Svet 0

29.05.2026.

17:26

"Poslednja šansa"; Trampov finalni ultimatum Iranu

Američki predsednik Donald Tramp objavio je niz uslova koje Iran, prema njegovim rečima, mora da prihvati u dogovoru sa SAD.

Izvor: Index.hr

"Poslednja šansa"; Trampov finalni ultimatum Iranu
B92.net

Podeli:

Tramp je na društvenoj mreži TruthSocial poručio je da Teheran mora da pristane da nikada neće imati nuklearno oružje, kao i da Ormuski moreuz mora odmah biti otvoren za nesmetan brodski saobraćaj u oba smera, bez ikakve naplate prolaska.

"Iran mora da pristane da nikada neće imati nuklearno oružje ili bombu. Ormuski moreuz mora odmah biti otvoren, bez naplate, za nesmetan brodski saobraćaj u oba smera", napisao je Tramp.

Tramp je dalje naveo da sve morske mine, ako ih ima, moraju biti uklonjene. Dodao je da su američke snage već uklonile, odnosno detonirale brojne mine uz pomoć, kako je napisao, "velikih podvodnih minolovaca".

"Iran će završiti trenutno uklanjanje i/ili detonaciju svih preostalih mina, kojih neće biti mnogo", objavio je američki predsednik.

Prema Trampovoj objavi, američka pomorska blokada sada će biti ukinuta, a brodovi koji su zbog nje ostali zarobljeni u moreuzu mogu da počnu da izlaze.

"Pozdravite svoje žene, muževe, roditelje i porocie od mene, vašeg omiljenog predsednika", napisao je Tramp.

"Nuklearna prašina"

Tramp je posebno govorio o iranskom obogaćenom materijalu, koji je nazvao "nuklearnom prašinom". Tvrdi da se nalazi duboko pod zemljom, ispod gotovo urušenih planina, nakon američkog napada bombarderima B-2 pre 11 meseci. Taj materijal će, prema Trampu, iskopati Sjedinjene Države, u bliskoj koordinaciji sa Iranom i Međunarodnom agencijom za atomsku energiju.

"Obogaćeni materijal, koji se ponekad naziva 'nuklearna prašina', biće iskopan od strane Sjedinjenih Država, koje su, prema dogovoru, jedina zemlja uz Kinu sa mehaničkom sposobnošću da to učini, u bliskoj koordinaciji i saradnji sa Islamskom Republikom Iran, plus Međunarodnom agencijom za atomsku energiju, i uništen", napisao je.

Tramp je dodao da novac za sada neće biti razmenjen, te da su dogovorene i druge, kako ih je opisao, "daleko manje važne" stavke. Na kraju objave poručio je da ide u Situacionu sobu Bele kuće kako bi doneo konačnu odluku.

"Sada ću se sastati u Situacionoj sobi kako bih doneo konačnu odluku. Hvala vam na pažnji u vezi sa ovim pitanjem! Predsednik Donald J. Tramp", objavio je.

Sve najnovije informacije o sukobu na Bliskom istoku možete da pratite u blogu B92.net UŽIVO.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: