici Kremlja, uprkos o spremnosti da vode razgovore sa Ukrajinom i Evropom, ističu postizanje svojih "početnih ciljeva" – predaju Ukrajine, navodi se u izveštaju analitičara Instituta za proučavanje rata (ISW).
Putin je izjavio da je Rusija navodno spremna za mirovne pregovore sa Ukrajinom, ali da će ih voditi "isključivo na osnovu Istanbulskih sporazuma iz 2022. godine", njegovog govora ruskom Ministarstvu spoljnih poslova u junu 2024. godine, i sporazuma navodno postignutih sa SAD u Ankoridžu u avgustu 2025. godine, koji su, u suštini, zahtevi za predaju Ukrajine.
Analitičari podsećaju da bi zahtevi Rusije, izneti u Istanbulskim sporazumima, trajno sprečili Ukrajinu da se pridruži NATO-u, nametnuli oštra ograničenja Oružanim snagama i zabranili joj primanje vojne pomoći sa Zapada, a da pritom ne bi predvideli nikakva ograničenja u pogledu veličine ili borbene sposobnosti ruskih trupa.
Putinovi maksimalistički zahtevi
Stručnjaci ISW-a naglašavaju da su Ukrajina i Rusija 2022. godine pregovarale pod uslovima koji su se značajno razlikovali od situacije iz 2026. godine. U to vreme, ruske trupe su napredovale ka Kijevu i kontrolisale teritorije na severoistoku, istoku i jugu Ukrajine. Pregovori su se takođe odvijali pre uspešnih ukrajinskih kontraofanziva, koje su rezultirale oslobođenjem delova Harkovske i Hersonske oblasti.
U svom govoru u junu 2024. godine, Putin je izneo slične maksimalističke zahteve: potpuno povlačenje ukrajinskih trupa iz delova Luganske, Donjecke, Zaporoške i Hersonske oblasti pod kontrolom Ukrajine, kao i odustajanje Ukrajine od svojih težnji da se pridruži NATO-u. Tek nakon što se ovi uslovi ispune, rekao je, Rusija će pristati na prekid vatre i početak mirovnih pregovora.
Ruski zvaničnici redovno se pozivaju na takozvane sporazume iz Ankoridža, navodno postignute nakon što se Putin sastao sa američkim predsednikom Donaldom Trampom na Aljasci u avgustu 2025. godine, kako bi promovisali narativ o spremnosti Rusije za razgovore, uprkos nedostatku javnih izjava od samita. Analitičari ISW-a zaključuju da Putinove izjave od 23. juna "odražavaju njegovu viziju maksimalističke pozicije" sa koje bi započeo sve obnovljene mirovne pregovore.
"Ostvarićemo sve svoje vojne ciljeve"
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov takođe je 23. juna izjavio da će Rusija ostvariti "sve svoje vojne ciljeve", uključujući: obezbeđivanje neutralnosti Ukrajine i njenog statusa bez nuklearnog oružja, ukidanje "diskriminatornih" zakona u vezi sa ruskim jezikom i Ruskom pravoslavnom crkvom i priznanje Ukrajine nezakonitih fiktivnih ruskih referenduma održanih na okupiranim teritorijama Krima i Hersonske, Zaporoške, Luganske i Donjecke oblasti.
Putinove i Lavrovljeve izjave su ponavljanje takozvanih početnih vojnih ciljeva Rusije iz 2022. godine, koji se svode na potpunu predaju Ukrajine. Ovo efektivno ukazuje da svaki mirovni sporazum koji ne uzima u obzir ruske zahteve ne samo Ukrajini, već i NATO-u i Zapadu, neće zadovoljiti Rusiju, naglašavaju stručnjaci.
Lavrov je 23. juna izjavio da je Moskva spremna da nastavi pregovore sa Ukrajinom "u bilo kom trenutku i u trenutku kada su oni prekinuti".
Putin je istog dana izjavio da nema prethodnih uslova za sastanak sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim .

Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar